PDA

View Full Version : نظر سنجی از دوستان درمورد جلوگیری از کپی برداری برنامه با سورس

بهمن بهار
دوشنبه 24 بهمن 1384, 16:06 عصر
با عرض ادب و احترام به دوستان خوب برنامه نویس
من برنامه ای برای یک شرکت نوشته ام که باید سورس برنامه را طبق قرارداد به آنها بدهم حالا این شرکت چون شعبات زیادی در استان داد این امکان وجود دارد که برای شعبه های دیگرش در شهرهای دیگر استفاده کند.و قرارداد من با شرکت فقط برای همان مرکز بوده.
حالامیخواهم نظر دوستان را درمورد کاری که انجام داده ام جویا شوم آیا کاری که کرده ام اصلا جواب میدهد یعنی ممکن است بتوانند بازهم برنامه را در جای دیگری استفاده کنند یا نه.
برای کامپوننتهای خود دلفی که کاربرد زیادی دارند مثل Edit , Panel , Label و Dbgride کامپوننت جدایی نوشتتم که در قسمت constructor Tnewcomponent.Create( AOwner: TComponent ); شرط آدرس Mac شبکه را گذاشتم که در صورت نداشتن شرط یعنی اگر شماره Mac شبکه با همان شماره آن شرکت یکی نباشد دستور Application.Terminate; اجرا میشود.
در اینصورت اگر سورس برنامه در محلی به غیر از آن شرکت توسط دلفی باز شود به محض اینکه شماره سریال شبکه درست نباشد اصلا سورس باز نمی شود و از دلفی خارج میشود.
اگر هم در آن شرکت کامپایل کنند باز هم در محل دیگری بخواهند اجرا کنند اجرا نمی شود.
البته این را هم اضافه کنم که پکیج کامپوننتها را میدهم اما سورسش را نه.
حالا سئوال اینجاست که در اینصورت میشود بازهم از سورس برای شبکه های دیگر استفاده کنند یا برنامه را به شبکه دیگری انتقال دهند یا نه؟ و آیا راه های دیگری برای این کار وجود دارد یا خیر لطفا نظرات خود را اعلام کنید و اگر من اشتباه میکنم ورا راهنمایی کنید.
بهمن بهار

MNosouhi
دوشنبه 24 بهمن 1384, 18:46 عصر
مشکل برنامه هایی هستند که این شماره ها( مثل ادرس مک شبکه) رو شبیه سازی میکنن.مثل موقعی که واقعا داری روی شبکه مورد نظر کار میکنه.

shayan_delphi
دوشنبه 24 بهمن 1384, 20:56 عصر
سلام
شما وقتی سورس را می دی دیگه احتمال هر جور استفاده ای هست.به نظر من دادن سورس به مشتری و بستن قرارداد با این شرط اصلا مناسب نیست.
یه نکته شاید به دردت بخوره اینه که گزارشها چطوری طراحی شده؟
اونها را با نام و آدرس و مشخصات مرکز مورد نظرت ایجاد کن.

joker
دوشنبه 24 بهمن 1384, 22:06 عصر
با عرض ادب و احترام به دوستان خوب برنامه نویس
من برنامه ای برای یک شرکت نوشته ام که باید سورس برنامه را طبق قرارداد به آنها بدهم حالا این شرکت چون شعبات زیادی در استان داد این امکان وجود دارد که برای شعبه های دیگرش در شهرهای دیگر استفاده کند.و قرارداد من با شرکت فقط برای همان مرکز بوده.
حالامیخواهم نظر دوستان را درمورد کاری که انجام داده ام جویا شوم آیا کاری که کرده ام اصلا جواب میدهد یعنی ممکن است بتوانند بازهم برنامه را در جای دیگری استفاده کنند یا نه.
برای کامپوننتهای خود دلفی که کاربرد زیادی دارند مثل Edit , Panel , Label و Dbgride کامپوننت جدایی نوشتتم که در قسمت constructor Tnewcomponent.Create( AOwner: TComponent ); شرط آدرس Mac شبکه را گذاشتم که در صورت نداشتن شرط یعنی اگر شماره Mac شبکه با همان شماره آن شرکت یکی نباشد دستور Application.Terminate; اجرا میشود.
بهمن بهار
سلام
دوست عزیز فقط شانس بیاری :)

1- روش باز کردن گره با دندون اینه که bpl یا dcu که شما دادین را کرک کنن.

