PDA

View Full Version : گفتگو: کاري که در شرکت هاي نرم افزاري به برنامه نويسان و Developer ها واگذار ميشه چيه

bftarane
شنبه 10 فروردین 1392, 21:57 عصر
ببخشيد عنوان بهتري به ذهنم نرسيد. در ضمن تا جايي که يادمه يه تالار گفتگوي آزاد وجود داشت ولي الآن هرچي گشتم پيدا نکردمش. اگه فکر مي کنيد در جاي نامناسبي ايجاد کردم تاپيک رو لطفاً بگيد تا منتقل کنم.

من تا به حال در هيچ شرکت نرم افزاري به طور حضوري کار نکردم.
حالا يه جا تو مصاحبه قبول شدم و چند روز عيد رو هم رفتم براي اينکه با کارشون آشنا بشم. من خودم خيلي علاقمند به طراحي و برنامه نويسي وب سايت بودم و تو رزومه ام هم اينو نوشته بودم منتها در اين چند روز ديدم که کار من اونجا به همراه چند نفر ديگه اينه که روي نحوه کدنويسي و کلاً فرايند نرم افزار اتوماسيوني (يک وب اپليکيشن هست در محيط Visual studio با زبان VB.Net) که چند سال پيش توسط همون شرکت نوشته شده تسلط پيدا کنيم و در صورت نياز حالا يه بخش اضافه کنيم نمي دونم يه وقت اروري داره برطرف کنيم و همچين کارايي (يعني اصل کارمون اينه. حالا ممکنه يه پروژه هاي کوچيکي هم بهمون يه وقت بدن که خودمون از اول کدنويسي کنيم)

راستش اين با تصور من خيلي متناقض هست. يعني فکر نمي کردم تو شرکتها آدم بخواد رو کدهايي که از قبل نوشته شده توسط ديگران کار بخواد کنه.

يه ديتابيس بزرگ داره با کلي جدول که خيلي طول ميکشه آدم با فيلدهاش و ... آشنا بشه.
کدها رو هم که نگاه کردم واقعاً اين احساس بهم دست داد که هيچي بلد نيستم واقعاً احساس مي کردم ديگه کم آوردم. يه سري کد هست که به صورت سه لايه مثلاً نوشته شده ولي هر کس از راه رسيده روش خودش رو هم تا حدي پياده کرده و آدم تا بياد سر در بياره خيلي به نظرم طول ميکشه (البته خود اونا هم ميگن همه همينطورن و طول ميکشه شما آشنا بشيد با اين نحوه کدنويسي و فرايند کار). و از يکي از افرادي که اونجا بود هم پرسيدم (جزو گروه پشتيبانيه) گفت همه جا همين طوره که رو کدهاي ديگران کار مي کنن.
مي خواستم کساني که در اين زمينه اطلاعاتي دارن لطفاً در ميون بزارن.
واقعاً آيا اين طوره؟
تو اين چند روزه متوجه شدم شرکت خيلي خوبيه. يعني ديسيپلين داره. حق و حقوق ها پايمال نميشه و به صورت تيمي دارن کار مي کنن. ولي مشکلم همونه که بايد رو کدهايي ديگران کار کنم که خيلي وقت مي بره بفهمم چي به چيه. در ضمن من با سي شارپ تا حالا کار کرده بودم ولي اونجا با VB کار مي کنن و اين هم ترس من رو بيشتر ميکنه.

در کل مي خواستم کساني که در شرکت هاي نرم افزاري کار ميکنن در مورد کاري که اونجا انجام ميدن يه توضيحي بدن که چه کار مي کنن؟

fakhravari
شنبه 10 فروردین 1392, 22:08 عصر
در کل روز های اولیه باید یکی باشه برای شما توضیح مختصری بده.
از تعداد جداول و کلاس ها هم نترس.
فقط شمل اصلی vb بودن زبون که اگر شما c# کار میکنید خیلی دردسر دارید.

WOLF_MEHRDAD
شنبه 10 فروردین 1392, 22:12 عصر
درود بر شما

اطلاعات زیادی ندارم ولی :
با توجه به اطلاعات پایه ای که دارم ، پروژه باید یک Document داشته باشه ، شما باید اون رو مطالطه کنید
و اگر هم نداشته باشه ضعف مدیریتی رو نشون میده. چون اگه یکی از برنامه نویسان به دلایلی حذف شد برنامه نویس بعدی باید تمامی پروژه رو مرور کنه تا فقط چک کنه ببینه چی به چیه

موفق باشید.

na_des
شنبه 10 فروردین 1392, 22:27 عصر
سلام بر دوسته عزیزم
اولا به خاطر موقیت جدید و کار بهت تبریک میگم .
در مورد برنامه نویسش نظری نمیدم چون خودم مبتدیم اما یه چیزیو خوب میدونم تو بازار کار این طور نیست که همه چی قابل پیش بینی باشه و همه چی بلد باشی و از این حرفا ...
اگر واقعا شرکت خوبیه به کارت ادامه بده و مطمئن باش موفق میشی . نگرانه باقی مسائل هم نباش .:لبخندساده: زمان خودش خیلی چیزارو حل میکنه .

bftarane
شنبه 10 فروردین 1392, 23:30 عصر
در کل روز های اولیه باید یکی باشه برای شماآقاي فخرآوري متوجه جمله بالا نشدم. يعني چي؟

پروژه باید یک Document داشته باشه ، شما باید اون رو مطالطه کنید
اگه منظورتون کدها هست نه توضيح خاصي در کار نيست. ولي در مورد خود نرم افزار داکيومنت وجود داره در واقع همون داکيومنتي که به کارمندان مثلاً شهرداري داده ميشه به خود ما هم داده شده تا مطالعه کنيم مثلاً اينکه:
طرز ايجاد نامه در کارتابل، يا مثلاً نحوه ايجاد عطف براي نامه.

اگه ممکنه بحث رو بيشتر به سمت روال کار در ساير شرکت ها ببريد (اينکه روال کار در ساير شرکت ها به چه صورت هست؟)

fakhravari
یک شنبه 11 فروردین 1392, 01:22 صبح
در کل باید بدانید این پروژه هدفش چیه.
از چه ابجکت هایی درست شده.
روابط بین این ابجکت ها.
در اخر پیاده سازیشون.
برسی کد ها بزار برای بعد شما اول ببنید که شروع و پایان هر کار چی میشه و تولید کد ساده تر میشه.
مثلا شما میای یه کلاسی باز میکنید کداشو میبینید شاید کد هاش اسون باشه اما نمیدونید کجا استفاده میشه.