PDA

View Full Version : سوال: myisam یا innodb

lord_viper
دوشنبه 26 فروردین 1392, 11:04 صبح
با سلام

از نسخه 5.2 یا 5.4 به بعد mysql موتور پیش فرض از myisam به innodb تغییر کرده
البته innodb کمبودهایی که در گذشته داشته مثل compression-full text index-full text search و ... رو برطرف کرده و از ترنگزیشن هم پشتیبانی میکنه
آیا برای طراحی cms از innodb استفاده کنم یا myisam?

eshpilen
دوشنبه 26 فروردین 1392, 12:11 عصر
خب طبیعتا innodb پیشرفته تره و امکانات بیشتری داره. بعدا اگر خواستید برنامه رو تغییر و گسترش بدید و نیاز به امکاناتی داشت که myisam نداره، مشکل کمتری خواهید داشت.
اینم که انجین پیشفرض شده خب دیگه خودش گویا و عامل دیگریست.

اما بنده در پروژهء خودم از myisam استفاده کردم؛ به دلیل اینکه با innodb آشنایی خاصی نداشتم و انگیزه و وقت هم نداشتم که برم طرز استفاده ازش رو یاد بگیرم، و در عین حال پروژم نیاز مهمی به امکاناتی مثل ترنزکشن نداشت.

اما درمورد innodb یه جا خوندم که حتی در شرایطی که منطقا بن بستی وجود نداره ممکنه کوئری ها Fail بشن که بنابراین باید این رو همیشه چک کنید؛ و بعد مثلا اگر Fail شده بود هم نمیدونم لابد باید Retry کنید!؟
این یخورده زحمت زیادکن بنظر میاد.
البته میتونیم توی یک کلاسی تابعی چیزی بنویسیم که مثلا چندبار (میتونه قابل تنظیم باشه) یا با فاصلهء زمانی لازم Retry کنه و دست آخر اگر نشد Fail بشه. نه؟
کسانی که به innodb وارد هستن بهتر میتونن نظر بدن. شایدم من اشتباه متوجه شدم!

navid3d_69
دوشنبه 26 فروردین 1392, 12:59 عصر
من بیشتر از innodb استفاده می کنم یکی از امکاناتش کی خیلی باهاش کار می کنم relation ها هست که برای بعضی از کار ها استفاده می شه ولی cms های بزرگم من دیدم که با myisam باشه مشکلی هم ندیدم توشون

lord_viper
دوشنبه 26 فروردین 1392, 13:30 عصر
(چون قابلیتهای بهتری نسبت به myisam داره و ترنگزیشن هم داره تصمیم گرفتم ازش استفاده کنم)
تو نسخه های جدیدش ایا سرعتش با myisam تفاوتی داره؟بهتر شده یا هنوز کمتر از اون هست

Veteran
دوشنبه 26 فروردین 1392, 13:57 عصر
سرعت myisam بیشتره فکر کنم

colors
دوشنبه 26 فروردین 1392, 14:02 عصر
سرعت myisam بیشتره فکر کنم

فکر نکن (شوخی)
سرعت InnoDb خیلی بیشتره.

بیشترین سرعت در بین موتورهای ذخیره سازی MySql رو "MEMORY" داره که برای ذخیره موقت داده ها استفاده میشه. تنها تا زمانی که ارتباط با سرور برقرار باشه داده هاش وجود دارن و بعد از قطع ارتباط از بین میرن.

simorgh-hossein
چهارشنبه 03 مهر 1392, 21:58 عصر
سلام دوستان

من به تازگی دارم php رو یاد میگیرم !

تو دستور ایجاد جدول (Create Table) دیدم که به آخرش همین کلمه رو اضافه کرده !

ولی منظورشو خوب متوجه نشدم !!

دوستان میشه یکی از شما منو تو این رابطه راهنمایی کنه ؟؟؟ :متفکر:

این کلمه چیه ؟؟ چیکار میکنه ؟؟؟

اگه نباشه چی میشه و اگه نباشه چه اتفاقی رخ میده ؟؟؟

ممنون میشم منو تو این رابطه راهنمایی کنید !!!