2 - روش اب خوردن با برنامه هایی که مک آدرس را در 1 ثانیه change میکنه همشون یه مک آدرس ست کنن :)) ( خود ویندوز 2000 که ابزار هم برای این کار لازم نداره )
البته این مستلزم اینه که بدونن برنامه شما با مک ادرسشون کار میکنه . اگه ندونن یه مدن سر کارن :)

3- خیالت راحت باشه به همون اندازه که وقت گذاشتی برنامه نوشتی باید بشینن روی برنامه شما کار کنن تا بفهمن چطوری نوشتی :)

پیوست :
امیدوارم فقط سورس داده باشی نه سورس به همراه توضیحات داخل سورس :)
در هر صورت دیگه نگرانش نباش.....
فکر ت را بزار روی پروژه بعدی ....... موفق باشی ....

بهمن بهار
سه شنبه 25 بهمن 1384, 02:33 صبح
با عرض سلام مجدد
از دوستانی که راهنمایی کرده اند متشکرم.
اما همانطور که بیشتر برنامه نویسان (البته حرفه ای ها نه مثل من مبتدی) دچارش شده اند کپی از برنامه است.که برنامه نویس زحمت میکشد کلی وقت میگذارد و یک برنامه برای فلان شرکت مینویسد و بعد از مت کوتاهی قفل شکسته آن برنامه در سی دی فروشیها یا مغازه های خدمات رایانه ای (بعضا معلوم الحال) با قیمتهای واقعا افتضاح که تمام حیثیت برنامه نویسی را زیر سئوال میبرند. به فروش میرود.
مثلا قفل شکسته حسابداری X با قیمت زیر ده هزار تومان و گاهی اوقات با قیمت خود سی دی.
و کلا من هدفم این بود که یک تبادل نظری بشود تا اگر دوستانی تجربیاتی در این زمینه دارند ذر اختیار دیگران هم قرار دهند تا دیگران هم استفاده کنند.
یکی از دوستان در مورد برنامه های شبیه ساز Mac نوشته بودند و دیگر دوستمان در مورد کرک bpl و dcu صحبت کرده بودند لصفا بیشتر توضیح دهید. آیا این امکان صددرصد است.
در مورد سئوال دوست دیگرمان که در مورد گزارش ها فرموده بوند. باید عرضر کنم که با کمک ابزار خود دلفی و Rbuilder5 استفاده کرده ام اما فکر نمی بدون راه باقی بماند حتما راه حلی دارد.

joker
سه شنبه 25 بهمن 1384, 15:16 عصر
احتمال کرک که هست نزدیک 99% ( 1 درصد را هم میزارم برا محکم کاری :)
حالا میگم 100% شستادتا فایل میفرستن برام میگن کرک کن ... )

در مورد پروتکت هم خب بازم راه حل داری .... میتونی پول بدین به برنامه نویسانی که تخصصشان برنامه نویسی امینیتی هست ....
هر چند که باز هم احتمال شکستن هست ولی لا اقل 6 ماهی طول میکشه تا کرک کنن....

oghab
سه شنبه 25 بهمن 1384, 16:08 عصر
:ناراحت:
:ناراحت:

