PDA

View Full Version : سوال: آیا واقعیت داره که شرکت اوراکل mysql رو خریده؟

h.rezaee
شنبه 18 خرداد 1392, 20:38 عصر
سلام. چند دقیقه پیش با یکی از دوستان خوبم داشتم تلفنی صحبت می کردم که خبر داد اوراکل ، مای اس کیو ال رو خریده و از ورژن های بعدی php ، توابع اتصال به بانک mysql حذف میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:گر ه:
می خواستم ببینم دوستان خبری دارن؟
آیا واقعیت داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
البته PDO کار رو راحت کرده ولی .................

morudi
شنبه 18 خرداد 1392, 20:43 عصر
خب ما از ورژن های قدیمی پی اچ پی استفاده می کنم
ولی اینجور چیزی نمیشه

Tarragon
شنبه 18 خرداد 1392, 21:33 عصر
اگر اینجوری باشه باید یه جایگزین خوب برای mysql پیدا کنیم!

مهرداد سیف زاده
شنبه 18 خرداد 1392, 22:02 عصر
اوراکل از سال 2010 که سان رو خرید تمام پروژه‌های اوپن سورس سان میکروسیستمز رفتن زیر مجموعه شرکت اوراکل شدن.
ار اون موقع به بعد اوراکل mysql رو دو نسخه رایگان و تجاری منتشر میکرد.
پروژه mysql رو طرفدارن و توسعه دهنده‌گان توزیع لینوکس opensuse برعهده داشتن و بیشترین بروز رسانی و رفع نواقص دست این گروه بود. ولی از سه ماه پیش با اوراکل دعوا گرفتن و قصد دارن پروژه mysql رو رها کنن و بجای اون از دیتابیسی به اسم mariadb (http://mariadb.org/)استفاده کنن.
در این بین شرکت اواکل بیانه داد بود که همیشه به رایگان بودن و انتشار mysql ادامه خواهد داد ولی باز هم انگار گروه اوپن سوزه دست بردار نیست و تمام تلاش خودشون رو برای جای‌گزینی با mariadb دارن.

منابع: + (http://www.muktware.com/5565/there-no-reason-all-use-mysql-mysql-mariadb-founder-michael-widenius) + (http://www.zdnet.com/oracle-who-fedora-and-opensuse-will-replace-mysql-with-mariadb-7000010640/) + (http://www.interworx.com/community/2013/05/mariadb-vs-mysql-whats-the-difference/)

البته باید باور کنیم که این کار کمی مشکل یا غیر ممکن هست. میلیونها سایت و ابزار دارن از mysql استفاده میکنن حتی 1درصد هم نمیشه گفت بزاریم کنار و بجاش mariadb استفاده کنیم. چون بروز رسانی و تغییر در هسته تمام این سایت‌ها غیر ممکن هست. مایکروسافت نیست که بگه امروز #c فردا #j حالا نشد #f. بحث میلیونها ابزار و سایته.

Unique
یک شنبه 19 خرداد 1392, 02:31 صبح
آقا مهرداد که کامل گفتند ولی بگم که من بهش خوشبین هستم و Drupal و Zend و خیلی از شرکت های دیگه هم حمایتشون از Maria DB را به صورت رسمی اعلام کردند. درواقع Maria DB یک Fork از MySQL هست و برنامه نویسان اصلی اون یعنی Michael Widenius و David Axmark در واقع خودشون MySQL را به وجود آوردند و به شکوفایی رسوندند !

جایی خوندم یکی از عوامل مهمی که باعث شده دوباره دست به کار بشوند اینه که اوراکل هیچ بهینه سازی درست و حسابی برای mysql انجام نداده و این افراد توی همین مدت زمان کم کلی Engine بهش اضافه کردند (از ۲۰۱۲ رسما تاسیس شده). خلاصه نیاز به نگرانی نیست اما دست گرمی روی سیستم هاتون نصب کنین و ازش استفاده کنین. شاید یه روزی دیگه روی هاست ها mysql نبودش !

mfungroup
یک شنبه 19 خرداد 1392, 11:12 صبح
عزیز یه کم فک کن بعد تاپیک بزن عاخه مگه میشه اوراکل بیاد mysql رو بخره بعد توابع myslq از php هظف شه؟؟!؟؟؟ !!! عایا؟

اگه حم بر فرز مهال بشه جامئه برنامه نویصان اعطراذ می کنن هل میشه

MMSHFE
یک شنبه 19 خرداد 1392, 13:08 عصر
دوستان گرامی، توابع MySQL از PHP حذف نشدن. کی همچین حرفی زده؟ فقط Extension زبان PHP که قبلاً MySQL بود با یک Extension جدیدتر به اسم MySQLi داره جایگزین میشه ولی این Extension جدید هم به همون موتور MySQL وصل میشه. DBMS که عوض نشده. تا دیروز رویه گرا بود، از امروز شئ گرا میشه و یکسری امکانات دیگه هم بهش اضافه میشه، همین!

forestasphalt
یک شنبه 19 خرداد 1392, 13:13 عصر
عزیز یه کم فک کن بعد تاپیک بزن عاخه مگه میشه اوراکل بیاد mysql رو بخره بعد توابع myslq از php هظف شه؟؟!؟؟؟ !!! عایا؟

به خدا دارم وسوسه میشم یه غلط یاب بنویسم!:لبخندساده:

h.rezaee
یک شنبه 19 خرداد 1392, 18:41 عصر
دوستان گرامی، توابع MySQL از PHP حذف نشدن. کی همچین حرفی زده؟ فقط Extension زبان PHP که قبلاً MySQL بود با یک Extension جدیدتر به اسم MySQLi داره جایگزین میشه ولی این Extension جدید هم به همون موتور MySQL وصل میشه. DBMS که عوض نشده. تا دیروز رویه گرا بود، از امروز شئ گرا میشه و یکسری امکانات دیگه هم بهش اضافه میشه، همین!
ممنون ، پس شما این حرف رو رد می کنید که MySQL داره کلا حذف میشه؟؟؟؟؟؟

h.rezaee
یک شنبه 19 خرداد 1392, 18:43 عصر

شدنش که میشه. همون طوری که شرکت ماکروسافت کل Adobe رو خرید چرا نشه؟؟؟؟؟
بعد هم شرمنده این حرف رو میزنما، لطف کن یک خورده ( روزی نیم ساعت ) املاء تمرین کن تا .............

h.rezaee
یک شنبه 19 خرداد 1392, 18:45 عصر
آقا مهرداد که کامل گفتند ولی بگم که من بهش خوشبین هستم و Drupal و Zend و خیلی از شرکت های دیگه هم حمایتشون از Maria DB را به صورت رسمی اعلام کردند. درواقع Maria DB یک Fork از MySQL هست و برنامه نویسان اصلی اون یعنی Michael Widenius و David Axmark در واقع خودشون MySQL را به وجود آوردند و به شکوفایی رسوندند !

جایی خوندم یکی از عوامل مهمی که باعث شده دوباره دست به کار بشوند اینه که اوراکل هیچ بهینه سازی درست و حسابی برای mysql انجام نداده و این افراد توی همین مدت زمان کم کلی Engine بهش اضافه کردند (از ۲۰۱۲ رسما تاسیس شده). خلاصه نیاز به نگرانی نیست اما دست گرمی روی سیستم هاتون نصب کنین و ازش استفاده کنین. شاید یه روزی دیگه روی هاست ها mysql نبودش !
پس شما قبول دارید این خبر رو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

eshpilen
یک شنبه 19 خرداد 1392, 23:31 عصر
نگران نباشید!
فکر کردید چی مثلا اگر همین الان هاست شما بجای MySQL از MariaDB استفاده کنه برنامهء شما از کار میفته؟
درواقع قاعدتا نباید مشکلی پیش بیاد مگر در موارد خیلی کم و خاصی.
چرا؟
چون MariaDB با MySQL سازگاری تقریبا کامل داره. چون از اول این هدف رو درنظر گرفتن.