MMSHFE
پنج شنبه 04 مهر 1392, 07:40 صبح
سرعت InnoDb خیلی بیشتره.
خیر سرعت MyISAM کمی (نه خیلی زیاد) بیشتره. علتش هم اینه که از Transaction و Relationship پشتیبانی نمیکنه و طبیعتاً موقع اجرا Query ارتباطها و... رو چک نمیکنه و درنتیجه سرعتش بالاتر میره. لطفاً قبل از ثبت نظر، مستندات رو مطالعه کنید تا احیاناً ناخواسته کسی که سؤال پرسیده گمراه نشه.
دربین Engineهای مختلف، سرعت MEMORY از همه بیشتره که طبیعی هم هست چون جدول توی RAM ساخته میشه نه دیسک ولی فقط برای کارهای موقت خوبه چون همونطور که اشاره کردین، درصورت قطع ارتباط با سرور (به دلایلی مثل Restart شدن سیستم یا سرویس MySQL و...) جداول موجود در RAM ازبین میرن. یکی از مهمترین کاربردهاش در زمانی هست که چندین کار پیچیده و طولانی با مقادیر دیتابیس که زیاد هم هستن، داشته باشین. میتونید در این حالت، یک کپی از جدول موجود در دیسک توی یک جدول موقت در RAM ایجاد کنید و کارها رو روی اون انجام بدین و دست آخر، جدول موقت رو DROP کنید. البته در زمانی که کارهای خیلی ساده بخواین انجام بدین و یکسری قابلیتهای جانبی هم بخواین روی دیتابیس داشته باشین (مثلاً دیتابیس رو مستقیماً توی Excel وارد کنید و...) میتونید از سایر Engineها مثل CSV و... هم استفاده کنید. توی سایت رسمی MySQL درمورد تمام این موارد توضیحات کافی مطرح شده. موفق باشید.

simorgh-hossein
شنبه 06 مهر 1392, 08:05 صبح
دوستان کسی نیست جواب بده ؟؟؟؟؟؟ :متفکر:

MMSHFE
شنبه 06 مهر 1392, 08:28 صبح
دوست عزیز، اگه دقت کنید میبینید که پاسخ شما رو در پست قبلی دادم.

colors
شنبه 06 مهر 1392, 11:07 صبح
خیر سرعت MyISAM کمی (نه خیلی زیاد) بیشتره. علتش هم اینه که از Transaction و Relationship پشتیبانی نمیکنه و طبیعتاً موقع اجرا Query ارتباطها و... رو چک نمیکنه و درنتیجه سرعتش بالاتر میره. لطفاً قبل از ثبت نظر، مستندات رو مطالعه کنید تا احیاناً ناخواسته کسی که سؤال پرسیده گمراه نشه.

:متفکر: - جالبه چندتا کتاب دارم که همه اشاره به سرعت innodb دارن.
در هر صورت از دوستان عذر و از جناب شهرکی تشکر میکنم

eshpilen
شنبه 06 مهر 1392, 11:30 صبح
اما درمورد innodb یه جا خوندم که حتی در شرایطی که منطقا بن بستی وجود نداره ممکنه کوئری ها Fail بشن که بنابراین باید این رو همیشه چک کنید؛ و بعد مثلا اگر Fail شده بود هم نمیدونم لابد باید Retry کنید!؟

چی شد؟
از استاتید کسی نظری در این مورد نداشت؟

rezaonline.net
شنبه 06 مهر 1392, 18:22 عصر
myisam سریعتره مسلماً .
اما InnoDB همیشه پیشنهاد میشه ، پرفرومنسش از قبل بهتر شده ، روی داده های میلیونی بهتر جواب میگیرید .
:)

در کل کم کم myisam رو به فراموشی بسپارید (صرفا یک نصیحت بود)

shahriyar3
شنبه 06 مهر 1392, 20:20 عصر
موتور myisam یه سری قابلیت ها انگار که نداشته مثل multi query که همین مورد میتونسته تو مقایسه سرعت بین myisam VS innodb با یه فاصله زیادی innodb رو برنده کنه
خود mysql میگه تو این مورد خیلی ضعیف عمل میکرده موتور myisam و جزو باگ های mysql محسوب میشده این مورد !
ولی خوب اگر معیار سنجش سرعت روی یک کوئری مثل این باشه

SELECT * FROM tbl

اینجوری myisam سرعت بیشتری میتونه داشته باشه
اصلا وقتی میخوان پرفرمنس یه چیزی رو بررسی کنن تحت فشار و تحت شرایط سخت امتحانش میکنن نه اینکه بگن به به .... یه دونه کوئری گرفتیم خیلی سریع آورد!!

