PDA

View Full Version : مبتدی: جوملا جوملا

reza73920
یک شنبه 05 خرداد 1392, 23:17 عصر
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید
آقا من مبتدی ام
Asp.net و Sql server رو بلدم و میتونم باهاشون کار کنم
اما یکی از دوستام گفتش که اگه بخوام کار کنم و سایت بفروشم باید برم جوملا یاد بگیرم
میگه هم راحت تره و هم بهتر
من هیچ اطلاعاتی ندارم در مورد جوملا
لطفا راهنماییم کنید که از کجا باید شروع کنم

moalla
یک شنبه 05 خرداد 1392, 23:38 عصر
الان هر دو بازار دارن اما خوب بازار اونی که شما کار میکنی خاص تره و مشتری های خاص تری داره. اکثرا میخوان مثلا برای محصولی یا چیزی یه سایت داشته باشن و نمیخوان هزینه های بالا بکنن برای اونی که شما بلدی. من هر دو رو کار کردم اما خوب بازار کار بیشتر از من جوملا خواست چون کار سریع و ارزون میخواست.
پیشنهاد میکنم حتما با سیستم های مدیریت محتوا کار کنید و توشون مهارت کسب کنید. فقط اگه تجربه شخصی من بعد از یکی دو سال سایت نوشتن با جوملا رو میخواین بهتره اون رو فراموش کنیدو با ورودپرس یا دروپال کار کنید. برای شروع همون وردپرس بهتره

reza_edu
دوشنبه 06 خرداد 1392, 07:44 صبح
باید تو ادامه بگم که همون طور که دوستمون گفتن وردپرس بهتره اما یه نکته تو asp داتنت نیوک و آفیس ویژن هم هستا ! من خودم php کارم البته asp هم کار میکنم . ولی asp کارا یه وژگی دارن تونم اینه که ارزش کارشون رو بیشتر میدونن میدونی چرا ؟ چون اگه با ورد پرس خودت رو بکشی هم بهت میگن cms که آماده بود ابزاراشم که اماده استفاده کردی دیگه ؟ حالا باید 2 ساعت به طرف بگی آدم حسابی من خودم پلاگین نوشتم . این تجربه من بود.

moalla
دوشنبه 06 خرداد 1392, 09:18 صبح
درسته اینطوری میگن اما همون ادمها هم بخوان یه سایت سفارش بدن میگن بیشتر از یه تومن خرج نمیکنم! انوقت کی میاد با asp خودش رو خسته کنه
بالای 90 درصد سفارش دهنده های اطراف ما وضعشون همینه. نمیشه آدم برای اینکه بگن cms کار هست یا نه بیاد خودش رو خسته کنه
البته شاید بتونید پوست کلفتی کنید و با هموم php و .net اخرش بازار خاص خودتون رو پیدا کنید
وقتی کاخ سفید و ناسا و بی بی سی و خیلی سایت های مهم میان از cms استفاده میکنن دیگه سفارشهای ما که جای خود داره
سی ان ان و new york times و Download.com از ورد پرس استفاده میکنن
اینجا رو هم نگاه کنید برای لیست سایتهای دروپال (http://drupalion.com/blog/165)

به همون ادمی که اون جمله اخر رو بهتون گفته بگید باشه 5 تومن بده با .net برات مینویسم(که این قیمت برای یه سایت معمولی کف کار .net) میتونه باشه
بعضی cms ها هستن که یه حداقلی رو اماده کردن و تقریبا باید خودتون اکثر کار روانجام بدین مثل pyrocms. چون شبیه معروفها هم نیست کسی متوجه نمیشه cms بوده
خلاصه کلام اینکه بجای اینکه ببینیم چی میگن ببینیم کجا درامد بیشتر و دردسر کمتر وجود داره. حالایکی میتونه با cms درامد بیشتر داشته باشه یکی با از بیخ نوشتن!کسی بخواد حرفه ای محسوب میشه میتونه بصورت رسمی توی همون cms ها به تولید پلاگین و ماژول و کامپوننت مشغول بشه که درامد خوبی هم داره
درضمن اگه خواستی بری سمت cmsهای php بد نیست یه نگاهی هم به دروپال بندازی. دروپال سیستم مدیریت محتوا نیست. فریم ورک مدیریت محتواست. برای اینکه حرفم رو متوجه بشین کافیه یه نگاهی به ماژول view و rules و چندتای دیگه بندازید.....

