PDA

View Full Version : امکان ساخت نرم افزار با سیلورلایت با مشخصات زیر

aghayex
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 18:59 عصر
با سلام
دوستان من در یه شبکه حداکثر 1000 کاربر دارم .
و این نرم افزار کارش ثبت اطلاعاتی در دیتابیس و از همه مهمتر ارسال فایل به سرو هست و این فایل ها در سرور در یه پوشه قرار می گیره
حالا با این تفاسیر با توجه به حجم یک مگ برای هر فایل و 100 کلاینت من برم سراغ سیلور لایت یا asp یا ...

behrozi.ir
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 19:03 عصر
سلام
دیگه از شما بعیده
سیلورلایت که کارش چیزه دیگست
از ASP.Net استفاده کن

aghayex
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 19:47 عصر
دیگه از شما بعیده

:متفکر:
دوست عزیز من که چیز غیر معقولی نگفتم میشه توضیح بیشتری بدید و بگید چرا asp چون من تا حالا تحت وب کار نکردم

hakim22
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 20:39 عصر
شما میتوانید یک برنامه ی ویندوز فرم ساده درست کنید که با استفاده از پرتکل هایی مثل ftp ، udp و TCP یک فایل رو تحت شبکه به یک سرور ارسال کند.
یا می توانید این کارها را با کمک از SQL انجام بدهید.

سیلورلایت به تنهایی کار نمی کنه و همیشه باید یک پروژه ی مادر از نوع ASP داشته باشه ( حتی نسخه ای که خارج از Browser اجرا میشه)
برای ارتباط با دیتابیس از این سایت ASP استفاده میشه. در حقیقت در ASP یک WCF RIA service ساخته میشه که پروژه ی سیلورلایت گزارش گیری از بانک یا تغییرات مورد نظر در بانک رو با کمک اون ایجاد میکنه. در حقیقت نقش ASP فقط به عنوان یک سرویس و یک بستر برای سیلورلایت است.

این دیگه بر میگرده به سلیقه و البته توانایی شما در برنامه نویسی با ASP یا ASP MVC یا سیلورلایت.

اگر تا حالا تحت وب کار نکرده اید ولی میخواهدی برنامه ی با گرافیک بالا و تحت وب بسازید بهترین راه حل شما سیلورلایت است.
در صورت وارد شدن به بحث ASP مخصوصا در بخش MVC شما از اشیای ویندوز کاملا فاصله می گیرید و مجبور خواهید بود حجم زیادی از کدهای HTML و CSS رو با javascript و jQuery قاطی کنید و در مواردی سایت شما جهانی نیست و قرار نیست هر کسی از بیرون بهش دسترسی داشته باشه منطقی به نظر نمیرسه.
در حالی که در سیلورلایت شما کاملا به محیط ویندوز فرم نزدیک هستید و چیزهایی مثل رویدادهای موس و دکمه و پنجره و اشای آماده همانند ویندوز فرم در اختیار شما هست. ( در ASP MVC این کارها کاملا به javascript منتقل میشه)

نکته اینه که برای برنامه نویسی در سیلورلیت آشنایی با XAML خیلی مهم و ضروریه ، در ضمن طراحی اینترفیس کاربر به آسانی ویندوز فرم نیست. هرچند میشه خیلی زیبا در آورد ولی این به آسانی بدست نمی آید.

در استفاده از سیلورلایت نگران ASP و WCF نباشید. تمام کدهای مربوط به این دو قسمت توسط Visual Stuido ساخته میشوند و عملا شما جز چند تغییر و تنظیم کوچک نیاز نیست اطلاعات کاملی در مورد آنها داشته باشید.

aghayex
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 21:31 عصر
تشکر دوست عزیز من چند سالی هست که با wpf کار می کنم و ناآشنا با محیط سیلورلات نیستم اما این دو بحث ( 1-حداکثر 1000 کلاینت و 2 - ارسال فایل ) که در این برنامه من هست بهترین زبان تحت وب براش چی هست .

behrozi.ir
چهارشنبه 23 اسفند 1391, 22:01 عصر
دوست عزیز من که چیز غیر معقولی نگفتم میشه توضیح بیشتری بدید و بگید چرا asp چون من تا حالا تحت وب کار نکردم
سیلورلایت یه چیز تو مایه های فلش هستش ، برای سیستم های ثبت نام و اتوماسیون و از این قبیل زیاد جالب به نظر نمیرسه.
asp.net اصلاً مخصوص همین کاره ، من اولین تجربه کاری با asp.net را در سال 85 داشتم و اون موقع سیستم اتوماسیونی مثل شهرداری را نوشتیم(بیشتر از 1000 تا کلاینت داشت). تازه اون موقع سال 85 بود و دات نت فریم وررک امکانات پیشرفته امروزی را نداشت ، و در حال حاظر سایت دانشگاه پیام نور(کل سیستم دانشگاهی پیام نور کشور از یک سرور استفاده میکنند تراکنش ها میلیونی) ، دانشگاه آزاد ، بانک ها و بقیه سیستم های بزرگ که وقت لیست کردن آنها نیست از این تکنولوژی (ASP.NET) استفاده میکنند.
حتی یکی از بزرگترین سایت های فروشگاهی مثل دیجی کالا از PHP میخواهند منتقل شوند به ASP.NET که نشون از کارایی این تکنولوژی دارد.:لبخند:

aghayex
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 01:06 صبح
خوب حرف شما درست اما مگر همین سیلورلایت بر روی asp کار می کنه و اجرا میشه در این صورت چی میگید

hakim22
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 09:47 صبح
اشتباهه که فکر کنیم سیلورلایت فقط مثل فلش عمل می کنه . اتفاقا امروز خیلی زیاد business application هایی نوشته میشه که تحت وب هستند اما تماما بر مبنای سیلورلایت طراحی شده اند.
در ضمن تکنولوژی مثل MEF و ابزاری مثل nineject و prism کمک کرده که بشه پروژه های خیلی بزرگی رو فقط با سیلورلایت نوشت.

