PDA

View Full Version : سوال: نوشتن برنامه چت و WCF

Mr.Programmer
یک شنبه 29 بهمن 1391, 22:49 عصر
سلام :لبخندساده: خوب هستید ؟
دوستان چند تا سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
از مدیران هم خواهش میکنم این تاپیک را پاک نکنند تا من به جوابم برسم ، هرجا پرسیدم به جوابم نرسیدم و همه لینک و ... دادن !!!!

1- میخواستم بدونم اگه بخوام مثلا یک برنامه چت بنویسم با چه تکنولوژی باید این کار رو انجام داد ؟؟؟

2- WCF چی هست ؟؟؟ با WCF میشه چه کار هایی انجام داد ؟؟؟ مثلا همین چت میشه ؟؟؟
من هرچی مقاله و ... خوندم فقط متوجه شدم که برنامه نویسی سرویس گرا و .... هست
خواهشا کپی پیست نکنید و دقیق بگید چه کارهایی میشه باهاش انجام داد ( تجاری بگید نه علمی )

3- چند نوع WCF داریم ؟ و WCF به چه زبانی هست

پیشاپیش سپاسگذارم

online98
دوشنبه 30 بهمن 1391, 16:07 عصر
منم این سوال را دارم
کسی نمیتونه کمکم کنه ؟
ممنونم

csvbcscp
جمعه 02 فروردین 1392, 11:34 صبح
قبل از درک wcf باید مفهوم Connected system رو دونست،به زبون ساده connected system یعنی برنامه ای که توزیع می شه بین چند کامپیوتر و wcf محصولی از مایکروسافته که این کارو برای ما انجام میده

در گذشته مایکروسافت ابزار های زیادی همچون MSMQ , NETREMOTTING و ... رو برای این کار درست کرده که هر کدوم دارای مزایا و محدودیت هایی بودند ،همچنین برای استفاده از هر کدوم از این فریم ورک های قبلی باید کد نویسی مربوط به خودش رو استفاده کنی
یکی دیگه از بدی های روش های قبلی این بود که تمامی فریم ورک های قبلی محدود به ویندوز بودند

WCF تمامی قابلیت های فریم ورک های قبلی رو جمع کرده و با یک عنوان و یک نوع کد نویسی ارائه داده
سرویس چیه و چرا بهش احتیاج داریم؟
همون طور که میدونید WCF برای پیاده سازی مفهوم سرویس گرایی به وجود اومده ، سرویس تکه ای از برنامه ی ماست که روی سیستم خودمون یا کامپیوتر های دیگه وجود داره و ما می خواهیم از طریق wcf به اون سرویس دسترسی پیدا کنیم(مثالی که می شه برای سرویس زد، سرویس بانک،که به وبسایت های فروشگاه اینترنتی ارائه میده که بدون نیاز به خروج از سایت فروشگاه اینترنتی ، میتونیم پرداختمون رو انجام بدیم)،مایکروسافت برای پاسخ به این نیاز قبلا وب سرویس ها رو ارائه کرده بود،که محدودیت هایی رو داشت که بزرگ ترین محدودیتش هم محدود بودن به پروتکل HTTP بود که در زیر خلاصه ای از تفاوت هاشون رو می تونید ببنید
ویژگی ها Web Service WCF
Hosting وب سرویس می تواند در IIS میزبان شود WCFمی تواند در IIS, windows activation service, Self-hosting, Windows service
میزبانی شود
Programming در برنامه نویس وب سرویس باید به کلاس مورد نظر ویژگی [WebService] را اضافه کرد
در برنامه نویس WCF باید به کلاس مورد نظر ویژگی [ServiceContraact] را اضافه کرد
Model در وب سرویس صفتی که متد ها را برای کلاینت نمایان می کند [WebMethod]است در WCFصفتی که متد ها را برای کلاینت نشان می دهد [OperationContract] است
Operation یک راه پرسش و پاسخ که عملیات مختلف در وب سرویس ها را پشتیبانی می کند یک راه پرسش و پاسخ دو طرفه که انواع عملیات مختلف در WCF را پشتیبانی می کند
XML System.Xml.serialization فضای نامی که در وب سرویس ها برای سریال کردن مورد استفاده قرار می گیرد. System.Runtime.Serialization فضای نامی که در WCF برای سریال کردن مورد استفاده قرار می گیرد.
Encoding XML 1.0, MTOM(مکانیزم انتقال پیام بهینه ), DIME, Custom XML 1.0, MTOM, Binary, Custom
Transports وب سرویس می توان از طریق HTTP، TCP، Custom قابل دسترسی باشد WCFمی توان از طریق HTTP, TCP, Named pipes, MSMQ,P2P, Custom
قابل دسترسی باشد
Protocols Security Security, Reliable messaging, Transactions