esmaeilbf
دوشنبه 06 خرداد 1392, 09:36 صبح
سلام جناب moalla
چرا جوملا رو پیشنهاد نمی کنید!؟
و در مورد دروپال! اینکه فریمورک هست یعنی چه؟ یعنی باهاش چیکار میشه کرد که با وردپرس و ... نمیشه؟

moalla
دوشنبه 06 خرداد 1392, 11:18 صبح
اول بگم که با جوملا بیگانه نیستم و یکی دو سالی با جوملا کارکردم و الان به این نتیجه رسیدم که گفتم. هنوز حال و هوای جوملا زیاده بخصوص توی ایران اما بشدت داره افت میکنه همونطور که یه روزی پی اچ پی نیوک خیلی سر و صدا کرد و بعد جاش رو داد به جوملا اینجا (http://www.google.com/trends/explore?q=joomla#q=joomla%2C%20wordpress&cmpt=q)رو ببینید. مقالات تخصصی انگلیسی ببینید کامل فرقهاشون رو گفتن. این رو هم بگم که هنوز جایی که کارم میکنم ازم جوملا میخوان ولی شخصا برای سایت خودم دروپال رو ترجیح دادم. تو ایران جوملا الان خیلی بیشتر سرزبونهاست
برای سایتهای ساده ورد پرس رو پیشنهاد میکنم و برای کارهای پیشرفته دروپال رو.
همون طور که گفتم دروپال فریم ورک مدیریت محتواست. برای اینکه منظورم رو متوجه بشین یه مثال میزنم. مثلا فرض کنید میخواید یه متحوا رو وارد کنید. در جوملا اونها رو به عنوان مقاله وارد میکنید. یه عنوان و یه بدنه متن....نمایش اینها هم فقط به صورت ساده قابل نمایشه. یه مشکل هم داره و اون اینکه روی یه مقاله میزنید توی همون صفحه باز میشه!
حالا این رو بخواید با دروپال کار کنید دستتون بسیار بازه. میتونید توی محیط دروپال برای هر نوع متحوایی فیلدها رو داخل همون محیط دروپال تعریف کنید. مثلا: عنوان اصلی، عنوان فرعی، عکس، خلاصه.....حالا همونها رو بخواید نمایش بدید. تعداد فیلدهایی که میخواید نمایش داده بشه رو مشخص میکنید. چینش رو مشخص میکنید، فیلتری که باید روش اعمال بشه رو مشخص میکنید، ترتیب رو مشخص میکنید.css و جی کوئری لازم رو مشخص میکنید ..... امیدوارم منظورم رو گرفته باشید. ورودی ها کاملا قابل انتعطاف و خروجی ها هم کاملا قابل انعطاف.(تو جوملا هم با نصب چندتا کامپوننت شاید بشه تا حدودی به این نزدیک شد اما در کل یک دهم انعطافی که توی دروپال هست رو نداره)
البته میتونید جوملا و ورودپرس رو با php ویا فریم ورک خاصشون دستکاری کنید اما زمان زیادی میبره و تخصص بالایی میخواد. باز یه خوبی وردپرس نسبت به جوملا اینه که سرعت خیلی بیشتری در اجرا داره و صفحات جوملا کند اجرا میشن. باز وردپرس هم مزایایی نسبت به دروپال داره که از همه مهمترش اینه که یادگیریش ساده است و بعدش اینکه قالبهای بیشتری داره و ....
در کل اگه میخواید سایت ساده ای رو کار کنید وردپرس. اگر میخواید یه سایت حرفه ای دربیارید و نیاز به انعطاف زیاد دارین دروپال
البته اینهایی که گفتم نتایج تجربه و مطالعه ایه که داشتم. ممکنه دوستان دیگه به نتیجه دیگه رسیده باشن

reza73920
دوشنبه 06 خرداد 1392, 11:19 صبح
امن هر دو رو کار کردم اما خوب بازار کار بیشتر از من جوملا خواست چون کار سریع و ارزون میخواست.

