PDA

View Full Version : نحوه تعریف درس پیش نیاز در برنامه

G.hemati
پنج شنبه 29 فروردین 1392, 23:15 عصر
با سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید گرامی
من در برنامه ای که برای یه دانشگاه نوشتم نیاز به این دارم که درس پیش نیاز رو در برنامم تعریف کنم

به اینصورت که وقتی دانشجو در فرم انتخاب واحد اقدام به انتخاب واحد کرد و درس رو انتخاب نمود ، در صورتی که پیش نیاز درس مربوطه پاس نشده باشد از ثبت جلوگیری کنه

ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

G.hemati
جمعه 30 فروردین 1392, 20:16 عصر
دوستان ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

Abbas Amiri
شنبه 31 فروردین 1392, 23:23 عصر
سلام
شما یک تعداد جدول در برنامه کم دارید مثل جدول واحدهای پاس شده دانشجویان ، جدول پیش نیاز درسها .
در دیتابیس شما چطور میشه فهمید دانشجو کدوم واحدها رو پاس کرده؟
جدول پیش نیاز حداقل دو فیلد احتیاج داره:

103119

G.hemati
دوشنبه 02 اردیبهشت 1392, 23:37 عصر
با تشکر از پاسختون استاد
حق با شماست من اگر همچین جدولی رو اضافه کنم و اون چطوری باید هنگام انتخاب واحد برنامه تشخیص بده که فرد درس پش نیاز رو پاس کرده ؟

من سعی کردم یه شرط قبل از آبدیت شدن فیلد بزاریم که درسهایی که پیش نیاز آنها نمره قبولی رو اخذ نکردن رو متوقف کنه . ولی موفق نشدم

در ضمن نمره قبولی ترمی 10 و پودمانی 12 میباشد
ممنون و سپاسگذار

G.hemati
جمعه 06 اردیبهشت 1392, 18:20 عصر
دوستان منتظر عنایت عزیزان هستم

یه مشکل دیگه ای که با این برنامه داشتم اینه که وقتی هنگام گزینش اطلاعات از کمبو باکس سابفرم موجود در فرم رو Requery میکنم درست کار نمیکنه و اطلاعات موجود از قبل رو برام نشون نمیده

ممنون میشم یه نگاه کارشناسی به برنامه بندازین

G.hemati
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392, 23:11 عصر
یه مشکل دیگه ای که با این برنامه داشتم اینه که وقتی هنگام گزینش اطلاعات از کمبو باکس سابفرم موجود در فرم رو Requery میکنم درست کار نمیکنه و اطلاعات موجود از قبل رو برام نشون نمیده

دوستان منتظر کمک شما هستیم

Abbas Amiri
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392, 23:15 عصر
شما اول جداول مورد نیازتان را ایجاد کنید .

G.hemati
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392, 23:52 عصر
با سلام و تشکر از پیگیریتون استاد

من جدول پیشنیاز رو اضافه کردم ولی تو ارتباط دادن موندم چه رابطه ای باید برقرار بشه . به نظر خودم یک به چند باید باشه ولی ایجاد نمیشه و Error میگیره

Abbas Amiri
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392, 21:48 عصر
با سلام و تشکر از پیگیریتون استاد

من جدول پیشنیاز رو اضافه کردم ولی تو ارتباط دادن موندم چه رابطه ای باید برقرار بشه . به نظر خودم یک به چند باید باشه ولی ایجاد نمیشه و Error میگیره

الان نمره کسب شده توسط دانشجو ازکجا فهمیده میشود؟

G.hemati
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392, 23:04 عصر
با سلام استاد

فکر کنم در جدول TblPishNiaz درفیلد NomreDArs بشه استفاده کرد (البته طبق طراحی من ) اگه اشتباه میکنم بفرمایین

حقیقتش من در مورد طراحی این قسمت موندم چیکار کنم که به نتیجه برسم

khayyams.votary
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392, 16:34 عصر
سلام دوست عزیز
من مطالب رو تا این جا خوندم و چیزی به نظرم رسید که عرض می کنم،
شما جدولی برای دروس در نظر بگیرید که تمام درسها رو در اون داشته باشید و فیلد هایی رو که برای یک درس لازم هست مثل "کد ، نام درس، تعداد واحد، نمره قبولی برای ترمی ، نمره قبولی برای پودمانی، و یک فیلد برای درس پیش نیاز این درس" خوب درس پیش نیاز هم یک درس هست و می تونه یک رابطه پدر فرزندی در داخل جدول پیدا کنه که یک ارتباط از خود جدول به خودش ایجاد می شه.
بعد از اون شما می تونید در موقع ثبت عملیاتی رو برای این کار در نظر بگیرید که هر کدوم از دروس انتخابی دانشجو رو چک کنه که اگه درس پیش نیاز داره اطلاعاتش رو بیاره و بررسی کنه که آیا این دانشجو اون رو پاس کرده یا نه؟ از رو اطلاعات دانشجو میشه فهمید که ترمی یا پودمانی و اینکه باید کدوم نمره رو چک کرد.
امید وارم کمکتون کنه هر جام که نیاز به راهنمایی بیشتر داشت بفرمایین در خدمتم.
موفق باشید:لبخندساده:

G.hemati
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392, 19:50 عصر
ممنونم دوست عزیز
ابتدا خدمتتون عرض کنم که به جمع دوستان این تالار خوش آمدید ,امیدوارم خودم و دیگر دوستان بتونیم از تجربیات شما استفاده ببریم و جنابعالی هم عنصر مفیدی برای این تالار باشین (البته از ظواهر امر پیداست که جز این نخواهد شد ) انشاا...

با کلیات طرحتون موافقم و مخصوصاً استاد عزیزمون جناب پیروزمهر هم که یه جورایی تایید نمودن مشخصه که طرح اولیه مشکلی نداره

اما منظور این قسمت فرمایشتون رو متوجه نشدم , میشه لطفاً توضیح بدین که چه جوری این عمل اتفاق میفته

یک رابطه پدر فرزندی در داخل جدول پیدا کنه که یک ارتباط از خود جدول به خودش ایجاد می شه.در ضمن در جدول TblDars من فیلدهای نمره قبولی برای ترمی ، نمره قبولی برای پودمانی، و یک فیلد برای درس پیش نیاز درس رو در نمونه پیوست اضافه کردم ممنون میشم نحوه به کارگیری اونها و کنترل د ر هنگام ثبت توسط کاربر رو اصلاح نمایید

Abbas Amiri
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392, 20:25 عصر
سلام
ببینید از الگوی زیر ویا حداقل از قسمتی ازآن میتوانید استفاده کنید

103614

G.hemati
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392, 21:01 عصر
ممنونم استاد
ولی این جور تحلیلها و طراحیها برام سنگینه , چیز خاصی دستگیرم نشد
ممنون میشم اگه وقت و حوصلشو داشتین روی نمونه انجام بدین

Abbas Amiri
پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392, 21:06 عصر
ممنونم استاد
ولی این جور تحلیلها و طراحیها برام سنگینه , چیز خاصی دستگیرم نشد
ممنون میشم اگه وقت و حوصلشو داشتین روی نمونه انجام بدین

بهتر نیست مسئله ای رو که خودتون درگیر اون هستید رو باکمی تحقیق به نتیجه برسونید ؟ بهر حال چون تابحال با این موضوع درگیر نبوده ام وقت گیر خواهدبود و دراین مورد متاسفم .
ولی درمورد دیاگرام بالا روابط جداول راهنمای خوبی هستند.