MMSHFE
یک شنبه 07 مهر 1392, 07:33 صبح
صحبت من بطور کلی و طبق مستندات خود dev.mysql.com بود و قاعدتاً هم وقتی بخوان دو تکنولوژی مختلف رو ازنظر سرعت مقایسه کنن، با قابلیتهای برابری که در هر دو وجود داره اینکار رو انجام میدن. مثلاً اگه در MyISAM ویژگی Multi-Query نیست، مقایسه Performance بین MyISAM و InnoDB بر مبنای این قابلیت، کار بیهوده ای هست چون اصلاً MyISAM اون رو نداره که بخوایم Performance رو درموردش تحقیق کنیم؛ ولی در مجموع خودم InnoDB رو بیشتر بکار میبرم و از قابلیتهاش استفاده زیادی میکنم. برای مثال همین Multi-Query که اشاره کردین یا بحث Transactionها و Relationها و... که توی MyISAM وجود نداره.

shahriyar3
یک شنبه 07 مهر 1392, 11:11 صبح
صحبت من بطور کلی و طبق مستندات خود dev.mysql.com بود و قاعدتاً هم وقتی بخوان دو تکنولوژی مختلف رو ازنظر سرعت مقایسه کنن، با قابلیتهای برابری که در هر دو وجود داره اینکار رو انجام میدن. مثلاً اگه در MyISAM ویژگی Multi-Query نیست، مقایسه Performance بین MyISAM و InnoDB بر مبنای این قابلیت، کار بیهوده ای هست چون اصلاً MyISAM اون رو نداره که بخوایم Performance رو درموردش تحقیق کنیم؛ ولی در مجموع خودم InnoDB رو بیشتر بکار میبرم و از قابلیتهاش استفاده زیادی میکنم. برای مثال همین Multi-Query که اشاره کردین یا بحث Transactionها و Relationها و... که توی MyISAM وجود نداره.
اشتباه نشه... اون کلمه انگاری نداشته رو از قصد bold نوشتم (کنایه بوده)
صحبت های منم دقیقا بر اساس document های خود mysql بوده. از خودم چیزی اضافه نکردم
اتفاقا قابلیت multi query توی myisam بوده و هست ولی گفتم که الان جزو باگ های موتور myisam محسوب میشه و خود mysql اینو نوشته .
یه سری قابلیت ها هم که اسم بردین مثل کلید های خارجی و Relation ها تو نسخه های جدید تر mysql بهش اضافه شده و فکر کنم که بیشتر تمرکز روی توسعه innodb بوده.
منم مقایسه ای که کردم بین امکانات داشته هر 2 تا بوده (multi query)
در هر صورت منم با شما هم فکر هستم که صد در صد innodb خیلی بهتره ولی من میگم در حالت مقایسه برابر بین این 2 تا innodb پرفرمنس خیلی خیلی بهتری داره

رضا قربانی
یک شنبه 07 مهر 1392, 11:20 صبح
چی شد؟
از استاتید کسی نظری در این مورد نداشت؟
کجا خوندی :لبخند: بذار ما هم بخونیم :کف:

eshpilen
دوشنبه 08 مهر 1392, 07:50 صبح
کجا خوندی :لبخند: بذار ما هم بخونیم :کف:
یادم نیست چون خیلی وقت پیش جایی خوندم که یادم نیست کجا بود سرچ هم کردم پیدا نشد.
شاید کامنت یکی بوده و اشتباه نوشته بوده.
ظاهرا کذب بوده :لبخند:
در stackoverflow راجع بهش سوال کردم: http://stackoverflow.com/questions/19074827/can-mysql-innodb-queries-transactions-fail-for-apparently-no-reason
ولی این کار رو باید دیگران انجام میدادن.
منکه با innodb تاحالا کار هم نکردم، ولی اگر کار میکردم یکی چنین چیزی میگفت حتما ته و توش رو درمیاوردم.

