PDA

View Full Version : سوال: جمع دو فیلد از بانک رو با برنامه نویسی انجام بدم یا با Crystal Report هم میشه؟

sahel65
شنبه 03 فروردین 1392, 18:59 عصر
سلام دوستان؛
ازتون یک سوال داشتم.
من برنامه ای رو دارم می نویسم که توی اون برنامه یک بانک اطلاعاتی هست با چند تا فیلدعددی!
بعنوان مثال فیلدهایی مانند شهریه اول؛ شهریه دوم(مابقی کل شهریه) .
حالا من تونستم گزارشی ایجاد کنم که مدیر بتونه اطلاعات خلاصه ای از هر دانش آموز ببینه!
اگه بخوام توی گزارشی که مدیر داره میبینه و با کریستال ریپورت ایجاد شده یک آیتم با عنوان جمع کل پرداختی ها داشته باشم که حاصل جمع دو تا فیلد فوق باشه چیکار باید بکنم؟؟ (با توجه به اینکه همچین فیلدی توی بانک نیست)؟
میشه راهنماییم کنید؟ با خود کریستال میشه فرمول یا اسکریپت نویسی کرد و حاصل جمع 2 مورد فوق رو در خروجی گزارش نشون داد؟؟؟
ممنونم

veniz2008
یک شنبه 04 فروردین 1392, 23:53 عصر
سلام.
یه stored procedure بنویسید و کوئری خودتون به همراه همون فیلد محاسباتی درون همین sp لحاظ کنید.(یعنی شهریه1 و شهریه باقیمانده و جمع شهریه ها و کلا هر چیزی رو که درون گزارش بهش نیاز دارید رو درون همین sp بگنجنید). حالا خیلی راحت این sp رو به دیتاست خودتون نسبت بدید (یعنی به جای اینکه بهش جدول معرفی کنید بهش همون sp رو که داخلش این فیلد محاسباتی هست رو معرفی کنید). طریقه معرفی کردن sp به دیتاست هم دقیقا مثل همون نسبت دادن جدول است فقط باید از پنجره server explorer در قسمت stored procedure اون sp رو که ساختید رو درگ کنید و بندازیدش داخل پنجره server explorer و بقیه قضایا هم که دیگه خودتون استادید.
موفق باشید.

sahel65
دوشنبه 05 فروردین 1392, 00:00 صبح
خیلی ممنونم دوست عزیز.
فقط چون این بانک رو گفتن با access باشه آیا تو access هم میشه مثل sql اقدام به نوشتم sp کنیم یا نه؟

veniz2008
دوشنبه 05 فروردین 1392, 00:47 صبح
خیلی ممنونم دوست عزیز.
فقط چون این بانک رو گفتن با access باشه آیا تو access هم میشه مثل sql اقدام به نوشتم sp کنیم یا نه؟
من کلا با access کار نمیکنم واسه همین اطلاعی در این باره ندارم . بهتره در قسمت مربوط به access این سوالو بپرسی.
ولی تا SQL هست چرا Access ؟.
آدم افسردگی میگیره وقتی سمت access میره. :ناراحت:

davood59
دوشنبه 05 فروردین 1392, 10:12 صبح
دوست عزیز veniz2008
من هم قراره یه پروژه انجام بدم که توی اون ممکنه کریستال ریپورت رو بخوام استفاده کنم.
البته بانکش خوشبختانه sql هستش.
به نظر شما برای اینجور مواقع که نیاز به کارهای فرمول نویسی هست، بهتره از SP استفاده کنیم؟ یا خود Crystal این امکانات رو داره؟