درواقع در خیلی موارد شما امکانات و پرفورمنس بهتری نسبت به MySQL هم بدست میارید و چیزی از دست نمیدید!

https://kb.askmonty.org/en/mariadb-versus-mysql-compatibility/

قدرت بازمتن اینه دیگه چی خیال کردید!!

Unique
دوشنبه 20 خرداد 1392, 02:49 صبح
پس شما قبول دارید این خبر رو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
راستش مشکل را oracle به وجود نیاورده و مثل اینکه Founder های این Database نگرانش هستند ! اما موضوع حذف شدن توابع mysql از php که حقیقت نداره و همونطور که جناب شهرکی گفتند افزونه mysql دیگه وجود نداره و باید از mysqli یا pdo استفاده کنید که البته خیلی هم بهتره و مشکلات زیادی را بر طرف میکنه !

اما به نظر من اگه oracle بخواد هیمنطور نسبت به mysql بی تفاوت باشه و Maria Db هم هر روز پیشرفت کنه بعید نیست هاست های لینوکسی حاضر به نصبش بشوند و اتفاقات عجیبی هم بیفته ! اما توی چند سال آینده غیر ممکنه ! آخه وقتی هنوز هاست ها php4 را پشتیبانی میکنند شما فکر میکنید بلایی سر mysql میاد ! البته که نه !

rezaonline.net
دوشنبه 20 خرداد 1392, 10:45 صبح
percona که شباهت خیلی زیادی با MySQL داره و عینا با همون کانفیگ های MySQL کار میکنه .
به راحتی میشه سویچ کرد ، من همین الان از Percona استفاده میکنم روی سیستم خودم .
میبرم روی سایت MySQL هست :لبخندساده:

rezaonline.net
دوشنبه 20 خرداد 1392, 10:52 صبح

املا چند شدی؟:لبخندساده:

morudi
سه شنبه 21 خرداد 1392, 16:43 عصر
اگه هم حذف بشه کاری نداره که اون یکی زبان رو هم یادمی گیریمم

مهرداد سیف زاده
سه شنبه 21 خرداد 1392, 17:10 عصر
البته دیگه داره حالم به هم میخوره تمام سایت‌ها و ابزارهایی که تا دیروز تمامشون آزاد و بدون تحریم‌ بوده حالا شرکت‌هایی مثل اوراکل روش دست گذاشتن و اگر میخوای به ابزارها دسترسی داشته باشی ip ایران مسدوده. دیگه آزادی نرم‌افزار معنای واقعیشو از دست میده. خیلی دردآوره گروهی جمع بشن و زیر حمایت یه شرکت dbms‌ ای رو درست کنن که بعد از مدتی چون شرکت حامی توسط شرکت بزرگتری خریداری شده، حالا شرکت جدید صاحب اون ابزار رایگانه و براش قوانین تعیین میکنه. خب وقتی اوراکل MySQL Enterprise داره مگه عقلشو از دست داده بیاد mysql نسخه رایگان رو بهینه سازی کنه.

Unique
چهارشنبه 22 خرداد 1392, 15:39 عصر
ولی به نظر من به قدری توی دنیای open source جایگزین وجود داره که نرگرانی ازش بیهوده هست مثلا همین PostgreSQL خودش کم رجلی نیست توی DBMS ها و Maria DB هم کاملا منطبق بر MySQL هست فرقی نمیکنه از کدومش استفاده کنید. آقا مهرداد متاسفانه توی ایران افراد کمی هستند که متوجه حرف های منو شما و دیگر دوستان میشوند و تا وقتی از ویندوز و MSSQL و Visual Studio و محصولات Adobe و غیره به صورت Crack شده بدون پرداخت کوچکنرین هزینه ای استفاده میکنند نگرانی بابت Open Source و رایگان بودن وجود نداره.