PDA

View Full Version : حرفه ای: برای ساخت cms چه چیز هایی باید بلد باشی ؟؟؟؟

farazsahebdel
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 08:14 صبح
سلام

ببخشید من می خواستم یک cms بسازم ولی اطلاعاتم درمورد php و mysql در حد متوسط هست.

می خواستم بدانم من می تونم یک cms شخص بسازم؟؟؟

لطفا توضیح کامل.

فرزند کوروش
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 08:36 صبح
شما شروع کن. اون موقع هست که متوجه میشی میتونی بنویسی یا نه. چون بار اولت هست ممکنه یه مقدار کند پیش بری ولی رفته رفته هم اطلاعاتت بیشتر میشه هم قدرت تحلیلت بالاتر میره

engmmrj
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 08:49 صبح
اگه بخوای یک CMS خوب و در حد متوسط بزنی باید تخصص های زیر را دارا باشی .
1-OOP
2-MVC
3-شناخت Bug ها و انواع حمله ها
4-استاندارد هایی کد نویسی
5-سطوح نرمال سازی و پیدا سازی آن ها
6-Template Engin
و دیگر تخصص ها که اگر وارد برنامه نویسی بشی متوجه خواهی شد .
موفق باشید .

farazsahebdel
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 08:50 صبح
1-OOP
2-MVC
6-Template Engin
موفق باشید .

می شه یک سایت بگید چون من کلا نمی دونم اینا چی هستن ؟؟؟؟!

engmmrj
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 09:18 صبح
برای شروع می توانید با PDF های آموزشی استاد شهرکی شروع کنید .
آموزش مرحله به مرحله PHP از پایه با مثال (http://barnamenevis.org/showthread.php?269194-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AD%D9%84%D9%87-PHP-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%A7%D9%8A%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AB%D8%A7%D9%84)

saeed-esfandi
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 09:48 صبح
اول باید مشخص بشه cms برای چه کاری میخواید. بلاگ؟ فرم؟

ali reza mansoori 2
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 10:09 صبح
1-OOP
2-MVC
6-Template Engin
اینا رو یه دفعه میگه بنده خدا کپ میکنه
البته برای آگاهی خیلی خوبه ها

ببخشید من می خواستم یک cms بسازم ولی اطلاعاتم درمورد php و mysql در حد متوسط هست.
به نظر شخصی من شما یه cms مثل وردپرس یا جوملا رو پیاده سازی کنید و شروع کنید به کلنجار رفتن باهاش اینحوری یکم ساختار کلی cms دستتون میاد

farazsahebdel
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 11:53 صبح
اول باید مشخص بشه cms برای چه کاری میخواید. بلاگ؟ فرم؟

برای فرم ثبت نام.

abolfazl-z
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 12:17 عصر
دوست من سلام:لبخندساده:

از نظر من سخت ترین قسمت یک سی ام اس قسمت دسته بندی های تو در تو می باشد که نیازمند فکر قدرتمندی می باشد که اگر برنامه نویس باشید میتونید از پس این مشکل هم بر آیید.

farazsahebdel
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 12:21 عصر
دوست من سلام:لبخندساده:

از نظر من سخت ترین قسمت یک سی ام اس قسمت دسته بندی های تو در تو می باشد که نیازمند فکر قدرتمندی می باشد که اگر برنامه نویس باشید میتونید از پس این مشکل هم بر آیید.

آخه من کلا نمی دونم باید از کجا شروع کنم :متفکر:

amin7x
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 12:52 عصر
اگه مشکلت فقط از شروع کرده شما به ترتیب زیر انجام بده (البته این نظر شخصی است.)
1 - امکاناتت رو روی کاغذ بیار
2 - بر اساس اون امکانات دیتابیس رو ایجاد کن.
3- بعد شروع کن به کد نویسی قسمت مدیریت سایت.
4 - و...

البته این فقط بحث برنامه نویسیش بود ، گرافیک جداست.

abolfazl-z
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 13:13 عصر
شما ابتدا باید پی اچ پی رو یاد بگیرید.

بعد طبق گفته دوستمان بیایید با کد ها بازی کنید.

سی ام اس چیز غولی نسیت بلکه بازی با کد ها می باشد.

farazsahebdel
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 13:19 عصر
اگه مشکلت فقط از شروع کرده شما به ترتیب زیر انجام بده (البته این نظر شخصی است.)
1 - امکاناتت رو روی کاغذ بیار
2 - بر اساس اون امکانات دیتابیس رو ایجاد کن.
3- بعد شروع کن به کد نویسی قسمت مدیریت سایت.
4 - و...

البته این فقط بحث برنامه نویسیش بود ، گرافیک جداست.

