PDA

View Full Version : سوال: ساخت یک برنامه چت آنلاین

Mafia_ir
چهارشنبه 15 خرداد 1392, 08:07 صبح
سلام

من چند وقتی دارم تو اینترنت به دنبال آموزش هایی برای ساخت نرم افزار مسنجری مانند msn میگردم، ولی متاسفانه چیزه بدرد بخوری پیدا نکردم. اکثر فروما (خارجی) کلا سورسه و توضیحی نداره . کسی نبود راهنمایی کنه ، من تا حالا برنامه نویسی تحت شبکه کار نکردم به همین دلیل الان نمیدونم چیکار کنم ، اونجا میگفتن که باید از سوکت پروگرامینگ استفاه کنی ولی برنامه هایی که نوشته بودن به عنوان sample حتی امکانات اولیه رو هم مثل ثبت نام رو نداره . ممنون میشم یک نفر بیاد مراحل رو بگه مثلا : (در C#)

اولا برو سوکت پروگرامینگ رو یاد بگیر --- > لینک دانلود کتاب ( البته چیزی معرفی کنید که توضیحاتش کامل باشه یک سورس خالی به کار من نمیاد چون کد های گنگ زیاد توش هست)
بعد برای ثبت نام یوزر ها رو اینترنت چیکار کنم
آیا هش کردن لازمه ؟
چجوری از آنلاین بودن یوزر ها مطلع بشم .
بعد برای اینکه سرور روی اینترنت باشه چیکار کنم و ...

ممنون:قلب:

M.KH-SH
چهارشنبه 15 خرداد 1392, 11:59 صبح
اول شما Socket programing رو یاد بگیر و نحوه استفاده از Port ها و ارسال و دریافت پیام رو بین دو تا کامپیوتر یاد بگیر بعد برو سروقت کار بزرگ

برای برنامه مسنجر اول باید ببینی که چه امکاناتی میخوای بزاری؟
برای کجا میخوای بنویسی؟
نیاز به Video Call و یا Voice Call داری یا خیر؟
نیاز به ارسال فایل داری یا خیر؟
به طور مستقیم میخوای با کاربر متصل بشی یا به صورت واسطه ای؟
امکانات سخت افزاری در چه میزان داری؟

بعد از بررسی کردن اینها باید بیای بانک رو طراحی کنی و کدهای ابتدایی رو بنویسی.

برای آنلاین و افلاین بودن من روش اصلی این کار رو بلد نیستم ولی برای آنلاین بودن میشه به لحظه ورود کاربر به نرم افزار اونو در بانک روشن کرد و برای آفلاین شدن اون یک روبوت در سرور باشه و کاربران رو به ترتیب چک کنه و پیغام بفرسته که روشن هستن یا خیر(کاربران روشن رو بررسی میکنه نه همه کاربران رو) اگه هم کاربر خودش بر روی دکمه خروج زد خوب به صورت خودکار در بانک آفلاین میشه و نیاز به بات نیست برای این کاربر ولی احتمالات زیادی داره که برای این کار باید دقیق بررسی کنی.

هرچند ابتدایی گفتم ولی خودت باید کامل ترش کنی.

_behnam_
چهارشنبه 15 خرداد 1392, 12:10 عصر
سلام دوست عزیز.
اگه بخوای یک نرم افزار IM (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%E2%80%8C%D8%B1%D8%B3%D8%A 7%D9%86_%D9%81%D9%88%D8%B1%DB%8C)بسازید باید مبحث سوکت پروگرمینگ رو تسلط داشته باشد. با توجه به اینکه سرور به صورت مالتی لاگین هست پس باید اینقدر تسلط داشته باشید که بتونید یک کلاس جداگونه سوکت بسازید و از اون توی برنامه استفاده کنید.که بعید میتونم توی مطالب فارسی آموزشی روان و قوی در این حد باشه.
بهتر است در این مورد از کلاس های آماده استفاده کنید . در این صورت فقط باید اصول سوکت نویسی رو یاد بگیرید.
در مورد مسنجرهم بارها و بارها سوال شده و خود بنده روش رو پاسخ دادم. بگبردید پیدا میشه.

Mafia_ir
چهارشنبه 15 خرداد 1392, 14:12 عصر
البته من خودم چند ساعت پيش يك كتاب براي سوكت پروگرامينگ پيدا كردم زبان اصلي حدود هزار صفحه است ، تا دو سه ماه ديگه ميخونمش !!!!! بعد ادامه ميديم ... ممنون ،

volcano_c
چهارشنبه 15 خرداد 1392, 21:31 عصر
با سلام

اگر Search کنی اینجا حیلی برنامه برای شروع و ایده گرفتن پیدا می کنید

از این لینک استفاده کن

خیلی ساده و روان نوشته شده

http://barnamenevis.org/showthread.php?t=260525