بهمن بهار
سه شنبه 25 بهمن 1384, 17:03 عصر
با عرض سلام مجدد
عقاب جان از چه چیزی ناراحتی ؟
یک پلیس برای اینکه بتواند دزدها را ردیابی کند باید خودش راه های دزدی را یاد بگیرد تا بتواند کارش را خوب انجام دهد.
بازهم این نکته را یاد آور شوم که اصلا موضوع برنامه من و کپی از آن هدفم نیست و فقط میخواهیم به قول بعضی ها گفتمان کنیم و تبادل نظر در این مورد تا تبادل اطلاعات هم بشود. و از کار کشته های این کار هم چیزهایی یاد بگیریم.
بگذریم.
حالا اگر فرض کنیم که اولین برنامه که Exe است توسط برنامه نویس روی شبکه اجرا بشود، که البته بیشتر مواقع هم همین طور است. اگر اطلاعاتی مثل آدرس مک و تاریخ اجرا و چند تا اطلاعات کوچک دیگری در یک استراکچر در یک فایل باینری جایی در سرور ذخیره کند بعد در آن کامپوننتهای خصوصی که قبلا عرض کردم علاوه بر درست بودن شرط آدرس مک شرط وجود فایل مورد نظر در سرور هم چک بشود که البته محل فایل جایی شبیه به Win\system و با یک نام کاملا سازگار با نام فایلهای ویندوز و پسوند مثلا Dll باشد چطور.؟
آیا میشود که فایل باینری را که به استراکچر آن دسترسی ندارند بازکنند ؟
یا کرک فایده ای دارد. من فکر میکنم کرک در این مورد کاری از پیش نمی برد.

باتشکر بهمن بهار

joker
سه شنبه 25 بهمن 1384, 17:35 عصر
به راحتی نرم افزارهای FileMonitor میتونن فایل مورد نظر شما را پیدا کنن :))

برای کرک نیازی نیست که استراکچر شما را بدونن کافیه شرط چک قفل را عوض کنن .... ;)

shayan_delphi
سه شنبه 25 بهمن 1384, 20:21 عصر
سلام
هدف اصلی اکثر کاربران برنامه های حسابداری استفاده از گزارشهای برنامه هست و بعضی شرکتها برای مسئله بیمه و موارد دیگر برایشان مهم است که سربرگ گزارش و مشخصات درون گزارش مخصوص شرکت خودشان باشد.
پس شما هم اگر گزارشها را با سربرگ خاص و آدرس و مشخصات همان شرکت طراحی کنی شاید برای شرکتهای دیگه زیاد کاربردی نداشته باشه.

بهمن بهار
چهارشنبه 26 بهمن 1384, 03:28 صبح
با عرض سلام مجدد
joker عزیز این نرم افزارهای FileMonitor که گفتید کارشان بر چه اساسی است و چه قابلیتهایی دارند؟
دیگر اینکه :
وقتی فقط پکیج را در اختیار داشته باشند بدون سورس آیا امکان عوض کردن شرط برایشان ممکن است ؟
با این حساب تمام کامپوننتهایی که در اینترنت 30 روزه یا کمتر و بیشتر در اختیار کاربران قرار میدهند باید بتوان شرط آنها را هم عوض کرد و کامپوننت رایگان بشود دیگر!
اگر میتوان به سورس کامپوننتها دسترسی پیدا کرد لطفا بیشتر توضیح دهید.

shayan_delphi عزیز چطوری سربرگ گزارشها را برای شرکت خاص با مشخصات همان شرکت طراحی کنم که با سورس هم نشود آنرا عوض کرد. اگر منظورتان برنامه خاصی است لطفا بیشتر توضیح دهید.