خوب آخه CMS ها رو بعد از آپلود تو سرور بعد نصب می کنن ، اون چطوری ؟؟؟

farazsahebdel
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 14:35 عصر
کسی نیست توضیح بده ؟؟؟

فرزند کوروش
چهارشنبه 08 خرداد 1392, 15:11 عصر
نه دوست عزیز. شما باید روی سرور محلی یا لوکال هاست که همون کامپیوتر خودت هست و با نرم افزارهایی مثل ومپ یا easy php اجرا میشه پروژتو برنامه نویسی کنی بعد روی سرور اپ کنید.
اون چیزی که میبینید نصب میشه مثل اینستال جوملا اونو خود برنامه نویس طراحی میکنه برای سهولت استفاده. بعد از تمام شدن طراحی سی ام اس فایل اینستال روی پروژه قرار میگیره

engmmrj
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 00:42 صبح
آخه من کلا نمی دونم باید از کجا شروع کنم :متفکر:
به نظر بند باید مراحل زیر را فرا بگیرید :
1-تحلیل پروژه به صورت DFD
2-فراگیری اصول برنامه نویسی
3-انتخاب زبان برنامه نویسی (اگر تا به حال برنامه نوییسی نکردید باید از یک زبان راحت مثل VB6 انتخاب کنید)
4-اصول طراحی بانک اطلاعاتی و دستورات SQL
و الی آخر ...

farazsahebdel
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 09:50 صبح
3-انتخاب زبان برنامه نویسی (اگر تا به حال برنامه نوییسی نکردید باید از یک زبان راحت مثل VB6 انتخاب کنید)

ویژوال بیسیک راحت !!! من خودم رشتم کامپیوتر دوسال VB خوندم ولی پی اچ پی راحت تر از vb هست.

saeed-esfandi
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 12:53 عصر
با این چیزایی که متوجه شدم شما تا حدودی برنامه نویسی بلدید ولی نمیدونید باید چکار کنید
خب من یه مثال ساده میزنم:
مثلا میخواید یه cms بلاگ ساده طراحی کنید
مهم ترین چیز بلاگ مطالب هستن پس یه جدول برای مطالب در دیتابیس درست میکنی
بعد یه قسمت برای نمایش مطالب نیاز داریم که برای این کار باید url routing یا url rewrite رو یاد بگیری
چند خط کد مینویسی که وقتی مثلا blolg.ir/mypost فراخوانی شد mypost را در دیتابیس جستجو کرده و با قالبی که میخوای نشون بده
حالا یه قسمت مدیریت هم نیاز دارید که بشه باهاش مطلب جدید ارسال کرد
اینم که فقط لاگین و یه فرم میخواد که مطلب رو دریافت کنه و در دیتابیس ذخیره کنه
و اگر بخواید فایل نصب هم داشته باشه! یه برنامه درست میکنید که جدول های دیتابیس رو تشکیل بده!
---
این یه cms خیلی ساده برای اینکه بدونید چطوری باید شروع کنید
حالا میتونید به این cms امکانات دیگه ای هم اضافه کنید
مثلا دسته بندی مطالب، عضویت، برچسب ها، مدیریت قالب، سایت مپ و ...
که هر کدم از اینا رو جداجدا میتونید بهش فکر کنید و کداش رو اضاف کنید
---
برای فروم یا ویکی یا چیزای دیگه هم به همین صورت میتونید تحلیل کنید
تنها چیزی که مهمه اینه که واقعا بدونید cms تون قراره چکار کنه و چه امکاناتی نیاز داره و این نیاز ها رو مرحله به مرحله تحلیل و پیاده سازی کنید

WOLF_MEHRDAD
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 13:06 عصر
1-OOP
2-MVC
6-Template Engin
موفق باشید .

اینا که گفتی یه کم تخصصیه ها !

برای شروع بهتره cms های اماده رو ویرایش کنید برای استارت php-nuke بهترین گزینس

T.R.G.T
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 13:36 عصر
ببین به دو صورت میتونی یک cms بسازی
1- قابل گسترش
2- غیر قابل گسترش
ساخت سیستم مدیریت محتوای غیرقابل گسترش خیییییییلی سادس
اما ساخت یک سیستم مدیریت محتوای قابل گسترش با توجه به درصد انعطاف پزیریش (هرچقدر قابل انعطاف تر باشه)سخت تره من 5 ماهه دارم روی یک سیستم مدیریت محتوای قابل گسترش کار میکنم فکر کنم تا الان فقط تونستم فقط 50 درصدش رو تکمیل کنم و هنوز 5-6 ماه دیگه کار داره اینو گفتم که بدونی باید خیلی وقت بزاری

برای ساخت یک سیستم مدیریت محتوای غیر قابل گسترش کافیه یزره html بلد باشی و کاربا دیتابیس رو بلد باشی
اما برای ساخت یک سیستم مدیریت محتوای قابل گسترش باید خیییییییییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییییییی یییییییییییییلی چیزا بلد باشی چون ممکنه یک نفر از سیستمت بعنوان فروشگاه استفاده کنه یکی دیگه بعنوان شبکه اجتماعی سیستمت باید به هرنوع درخواستی جواب بده

farazsahebdel
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 14:01 عصر
من خودم چند ماهی دیتالایف کار کردم اون تگ های مخصوصی داره برای شناخت قسمت های مختلف

منم میتونم اون طوری تگ برای CMS درست کنم ؟؟؟

engmmrj
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 15:09 عصر
اینا که گفتی یه کم تخصصیه ها !