veniz2008
دوشنبه 05 فروردین 1392, 11:14 صبح
دوست عزیز veniz2008
من هم قراره یه پروژه انجام بدم که توی اون ممکنه کریستال ریپورت رو بخوام استفاده کنم.
البته بانکش خوشبختانه sql هستش.
به نظر شما برای اینجور مواقع که نیاز به کارهای فرمول نویسی هست، بهتره از SP استفاده کنیم؟ یا خود Crystal این امکانات رو داره؟
مورد اولی که باید بگم اینه که خود من مدت هاست که دیگه از کریستال استفاده نمیکنم و از stimulsoft استفاده میکنم و کاملا از این جابه جایی راضی هستم. stimul به مراتب بهتر و خوش دست تر از کریستال هست و به شما هم توصیه میکنم از استیمول استفاده کنید. ولی در مورد سوالتون من همیشه تمام کارهام رو سمت sql انجام میدم و نتیجه رو به محیط گزارش پاس میدم (البته نرم افزارهای گزارش گیری هم معمولا یکسری امکانات برای کارهای محاسباتی بر روی فیلدها دارند ولی به شخصه ازشون استفاده نیمکنم).
موفق باشید.

davood59
دوشنبه 05 فروردین 1392, 12:26 عصر
به شما هم توصیه میکنم از استیمول استفاده کنید.
بابت راهنمایی و توصیه ای که به من کردید یک دنیا ممنون و سپاسگزارم. راستش ابتدای کار هست و چه خوب شد که این رو بهم گفتید.
حتما تلاشمو میکنم که از نرم افزاری که شما اشاره فرمودید استفاده کنم.
اگه استیمول خوب و خوش دست تره پس چرا اینقدر اسم کریستال پیچیده؟؟؟
ضمنا استیمول رو میشه براحتی دانلود و ازش استفاده کرد؟ نیازی به مجوز نداره؟

veniz2008
دوشنبه 05 فروردین 1392, 13:08 عصر
اگه استیمول خوب و خوش دست تره پس چرا اینقدر اسم کریستال پیچیده؟؟؟
ضمنا استیمول رو میشه براحتی دانلود و ازش استفاده کرد؟ نیازی به مجوز نداره؟
همه چیز به یک باور اشتباه برمیگرده. هنوزم خیلی از دوستان فقط از مرورگر "اینترنت اکسپلورر" استفاده میکنن و خیلی ها نمیدونن که مفهومی به نام ورژن وجود داره و همچنان از همون ورژنی که مایکروسافت بر روی ویندوز گذاشته استفاده میکنن در حالیکه بهترین مروزگرها فایرفاکس و کروم و اپرا هستن ولی چون بصورت پیش فرض بر روی ویندوز نصب هست و دانش افراد هم نسبت به این مسائل کمه همه فکر میکنن اینترنت اکسپلورر بهترینه (بگذریم از اینکه خیلی ها نمیدونن اصلا مرورگر یعنی چی).
در مورد استیمول هم وضع به همین منوال هست. در نسخه های پایین ویژوال چون کریستال بصورت پیش فرض بر روی ویژوال استودیو نصب بود همه فکر میکردن که مایکروسافت بهترین ابزار گزارش گیری رو گذاشته در صورتیکه چنین نیست و کسی که با هر دو نرم افزار استیمول و کریستال کار کنه متوجه میشه که استیمول چقدر راحت تر و سبک تر هست و چقدر انعطاف پذیره. یادتون نره که اکثر مردم "عوام" هستن و دیگران به جای اونا فکر و نظر میدن. شما سعی کنید بهترین رو انتخاب کنید نه چیزی که دیگران میگن بهترینه.
استیمول رو میشه براحتی دانلود و نصب کرد. من خودم از نسخه 2011 استفاده میکنم که یک قایل setup هست که بصورت نسخه کامل هستش و نیازی به کرک کردن نداره. از لینک زیر میتونید دانلود کنید:
http://fakhravary.blogfa.com/post-9.aspx

davood59
دوشنبه 05 فروردین 1392, 14:56 عصر
با مثال خوبی که زدید :تشویق::تشویق: کاملا متوجه موضوع شدم.
حتما و همین امروز سعی می کنم که استیمول رو دانلود کرده و باهاش کار کنم.
مجددا از اینکه در این زمینه راهنمایی واقعا ارزشمندی کردید از شما ممنونم.دستتون درد نکنه.