eshpilen
دوشنبه 08 مهر 1392, 10:42 صبح
البته یه چیزی هم هست. یعنی یه نکات جالبی یجا نوشته بود.
مثلا شما یکسری کوئری داری که تک به تک بدون مشکل اجرا میشن، ولی وقتی اونا رو توی ترنزکشن میذاری Fail میشه (شاید گهگاهی).
این میتونه علتش منابع سخت افزاری بیشتری باشه که اجرای یک ترنزکشن نسبت به کوئری های منفرد و بدون ترنزکشن نیاز داره.
شاید یه طرفی هم به هر علتی منجمله محدودیت منابع سخت افزاری، شاید بر اثر بار زیاد سرور، یا شاید مشکلات و سنگینی در ترکیب کوئری ها در یک ترنزکشن، با چنین چیزی روبرو شده و فکر کرده بطور کلی ترنزکشن ها اینطوری هستن که ممکنه بدون هیچ علت ظاهری شکست بخورن.

رضا قربانی
دوشنبه 08 مهر 1392, 17:12 عصر
البته یه چیزی هم هست. یعنی یه نکات جالبی یجا نوشته بود.
مثلا شما یکسری کوئری داری که تک به تک بدون مشکل اجرا میشن، ولی وقتی اونا رو توی ترنزکشن میذاری Fail میشه (شاید گهگاهی).
این میتونه علتش منابع سخت افزاری بیشتری باشه که اجرای یک ترنزکشن نسبت به کوئری های منفرد و بدون ترنزکشن نیاز داره.
شاید یه طرفی هم به هر علتی منجمله محدودیت منابع سخت افزاری، شاید بر اثر بار زیاد سرور، یا شاید مشکلات و سنگینی در ترکیب کوئری ها در یک ترنزکشن، با چنین چیزی روبرو شده و فکر کرده بطور کلی ترنزکشن ها اینطوری هستن که ممکنه بدون هیچ علت ظاهری شکست بخورن.
شما اصلا در مورد چیزی که نمیدونی پست نزن ، مثل من

همه چی شاید شد :کف: ، ما آخر نفهمیدیم به نوشته های شما اطمینان کنیم ؟ نکنیم ؟ شاید هم درست می گی شاید هم نگی :لبخند:
چطوریه ، چی کار می کنی ، وضعیت کار و کاسبیت خوبه ، اوضاع احوالت خوبه ، خوب بودی بهتر شدی
جریان چیه

eshpilen
سه شنبه 09 مهر 1392, 07:20 صبح
همه چی شاید شد :کف: ، ما آخر نفهمیدیم به نوشته های شما اطمینان کنیم ؟ نکنیم ؟ شاید هم درست می گی شاید هم نگی :لبخند:

تاجاییکه میدونم، پیشبینی ممکنات یکی از قابلیت های بسیار مفید و حتی ضروری برای یک برنامه نویس واقعی است.
«شاید» مشکل نداره.
مشکل اینه که این علتها یا مسائل و حالات ممکن به ذهن یک برنامه نویس نرسن.
در بقیهء علم و فناوری هم این توانایی تحلیل و تخیل ذهنی و پیشبینی چیزها و ممکنات خیلی مهمه. فرضیه های علمی همینطوری شکل گرفتن، علت چیزها همینطوری کشف شده، از خیلی از خطرات و هزینه ها همینطوری اجتناب شده.

البته این پیشبینی ها باید با دانش و بینش باشن و دلایل و پایهء قابل قبولی داشته باشن، نه اینکه همینطوری روی هوا.

بهرحال من خودم خیلی وقتا خیلی مسائل رو همینطوری پیشبینی کردم که خیلی زود مشخص شدن در عمل هم همینطور بودن. گاهی حتی باگ برنامه های دیگران رو گرفتم که خودشون بعد از مدتها هم متوجه نمیشدن (گاهی حتی امکان تستشون وجود نداره یا دشواره و تنها در شرایط خاص/واقعی بعضی باگها خودشون رو نشون میدن).