برای شروع بهتره cms های اماده رو ویرایش کنید برای استارت php-nuke بهترین گزینس
همین طوری که خودشون فرمودند رشتشون کامپیوتر هست ، که در حال حاضر بسیاری از این موارد را باید بلد باشن و اگر هم بلد نباشن مشکل از استاد ها یا خودشان هست .

farazsahebdel
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 17:40 عصر
همین طوری که خودشون فرمودند رشتشون کامپیوتر هست ، که در حال حاضر بسیاری از این موارد را باید بلد باشن و اگر هم بلد نباشن مشکل از استاد ها یا خودشان هست .

ببخشید باید دیگه چه درس بدن خب کل رشته ی کامپیوتر فقط به وب مربوط نمی شه که در حد آموزش html و css و php و mysql البته بصورت مبتدی.

engmmrj
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 18:07 عصر
ببخشید باید دیگه چه درس بدن خب کل رشته ی کامپیوتر فقط به وب مربوط نمی شه که در حد آموزش html و css و php و mysql البته بصورت مبتدی.
این نکاتی که بنده گفتم ببیشترشون به وب ربطی نداره به برنامه نویسی رابط داره ، مثلا OOP،سطوح نرمال سازی پایگاه داده ، استاندار های کدنویسی ، آنالیز پروژه را در هنرستان ها بصورت سطح پایین و در دانشگاه بصورت تخصصی ادامه می بابد و نکاتی هم در باره Html,PHP,MySql در دیگر کتاب ها ذکر می شود و وقتی شما رشتت نرم افزار کامپیوتر است باید یاد بگیریند .

farazsahebdel
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 18:19 عصر
این نکاتی که بنده گفتم ببیشترشون به وب ربطی نداره به برنامه نویسی رابط داره ، مثلا OOP،سطوح نرمال سازی پایگاه داده ، استاندار های کدنویسی ، آنالیز پروژه را در هنرستان ها بصورت سطح پایین و در دانشگاه بصورت تخصصی ادامه می بابد و نکاتی هم در باره Html,PHP,MySql در دیگر کتاب ها ذکر می شود و وقتی شما رشتت نرم افزار کامپیوتر است باید یاد بگیریند .

ببخشید شما تو هنرستان درس می خونین ؟؟؟

engmmrj
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 18:54 عصر
ببخشید شما تو هنرستان درس می خونین ؟؟؟
بله در هنرستان در میخوانم .

T.R.G.T
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 19:28 عصر
ببین کل چیزی که برای ساخت یک cms نیاز داری بستگی به اون cms داره مثلا اگه بخوای یک cms با امکانات زیر بسازی
rss-گروه های کاربری- کاربران - دسته مطالب - مطالب - منو ها- ویرایشگر(تصویر-متن-و...) - ftp-email-و....
باید به css - html - xml - php یا asp یا .. - شبکه و... مسلط باشی
به نظرم بهتره شروع کنی با php سیستم های مختلف ساده طراحی کنی اینجوری خیلی سریع پیشرفت میکنی منظور دوستان از oop برنامه نویسی شیگرا است و mvc هم یک استاندارد یا سبک کد نویسیه

farazsahebdel
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 19:48 عصر

بله در هنرستان در میخوانم .

یعنی به شما اینا رو هم می گن !!!

farazsahebdel
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 19:49 عصر
ببین کل چیزی که برای ساخت یک cms نیاز داری بستگی به اون cms داره مثلا اگه بخوای یک cms با امکانات زیر بسازی
rss-گروه های کاربری- کاربران - دسته مطالب - مطالب - منو ها- ویرایشگر(تصویر-متن-و...) - ftp-email-و....
باید به css - html - xml - php یا asp یا .. - شبکه و... مسلط باشی
به نظرم بهتره شروع کنی با php سیستم های مختلف ساده طراحی کنی اینجوری خیلی سریع پیشرفت میکنی منظور دوستان از oop برنامه نویسی شیگرا است و mvc هم یک استاندارد یا سبک کد نویسیه

تشکر خوب توضیح دادید.

engmmrj
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 20:14 عصر
یعنی به شما اینا رو هم می گن !!!
e! e!
مگه میشه نگن ؟؟؟

arta.nasiri
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 20:40 عصر
سلام

پیشنهاد من اینکه اول بشین سیستم هایی مثل php nuke یا wordpress رو تحلیل کن تا کلیات کار رو بدست بیاری. بعد که فهمیدی چی به چیه بشین واسه خودت یه Engine طراحی کن، اگه بتونی یه Engine خوب طراحی کنی تقریبا میتونی باهاش هر کاری کنی یا هر ماژولی واسش بنویسی.

پیشنهاد: سعی کن قبل از اینکه شروع به طراحی کنی به اون زبانی که میخوای استفاده مسلط باشی ( برنامه نوسی شی گرا هم یادت نره )

farazsahebdel
پنج شنبه 09 خرداد 1392, 20:44 عصر
e! e!
مگه میشه نگن ؟؟؟

نه نگفتن :ناراحت: