PDA

View Full Version : سوال: ارسال ایمیل زمان بندی - جلوگیری از اسپم شدن

soroush.r70
پنج شنبه 17 اسفند 1391, 10:26 صبح
سوال اول : من یه اسکریپت خبرنامه با php نوشتم حالا می خوام به صورت زمان بندی شده ایمیل ارسال بشه مثلا هر یک ساعت 10 ایمیل ارسال بشه باید چه کاری انجام بدم دوستان...؟

سوال دوم : کسی در مورد اینکه چند ایمیل به طور متوسط می تونم در بازه زمانی از طریق هاست ارسال کنم هاست لینوکس اشتراکی اطلاعی داره...؟

سوال سوم : راهی برای اینکه ایمیل ها اسپم نشن وجود داره....؟

Unique
پنج شنبه 17 اسفند 1391, 11:48 صبح
من یه اسکریپت خبرنامه با php نوشتم حالا می خوام به صورت زمان بندی شده ایمیل ارسال بشه مثلا هر یک ساعت 10 ایمیل ارسال بشه باید چه کاری انجام بدم دوستان...؟
معمولا برای ایمل ها صف درست میکنند و یک اسکریپت از روی cron jobs میاد و در زمان مورد نظر شما به تعداد تعریف شده ارسال انجام میده.\

کسی در مورد اینکه چند ایمیل به طور متوسط می تونم در بازه زمانی از طریق هاست ارسال کنم هاست لینوکس اشتراکی اطلاعی داره...؟
بستگی به هاست داره و باید سوال پرسید ،‌بعضی روزانه هستند و بعضی ساعتی ! بعضی هم میاد یک open relay به سایت های داخلی میدهند و اصلا محدود نمیکنند خلاصه من همه نوعش را داشتم.

راهی برای اینکه ایمیل ها اسپم نشن وجود داره....؟
این spam نشدن موضوعی نیست که به یک عامل بستگی داشته باشه ،‌به نظر من و تجربه من ۸۰٪ بر میگرده به تنظیمات DNS و Mail Server و spf و DKIM و ۲۰٪ دیگش هم به همین رعایت فاصله زمانی و اینکه محتوای ایمیل حالتی نباشه که اسپم تشخیص داده بشه. نیاز به کار زیاد و تجربه داره.

soroush.r70
جمعه 18 اسفند 1391, 10:09 صبح
معمولا برای ایمل ها صف درست میکنند و یک اسکریپت از روی cron jobs میاد و در زمان مورد نظر شما به تعداد تعریف شده ارسال انجام میده.\

بستگی به هاست داره و باید سوال پرسید ،‌بعضی روزانه هستند و بعضی ساعتی ! بعضی هم میاد یک open relay به سایت های داخلی میدهند و اصلا محدود نمیکنند خلاصه من همه نوعش را داشتم.

این spam نشدن موضوعی نیست که به یک عامل بستگی داشته باشه ،‌به نظر من و تجربه من ۸۰٪ بر میگرده به تنظیمات DNS و Mail Server و spf و DKIM و ۲۰٪ دیگش هم به همین رعایت فاصله زمانی و اینکه محتوای ایمیل حالتی نباشه که اسپم تشخیص داده بشه. نیاز به کار زیاد و تجربه داره.

واسه همین تاپیک زدم اگه می تونین یه یه نمونه کد واسه زمان بندی نشونم بدین متشکر

دیگه هر ساعت 10 ایمیل ارسال بشه نرماله هست دیگه

راهی در اسکریپت نویسی وجود نداره که اسپم نشه

Unique
شنبه 19 اسفند 1391, 01:56 صبح
واسه همین تاپیک زدم اگه می تونین یه یه نمونه کد واسه زمان بندی نشونم بدین متشکر
توی همین انجمن چند تا از دوستان نمونه گذاشتند اگه جستجو کنی پیدا میکنی ! اما کار سختی نیست ! صف را میتونی توی database و هم توی فایل پیاده کنید. اگه مشکلی توی الگوریتم پیاده سازی دارین بپرسین تا اگه بتونم کمک کنم وگرنه خیلی ساده هستش !

دیگه هر ساعت 10 ایمیل ارسال بشه نرماله هست دیگه
اینکه خیلی کمه ! شما تا ۱۰۰ تا هم میتونی ارسال کنید در ساعت حالا خواستی ۶۰ تا در هر دقیقه !

راهی در اسکریپت نویسی وجود نداره که اسپم نشه
اگه منظورتون استفاده از تابع یا برنام هخاصی هست به نظر من ربطی نداره ! یعین فرقی نمیکنه و MTA بفرستی یا SMTP ! موضوعات مربوط به mail server و تنظیماتش اهمیت بیشتری دارند.

