PDA

View Full Version : گفتگو: wpf or win

djsohrab2007
دوشنبه 06 خرداد 1392, 09:56 صبح
سلام

ببخشید سوالم زیادی مبتدیه، خوب کار داره تا منم به گرد پای شما اساتید برسم.

یک خورده که توی این سایت های برنامه نویسی و فرم ها گشتم با موضوع wpf و برنامه نویسی چند لایه یک ذره آشنا شدم. یک سوالی برای من ایجاد شد :

1. اگر من شروع کنم wpf کار کردن یعنی دیگه با c# کاری ندارم ؟ ( منظورم اینه که زبان wpf یک زبان دیگه است ؟ ) و اصلا آیا این کار را توصیه می کنید ؟

2. فرض کنید الان شما یک برنامه می نویسید که با پایگاه داده هم کار داره و می خواهید اینترفیس خوشگلی داشته باشه و بدید به دست مشتری، چی کار می کنید آن را با winform ( + کامپوننت های دیگه مثل telerik ) می نویسید یا اینکه چند لایه اش می کنید و اینترفیس را با wpf و بقیه لایه ها را با C# می نویسید یا اینکه همه ی لایه ها را با همون wpf می نویسید ؟ چرا ؟

3. با توجه به تجربه ای که در تمام این مدت بدست آورده اید wpf را پیشنهاد می کنید یا winform ؟ لطفا دلیل آن را هم بگید ( اگر نوع پروژه در انتخاب شما اثر دارد خواهشا با ذکر چند مثال ساده که منم بفهم دسته بندی کنید )

باتشکر - ببخشید وقت شما را گرفتم

barnamenevisjavan
دوشنبه 06 خرداد 1392, 14:05 عصر
1-تو wpf‏ از همون کدهای سی شارپ استفاده میکنید.
2.wpfاستفاده میکنیم چون گرافیکش خی لی بالاست خودت راحت چیز دلخواهتو میسازی
3.بازهم wpf‏ سرعتش،قدرتش،ابزارش،گرافیک ش بیشتره

mze666
دوشنبه 06 خرداد 1392, 15:18 عصر
زبان طراحی واسط کاربری در WPF‌؛ Xaml هستش اما کد (منطق) برنامه با همون C# یا VB‌ نوشته میشه.
توی WPF هم میتونید مثل Windows Form کدنویسی کنید‌ (به صورت Code Behind) ولی علاوه بر این روش اگر بخواید خیلی حرفه ای تر کار کنید میتونید از MVVM توی WPF‌ استفاده کنید که برای جداسازی منطق برنامه از واسط کاربری به وجود اومده و یادگیریش یکم سخت هست ولی وقتی یاد میگیرید میبینید که چقدر الگوی مفیدی بوده.
از نظر سرعت هم همونطور که دوستمون گفتند چون مستقیم با خود DirectX‌ کار میکنه سرعت بالاتری داره ولی به شرطی که درست پیاده سازی بشه!
البته WPF فقط ظاهر زیبا نیست. و به نظرم مزیت اصلیش DataBinding اش هستش.

و اگه نظر منو بخواید صددرصد از WPF‌ استفاده کنید چون Windows Form‌ دیگه مرده به حساب میاد.