PDA

View Full Version : گفتگو: پیشنهاد های دوستان برای رفع یک مشکل در برنامه مدیریت رستوران

user18
دوشنبه 07 اسفند 1391, 22:14 عصر
با سلام من دارم یه برنامه مدیریت رستوران را با سی شارپ و wpfو بانک اکسس می نویسم
یه مشکلی دارم خواستم دوستان پیشنهادهاشونو رو برای رفع این مشکل بیان کنم

سیاست برنامه به این صورت هست که یه جدول داریم برای اقلام یا همون کالاهای موجودمون
یه جدول داریم برای میزهای رستوران
یه جدول داریم برای فاکتورهامون
یه جدول هم برای کالاهای مربوط به هر فاکتور
کاربر میاد اول سفارشاتی رو که مشتری میده رو ثبت میکنه این سفارشات با توجه به شماره فاکتور مثلا میاد یه غذا و نوشیدنی رو برای یه فاکتور ثبت میکنه
خوب این ها تو جدول مربوط به کالاهای مربوط به هر فاکتور ثبت میشه همه چیز مشخصه هر قلم یه قیمت کلی براش تولید میشه با توجه به فی و تعداد این قیمت کل ها با هم جمع میشه و میشه قیمت کل مربوط به اون فاکتور
دقت کرده باشین توی رستوران ممکن طرف یه سری سفارشات رو اول کار بده و فاکتور ثبت بشه حالا ممکنه قبل از تصویه فاکتور طرف بیاد دوباره یه سری سفارشات جدید رو بده این سفارشات هم باید تو همون فاکتور ثبت بشه قبل از تصویه در حالی که ما یه بار فاکتور رو ثبت کردیم
من این مشکل را دارم که در اول کار سفارشات ثبت میشه و اگر دوباره سفارش جدید بیاد واسه اون فاکتور
چطور بتونم تشخیص بدم که وقتی کاربر تصویه حساب رو زد برنامه بفهمه که آیا این اقلام همونی هست که اول کار برای فاکتور ثبت شده یا دوباره درخواست جدید به اونها اضافه شده
اگر سفارش جدید اضافه شده بود به کاربر پیغام بده که دوباره فاکتور رو ثبت کن و بعد تصویه رو بزن
البته راهی به نظرم رسید که اول بیام مقدار مبلغ کل فاکتور را با مجموع مبالغی که برای اون فاکتور تو جدول کالاهای فروشی مربوط به یک فاکتور هست مقایسه کنم آیا به نظرتون این روش در اینده مشکل نخواهد داشت
این روش یه مشکلی داره و اونم اینه که ممکن است طرف بیاد یه کالا رو حذف کنه از لیست سفارشات و یه کالای دیگه با همون قیمت رو وارد کنه که در این صورت باز مبلغ فاکتور همون قبلی هست و برنامه نمیتونه با توجه به این راهکار تشخیص بده که اقلام دستخوش تغییر شده به نظرتون چکار باید کرد در این مواقع با تشکر

majjjj
دوشنبه 07 اسفند 1391, 22:29 عصر
خیلی ساده شما شماره فاکتور رو مد نظر بگیر و برای سفارش های حذف شده یک فیلد جدا بزارید

samadblaj
دوشنبه 07 اسفند 1391, 22:29 عصر
سلام و وقت بخیر ؛

جستجو کنید "سورس رضا رستوران " نمونه روان و خیلی خوبیه میتونید الگو برداری کنید...

hossein16
دوشنبه 07 اسفند 1391, 22:42 عصر
من هم مشکل شما را البته در مورد نرم افزار فروشگاه داشتم اما اون را با فرار دادن بخش ویرایش فاکتور در برنامه حل کردم.
به این صورت که به فرض بعد از تسویه حساب مشتری قصد اضافه کردن کالای جدیدی به فاکتور را داشت در این صورت به بخش ویرایش فاکتور رفته و کالای جدید را به فاکتور اضافه می کردم.
البته برای ویرایش، فاکتور قبلی نشان داده شده و پس از فشردن دکمه اعمال تغییرات ابتدا کلیه موارد فاکتور قبلی اعم از کالاها و میزان پرداختی پاک شده و در کلیه مواردی که در مرحله ویرایش در فاکتور وجود داشته در فاکتور جدید و دیتابیس ثبت می شد.
فکر می کنم با این روش مشکل شما هم به آسانی حل شود.

user18
دوشنبه 07 اسفند 1391, 22:50 عصر
برنامه من مال رستوران هست و دقت کنید که بعد از تصویه فاکتور دیگه امکان تغییر اقلام فاکتور وجود نداره این سیاست برنامه هست به نظرتون روش پیشنهادی من مبنی بر مقایسه قیمت کل فاکتور قبل از تصویه و مجموع قیمت کل کالاهای مربوط به اون فاکتور روش خوبی برای تشخیص این که آیا این فاکتور ثبت شده قبل از تصویه دستخوش تغییر شده هست که به کاربر در صورت وجود چنین حالت پیغام بده که یه بار دیگه دکمه ثبت رو بزنه یا نه