PDA

View Full Version : راهنمایی در مورد نوشتن نرم افزار حسابداری

programerinfonet
جمعه 17 خرداد 1392, 19:25 عصر
با سلام دوستان
من راستش میخوام یک نرم افزار حسابداری معمولی بنویسم و رشته ی تحصیلی خودم حسابداری بوده و با سیستم های حسابداری آشنایی دارم و میخوام بدونم منطق و عملکرد نحوه ی ثبت اسناد و گروه بندی حساب ها مثلأ کل معین و تفضیلی به چه شکله
در کل از افرادی که سابقه ی نوشتن برنامه های حسابداری رو دارن میخوام که کمکم کنن
ممنون

programerinfonet
شنبه 18 خرداد 1392, 21:30 عصر
یعنی کسی تا له حال یه برنامه ی حسابداری ننوشته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این انجمن تازگیا خیلی ضعیف شده

Arash_janusV3
شنبه 18 خرداد 1392, 22:00 عصر
با سلام دوستان
من راستش میخوام یک نرم افزار حسابداری معمولی بنویسم و رشته ی تحصیلی خودم حسابداری بوده و با سیستم های حسابداری آشنایی دارم و میخوام بدونم منطق و عملکرد نحوه ی ثبت اسناد و گروه بندی حساب ها مثلأ کل معین و تفضیلی به چه شکله
در کل از افرادی که سابقه ی نوشتن برنامه های حسابداری رو دارن میخوام که کمکم کنن
ممنون
این سوال شما کلی هستش
در ابتدا یک مسیری را با هم پیش می بریم تا خودتون به یک نتیجه ای برسید
البته مطالب رو ساده پیش می بریم تا دیگران هم استفاده کنند

1:سطح حساب: کل ، معین ، تفضیل و ...
در اینجا اینها یک موجودیت هستند یعنی باید یک جدول باشه و اینها رو در اون تعریف کنید
2:ماهیت حساب
در اینجا این یک موجودیت هست یعنی باید یک جدول باشه و بدهکار بستانکار را در اون قرار داد
3:نوع حساب
در اینجا این یک موجودیت هست یعنی باید یک جدول باشه و دائم موقت را در اون قرار داد
دائم: حسابهایی که در ترازنامه قرار می گیرند و در پایان سال مالی مانده های آنها رو به سال مالی بعدی انتقال می دهیم
موقت: حسابهایی که در سود و زیان قرار می گیرند و در پایان سال مالی و یا دوره مالی حسابها را می بندیم و سود یا زیان به دست آمده را به ترازنامه انتقال می دهیم
تا اینجای کار اطلاعات پایه برای تعریف حسابها را انجام دادیم
در مرحله بعد تعریف کدینگ و یا حسابها هستش
4:کدینگ حسابداری
در اینجا این یک موجودیت هست یعنی باید یک جدول باشه کد حساب ، شرح حساب ، سطح حساب(کل معین و ...)، ماهیت حساب ، نوع حساب وارد می شوند
5:ثبت سند حسابداری
در اینجا باید 2 موجودیت در نظر گرفته بشه
اولی برای ثبت سند:شماره سند ، تاریخ سند و ...
دومی برای جزئیات سند : شماره سند (کلید خارجی از ثبت سند)، کد حساب ، وارد کردن عدد بدهکار و یا بستانکار
نکته:در اینجا هیچ حسابی همزمان نمی تونه هم بدهکار بگیره و هم بستانکار