PDA

View Full Version : گفتگو: كدام روش براي ارتباط با پايگاه بهتر است؟ ويزاردي يا كد نويسي

shahryari
یک شنبه 29 بهمن 1391, 20:46 عصر
با سلام خدمت دوستان
به نظر شما براي ارتباط با پايگاه داده (براي برنامه هاي تجاري) روش ويزاردي بهتراست يا كد نويسي؟
بنده قبلا با روش كد نويسي كار ميكردم اما چند وقتي است كه ويزاردي كار ميكنم
برنامه اي كه در 2 ماه با روش كدنويسي مينوشتم الان فقط دو - سه هفته طول ميكشد
ايا در روش ويزاردي ممكن است مشكلي (دراينده) پيش بيايد؟؟
لطفا بادليل بيان بفرماييد باتشكر

aryadad
یک شنبه 29 بهمن 1391, 21:07 عصر
بستگی به منطق برنامه تولیدی و همچنین اینترپرایز بودن نرم افزار و سخت افزاری که قراره روی آن سوار بشود دارد.
صرف ویزاردی یا کدی نمی تواند ملاک باشد
در برخی اپلیکیشن ها با توجه به محدودیت منابع سرور و یا کلاینت ها نیاز است مثلا برنامه ها و اسکریپت ها مثلا بر روی سرور و برخی جاها بر روی کلاینت ها اجرا شود

danialafshari
یک شنبه 29 بهمن 1391, 21:12 عصر
با سلام خدمت دوستان
به نظر شما براي ارتباط با پايگاه داده (براي برنامه هاي تجاري) روش ويزاردي بهتراست يا كد نويسي؟
بنده قبلا با روش كد نويسي كار ميكردم اما چند وقتي است كه ويزاردي كار ميكنم
برنامه اي كه در 2 ماه با روش كدنويسي مينوشتم الان فقط دو - سه هفته طول ميكشد
ايا در روش ويزاردي ممكن است مشكلي (دراينده) پيش بيايد؟؟
لطفا بادليل بيان بفرماييد باتشكر

منم همانند شمام
قبلا کد نویسی می کردم و الان ویزارد
و دیگه سراغ کدنویسی نمیرم چون هر کاری که با کدنویسی می کردم خیلی راحت می تونم با ویزارد همون کارو انجام بدم و بیشتر روی منطق برنامه کار می کنم تا اینکه درگیر کدنویسی بشم

ordebehesht
یک شنبه 29 بهمن 1391, 21:24 عصر
ولی اینو یادتون باشه قابلیت انعطاف پذیری برنامه نویسی کلا با کد بیشتر هستش من خودم کد رو بیشتر ترجیح میدم ولی منطق برنامه مهمه

fakhravari
یک شنبه 29 بهمن 1391, 22:04 عصر
کد نویسی .

shahryari
یک شنبه 29 بهمن 1391, 22:09 عصر
کد نویسی .
......
.....
بله ..... لطف فرمودين ....
------------------------------------------
ساير دوستان نظري ندارن؟؟؟

csharpdoost
یک شنبه 29 بهمن 1391, 22:34 عصر
اتفاقا بنده برعکس شما قبلا ویزاردی کار میکردم و جدیدا سراغ کد نویسی رفتم. ویزاردی درسته راحته. اما در پشت صحنه ویزارد تعداد دستورالعملهای زیادی به اجرا گذاشته میشود به عبارتی ویزاردی سنگین تر از کدنویسی شما هست. البته در برنامه های سبک نمودی ندارد اما در برنامه های سنگین کاملا مشهود است . و دیگر اینکه اگر مشکلی در برنامه بوجود بیاد ، پیدا کردن مشکل و حل آن در کدنویسی بسیار راحت تر و سریع تر از حالت ویزاردی هستش.

Mr.Programmer
یک شنبه 29 بهمن 1391, 22:59 عصر
به نظر من 100 درصد روش کد نویسی بهتر است....
با کد نویسی خیلی راحت تر میشه برنامه رو کنترل کرد و به قول گفتنی دستمون بیشتر بازه
من خودم با کد نویسی وصل میکنم ، البته برای اینکه زیاد وقتم رو هدر نکنم از قبل کد هایی رو که خیلی نیاز دارم و استفاده میکنم را توی یک کلاس نوشتم ، هر موقع بخوام فقط شیء سازی میکنم و صداشون میکنم .( با کمی تغییر )
به هرحال این نظر من بود شاید اشتباه باشه

موفق باشید ../.

