PDA

View Full Version : کمک برای ساخت جداول نظرسنجی در نرم افزار

fa_karoon
سه شنبه 21 خرداد 1392, 08:49 صبح
سلام دوستان، این نظرسنجی که می خوام دربارش صحبت کنم با نظرسنجی های وبسایت و اینها فرق می کنه.
در نرم افزارم یک سیستم نظرسنجی مربوط به آموزشگاه دارم که البته از طریق وب هم می تونند به اون دسترسی داشته باشند،
مشکل من در ایجاد جداولم هست مطمئن نیستم چیزی که خودم نوشتم بهینه هست یا نه.
نظرسنجی به این شکل هست که یه سری سوالات رو در سیستم وارد می کنند که به سه دسته تقسیم می شن و هر دسته مربوط به سطح خاصی هست
بعد تمام افرادی که مربوط به یک سکشن خاص هستند هر کدام به طور جدا گانه سوالات چهارگزینه ای را جواب می دهند، موارد مهمی که وجود داره اینه که:
1- یک حالت نظرسنجی به این شکل هست که یک نفر سر کلاس می ره و برگه های نظرسنجی رو پخش می کنه و بعد اونها رو از بچه ها تحویل می گیره و بعد وارد سیستم می کنند که تاریخ انجام این نظرسنجی دسته جمعی و سکشن اون مهم هست.
2- حالت دوم نظرسنجی اینه که بچه ها می تونن از طریق سایت نظرسنجی رو پر کنند در این حالت به جز سکشن تاریخی که هر فرد نظرسنجی رو پر کرده مهمه و باید در سیستم ثبت بشه
حالا من یه سری جداول طراحی کردم اما احساس می کنم افزونگی زیادی داره، جداولم رو می نویسم لطفا راهنمایی کنید:
1- جدول Poll که سوالات رو نگه می داره: PollID,FullName Level,Visible
2- جدول PollAnswer که گزینه های هر سوال رو نگه می داره(بعضی سوالات فقط یه گزینه به عنوان علت دارند که به طور تشریحی پاسخ داده می شوند): PollAnswerID,PollID,FullName,TypeAnswer,Explain
3- جدول PollResult که نتایج هر نظرسنجی رو نگه می داره:PollID,PollAnswerID,Count,Comment,Section ID
تو این جدول به ازای هر گزینه از سوال یک رکورد ثبت می شه که تعداد نفراتی که این گزینه رو علامت زدن در فیلد count برای اون section ثبت می شه
اما الان نمی دونم فیلد تاریخ رو کجا بذارم که هر دو حالت رو پوشش بده تو همین جدول آخری یا در یک جدول دیگه که دو فیلد sectionID و Date داشته باشه؟ اگر ببرمش تو یه جدول دیگه فقط حالت اول رو پوشش می ده و من احساس می کنم افزونگی زیادی هم در دیتابیسم ایجاد می شه به خاطر فیلد sectionID که در دو جدول هست و بارها تکرار می شه
اگر هم تاریخ رو در جدول شماره سه بذارم کاملا اشتباه می شه و به مقصودم نمی رسم، لطفا راهنمایی کنید

fa_karoon
سه شنبه 21 خرداد 1392, 17:42 عصر
دوستان لطفا کمک کنید، امیدوار بودم اینجا هم مثل تالار asp فعال باشه

mahan.2002
پنج شنبه 20 تیر 1392, 08:46 صبح
با سلام
سیستمی که من احساس میکنم طراحی کرد ... اگر نخواهیم بدونمیم چه کسی ،چه رای داشته و گزارشی در این رابطه داشته باشیم ..( یعنی به معنایی عمومی نظر سنجی)
بنظرم میتونیم برنامتون رو طوری طراحی کنید
به ازاء هر سوال در جدول تو یک رکورد ایجاد کنید

جدول سوال { کد سوال ( کلید اصلی )، متن سوال ) }
جدول جواب { کد سوال ( کلید خارجی ) ، متن جواب ، ترتیب جواب " ترتیب قرار گیری " ، تعداد " انتخاب" }

توضیح شما برای هر بار انتخاب این جواب به اون یک واحد به فیلد تعداد اضافه کنید..

موفق باشین

fa_karoon
پنج شنبه 20 تیر 1392, 09:45 صبح
مرسی از پاسختون، اما این سیستم برای یه سایت جواب می ده، اما نظرسنجی ما در سطح Section های مختلف آموزشگاه و در ترم های مختلف انجام می شه اون وقت فیلد تعداد جواب گوی نیاز ما نیست

mahan.2002
شنبه 22 تیر 1392, 09:10 صبح
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام
فکر میکنم شما به سیستم کنکوری احتیاج دارید...
که در کنارش بتونید نظر سنجی هم داشته باشید ...

برای این کار شما ابتدا یه جدول اکاربر ساخته ...

جدول کاربر { کد کاربر ( اصلی ) ، نام ، نام خانوادگی ، .... }

منظور تون اگر از سکشن، ترم یا یه کلاس خاص هست و مشخصات دیگه ای هم دارید از این سکشن میتونید برای این سکشن یه جدول در نظر بگیرید که مشخصات این سکشن داخل اون داشته باشید و اگر نه میتونید یه فیلد در جدول سوالات اون رو تعریف کنید ... من از اطلاعاتی که متوجه شدم از توضیحاتتون فکر بخش های ددیگه هم هر سکشن شما دارا مباشد ... پس به همین ترتیب جلو میریم .. و یک جدول برای اون درنظر میگیریم من برای فهم بهتر سکشن مد نظر رو از نوع کلاس در نظر میگیریم :...

جدول کلاس ( کد کلاس (کلید اصلی )، سال ، ترم ، .... )

جدول سوال { کد سوال ( کلید اصلی )، متن سوال ، تاریخ ثبت ، زمان ثبت ، ، .... }

جدول جواب { کد جواب (کلید اصلی )، متن جواب ، ترتیب " ترتیب قرار گیری "، کد سوال (کلید خارجی )، ... }

جدولی دیگر برای ثبت پاسخ های کاربران :

جدول پاسخ { کد سوال (کلید خارجی ) ، کد کاربر ( کلید خارجی ) ، کد جواب (کلید خارجی ) ، کد کلاس ( کلید خارجی ) ، تاریخ ، زمان ، ... }

فقط برای گزارش گیری دقت لازم باید انجام بدید .. مخصوصا در جمع جواب های برای یک گزینه .
پیچیدگی و وابستگی جداول بالاست باید تمرکز لازم روی مطلابتون داشته باشید ..

موفق باشید.