PDA

View Full Version : سوال: درخواست آموزش کد نویسی حرکت مهره های شطرنج

Photo Maker
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 16:56 عصر
سلام
من یک پروژه ساده شطرنج رو شروع کردم و نیاز به راهنمایی دارم. پروژه فقط برای حرکت های 6 مهره اصلی شطرنج هست و نیاز به هیچ هوش مصنوعی یا چیزی برای ساخت کامل بازی شطرنج نیست و اصلاً برخورد ها و زدن های مهره ها هم نیاز نیست
فقط حرکت های هر یک از مهره ها باید طراحی بشه

- یک صفحه 8 در 8 شطرنج رو ایجاد کنید (من 64 تا picturebox گذاشتم)
- 6 مهره شطرنج رو در بیرون صفحه 8 در 8 قرار بدید (از هر مهره 1دونه) 1 Pawn / 1 Castle / 1 Horse / 1 Bishop / 1 Queen / 1 King
- کاربر بتونه مهره های بیرونی رو با قابلیت Drag and drop به صفحه بازی بیاره و هر کجا که قرار داد، نوع حرکت اون مهره رو از همونجا بتونه انجام بده.
مثلاً اگه سرباز رو آورد وسط زمین، از همونجا بتونه با سرباز، یک خونه یک خونه در هر Drag and drop حرکت کنه.
برای هر 6 مهره همین باید طراحی بشه و نوع حرکت هر کدوم هم تعیین بشه.الان من صفحه شطرنج رو با picturebox درست کردم. ولی نمیدونم چطوری هر یک از مهره های بیرونی رو ارتباط بدم به صفحه شطرنج و حرکت هاشون رو مشخص کنم.
چند تا پروژه کامل شطرنج vb6 رو پیدا کردم، ولی به کارم نمیاد چون این قرار نیست کامل باشه و فقط قراره حرکت های 6 مهره باشه.
اگه اون پروژه های کامل رو بدم، کسی می تونه حرکت هارو ازش خارج کنه و بگه چطور ارتباط بدم ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

setroyd
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 17:13 عصر
اینجا کسی پروژه انجام نمیده شما خودت یکم روش کار کن و کد رو بزار اینجا بچها هم کمکت میکنن .

Photo Maker
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 17:20 عصر
تا شنبه باید آماده کنم
پروژه نخواستم که، یکی یه آموزش از کدنویسی حرکت مهره های شطرنج بزاره.

gholami146
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 17:40 عصر
سلام دوست من
شما باید ابتدا یک ارایه 3 بعدی ایجاد کنید که خونه شطرنج رو نشون میده و یک دیگه اون واسه مهره شماست مثلا
N=(x,y,Z)
که X نشان دهنده محور ایکس ها و Y نشان دهنده محور وای ها و Z مهره فعال که شما باید در یک نوع تایپ مهره های خودتون رو توش تعریف کنید مثلا شاه 1 ، ملکه 2 ، سرباز 3 و الی اخر
شما باید در قسمت مربوط به Y کد مربوط به کاراکتر رو نشون بدید که بطور مثال میشه 6,8,1 یعنی در خانه ستون ششم و ردیف هشتم مهره شاه قرار دارد
و در زمانی هم که قرار است یک مهره حرکت کند شما باید تعداد جابجایی ها را محاسبه و باشروط مربوط به هر مهره بازبینی کنید مثلا تعداد حرکت شاه 1 خانه است خوب پس شما باید برسی کنید که اولا مهره در صفحه شما جابجا شده یا نه و اگر این شرط برقرار است باید دید ایا در حد مجاز حرکت کرده است یا نه و اگر این هم درست است ایا در خانه ای که وارد میشود آیا مهره ای وجود دارد یا خیر و آیا مهره شما قابلیت حمله به مهره موجود را دارد یا خیر و و و و خیلی شرط های دیگه
شما میتونید از این روش برای طراحی یک شطرنج در حد بسیار ساده استفاده کنید
موفق باشید

Photo Maker
جمعه 27 اردیبهشت 1392, 14:43 عصر
سلام دوست من
شما باید ابتدا یک ارایه 3 بعدی ایجاد کنید که خونه شطرنج رو نشون میده و یک دیگه اون واسه مهره شماست مثلا
N=(x,y,Z)
که X نشان دهنده محور ایکس ها و Y نشان دهنده محور وای ها و Z مهره فعال که شما باید در یک نوع تایپ مهره های خودتون رو توش تعریف کنید مثلا شاه 1 ، ملکه 2 ، سرباز 3 و الی اخر
شما باید در قسمت مربوط به Y کد مربوط به کاراکتر رو نشون بدید که بطور مثال میشه 6,8,1 یعنی در خانه ستون ششم و ردیف هشتم مهره شاه قرار دارد
و در زمانی هم که قرار است یک مهره حرکت کند شما باید تعداد جابجایی ها را محاسبه و باشروط مربوط به هر مهره بازبینی کنید مثلا تعداد حرکت شاه 1 خانه است خوب پس شما باید برسی کنید که اولا مهره در صفحه شما جابجا شده یا نه و اگر این شرط برقرار است باید دید ایا در حد مجاز حرکت کرده است یا نه و اگر این هم درست است ایا در خانه ای که وارد میشود آیا مهره ای وجود دارد یا خیر و آیا مهره شما قابلیت حمله به مهره موجود را دارد یا خیر و و و و خیلی شرط های دیگه
شما میتونید از این روش برای طراحی یک شطرنج در حد بسیار ساده استفاده کنید
موفق باشید
ممنون
میشه بهمراه کد، برای یکی از مهره هارو توضیح بدید ؟