خب ما ممکنات به ذهنمون میرسه، بعد در عمل میتونیم تست و تمهید کنیم براشون و همچنین تحقیق بیشتر.
ولی من دیگه چون فعالیتم مستقیما در ارتباط با برنامه نویسی نیست و براش وقت و اولویت اول رو ندارم، تا همین حد تئوریش بیشتر پیش نمیرم اکثرا. هرچی میتونم از تئوری یاد میگیرم و خودم رو در این زمینه قوی میکنم، چون میدونم این دانش و توانایی در نهایت در عمل بسیار مفید و حتی ضروری خواهد بود (البته بازم در سطوح بالا). البته کلا یه تفریح و ورزش ذهنی هم هست برام که همیشه منو سرحال و آماده و قوی نگه میداره.

رضا قربانی
سه شنبه 09 مهر 1392, 08:58 صبح
ولی من دیگه چون فعالیتم مستقیما در ارتباط با برنامه نویسی نیست و براش وقت و اولویت اول رو ندارم
من نمی دونم چی می گی :لبخند:

فقط یه نصیحت برادرانه از من داداشی گلم :

توی رشته کامپیوتر هیچ موقع این شاخه و اون شاخه نپر

موفق باشید

eshpilen
سه شنبه 09 مهر 1392, 11:06 صبح
اتفاقا کارهایی که من تاحالا و الان دارم بیشتر توش نیاز هست همه فن حریف باشی :چشمک:
اصلا بخاطر همین دوام آوردم و منو میخوان!
وگرنه اونقدری درآمد و کار نیست که یه نفر که فقط یه تخصص داره بتونن نگه دارن.
تازه درست قبل از اینکه این کار رو پیدا کنم کلاس نرم افزارهای آفیس و فتوشاپ رفتم، بعدا اوتوکد هم رفتم که اونم چون نیاز بود و به کارم هم اومد.
برنامه نویسی هم چون خیلی علاقه داشتم و هم بخاطر آینده روش خیلی مطالعه و سرمایه گذاری کردم، ولی فعلا که خیلی از خود برنامه نویسها میگن بازارش خرابه و کلا توی ایران مناسب نیست هنوز. البته بعضیا هم شانس آوردن یا ممتاز بودن از کار و درآمدشون راضی هستن خب مسئلهء جداگانه ایست؛ شاید واسه همه ظرفیت نداشته باشه این بازار.
توی کارم برنامه نویسی مستقیما چند بار معدودی کاربرد داشته. مثلا توی همین شرکت اولش که اومدم بعنوان درست کردن سایتشون بود (تازه اونم از طریق آشنا)، که بعدا دیدن کارهای دیگه هم بلدم و نیروی مفیدی هستم و اونا هم کار رایانه زیاد داشتن یکی رو میخواستن بالاخره، بخاطر همین موندگار شدم.
توی این شرکتهای کوچیک (درواقع الان شرکت هم نیست و دفتر شخصی کارفرمام هست)، نمیتونن واسه هرکاری یه نیرو و یک تخصص بیارن و به هرکدام حقوق بدن. بیرون کار انجام دادن هم به دلایل متعددی مشکله یا بعضی وقتا اصلا نمیشه و صرف نمیکنه از نظر زمان و هزینه یا محرمانگی اطلاعات؛ بخاطر همین کسی رو نیاز دارن که از پس خیلی کارها بربیاد.
من کار تایپ میکنم، اینترنت، اتوکد، فتوشاپ، و خیلی مخلفات دیگه. حتی کارهای نامربوط به رایانه.
تازه با این حال بازم بعضی وقتا انتظارها/نیازهای فراتری هم پیش آمده.
البته من آدمی نیستم که کمرو و ضعیف باشم و کسی بتونه بهم زور بگه و استثمارم کنه. از حقوق خودم دفاع میکنم.
برنامه نویسی هم با اینکه مستقیما ازش استفاده خیلی کمی کردم فقط چندبار، اما غیرمستقیم برام کاربرد داره باز و به کارهای دیگرم هم خیلی کمک میکنه.
میدونید، کسی که برنامه نویسی بلد باشه همه چیز دیگه رو هم بهتر و سریعتر و راحتتر یاد میگیره و میتونه علت مشکلات رو هم همینطور بفهمه و حل کنه. یوقتا هم نیاز باشه میتونه برنامه نویسی های کوچکی انجام بده برای حل بعضی مشکلات خاص (برای خود من توی این کار پیش اومده).