دوباره برگردیم به Connected System فرض کنید قسمت های مختلف یک برنامه درون کامپیوتر های مختلف وجود داره ، که از سیستم عامل های متفاوت و زبان های برنامه نویسی مختلفی استفاده می کنند،حالا سوالی که پیش میاد اینه که این برنامه ها چطور با هم ارتباط برقرار می کنند ؟؟؟جواب میشه ازطریق ارسال پیام xml
ارسال پیام هم از طریق یک پروتکل استاندارد مثل HTTP انجام میشه
کامپیوتری که سرویس در اون وجود داره وتوسط iis یا سرویس ویندوز و یا یک برنامه ساده میزبانی میشه(بعدا در مورد این هم توضیح میدم) یک آدرس داره که با دونستن اون آدرس ما می تونیم به اون سرویس وصل بشیم و از کلاس های درونش استفاده کنیم
مراحل کار ساده است ، در محیط ویژوا استودیو بر روی پروژه خودمون راست کلیک می کنیم و با انتخاب گزینه Add Service Reference پنجره ای باز می شه، بعد از وارد کردن آدرس سرویس مورد نظر و کلیک بر روی دکمه go به صورت خودکار کلاس های پروکسی برای ما ساخته می شه و ما می تونیم از اون کلاس ها برای استفاده از اون سریس استفاده کنیم(بدون اینکه احتیاجی به دونستن پیام xml که برامون فرستاده شده باشه،چون به صورت خودکار تبدیل می شن به کلاس های پروکسی و ما فقط با این کلاس ها سرو کار داریم)
نحوه ساختن سرویس ها wcf هم توسز دوستان در تاپیک های دیگه، مفصلا توضیح داده شده..
اگه سوالی در این مورد داشتین من در خدمتم
http://www.csvb.blogfa.com/ آدرس منه
یه خبر خوب هم بهتون بدم،که پی دی اف رایگان کتاب WCF بزودی توسط استاد زهرا بیات در اینترنت گذاشته میشه، الان یک ساله که روش کار می کنه ، اما جدیدا یه پروژه جدید به نام سی شارپ بدون ترس دستش گرفته که بعد از اتمام اون ان شاالله کتاب wcf رو تموم می کنن
کتاب جدید سی پلاس پلاس بدون ترس هم عنوان کتابیه که می تونین همین الان از وبلاگ استاد دانلود کنید
http://www.ipd.blogfa.com/post/45

csvbcscp
جمعه 02 فروردین 1392, 13:03 عصر
اگه دوستان بخوان فیلم آموزشی ساخت برنامه چت با استفاده از wcf رو هم می زارم

Mr.Programmer
دوشنبه 05 فروردین 1392, 15:40 عصر
اگه دوستان بخوان فیلم آموزشی ساخت برنامه چت با استفاده از wcf رو هم می زارم
ممنون میشم در یک تاپیک مجزا این فیلم را بگذارید
خیلی ممنونم :x

csvbcscp
جمعه 23 اسفند 1392, 16:39 عصر
https://www.youtube.com/watch?v=eCX0jP0Upsk