بهمن بهار

joker
چهارشنبه 26 بهمن 1384, 15:14 عصر
با عرض سلام مجدد
joker عزیز این نرم افزارهای FileMonitor که گفتید کارشان بر چه اساسی است و چه قابلیتهایی دارند؟
دیگر اینکه :
وقتی فقط پکیج را در اختیار داشته باشند بدون سورس آیا امکان عوض کردن شرط برایشان ممکن است ؟
با این حساب تمام کامپوننتهایی که در اینترنت 30 روزه یا کمتر و بیشتر در اختیار کاربران قرار میدهند باید بتوان شرط آنها را هم عوض کرد و کامپوننت رایگان بشود دیگر!
اگر میتوان به سورس کامپوننتها دسترسی پیدا کرد لطفا بیشتر توضیح دهید.
بهمن بهار

فایل مونیتور هر فایلی که به هر عنوانی صدا زده بشود ( read or wite ) را ادرسش را به شما میدهد و.......

خب الان هم خیلی از کامپوننت ها کــــــرک شده در اختیار برنامه نــــــــــویسان قرار دارد
خیلی اکیتوایکس های کرک شده در دسترس برنامه نویسها هست...
یه ضرب المثل هست که میگه : برنامه کرک نشده برنامه ای هست که هنوز نوشته نشده :)
تازه این برنامه نویسان عزیز برای حق کپی رایتشون حاضرن هر کاری بکن :))

نمونه بارز اون همون کامپوننت KDTELE که الان بسیاری از برنامه هایی که برای تلفن گویا نوشته میشن از این کامپوننت کــــــــــــرک شده استفاده میکنن ....
از یه طرف از خدمات مهندسی معکوس کرکرها به صورت رایگان استفاده میکنن از طرف دیگه بهشون فحش و دری وری میگن .
جالبه نه ؟
مرگ خوبه اما برای همسایه.

سورس را خیر ... وقتی برنامه کامپایل شد بدست آوردن سورس تقریبا غیر ممکنه ولی سورس به اسمبلی میتونه باشه.

در مورد تغییر سربرگ : اگه با دلفی مینویسی میتونی فایل که سربرگ را توش طراحی کردی فقط dcu اون را بدی نه pas اینطوری سورسی که دادی را هر وقت بخوان میتونن خودشون کامپایل کنن به جز وقتی که بخوان برن اون صفحه را عوض کنن :))
البته همون dcu را هم میشه با یه hex Editor هر تغییر توش خواستن بدن :)) ولی برای پروتکت با درجه 0.00001 از 100% خوبه :)

m_nejad
یک شنبه 24 اردیبهشت 1385, 09:43 صبح
احتمالا شما با آگاهی از وجود شعبه های دیگر شرکت مرکزی این قرارداد را بسته اید پس این حق شرکت است که از سورس استفاده کند. (شما مالکیت فکری و معنوی سورس را فروخته اید)

sajedi
سه شنبه 26 اردیبهشت 1385, 16:06 عصر
shomare hardo chetor mishe khond

vatal
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1385, 00:32 صبح
یادمه یه زمانی یه همچین سوالی تو سایت شده بود!
انصافا [پدر جان ] خوب چیزی گفته بودن !
Delphi , VB,SQl Server ,Oracel cd هاشونو کپی تهیه کردی یاااااااااااااااااااااااا اا ؟؟؟؟؟

omid_delphi2
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1385, 07:34 صبح
این دفعه را بیخیال شو
از دفعه دیگه اگه قرارداد با سورس نوشتی محل استفاده را هم معین کن

SH.Daneshvar
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1385, 10:15 صبح
قبلا من یک همیچین مسئله‌ی واسم شرکتی که کار میکردم پیش اومد‌:
1.Component ها رو بدون Source بهشون بفروش
2.Source برنامه رو به اضافه حق رایت رو به اونها واگذار کن.

که در مورد شرکت ما یک برنامه 1.5 میلیونی به قیمت 25 میلیون تومن
فروخته شد البته این‌ها حرف 4 سال پیش هست.

به نظر بنده شما حق رایت رو بفروش مثل خواننده‌ای که یک کاست رو می‌خونه و حق رایت
رو کامل میفروش به یک شرکت و خواننده دیگه کاری با اینکه کاست چقدر سود کنه نداره.