حالا البته میتونستم از اول بگم فقط برنامه نویسی و اونم یه شاخهء خاص، ولی من چون خیلی خوره بودم حتی توی برنامه نویسی هم دوست نداشتم محدود باشم مثلا فقط به برنامه نویسی وب، یا دیزاین یا توسعه، و یا اینکه فقط در یک تیم بتونم جزیی از یک برنامهء جالب و پیشرفته رو درست کنم، اینه که خیلی گسترده کار کردم و البته سعی کردم قوی و عمقی هم باشه در عین حال، بخاطر همین الان با اینکه تجربهء کاری زیاد ندارم اما توی خیلی مسائل با افرادی که سالها تجربهء عملیاتی دارن میتونم حداقل از نظر تئوریکش بحث و رقابت کنم.

بهرحال من کاری که الان دارم درسته درآمدش کمه، ولی خب بجاش دردسر و مسئولیت و سنگینی و سختی کارش هم کمه.
بعد برنامه نویسی که آدم اینطور سرمایه گذاری کنه اینقدر زمان اینقدر انرژی اینقدر دانش گسترده و عمیق و پیشرفته، دیگه واقعا من یکی که زورم میاد با این حقوق ها و دستمزدهای کم برنامه نویسی کنم. واقعا توهین آمیز و پایین آوردن ارزشه. همون بهتر که آدم درآمد اصلیش از غیر از برنامه نویسی باشه.
از اولش هم البته از یادگیری برنامه نویسی هدف اولم درآمد نبود و بیشتر ارضای خورگی و بدست آوردن توانایی و قدرتی بود که میخواستم :شیطان:

eshpilen
چهارشنبه 10 مهر 1392, 14:29 عصر
من نمی دونم چی می گی :لبخند:

فقط یه نصیحت برادرانه از من داداشی گلم :

توی رشته کامپیوتر هیچ موقع این شاخه و اون شاخه نپر

موفق باشید
البته اینکه میگی هم صادقه ها.
مثلا من الان چند وقتی دنبال کار میگردم هرچی آگهی میخونم میبینم شدم همه فن حریف هیچ کاره :لبخند:
مثلا آگهی برنامه نویسی زده، خودم میدونم که توی برنامه نویسی دانش و توانایی و خلاصه پتانسیل پایه که دارم از بیشتر افراد خیلی بالاتره، ولی نگاه میکنم میبینم نمیتونم بگم توی هیچ زبان و کاری آماده بکار فوری برای کارهای واقعی و تجاری هستم. اکثر آگهی ها هم که میگن مسلط به فلان و فلان و سابقهء کار و این حرفا.
مثلا زده سی شارپ یا ویژوال بیسیک دات نت کار. من سی شارپ رو خوندم دات نت رو میدونم چیه میدونم میتونم ولی خب تجربهء کار عملی و تجاری هیچی ندارم توش و باید اول یه مدتی تجربهء کاری کسب کنم شده جایی کارآموزی هم باشه حتی.
یا مثلا زده PHP MVC OOP. اینا رو هم میدونم چیه ولی MVC و OOP خیلی کم کار کردم (MVC نزدیک به صفر) واسه همین جرات نمیکنم بگم بلدم خب فکر نمیکنم درست هم باشه.
درحالیکه میدونم مثلا اونی که اینا رو بلده میگه بلدم استخدام میشه ولی درواقع درکل یک دهم سواد منو هم نداره.

همینطور حتی غیر از برنامه نویسی، مثلا زده فتوشاپ کار و کرل کار و اینها. کرل که اصلا کار نکردم و بلد نیستم، فتوشاپ هم بلدم اما بازم نه درحد مثلا یک گرافیست و طراح به روز و آماده بکار.

اتوکد هم همینطور.

فقط توی Word خوب حرفه ایم :لبخند:
اونم چون زیاد و متنوع کار بوده انجام دادم.

ولی خب میگم کارم تاحالا اینطور بوده که همین همه فن حریف میخواسته.
ضمنا یکسری دانش و توانایی های عمومی هم خب که داریم بالاخره هر کاری گیری سرچی چیزی باشه توی کامپیوتر و اینترنت حلش میکنیم.

