PDA

View Full Version : مدیریت یک پروژه چند زبانه ( C# , VB.NET )

habedijoo
چهارشنبه 10 اسفند 1384, 12:17 عصر
با سلام به همه دوستان

فرض کنید که قرار باشد یک پروژه ( مثلا WinApplication ) را تیمی انجام دهیم . اما دوستان همکار بعضی تسلط به زبان سی شارپ دارند و بعضی با وبی دات نت .

حالا آیا این دوستان میتوانند به راحتی پروژه را انجام دهند ؟
برای مدیریت اینچنین پروژه ای چطوری بایدعمل کرد .؟

به عنوان مثال آیا باید کدها نوشته شوند و بعد بوسیله نرم افزارهای موجود مثلا کدهای وبی دات نت را به سی شارپ تبدیل کرد یا بلعکس .؟
و یا اینکه یک پروژه کلی ایجاد کرد و بقیه قسمتها را بصورت پروژه های مجزا با آن اضافه کرد .؟
و یا اینکه هر قسمت را بصورت DLL تبدیل کرد و سپس به یک پروژه Base آنها را اضافه کرد .؟

در ضمن پروژه Base بهتر است سی شارپ باشد یا وی بی دات نت . ؟

با تشکر از همگی .

hassan_kahrizy
چهارشنبه 10 اسفند 1384, 16:43 عصر
بسمه تعالی
با سلام
اگر دوستانی جواب این سوال را بلد هسند
لطفا در این باره توضیح بدهند
با تشکر

Mehdi Asgari
چهارشنبه 10 اسفند 1384, 22:51 عصر
معمولا پروژه رو کلا در یک زبان می نویسن. اگرم خواستن دو (یا چند) زبانه باشه ، قسمت UI (رابط کاربری) رو کلا در یک زبان نوشته و بقیۀ پروژه رو (مثل کلاسهای مورد استفاده و بقیه component ها)
در یک زبان دیگه.
(مثلا UI در سی شارپ و یک سری کارهای low-level رو هم توسط MC++ ، در کلاسهای managed ، پوشش میدن)
نیازی نیست کد VB رو به سی شارپ تبدیل کنید (یا بالعکس) ، چون فقط بحث نوشتن کد نیست که ، در آینده باید کد رو تغییر هم بدین.
شما یک زبان رو به عنوان زبان UI انتخاب کرده و از کد نوشته شده اون یکی زبان هم dll بسازید.

فرق نمیکنه کدوم base باشن ، در واقع به دو چیز ربط داره : 1 - علایق و مهارت برنامه نویس در یک زبان 2- ویژگی های خاص اون زبان
یه مثال کوچولو : من یه برنامۀ Image Processing کوچولو نوشتم که زبان base اش VB بود .
ولی چون برای سیاه و سفید کردن عکس ها نیاز به استفاده از pointer ها برای سرعت بالاتر داشتم (چیزی که vb نداره ولی سی شارپ داره) از یه dll نوشته شده در سی شارپ که اون کار رو با اشاره گر انجام میداد استفاده کردم.

به هر حال در سطح source ما با چند تا زبان سر و کار داریم و همۀ کد ما در نهایت به MSIL تبدیل خواهد شد.

Farhad.B.S
چهارشنبه 10 اسفند 1384, 23:50 عصر
درصورتیکه برنامه ای که نوشته میشه مطابق معماری های چند لایه طراحی شده باشه و ساختاری منعطف داشته باشه ، بهترین راه ایجاد چندین پروژه مختلف برای پیاده سازی قسمت ها و لایه های مختلف این سیستم در قالب کلاس هایی است که هرکردوم میتونن به هر زبانی نوشته شوند و در نهایت به شکل یک اسمبلی مجزا به پروژه اصلی اضافه شده و از اونها استفاده بشه.
این اسمبلی ها فقط در پروژه اصلی استفاده نمیشند.خیلی از کلاس های دیگه ممکنه برای انجام امورشون به این کلاس ها نیاز داشته باشند.

stahad1
شنبه 23 مرداد 1389, 03:12 صبح
مگه این کار شدنیه بابا من تازه فکر می کنم که هیچی بلد نیستم