PDA

View Full Version : بررسی راهنمای codeignitor

moalla
دوشنبه 28 اسفند 1391, 00:38 صبح
با سلام خدمت دوستان این تالار
من چند ماهی پیش شروع کردم به یادگیری کیک پی اچ پی. دوستان خیلی اصرار داشتند که کتابچه اون رو از اول بخونم و من هم این کارو کردم. متاسفانه کتابچه زیاد تو نگارشش دقت نشده و خیلی جاها مباحث درست توضیح داده نشده. سعی کردم صبر داشته باشم و به مرور زمان خیلی قسمتها برام حل شد. حتی یه سایت نسبتا متوسط رو هم باهاش نوشتم اما همچنان توی راهنماش میلنگم. یه جورایی خستم کرد! مشکل زبانی ندارم و مشکل از درست نوشته نشدن راهنماست!
حالا جاهای مختلف دیدم که codeignitor این مشکل رو نداره و راهنماش خیلی منظم و تمیز نوشته شده
میخوام نظر دوستان رو بدونم. اگه یادگیری های اولیه رو رد کردم دیگه راهنما برام روون میشه؟ یا مثل کیک پی اچ پی بعد چند بار خوندن بازم گنگه برام؟
با اینکه جاش اینجا نیست اما راهنمای سیمفونی چطوره؟ اگه اون هم راهنمای روونی داره خوب ترجیح داره
چون ظاهرا codeignoter یکسری قسمتهای مهم مثل ACL و یا آژاکس رو پشتیبانی نمیکنه و باید این قسمتها دستی نوشته بشه
باز هم تکرار میکنم که مشکل زبان ندارم و سالهاست برنامه نویسی میکنم اما بدون فریم ورکها

pary_daryayi
دوشنبه 28 اسفند 1391, 08:35 صبح
من چون فعلا فقط Code Igniter کار کردم در مورد این نظر میدم . راهنمای بسیار ساده و روانی داره .به مشکلی برنمیخورید . خیالتون راحت.
در مورد آژاکس منظورتون از اینکه پشتیبانی نمیکنه چیه ؟ اگه منظورتون اینه که مثل model یا helper کدهای آماده ای نداره ، درسته . تا جایی که من میدونم خودمون کامل باید بنویسیم
اگر کسی نظر دیگه ای داره بگه . چون منم برای آژاکس میدونم باید خودمون مثل برنامه نویسی رویه ای بنویسیم.

ولی یه پیشنهاد : شما که مشکل زبان ندارید ، کیک پی اچ پی یا Yii کار کنید . مشکلی هم داشتید تو انجمن ها بپرسید.

moalla
دوشنبه 28 اسفند 1391, 17:12 عصر
ممنون از پاسختون. منم هر چی تو پرسش و پاسخ های انگلیسی سرچ کردم همه نوشته بودن سی آی از لحاظ منبع از همه بهتره.
کیک رو همون طور که گفتم کار کردم اما همش به مشکلات خاصی تو مطالبش برمیخوردم. مثلا یه جای راحت رو توضیح زیاد میده و یه جای سخت رو با چند کلمه تموم میکنه. اونم بعد از اینکه کلی با متن ور میرم توی یه فصل دیگه میبینم اصل بحثش اونجا بوده که جای اول زیاد توضیح نداده. خیلی مشکلاتی از این دست داره.
مسلط بودن به زبان هم اونچنان دردی رو دوا نمیکنه چون از بس با اصطلاحات خاص خودش کار داره. حتی اصطلاحات سی آی میبینی با کیک فرق میکنه
در کل فکر میکنم با این فریم ورک ها آدم که نمیخواد آپلو هوا کنه. باید یه چیز خوش دستی باشه که وسط کار هم اذیت نکنه که آدم بتونه یکنواخت جلو بره.

pary_daryayi
سه شنبه 29 اسفند 1391, 09:41 صبح
خب اگر Ci جوابگوی پروژه هاتون هست ، همینو ادامه بدید. سرچ هم بکنید فیلم زبان اصلی براش زیاده تو نت.

plague
سه شنبه 29 اسفند 1391, 14:23 عصر
من با کیک کار نکردم ولی CI انقدر ساده و راحته که تا حالا نشده یبار هم جایی لنگ بمونم یا چیزی رو متوجه نشم
داکیومنتیشنش کاملا واضح و مشخصه همچنین فوروم فعالی داره
نیاز هم نیست که سینتکس جدیدی رو یاد بگیرم تقریبا همون PHP خودمونه

البته باید بگم که خیلی فریم ورک کاملی نیست و ظاهرا یچیزای کم داره ولی این نشونه ضعیف بودنش نیست , تو اولین پروژم من باهاش یه شبکه اجتماعی نوشتم و همه نیاز هامو جواب داد فقط یه چیزایی رو مجبور شدم دستی بنویسم یا از کتابخانه های آماده ای که براش نوشتن استفاده کردم (در ضمن نوشتن و اضافه کردن کتابخونه بهش خیلی سادست برای همین کتابخانه های زیادی براش موجوده که کمبود های خوده فریم ورک رو میتونه جبران کنه )

moalla
سه شنبه 06 فروردین 1392, 11:42 صبح
با استفاده از نظر دوستان این چند وقت مشغول کار کردن روی CI بودم. گفتم نتیجه این تجربه رو به عنوان کسی که تازه مواجه شده بنویسم. شاید برای شما که الان دستتون روون شده جالب باشه
نتیجه از حدانتظارم فراتر بود. از بس کیک برام سخت بود انتظار اینهمه راحتی رو توی CI نداشتم. باید این نکته رو هم بگم که وقتی در کیک بخشی رو یاد میگیری میبینی چیز سختی نبوده اما بخاطر بد نوشته شدن منابع در ابتدا بسیار سخت به نظر میاد و به اصطلاح بسیار دیریابه!
بهرحال CI بسیاااااار ساده و روون نوشته شده. اگه کسی با مفاهیم آشنا باشه فقط کافیه توی راهنمایی CI بره سر بخشی که میخواد و کدش رو از مثال برداره و استفاده کنه
یه نکته دیگه هم که جلب توجه کرد این بود که همون طور که دوستمون گفت نسبت به کیک شباهت بیشتری به Php و کدنویسی معمول وب داره. مثلا برای فرستادن درخواست به دیتابیس توی کیک فقط از find میشه استفاده کرد که آرگومانهای خاص خودش رو داره که حتما باید همونها رو یادگرفت اما توی CI هم روشی مشابه وجود داره و هم میشه از روش قبلی select * from ... و تکنیکهای اون استفاده کرد.
الان دارم روی سی ام اسهای نوشته شده با CI کارمیکنم تا یکی رو انتخاب کنم و برای سایتهای بعدی اون رو گسترش بدم که ظاهرا بهترینشون PyroCMS و شاید FuelCMS است.