PDA

View Full Version : استفاده از تجربه حرفه ای برنامه نویسان

سعید کشاورز
سه شنبه 08 اسفند 1391, 11:58 صبح
سلام دوستان..
چند وقت پیش یه تاپیک دیدم که یکی از برنامه نویسان به یه مشکل بر خورده بود..مشکلش این بود وقتی میخواست فاکتور چاپ کنه نرم افزار پیغام میداد که رم سیستم پر شده و حافظه جا نداره..فکر کنم دوستان راهنمایی کردنش که وقتی از دیتاست یا دیتاتیبل استفاده کردی بعد باید منابع رو آزاد کنی..
---------------------------------------------------------------------------------------------------
مثلا این موضوع یه موردش بود..شاید خیلی از مسائل دیگه هم وجود داشته باشه..مثلا ناسازگاری برخی از CPUها ، سخت افزارهای قدیمی و....
این تاپیک هم واسه این زدم ببینم نظر بچه ها چیه که بیان تجربه های خودشون رو بنویسن..حتی در چند خط کوتاه و مفید.
به نظرم تجربه یه برنامه نویس خیلی با ارزش و مفید میتونه باشه و بقیه بچه ها..
----------------------------------------------------------
یه نظر سنجی هم ایجاد میکنم واسه اینکه کسایی که دوست دارن توی نظر سنجی شرکت کنن

حمیدرضاصادقیان
سه شنبه 08 اسفند 1391, 12:25 عصر
سلام.
من تاپیک فوق رو به اینجا منتقل کرد چون اینجا مکانش بهتره.

خوب گستره اطلاعات اینجوری خیلی وسیع میشه.
به نظرم اگر دسته بندی بشه یا موضوعی کار بشه خیلی قشنگتر به جواب برسیم و نتیجه قشنگتری بگیریم.
اینجوری هرکسی یک چیزی میگه شاید به درد خیلیا نخوره.
مثلا میشه در مورد خطاهای دیتابیسی یا اصول طراحی GUI و... صحبت کرد.

سعید کشاورز
سه شنبه 08 اسفند 1391, 12:39 عصر
ولی آقای صادقیان به نظرم توی تالار سی شارپ خیلی مناسب تر بود..
چون دوستان برنامه نویس اونجا زیاد هستن..
در رابطه با دسته بندی هم کاملا با شما موافق هستم..
------------------------------------------------------------------------
یه مورد رو من اینجا ذکر میکنم:
یکی از دوستان من میگفت یه برنامه واسه یه شرکت نوشته بود..بعد از یه مدت بهش زنگ زدن و گفتن که برنامه دیگه نمیتونه عمل درج توی دیتابیس رو انجام بده...برنامه نویسش میگفت رفته اونجا و فهمیده که فضای اون درایوی که دیتابیس توش بوده پر شده واسه همین دیتابیس نمیتونه حجم خودش رو افزایش بده واسه همین ارور میداده..البته من دقیق نمیدونم که آیا سی شارپ این پیغام رو میده که ظرفیت هارد دیسک پر شده یا نه..
حالا ما فرض رو بر این میگیریم که همچین پیغامی نمیده که هارد دیسک جا نداره.
اونوقت برنامه نویس بیچاره باید بیاد کلی وقت بزاره ببینه که اشکال از کجاست..
این موردی هم که گفتم دقیق نمیدونم داستانش چیه..آیا میشه کنترلش کرد یا نه..فقط این رو گفتم که میتونه همچین مشکلاتی بوجود بیاد..حالا اگه یه نفر بیاد همچین تجربه ای رو بازگو کنه خیلی میتونه مفید واقع بشه..
-------------------------------------------
یه مورد دیگه هم رابط کاربری برنامه ها هست..که خودتون اشاره کردین..اینم میتونه موضوع جالبی باشه..دوستان میتونن از نرم افزارشون اسکرین شات تهیه کنن یا دمو بزارن تا بقیه بچه ها بتونن استفاده کنن..

f.beigirad
سه شنبه 08 اسفند 1391, 12:47 عصر
با درود و کسب اجازه از اساتید گرامی:

با دوست عزیز pro_man موافقم.

من به عنوان یه تازه کار هیچ اطلاعی از اینجور موارد ندارم. برای امثال من این تاپیک ها خیلی میتونه مفید باشه.چرا که باعث میشه دید ما نسبت به جنبه های مختلف برنامه ای داریم مینویسیم کلی تر شه.و برنامه رو از جهات مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار بدیم.

در ضمن بخش C# بازدید کننده ی بیشتری داره و افراد بیشتری میتونن استفاده کنن.

با تشکر

حمیدرضاصادقیان
سه شنبه 08 اسفند 1391, 13:16 عصر
درمورد پست شماره 3 . ببینید هر خطایی که در دیتابیس رخ میده مگر اینکه باز سمت دیتابیس با بلوک Try..catch خطا کنترل نشده باشه،به سمت Client ارسال میشه.
من تو خیلی از نرم افزارها دیدم برنامه نویسها به دلیل تنبلی تکه از کدی که باعث خطا میشه داخل یک بلوک Try..catch قرار میدن و در قسمت Catch نیز خطا رو هندل نمیکنند و خالی رها میکنند ، به قول معروف خطا رو در نطفه خفه میکنند که کاملا کار غلطیه.
باید یک کلاس برای هندل کردن خطاها باشه و خطای مناسب به کاربر نمایش داده بشه یا بشه ایمیلش کرد.

سعید کشاورز
سه شنبه 08 اسفند 1391, 20:29 عصر
یه مثال دیگه میزنم که بهتر جا بیوفته هدفم از این تاپیک چی بوده:

فرض کنید یه برنامه مدیریت پرسنل نوشتیم..
اکثر برنامه نویسان مبتدی برای نمایش فرمها از ShowDialog استفاده میکنن..
اگه کاربر نرم افزار بخواد یه پرسنل رو ثبت کنه اونوقت اگه فرم ثبت از طریق ShowDialog نمایش داده شده باشه اونوقت به فرم های دیگه دسترسی نداره مگر اینکه فرم ثبت کارمند رو ببنده..
اینا یه سری نکات ریزی هستند که اگه توی برنامه رعایت بشه خیلی خوب میشه..شاید این مثال واسه برنامه نویسان حرفه ای یه چیز خنده دار باشه اما بدونید که برنامه نویسان مبتدی اکثرشون این موارد رو نمیدونن.
--------------------------------------------------------------------------------------------
البته نظری بود که دادم...امیدوارم همکاری بشه با این مورد..خیلی میتونه مفید باشه