اما خب الان درسته دیگران منو میخوان ولی منم گیر کردم به کارم وابسته هستم و نمیتونم تغییرش بدم و حقوقم رو هم نمیتونم بالا ببرم بخاطر اینکه کار و درآمد محیط کارم اونقدری زیاد نیست و اونقدری مهم نیست اگر من حقوق بالا بخوام کارفرما میگه نمیتونم نمیدم و نهایت نهایتش اینه که من میرم و اونم کارش میخوابه و تعطیل میکنه یا محدودش میکنه.

فکر کنم باید بیشتر به فکر تخصص باشم. یعنی بیشتر راه رو که رفتم تاحالا، فقط باید مراحل نهایی عملیاتی کردن رو طی کنم.
ولی چطوری؟ وقت محدوده. منابع هم محدوده. اقتصاد و بازار هم که خرابه. پول هم که نداریم :ناراحت:

حالا توی چی بخوام متخصص بشم، هنوز که هنوزه خودمم نمیدونم!
مثلا CMS؟ کدومش؟ دروپال؟ جوملا؟ وردپرس؟ همش؟
برنامه نویسی؟ PHP؟ سی شارپ؟ جاوا؟ پایتون؟ سی++؟
دسکتاپ؟ وب؟ موبایل؟ تبلت؟ اندروید؟ ویندوز؟ لینوکس؟
بعد مثلا رفتیم PHP، بازم خودش شاخه داره مثلا فریمورک های مختلفی که داره.
یا شایدم برم توی همون آفیس و فتوشاپ و کرل کار کنم و متخصص متبحری بهتر باشه؟

colors
چهارشنبه 10 مهر 1392, 17:37 عصر
البته اینکه میگی هم صادقه ها.
مثلا من الان چند وقتی دنبال کار میگردم هرچی آگهی میخونم میبینم شدم همه فن حریف هیچ کاره :لبخند:
مثلا آگهی برنامه نویسی زده، خودم میدونم که توی برنامه نویسی دانش و توانایی و خلاصه پتانسیل پایه که دارم از بیشتر افراد خیلی بالاتره، ولی نگاه میکنم میبینم نمیتونم بگم توی هیچ زبان و کاری آماده بکار فوری برای کارهای واقعی و تجاری هستم. اکثر آگهی ها هم که میگن مسلط به فلان و فلان و سابقهء کار و این حرفا.
مثلا زده سی شارپ یا ویژوال بیسیک دات نت کار. من سی شارپ رو خوندم دات نت رو میدونم چیه میدونم میتونم ولی خب تجربهء کار عملی و تجاری هیچی ندارم توش و باید اول یه مدتی تجربهء کاری کسب کنم شده جایی کارآموزی هم باشه حتی.
یا مثلا زده PHP MVC OOP. اینا رو هم میدونم چیه ولی MVC و OOP خیلی کم کار کردم (MVC نزدیک به صفر) واسه همین جرات نمیکنم بگم بلدم خب فکر نمیکنم درست هم باشه.
درحالیکه میدونم مثلا اونی که اینا رو بلده میگه بلدم استخدام میشه ولی درواقع درکل یک دهم سواد منو هم نداره.

همینطور حتی غیر از برنامه نویسی، مثلا زده فتوشاپ کار و کرل کار و اینها. کرل که اصلا کار نکردم و بلد نیستم، فتوشاپ هم بلدم اما بازم نه درحد مثلا یک گرافیست و طراح به روز و آماده بکار.

اتوکد هم همینطور.

فقط توی Word خوب حرفه ایم :لبخند:
اونم چون زیاد و متنوع کار بوده انجام دادم.

ولی خب میگم کارم تاحالا اینطور بوده که همین همه فن حریف میخواسته.
ضمنا یکسری دانش و توانایی های عمومی هم خب که داریم بالاخره هر کاری گیری سرچی چیزی باشه توی کامپیوتر و اینترنت حلش میکنیم.