user18
یک شنبه 29 بهمن 1391, 23:17 عصر
با سلام یکی از دوستان به مشکل مدیریت خطاها در ویزارد اشاره کردن که به نظر بنده مهمترین ضعف حالت ویزارد را بیان کردن امان از روزی که برنامه ویزاردی شروع کنه به خطا دادن که اون روز بخوای مدیریت کنی خطاها رو دمار از روزگار برنامه نویس در میاره
ویزارد به درد نمیخوره در یک کلمه
صرفا برو دنبال کد نویسی

mhsmity
یک شنبه 29 بهمن 1391, 23:36 عصر
سرعت ساخت کار با روش ویزاردی خیلی بیشتر هستش.
و روش کد نویسی وقت بیشتری میگیره .
الان بنده بیس کار رو با روش ویزاردی می ریزم. و تاحالا مشکل خاصی برنخوردم ستاپ برنامه ها راحت نصب و برنامه های اجرا میشه

فقط مواردی هست که حتما باید از روش کد نویسی برای واکشی و انجام بعضی کاراها روی پایگاه داده استفاده کنم که این هم مشکل خاصی نیست.

به نظر بنده بیس کار روی ویزارد باشد و کد نویسی هم در کنارش

danialafshari
یک شنبه 29 بهمن 1391, 23:37 عصر
با سلام یکی از دوستان به مشکل مدیریت خطاها در ویزارد اشاره کردن که به نظر بنده مهمترین ضعف حالت ویزارد را بیان کردن امان از روزی که برنامه ویزاردی شروع کنه به خطا دادن که اون روز بخوای مدیریت کنی خطاها رو دمار از روزگار برنامه نویس در میاره
ویزارد به درد نمیخوره در یک کلمه
صرفا برو دنبال کد نویسی

بنده موقع خطا خیلی راحت اونو رفع می کنم و تا حالا به مشکلی نخوردم که نتونم رفعش کنم

sasan_22
دوشنبه 30 بهمن 1391, 01:12 صبح
البته برای اینکه زیاد وقتم رو هدر نکنم از قبل کد هایی رو که خیلی نیاز دارم و استفاده میکنم را توی یک کلاس نوشتم ، هر موقع بخوام فقط شیء سازی میکنم و صداشون میکنم

دوست عزیز میشه یه نمونه بذاری ؟؟:لبخند:

shahryari
سه شنبه 27 فروردین 1392, 09:07 صبح
دوستان لطف كنيد معايب و محاسن اين دو روش را بيان كنيد
----
ساير دوستان نظري ندارن؟؟

tooraj_azizi_1035
سه شنبه 27 فروردین 1392, 12:37 عصر
سلام
ویزارد برای ما بعضی مواقع 20000 خط کد تولید می کند که هیچ یک از خطوط بی فایده نیست.
برای مثال دستور Update یک جدول را که DataSet Wizard تولید می کند برخی مواقع 10 خط کد طولانی SQL است. و درک آن هم کمی پیچیده است چون همزمانی را هم مدیریت می کند.
یک بار با ویزارد کار کنید و یک بار بدون آن تا متوجه تفاوت ها بشید.
البته بدون ویزارد این مزیت رو داره که شما به اشیا و کاربرد اونها مسلط میشید.

SHD.NET
سه شنبه 27 فروردین 1392, 15:35 عصر
من خودم به دلیل انعطاف بیشتر کدنویسی از کد استفاده می کنم.

به نظرم ویزارد زیاد خوب نیس، البته برا نرم افزارهای ساده خوبه، ولی نرم افزارهای که توشون لازمه از کلید های خارجی و .... که من بلد نیسم استفاده بشه از کدنویسی استفاده میشه

**یاعلی**

veniz2008
سه شنبه 27 فروردین 1392, 16:37 عصر
سلام.
منم مخالف استفاده از ویزارد هستم.
ویزارد برای یک مبتدی مثل زهر میمونه چون فکرش رو آک میزاره بمونه. به جای اینکه شما کد بنویسید و منطق اجرای یک فرآیند رو مرحله به مرحله درک کنید به جاش ویژوال برای شما این کار رو انجام میده. مثل همون کاری که الان Entity داره به سر برنامه نویس ها میاره.(بنده مخالف استفاده از Entity نیستم). بله شخص من که با ADO کار کردم می فهمم Entity داره پشت صحنه چکار میکنه ولی کسی که بخواد بدون کار با ADO بره سراغ یاد گرفتن Entity به نظر من هیچ مفهمومی رو درک نکرده و فقط یکسری کد رو مینویسه. البته مزیت خیلی خوب کاهش زمان برنامه نویسی و امکانات دیگه ای رو که در اختیار میذاره نمیشه کتمان کرد ولی بهرحال من برای یک مبتدی نمی پسندم.
از بحث خارج نشم!.
ولی در مورد ویزارد، فکر نمیکنم یه حرفه ای تو دنیا وجود داشته باشه که برنامه مهمش رو ویزاردی پیاده سازی کنه. من اوایل بخاطر سادگی ویزارد ازش استفاده میکردم. یادمه تو ASP چه خوشگل جداول رو با هم JOIN میکرد ولی وقتی کسی ازم می پرسید JOIN چطوریه، همینطور نگاه دهنش میکردم انگار یه چیز خاص گفته بود.:کف:
این یکی از دلایلی بود که دور ویزارد رو خط کشیدم. زمان بیشتری میزارم ولی منطق پیاده سازی رو بهتر درک میکنم. به نظر من می ارزه معامله بین وقت و یادگیری.
معمولا بعد از گذشت زمانی(بخاطر دلایل نامعلوم برای شخص من) ویزارد به خطا می افته و سرعتش کند میشه. خطایابی 4 تا Next پشت سر هم به نظر من مشکله. آخه همش شکل و نقاشیه. آدم کدی نمی بینه که بخواد اصلاحش کنه!.

