PDA

View Full Version : گفتگو: هزینه پشتیبانی نرم افزار

Programmer 1
شنبه 31 فروردین 1392, 10:18 صبح
سلام،

من در دوران خدمت سربازی، برای قسمتی از پادگان نرم افزاری نوشتم مربوط به امور بایگانی و ... ، این برنامه رو طی 7 ماه کار سخت (اون هم رایگان) و در چندین نسخه تحت شبکه نوشتم، حالا ظاهرا مشکلی در نامه های به اشتراک گذاشته شده در شبکه پیش اومده، طرف به من زنگ زد که یه سر بیا درستش کن (یه جوری هم میگن که انگار وظیفه است و هیچ هزینه ای هم برای این کار نمی خوان پرداخت کنن، واقعا بعضی ها هم چقدر پر رو هستند) ، حالا خواستم با شما دوستان مشورت کنم، برای اینکار چقدر بگیرم؟ چجوری بگیرم؟ نرخ خاصی داره؟ چه جوری تضمین پرداخت داشته باشم؟

شهرستانی هستم و باید به شهر دیگه ای هم برم.

خودم نظرم این هستش، پیش پرداختی رو بگم به حسابم واریز کنند و بعد از حل مشکل بقیه مبلغ رو بگیرم، حالا نمی دونم چقدر برای اینکار باید بگیرم که هم بر اساس نرخ باشه و هم خلاف شرع نباشه. هزینه ها دستم نیست. لطفا تجربه خودتون رو با من به اشتراک بگذارید.

ممنونم /.

joker
شنبه 31 فروردین 1392, 10:30 صبح
روش كيلوئي اينطوريه كه براي هر فرم معمولي مبلغي بين 180هزارتومن الي 300 و يا بيشتر ( بسته به كارايي كه انجام دادي ) از مشتري بايد براي نسخه اول بگيري.
براي فرمهاي گزارش ساز و چاپي هم دوبرابر اين مبلغ.
هزينه پشتيباني هم ساليانه 15 الي 20 درصد مبلغ اوليه هست و البته از سال دوم به بعد اين اعداد كاملا توافقي هست.

Programmer 1
شنبه 31 فروردین 1392, 11:00 صبح
هزينه پشتيباني هم ساليانه 15 الي 20 درصد مبلغ اوليه هست و البته از سال دوم به بعد اين اعداد كاملا توافقي هست.
یعنی هر مشکلی که پیش اومد، چه یک اشکال کوچیک باشه، چه یک مشکل خیلی بزرگ، هزینه اش همین مقداره؟ و این مبلغ برای هر تعداد دفعاتی که مشکل در یک سال پیش می آد هستش؟ مثلا ممکنه در یک سال 5 بار مشکلی به وجود بیاد، هر 5 بار باید همین مبلغ رو بگیریم؟ منابعی هم برای حرف هاتون دارید؟
و همچنین وقتی مشکل به وجود آمده مشکل خود برنامه باشه، یعنی مثلا در بدترین حالت بعد از رسیدن به 1000 رکورد کل اطلاعات پاک بشه؟ آیا رفع این مشکل هم جزء هزینه های نرم افزار هستش؟
ضمن اینکه من برای این نرم افزار هیچ قرارداد حقوقی هم امضا نکردم.

joker
شنبه 31 فروردین 1392, 14:35 عصر
قانونا كه چيزي بهشون بدهكار نيستي ( يه چيزي هم طلبكاري )
وقتي ميگي قرارداد پشتيباني ( يعني چه 1 اشكال چه 10000 تا فرقي نميكنه قرارداد بستي كه مشكلي پيش بياد بايد درستش كني )
اونا هم قرارداد مينويسن كه درواقع يه جور بيمه نامه داشته باشند. شما وقتي ماشينتو بيمه ميكني قرار نيست حتما سالي 4بار تصادف كني :) چه آينه ماشينت بشكنه چه يزني يكي را بكشي.

اگه برنامه طوري نوشته باشه ( عمدا ) كه روي تعدادي ركورد كه رسيد اطلاعات را پاك كنه و بتونن ثابت كنن عمدا بوده ميتونن ازت شكايت كنن :)
نكنيد اين كارها را .

من تاحالا نديدم برنامه اي خودش اينكارو بكنه‌:) مگه اينكه برنامه نويسش شيطوني كرده باشه.
براي نسخه هاي دمو اين داستان مشكلي ايجاد نميكنه ولي وقتي پول بابت نرم افزاري گرفته ميشه نبايد اين اشكالات پيش بياد و مسئوليتش گردن برنامه نويس هست.

رفع مشكل هم رسما بعد از هر خريد بسته نرم افزاري به مدت 6 ماه باييييييييييد رايگان انجام بشه و بعد از اون طبق قرارداد پشتيباني.

نكته : رفع مشكل با اضافه كردن امكانات جديد فرق ميكنه ، اكثر مشتري ها انتظار دارند در چارچوب گارانتي ، امكاناتي به سيستم به صورت رايگان اضافه بشه كه بايد توجيهشون كنيد چرت و پرت نگن و فكرهاي بيخودي نكنن ، امكانات جديد ، پول جديد و بيشتر :)