اما خب الان درسته دیگران منو میخوان ولی منم گیر کردم به کارم وابسته هستم و نمیتونم تغییرش بدم و حقوقم رو هم نمیتونم بالا ببرم بخاطر اینکه کار و درآمد محیط کارم اونقدری زیاد نیست و اونقدری مهم نیست اگر من حقوق بالا بخوام کارفرما میگه نمیتونم نمیدم و نهایت نهایتش اینه که من میرم و اونم کارش میخوابه و تعطیل میکنه یا محدودش میکنه.

فکر کنم باید بیشتر به فکر تخصص باشم. یعنی بیشتر راه رو که رفتم تاحالا، فقط باید مراحل نهایی عملیاتی کردن رو طی کنم.
ولی چطوری؟ وقت محدوده. منابع هم محدوده. اقتصاد و بازار هم که خرابه. پول هم که نداریم :ناراحت:

حالا توی چی بخوام متخصص بشم، هنوز که هنوزه خودمم نمیدونم!
مثلا CMS؟ کدومش؟ دروپال؟ جوملا؟ وردپرس؟ همش؟
برنامه نویسی؟ PHP؟ سی شارپ؟ جاوا؟ پایتون؟ سی++؟
دسکتاپ؟ وب؟ موبایل؟ تبلت؟ اندروید؟ ویندوز؟ لینوکس؟
بعد مثلا رفتیم PHP، بازم خودش شاخه داره مثلا فریمورک های مختلفی که داره.
یا شایدم برم توی همون آفیس و فتوشاپ و کرل کار کنم و متخصص متبحری بهتر باشه؟

کلا از طرز تفکرت خوشم میاد.
صادق و روراست حرف میزنی, باور کن همیکنه انقدر راحت تفکراتتو مطرح میکنی خودش امتیاز بزرگی.

من اگه توانایی شما در بحث امنیت رو داشتم قطعا الان درآمد و جایگاه خوبی داشتم. کلا خیلی از افراد مث شما تو یه زمینه تخصص بالای دارن ولی هیچوقت ارزش هاشون شکوفا نمیشه. همش فکر میکنم مقصر ملت و مملکته ولی خدایش همش خود آدمه.
کمی به اطرافت نگاه کن ببین افرادی با تخصص شما زیاد نیستن, چرا دنبال جای نمیگردی که همچین تخصصی لازم داشته باشن. چه میدونم مثلا خود بخشهای امنیت دولتی و ... .
یادمه قبلا گفتین همیکنه بتونید با چیزی که ازش لذت میبرید درگیر شید, براتون کافیه. حتی اون موقع هم تاکید کردین که مادیات نیست, پس چرا چند وقتیه همش به مادیات و پول فکر میکنی؟ پول درآوردن که سخت نیست, ولی از زندگی لذت بردن سخته.
اگه پول واست مهم نیست بی خیال شو. برو دنبال چیزی که ارضات میکنه.
پول چی بابا, زحمت چی, سختی چی, رنج و مشقت دنیا واسه چی؟ مگه فردا پس فردا نمیمیرم؟ والا بقران.
نمیدونم من همش احساس میکنم تو خانواده ای بزرگ شدم که محکوم به کسب درآمد و اینا هستم, یعنی محکومم تا آخر عمرم با زجر و کار سخت و صد البته طولانی زندگی کنم.
خیلی سعی میکنم که اطرافیان رو قانع کنم که من به راحتی پول کافی در میارم و نیازی نیست حتما کارگر یا راننده تاکسی باشم تا بهم افتخار کنن. متاسفانه اینجا اوضاع اینه. کار سخت و رنج برابر, دوست داشتن. شمایی که تهرانی و خداروشکر تو محیطی کاملا آپدیت زندگی میکنی چرا انقدر همه چیو سخت میگیری؟
بی خیال بابا. آگهی چی! مگه این روزها شرکتها راحت به هرکی پول میدن. بیشتر شرکتها نوشتن دارای حداقل 3 سال سابقه کار خوب و ... . به قول اون خواننده که تیتراژ اول آهنگش میگفت میری هر جا میگن سابقه, ولی بلاخره باید از یه جای شروع کردم که سابقه داشت دیگه.

خودمم نمیدونم این حرفام چه ربطی داشت ولی لازمه هر چندوقت یه بار یه دل تکونی کنی.