esafb52
سه شنبه 27 فروردین 1392, 22:15 عصر
منم با عنوان یک مبتدی با جناب veniz2008 موافقم مثلا وقتی من هر بار تو یک برنامه میام اول اشیا لازم رو با کد ایجاد میکنم و مثلا بعد سلکت و مراحل اجرا یک دستو ر ado رو تا آخر برای یه کار میرم میدونم منطق کار چیه و بهم درک درستی میده در صورت که مثلا لینک تو اس کیو ال با دوتا کد برنامه اطلاعات تو گریدت قرار میده و لی اگه وقتی مراحل قبل رو نرفته باشی اینکار باز بهتر بیشتر میچسبه اما چی میدونم داره چه اتفاقی می افته؟؟؟!!و اگه مشکلی هم اتفاق افتاد ...................

esafb52
سه شنبه 27 فروردین 1392, 22:18 عصر
البته بدون ویزارد این مزیت رو داره که شما به اشیا و کاربرد اونها مسلط میشید.
دقیقا مطلب خیلی مهمی رو اشاره کردین

momimomi
پنج شنبه 29 فروردین 1392, 23:04 عصر
به نظر من 100 درصد روش کد نویسی بهتر است....
با کد نویسی خیلی راحت تر میشه برنامه رو کنترل کرد و به قول گفتنی دستمون بیشتر بازه
من خودم با کد نویسی وصل میکنم ، البته برای اینکه زیاد وقتم رو هدر نکنم از قبل کد هایی رو که خیلی نیاز دارم و استفاده میکنم را توی یک کلاس نوشتم ، هر موقع بخوام فقط شیء سازی میکنم و صداشون میکنم .( با کمی تغییر )
به هرحال این نظر من بود شاید اشتباه باشه
موفق باشید ../.

با سلام دوست عزیز
اگه میشه یه مثال از روش کلاسی بذارین ممنون.

esibarnamenevis
جمعه 30 فروردین 1392, 09:09 صبح
سلام
دوستمون جنابveniz2008 به نکاتی خوبی اشاره کردند

به نظر شخصی بنده اصل برنامه نویسی اینه که برنامه نویس مفاهیم رو درک و البته لمس کنه که این کار با کدنویسی صورت میگیره و باعث انعطاف فوق العاده برنامه میشه
برنامه نویس باید خودش سازنده و تولید کننده برنامه خودش باشه نه استفاده کننده از یه سری ویزارد که با چند next تموم میشه بعد با یه فراخوانی ساده ..بعد ..تموم ..در صورتی که پشت این ویزارد اصلا نمیبینید چی میگذره(البته مبتدی ها)

چند وقت پیش در مقاله ای خوندم:
به عنوان مثال برای تفاوت ویزارد و کد نویسی برای اتصال یک گریدویو به بانک اطلاعاتی با ویزارد حدود 900 خط کد را به برنامه اضافه می کند.

در کل برای مبتدی ها کدنویسی رو 100% توصیه و پیشنهاد می کنم
ولی کسی که تجربه کافی داره و مسلط بر کدنویسی هستش که خودش تشخیص میده که از کدوم روش استفاده کنه

موفق باشید
یا علی

shahryari
پنج شنبه 06 تیر 1392, 09:21 صبح
سلام
البته باید این رو دنظر گرفت که هرکدام از روش ها ، معایب و محاسن خودشون رو دارند
در فیلمهای آموزشی که مایکروسافت ارائه کرده ، همه اش ویزادی هست و از روش کدنویسی خبری نیست

fakhravari
پنج شنبه 06 تیر 1392, 11:16 صبح
من كه كد ميزنم .
در وب استفاده از ويزارد ها راحت تره اما در وين هم محيط كمه هم دست پاگيره.