eshpilen
شنبه 19 اسفند 1391, 11:10 صبح
ایمیل اگر فقط متن ساده باشه احتمالش خیلی کمتره که اسپم تشخیص داده بشه.
در مرحلهء بعد ایمیل های HTML بدون عکس و فایلهای دیگه.
اگر ایمیل محتوی عکس (یا انواع دیگر محتوای جانبی) بخصوص عکسهای زیاد/حجیم باشه احتمال اینکه اسپم تشخیص داده بشه بیشتر میشه، چون اسپمرها از بصورت عکس درآوردن متن برای جلوگیری از پردازش متن ایمیل توسط الگوریتم های تشخیص اسپم استفاده کردن.
بعدهم که بهرحال حتما تعداد ایمیل های ارسالی در واحد زمان، یک معیار دیگر برای طبقه بندی شدن بعنوان اسپم است.
خلاصه معیارهای متعددی داره و بازم میره توی جزییات فنی بیشتر و مسائل و نشانه های امنیتی مختلف. بستگی داره از کدام نرم افزار تشخیص اسپم و با چه تنظیماتی استفاده شده باشه.
البته احتمالا تعداد در واحد زمان معیار خیلی مهمی باشه این وسط. شاید مهمترین معیار.

navid3d_69
شنبه 19 اسفند 1391, 11:40 صبح
میشه در باره الگوریتم ارسال یکو توضیح بدین؟

Unique
شنبه 19 اسفند 1391, 15:18 عصر
ببینین خیلی کار ها میشه کرد ! من معمولا از ارسال یک فایل متنی که در هر خطش یک email هست استفاده میکنم و توی رکورد جدولی که در خواست های ارسال را دارم مقادیر subject و body و from name و غیره را نگه میدارم و از id اون جدول برای نام فایل آدرس ایمیل ها استفاده میکنم ! حالا این از پیکربندی اصلی ! اما برای cron job invoker یا همون فایلی که ارسال ها را انجام میده میام و با توجه به ترتیب رکورد ها فایل نظیر را خط به خط میخونم و در صورت درست بودن بعضی شرایط مثل اینکه مثلا ایمیل فرمت درستی داشته باشه یا توی blacklist من نباشه ارسال را انجام میدم و نتیجه را توی یک فایل دیگه به عنوان نتایج ارسال ذخیره میکنم و اون ردیف را truncate یا همون حذف میکنم ! اینجوری میدونم کجای صف هستم و تازه کاربر میتونه نتیجه ارسال هاش را هم از روی فایل نتایج ببینه.

میدونم کمی سریع گفتم و ایده را کامل باز نکردم اما اگه کمی برنامه نویسی کرده باشین باید بتونین تا تهش برین. ;) موفق باشین.

navid3d_69
شنبه 19 اسفند 1391, 17:08 عصر
ممنون روش خوبی بود ولی مقداری پیچیده بود روش ساده تری هم هست من برام اصلا اسپم شدن مهم نیست چون کاربرای خبر نامه هستند نه ایمیل مارکتینگ من می خوام زمان بندی جوری باشه که ip سرور بلاک نشه بیشترین مشکل فاصله بین هر ایمیل هست که با sleep میشه انجام داد ولی درست نیست اگر هم بخوام هر 1 دقیقه برای هر ارسال یک cron job بزارم که اینم درست نیست شما برای فاصله انداختن بین ایمیل ها چه روشی رو پیشهاد می کنید؟

Unique
شنبه 19 اسفند 1391, 20:01 عصر
ن می خوام زمان بندی جوری باشه که ip سرور بلاک نشه

۲ تا موضوع را رعایت کن :
۱ - ایمیل ها را حتما verify کن (مطمپن شو ایمیل کاربر وجود داره) وگرنه با ارسال ایمیل های الکی امکان block شدن زیاد میشه ، تازه فکر نکنم همینطور الکی block کنند معمولا اخطار میدهند به Host واونها شما را جریمه میکنند ، برای یکی از مشتری های من که اینطور یودش (البته مجبور شدیم خودمون جریمش را بدیم)
۲ - هر ایمیل را با استفاده از نام کاربر و یک شری مشخصاتش خصوصی کن یعنی یک محتوا را به همه نده ! حتما هم امکان حذف از خبرنامه را بگذارید ! هم فارسی و هم انگلیسی.

اینجوری هیچ کس حق نداره شما را از ارسال خبرنامه محروم کنه ! یعین ما که کلی ساله درایم انیوطری میفرستیم تا حالا کسی چیزی نگفته یا گیری نداشتیم البته من با open relay میفرستم اما در کل نباید مشکلی باشه.

در مورد فاصله بین ارسال ها ، خدایی من این کار را با php نمیکنم و براش یک برنامه با پاسکال نوشتم و از توی vps میفرستم و همیشه برنامه در حال اجرا هست و هر یک دقیقه هم صف را چک میکنه ولی توی cms خودم از php استفاده میکنم و اونجا cron ندارم ! بیش از ۱۰۰ ارسال در روز نمیکنه و هر ۱ دقیقه ۱۰ ایمیل میفرسته و timeoutهم باید روی ۱۵ دقیقه ست بشه (برای محکم کاری).

اینو نمیخواستم بگم چون الان ممکنه بعضی دوستان بگن داره اشتباه میکنه اما من مواردی هم دارم که در روز ۵۰۰۰ تا ایمیل را توی ۵ نوبت هر نوبت ۱۰۰۰ تا بدون sleep و اینا دارم میفرستم و spam شدن هم توش خیلی خیلی ناچیزه. چون خبرنامه هم هست ip تا حالا block نشده !

اقا این از تجربه ما حالا موفق بشی.