PDA

View Full Version : نگاشت

JalaliMehr
جمعه 17 خرداد 1392, 00:10 صبح
سلام.
ما یک سری نقاط اصلی داریم که با یک نگاشتی به یکسری نقاط دیگه تبدیل شدند آیا می تونیم این نگاشت را محاسبه کنیم؟

یوسف زالی
جمعه 17 خرداد 1392, 01:43 صبح
سلام.
فکر کنم اگر چهارچوب نقاط مرجع مشخص نباشند نشه.
مثلا بدونیم که اون نقاط در رئوس یک خانه هستند، حالا شکل جدید چطور شده، مثلا چرخش داره روی دو یا سه بعد، ....
اگر ندونیم فکر نکنم بشه.
مگر این که از این دست تبدیلات به تعداد کافی داشته باشید. اون وقت مثلا می شه یک شبکه عصبی رو باهاش آموزش داد.

مصطفی ساتکی
جمعه 17 خرداد 1392, 10:43 صبح
سلام.
ما یک سری نقاط اصلی داریم که با یک نگاشتی به یکسری نقاط دیگه تبدیل شدند آیا می تونیم این نگاشت را محاسبه کنیم؟

بله می تونید. این نگاشت در واقع همان ماتریس پرسپکتیو هستش که به صورت زیر نشان داده میشه.
ماتریس H
[R11,R12,T1]
[R21,R22,T2]
[ P , P , 1]

که در آن R ماتریس چرخش و T ماتریس انتقال و P ماتریس پرسپکتیو هستش.
برای محاسبه این ماتریس پرسپکتیو روش های مختلفی وجود داره که معروف ترین آنها که خیلی هم دقیقه روش RANSAC هستش که الگوریتمش به صورت iterative هستش که از طریق optimization میاد inliers را محاسبه می کنه و از آنجایی که به صورت iterative هستش قاعدتاً هر چقدر تکرار بشه شما inlier های دقیق تری را بدست میارید.

در ضمن برای بدست آوردن هر نقطه از فضای میدا به فضای مقصد می تونید با روش زیر می تونید نقطه مقصد معادل را پیدا کنید.
res.x=(H(0,0)*pnt.x+H(0,1)*pnt.y+H(0,2))/(H(2,0)*pnt.x+H(2,1)*pnt.y+H(2,2));
res.y=(H(1,0)*pnt.x+H(1,1)*pnt.y+H(1,2))/(H(2,0)*pnt.x+H(2,1)*pnt.y+H(2,2));

JalaliMehr
جمعه 17 خرداد 1392, 12:19 عصر
راستش دوربین نوکیا من تصویرش یک جوریه یعنی وسط تصویر انگار باد کرده مثل نگاشت محدب حالا به فکرم رسید اگر یک تصویر را داشته باشم و بعدش با موبایلم از آن تصویر عکس بندازم بتونم عکس های گرفته شده توسط دوربین اصلاح کنم البته یکسری نقاط کلیدی نیاز دارم.

مصطفی ساتکی
جمعه 17 خرداد 1392, 12:26 عصر
اگر بخاید نقاط مرجع داشته باشد کارتون پیچیده تر میشه که بایستی از روش های feature extraction برای استخراج این keypoint ها استفاده کنید که پیشنهاد من sift یا surf هستش که باز هم بایستی با یک تصویری این کار رو انجام بدید به الگوریتم بتونه به اندازه کافی از feature استخراج کنه ولی یک کار بدون درد سر استفاده از صفحه شطرنجی هستش که پیچیده feature extraction های مذکور را نداره که شما با روش های corner detection نقاط مرجع را بدست میارید در هر 2 تصویر بعد با homography که خدمتون عرض کردم نگاشت پیدا می کنید بعد با تبدیل معکوس می تونید نقاط اصلی را محاسبه کنید.