خیلی ها از سیلورلایت فقط به صورت ابزار کوچک درون یک صفحه ی ASP استفاده می کنند. دقیقا مثل جاوا اسکریپت و jQuery.
سیلورلایت مثل جاوا اسکریپت به کمک سایت ASP میاد و بهش دینامیک و ابزار جدید اضافه می کنه که امکان پیاده سازیش با روشهای دیگه خیلی مشکل و یا غیر ممکنه . مثلا نمایش جدول رکوردها که به صورت درختی هستند. یا پرشدن محتوای جدول همراه با افکتهایی است. یا مثلا وقتی کاربر روی یک ردیف کلیک می کند وسط جدول وزیر همون ردیف پنلی باز میشه و جزئیات نمایش داده میشه.
در ضمن امکان برقراری ارتباط با صفحه ی HTML جاری هم وجود داره. و DOM رو میشه کنترل کرد.

و خیلی سایتها هم هستند که کاملا با استفاده از سیلورلایت طراحی شده اند.
قدرت این ابزار بسیار بیشتر از ASP است و امکاناتش سر به فلک میزنه.
یکی از این قابلیتهای سیلورلایت اینه که در سمت کلاینت اجرا میشه به همین دلیل بار رو کاملا از سرور میگیره و در نهایت شما نتیجه ی کار رو به WCF به وب سایت ارجا می دهید. و میشه در سمت کلاینت ابزار بسیار پیچیده همراه با انمیشن و UI بسیار زیبا و Fluid داشت. بخصوص میشه به صورت یک نرم افزار در سمت کلاینت نصب بشه و از روی دسکتاپش اجرا بشه . (out of browser)

d_derakhshani
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 09:49 صبح
سیلورلایت یه چیز تو مایه های فلش هستش ، برای سیستم های ثبت نام و اتوماسیون و از این قبیل زیاد جالب به نظر نمیرسه.
asp.net اصلاً مخصوص همین کاره ، من اولین تجربه کاری با asp.net را در سال 85 داشتم و اون موقع سیستم اتوماسیونی مثل شهرداری را نوشتیم(بیشتر از 1000 تا کلاینت داشت). تازه اون موقع سال 85 بود و دات نت فریم وررک امکانات پیشرفته امروزی را نداشت ، و در حال حاظر سایت دانشگاه پیام نور(کل سیستم دانشگاهی پیام نور کشور از یک سرور استفاده میکنند تراکنش ها میلیونی) ، دانشگاه آزاد ، بانک ها و بقیه سیستم های بزرگ که وقت لیست کردن آنها نیست از این تکنولوژی (ASP.NET) استفاده میکنند.
حتی یکی از بزرگترین سایت های فروشگاهی مثل دیجی کالا از PHP میخواهند منتقل شوند به ASP.NET که نشون از کارایی این تکنولوژی دارد.:لبخند:

برادر داری کاملا اطلاعات غلط میدی.
اتفاقا بهترین و اصلی ترین کاربرد سیلورلایت برنامه های وب تحت شبکه اینترانته. و دقیقا بهترین تکنولوژی برای سیستم های اتوماسیون. بنده تجربه پیاده سازی یکی از بزرگترین پروژه های کشوری رو با سیلورلایت همراه با حرفه ای ترین برنامه نویس ها داشتم(من مدیر تیم برنامه نویسی بودم). اصلا، اصلا ASP.Net حرفی برای گفتن نداره. بلا استثنا همه افرادی که با من همراه بودن تو این پروژه(که همه هم حرفه ای های ASP.Net بودن، با من هم نظر بودن که نوشتن این برنامه با ASP.Net چیزی در حد جک بوده)
خواهشا این فروم رو بیشتر مطالعه کنید در این خصوص تو فروم کاملا بحث شده و موارد استفاده سیلورلایت کاملا مشخص شده
اما یکبار دیگه میگم اینترانت یا دارای کاربران مشخص(نه عام، که مخصوصا اتوماسیون هان یا تو اینترانتن یا کاربران مشخص دارن)

hamidhws
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 19:35 عصر

اخه وقتی یه چیزی نمیدونی یا باهاش کار نکردی مجبوری نظر بدی؟

و اما در جواب اون دوست عزیز که گفتن میخوان کار انتقال دیتا رو انجام بدن . دوست عزیز بهترین کار استفاده از یک نرم افزار کلاینت سرور هست . اما اگر شما تاکید دارید که اینکارو تحت وب انجام بدید و اگر سیستم شما قراره در یک شبکه خصوصی (اینترانت) قرار بگیره سیلورلایت یکی از بهترین گزینه هاست . بنده خودم به شخصه برای طراحی سایت های عمومی سیلورلایت رو پیشنهاد نمیدم اما برای طراحی سایت در شبکه اینترانت واقعا اید ه ال هست ! این رو بعد از چند سال کار با سیلورلایت عرض میکنم.
در ضمن خود سیلورلایت بر روی asp یا html به انتخاب خودتون اجرا میشه و این یعنی در صورت نیاز میتونید همزمان از کدهای asp هم در بخشی از برنامه خود استفاده کنید.

موفق باشید