من میخوام جوملا یاد بگیرم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم
هیچ پیش زمینه ای ندارم
لطفا اگه مطالب آموزشی دارید مثل pdf یا مقاله در اختیار بنده و دیگران قرار بدید

jamejam123
دوشنبه 06 خرداد 1392, 11:42 صبح
joomina.ir

moalla
دوشنبه 06 خرداد 1392, 11:56 صبح
منبعی که گفتن خیلی خوبه اما
اینجا (http://www.aparat.com/video/video/result?text=%D8%AC%D9%88%D9%85%D9%84%D8%A7&secfrdcodedvar=991af9733356be845d2415236313c1e20d5 1e435&btnSubmit=+&data%5Bcheckgetrequest%5D=true&frm-id=136964172951a31301c7c5a)
رو هم یه نگاهی بندازین

سعید کشاورز
دوشنبه 06 خرداد 1392, 12:35 عصر
میتونید توی محیط دروپال برای هر نوع متحوایی فیلدها رو داخل همون محیط دروپال تعریف کنید. مثلا: عنوان اصلی، عنوان فرعی، عکس، خلاصه.....حالا همونها رو بخواید نمایش بدید. تعداد فیلدهایی که میخواید نمایش داده بشه رو مشخص میکنید. چینش رو مشخص میکنید، فیلتری که باید روش اعمال بشه رو مشخص میکنید، ترتیب رو مشخص میکنید.css و جی کوئری لازم رو مشخص میکنید .....
جالب بود...البته اگه منظورتون رو متوجه شده باشم..
فرض کنید ما میخایم یه سایت خبری داشته باشیم..و ما نیاز داریم که مثلا یه فیلد واسه عنوان اول خبر داشته باشیم...یه فیلد واسه عنوان دوم و عنوان سوم و الی ....

یعنی هیچ محدودیتی توی این زمینه نداریم؟

اونوقت توی پنل مدیریت چی؟ وقتی بخایم خبر خودمون رو ایجاد کنیم، خود دروپال میاد به ازای هر یک از این فیلد هایی که تعریف کردیم TextBox میزاره روی صفحه و ما میام عنوان ها رو یکی یکی وارد میکنیم؟
اونوقت توی قالب چی؟ چجوری میشه این عناوین رو به جاهای دلخواه قرار بدیم تا وقتی خبر نمایش داده میشه مثلا عنوان اول بالای خبر، عنوان دوم پایین خبر باشه؟
چون فکر کنم اگه اینجوری باشه که باید کدنویسی زیاد بشه...

moalla
دوشنبه 06 خرداد 1392, 12:54 عصر
توی دروپال بصورت خلاصه ورودی و خروجی کاملا منعطفه و براش سیستم تعریف شده. مثلا وقتی میگید این فیلد عکس باشه ازتون دو صفحه خصوصیت میخواد که مثلا حداکثر ابعاد، حجم عکس، فرمتها و ....
برای چینش خروجی هم سیستم خاصی داره و یکم هم بستگی به قالبتون داره. سایت من تا حدود زیادی بصورت پیشفرض موقعیتها رو داره و فقط ترتیب رو مشخص میکنید تا فیلدها برن سرجاشون. اگرم جایی تغییر بخوام همونجا css رو مینویسم تا به چینش خاص خودم برسم. تا الان غیر از تغییر فونت مجبور نشدم css استفاده کنم. در واقع برای سایتم تا حالا 5 خط کد هم ننوشتم اما دقیقا به همون شکلی درش اوردم که میخواستم