PDA

View Full Version : چند تا سوال مهم و ساده در مورد sql در پروژه ها

esibarnamenevis
جمعه 25 اسفند 1391, 15:14 عصر
باسلام
بنده چند تا سوال مجزا داشتم لطفا به صورت جدا راهنمایی کنید. این تاپیک صرفا جهت استفاده از تجربیات دوستان هستش پس در صورت نیاز توضیحات بیشتری هم اریه شود بد نیست.
شاید سوالاتم پیش پا افتاده باشه ولی خیلی به جواب صحیح آنها نیاز دارم و از همه کسانی که دقیق میدونند درخواست راهنمایی دارم
در ضمن خیلی جستجو کردم ولی به جواب همه سوالاتم نرسیدم پس گفتم بهتره یه تاپیک بزنم (دیگه نگید اول سرچ میکردید بعد تاپیک میزدید)

1-بانک اطلاعاتی sql ورژن های بالا مثلا 2012 ورژن هایی پایین تر مثلا 2000 ، 2005 و 2008 رو ساپورت میکنه و با اتچ کردن و کار کردن با ورژن های پایین تر مشکلی نداره (اگه خودتون تست کردید جواب بدید)؟

2-اگه جواب سوال یک منفی است(یعنی با ورژن های پایین تر مشکل داره) من چند تا بانک اطلاعاتی 2000 و 2005 2008 رو دارم میخوام اتچ کنم و باهاشون کار کنم در این صورت باید چکار کنم ، باید همه ورژن هارو نصب کنم یا راه دیگه ای است؟خودتون باشید چکار می کنید؟

3-sql express چطور ، با sql management مشکل نداره؟ یعنی می تونم express رو در management اتچ کنم و باهاش کار کنم ، در ورژن های مختلف چطور با ورژن های مختلف management مشکل نداره ؟

4- اگه بخوام بانک پرتابل داشته باشم باید چکا کنم ،توصیه شما برای بانک اطلاعاتی sql پرتابل و قابل حمل که نیاز به نصب sql نباشه چیه(البته به جز اکسس و لایت)؟ خیلی از برنامه رو می بینم که بانک دارن اما بعد از نصب بدون نصب کامپوننت یا بانک و ... از طرف کاربر به صورت خودکار ، کار میکنند؟

5-اگه بانک از نوع SQL Server Management Studio باشه میتونیم با sqlexpress اجرا کنیم و با هاش کارکنم و اطلاعات رو کم و زیاد یا دیزاین کنم ؟؟

6-اگر پایگاه داده ای می شناسید که engine اش embed باشد و بدون نیاز به هیچ dll و engine کار می کند لطفا کامپوننتش و نرم افزار مدیریتش را برای دانلود معرفی کنید.
مثلا در دلفی dbisam و absolute چنین ویژگی های را دارند اما من هر چی گشتم نسخه ای از ان ها برای C# نبود.

منتظر جوابتون هستم
باتشــــــــــــــــــــک ر

esibarnamenevis
شنبه 26 اسفند 1391, 11:48 صبح
با سلام به همگی
هیچکس حاضر نشد که جواب بده
اما جناب حمیدرضاصادقیان خودشون زحمت کشیدند و جواب دادند

-بانک اطلاعاتی sql ورژن های بالا مثلا 2012 ورژن هایی پایین تر مثلا 2000 ، 2005 و 2008 رو کامل ساپورت میکنه و با اتچ کردن و کار کردن با ورژن های پایین تر مشکلی نداره (خودتون تست کردید)؟
برای ارتقا به نسخه 2012 باید دومرحله ارتقا بدید. یعنی از نسخه های پایین تر از 2008 به 2008 بعد دوباره یک Backup بگیرید و به 2012 انتقال بدید. در زمینه کار کردن نیز مشکلی باهاش وجود نداره و مانند قبلی هاست فقط امکاناتی بهش اضافه شده.

اگه بخوام بانک پرتابل داشته باشم باید چکار کنم ،توصیه شما برای بانک اطلاعاتی sql پرتابل و قابل حمل که نیاز به نصب انجین sql نباشه چیه(البته به جز اکسس و لایت)؟ خیلی از برنامه رو می بینم که بانک دارن اما بعد از نصب بدون نصب کامپوننت یا بانک و ... از طرف کاربر به صورت خودکار ، کار میکنند؟
در مورد این سوال باید بگم چاره ای به جز نصب Engine نیست مگر اینکه تحت وب بخواهید کار کنید که دیتابیس رو از روی وب بخونید. برای نصب انجین نیز کاربر چیزی متوجه نمیشه وکار نرم افزار Setup می باشد.
یا اینکه بخواهید از نسخه Lite استفاده کنید.

-اگه بانک از نوع SQL Server Management Studio باشه میتونیم با sqlexpress اجرا کنیم و با هاش کارکنم و اطلاعات رو کم و زیاد یا دیزاین کنم ؟؟
SQL Server Management Studio بانکی نیست و یک ابزاره که به صورت Visual کار میکنه و میتونه با هر Engine نصب شده ای ارتباط برقرار کنه و کارهایی که فرمودین رو انجام بده.

اگر پایگاه داده ای می شناسید که engine اش embed باشد و بدون نیاز به هیچ dll و engine کار می کند لطفا کامپوننتش و نرم افزار مدیریتش را برای دانلود معرفی کنید.
مثلا در دلفی dbisam و absolute چنین ویژگی های را دارند اما من هر چی گشتم نسخه ای از ان ها برای C#‎‎‎‎ نبود.
متاسفانه به جز SQL Lite مورد دیگه ای رو نمیشناسم.

الان نسخه های مختلف sql رو سیستم نصب کردم که نسخه های 2005 و 2008 هستند، می تونم فقط نسخه 2008 یا جدیدترین نسخه یعنی 2012 رو نصب کنم و بقیه ورژن ها حذف کنم ؟
هیچ مشکلی نداره ؟
بله میتونید. به شرط اینکه برای بروز رسانی موردی که در سوال اول عرض کردم رو رعایت کنید.
البته خودم برای تست همه Engine ها رو دارم ولی شما میتونید حذف کنید و مشکلی نیز نخواهید داشت.

7-بعضی از هاست ها آپدیت نیستند و هنوز با ورژن 2005 کار میکنند اگه ورژن بالاتر مثلا 2008 یا 2012 رو سیستم نصب باشه چطور بانک رو ایجاد کنم که با ورژن 2005 بدون خطا اتصال بشه؟
برای این موردکاری نمیتونید بکنید مگر اینکه از Import/Export استفاده کنید یا اینکه یک Engine 2005 داشته باشید.

اگه Management Studio رو سیستم نصب نباشه میتونم با sqlexpreess خود ویژوال استویو بانک رو اتچ کنم؟
بله میتونید اینکارو بکنید.به جز این SQL Server یک دستور به نام OSQL داره که Command هست که باید از طریق Commant Prompt باهاش کار کنید.

موفق باشید.