PDA

View Full Version : سوال: در زمینه ASP.net شما به کی می گید حرفه ای؟

sadaf_
یک شنبه 29 اردیبهشت 1392, 23:05 عصر
من برنامه نویس ویندوز هستم با سی شارپ و sql
به نظر شما اگر بخوام در asp حرفه ای بشم باید جه جیزهایی را بلد باشم؟
در چه زمینه هایی مطالعه کنم؟
شما به کی می گید حرفه ای؟

alireza724
یک شنبه 29 اردیبهشت 1392, 23:06 عصر
برنامه نویس حرفه ای = فرد برنامه نویس خلاق ، با حوصله ، خوش رو ، منصف

FastCode
یک شنبه 29 اردیبهشت 1392, 23:13 عصر
من با ASPX کاری ندارم ولی برنامه نویس حرفه ای :
کد سریع
کد قابل نگهداری
کد تمیز
استفاده بهینه از امکانات و ابزار ها
نوشتن برنامه مطابق چیزی که خواسته شده
رعایت زمان تحویل
.....

meisam3322
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392, 09:11 صبح
دوست عزیز کسی حرفه ای هست که بتونه توی زمینه فعالیت خودش پول در بیاره + نکاتی که fastcode عزیز فرمودند

sadaf_
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392, 09:28 صبح
دلیل این سوالها اینه که مثلا آگهی می زنند asp حرفه ای می خوام بدونم دقیقا یعنی چی

به نظر شما در محور asp در چه زمینه هایی باید تخصص داشته باشیم؟

saeed31641
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392, 13:43 عصر
ای باابا به اگهی توجه نکناونجا که میری 100 چیز دیگه بلد بای باشی css + tsql و ....
جالب اینه که خودشون هیچی بلد نیستند نمی دونن چی میخان.در اخرم هر کی حقوق کمتر بگیری استخدام میکنند

sadaf_
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392, 15:47 عصر
ای باابا به اگهی توجه نکناونجا که میری 100 چیز دیگه بلد بای باشی css + tsql و ....
جالب اینه که خودشون هیچی بلد نیستند نمی دونن چی میخان.در اخرم هر کی حقوق کمتر بگیری استخدام میکنند
با حرف شما کاملا موافقم
اما من برای سطح علمی خودم هم که شده می خوام به حرفه ای بودن نزدیک بشم
ولی کسی نگفت یک asp نویس حرفه ای باید چیا بلد باشه؟
چه مباحثی؟و خیلی چیزهای دیگه...
جدا از اینها همه ما باید از خودمون راضی باشیم
از سطح علمی در زمینه تخصصی که داریم
حالا من به دنبال این سطح علمی در asp و وب هستم

youngold
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392, 16:28 عصر
من با ASPX کاری ندارم ولی برنامه نویس حرفه ای :
کد سریع
کد قابل نگهداری
کد تمیز
استفاده بهینه از امکانات و ابزار ها
نوشتن برنامه مطابق چیزی که خواسته شده
رعایت زمان تحویل
.....

کد سریع
کد قابل نگهداری
کد تمیزاین سه یک مفهوم رو در پی دارند که در نهایت به یک معماری متناسب میرسیم که در ادامه به معماری اشاره میکنم
باقی هم خیلی کلی هست
سوال فنی هستش و به جای تعریف کلمات باید جواب فنی داده بشه ، هر شخص به اندازه حضور ذهن خودش نکاتی رو عنوان میکنه

اصلاً قصد ندارم بحث رو کلی کنم یا حرفه ای بودن رو تعریف کنم و کاری به مسائل بازار نرم افزار هم نداریم
صرفاً جهت اطلاع از asp.net :

- در aspx کار های شما با همون دات نت انجام میشه پس میخوام بگم به تبع اون از منابع دات نت استفاده میکنید که اینها در این تاپیک اصلاً جایی برای توضیح نداره ، عمده چیزی که باقی میمونه کنترل های دات نت برای وب هست که کد تحت وب generate میکنند پس مهارت شما به جدا از دات نت در آی اس پی دات نت در کار با این کنترل های سمت وب خواهد بود که به چشم خواهد آمد
با توجه به code generator قدرتمند ویرژال استادیو برای توسعه وب اپلیکیشن نیاز به درگیری شدید شما با بسیاری از مسائل و یا با جاوا / اچ تی ام ال نیست (در مجموعه کامپوننت هایی مثل تلریک کنترل های اجاکس هم موجود هست)
- مجموعه کامپوننتی رو برای کاراتون برگزینید devEx or telerik , ... که هر کدوم مزایا و نقاط ضعف خودشون رو دارند
در پی اچ پی از فرام ورک ها استفاده میشه که یادگیری اونها هم یک مهارت خواهد بود براتون ولی اینجا با وجود دات نت کاملاً شرایط واضح هستش
- استفاده از معماری چند لایه یا حداقل دو لایه که هسته کار شما رو از دیزاین کار جدا کنه که الان تقریباً امری لازمه کار شده و باعث سادگی و تسریع در توسعه و مدیریت اپلیکیشنتون خواهد بود و اکثر برنامه نویس ها وب سمت معماری mvc رفتند
- کار با وب سرویس ها و پرداخت اینترنتی
- مقوله بعدی امنیت هست که ذاتاً بخشیش در آی اس پی دات نت وجود داره، ولی مسائل امنیتی رو تجربه به شما ثابت خواهد کرد پس فعلاً خیلی نیاز نیست روی امنیت مانور بدید
- مسائل دیگه هم هست که برای یک دیزاین وب اپلیکیشن حتی در مقطع حرفه هم نیازی نمیشه!

نمیدونم چه چیزی رو جا انداختم ، باقی رو همکاران کامل میکنند

sadaf_
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392, 22:01 عصر
توضیحات بسیار خوب و کاربردی بود جناب youngold (http://barnamenevis.org/member.php?243406-youngold)
من هم دنبال همین چارچوبی که شما گفتید هستم
پس با این شرایط کسری در asp حس نمی شه؟
فرض کنیم به شما می گفتند فیسبوک را با asp پیاده سازی کنید
شما برای رسیدن به چنین سایتی چه کارهایی انجام می دادید؟
بیستر منظورم کلیات هستش یعنی چه تکنولوژی هایی را به کار می گرفتید؟

merlin425
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392, 10:18 صبح
سلام دوست عزیز شما برای اینکه حرفه باشین باید mvc4 و entityframwork و java script رو باید بلد باشید و حتما هم از ویژوال استودیو 2012 استفاده کنین چون امکاناتش بهتر ازنسخه های قبلی ویژوال استودیو هست اگه سوالی باشه در خدمتم موفق باشید

youngold
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392, 11:11 صبح
من هم دنبال همین چارچوبی که شما گفتید هستماگر منظورتون از چهار چوب معماری هست باید بگم در پی اچ پی هم میشه از معماری چند لایه استفاده کرد و اونهم فرام ورک هایی داره و این موضوع مختص aspx نیست؛ اگر اینطور برداشت کردید

پس با این شرایط کسری در asp حس نمی شه؟
شما برای رسیدن به چنین سایتی چه کارهایی انجام می دادید؟هر زبانی بستر و ارائه خودش رو داره و هر بستر و ارائه برای کار خاصی مناسب هست
این مربوط به مقایسه آی اس پی دات با پی اچ پی هست که فکر کنم بار ها انجام شده جستجو کنید
اما یک توضیح خیلی مختصر میدم و چند دلیل واضحش رو بیان میکنم :

پشت آی اس پی دات نت فقط فرام ورک دات نت هست اما پشت پی اچ پی لینوکس هم میتونه باشه که این مورد شامل :
- آی اس پی دات نت نیاز به سرور ویندوزی با دات نت داره که هزینه اش بیشتر از سرور لینوکسی هست (همون هاست ویندوزی - هاست لینوکسی)
- بازده سرور لینوکسی بیشتر از سرور ویندوزی هست

- پی اچ پی با توجه اپن سورس بودنش و اینکه کامپایل نمیشه طبیعتاً سریعتر هست (البته زمان کامپایل در آی اس پی دات نت معمولاً یک زمان ثابتی هست) از زاویه سرعت اجرای کد هم که بهش نگاه کنیم از دات نت سریع تره چون دات نت یک سری فیلتر داره تا به خروجی برسه بعضی ها هم در همین راستا مخالف استفاده از آی اس پی دات نت هستند
- بازار نرم افزار سمت پی اچ پی رفته ولی آی اس پی دات نت سازمان دهی قوی تری داره و در طرف مقابلش هم حرفه ای ها سمت aspx رفتند!
- با توجه به محیط توسعه قوی مایکروسافت (از جمله code genetrator) برای aspx سرعت توسعه بسیار بالایی داره و خیلی به همین سبب سمت aspx میاند
- دات نت هم در مقابل فرام ورک های پی اچ پی چیز کامل و وسوسه کننده ای هست!

شما برای رسیدن به چنین سایتی چه کارهایی انجام می دادید؟با توجه به توضیحاتی که دادم با php پیاده سازیش میکردم نه aspx

سلام دوست عزیز شما برای اینکه حرفه باشین باید mvc4 و entityframwork و java script رو باید بلد باشید و حتما هم از ویژوال استودیو 2012 استفاده کنین چون امکاناتش بهتر ازنسخه های قبلی ویژوال استودیو هست اگه سوالی باشه در خدمتم موفق باشید

استفاده از entityframwork و یا سایر orm ها مختص آی اس پی دات نت نیست و ایشون هم گفتند که برنامه نویس C#‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ ‎ و sql هستند یعنی orm اشون رو قبلاً انتخاب کردند بنابراین از عنوان این مورد اجتناب کردم