PDA

View Full Version : یه سوال در مورد ارتباط جداول در SQL Server

hatam64
شنبه 25 خرداد 1392, 16:08 عصر
سلام دوستان
من یه مشکل توی طراحی دیتابیسم واسه حضور و عیاب مدرسه دارم و اونم اینه که یک جدول دارم که حاوی کلید اصلی کد درس و نام درس هستش و جدول دیگم شامل کلید خارجی کد درسه که 4تا ستون دارم که هر ستونش مخصوص یک زنگ هستش.حالا میخوام لطف کنید راهنمایی کنید که چطوری دیاگرامم رو طراحی کنم که هرکدوم از ستونهام با جدول درسم ارتباط برقرار کنه و نتیجه رو توی یه رکورد نمایش بده.میخواستم بدونم که میشه کوئری رو طوری نوشت که همه رو توی یه رکورد نشون بده یا باید بجای دیاگرام توی ویو ارتباط رو برقرار کنم؟
واسه اینکه بهتر متوجه منظورم بشید یه عکس از ویو و دیگرامم و اون چیزی که مد نظرم هست واستون میذارم.
مرسی از لطفتون.

ali_md110
یک شنبه 26 خرداد 1392, 14:19 عصر
نیازی نیست به 4 ارتباط یک به چند
همون یک رابطه کلید اصلی کد درس و کلید خارجی در جدول زنگ کافی هست

میتونید جدولتون بهینه تر کنید
بدین صورت که درجدول زنگ نیاز نیست 4 تا فیلد برای 4 تا زنگ بذارید شما بیایید بجای 4 تا فیلد یک فیلد بنام TimeSecion قرار بدید که مقادیر این فیلد با اعداد 1تا 4 مشخص بشن
مثلا عدد یک زنگ اول عدد دو زنگ دوم و الی آخر
سپس در جدول زنگ به ازای هر درس یک رکورد بزنید
رکورد اول :کد درس =1 کد زنگ=1
رکورد دوم :کد درس = 2 کد زنگ=2

hatam64
سه شنبه 28 خرداد 1392, 08:56 صبح
با سلام و تشکر از جوابتون
بله اینکه شما فرمودید کاملاً درسته اما اگه بخوام این جدول رو با همین شکل ، یعنی کد درس رو از جدول درس توی هر 4 سکشن بگیرم(البته با id های متفاوت) چبکار کنم بهتره؟
مرسی

ali_md110
سه شنبه 28 خرداد 1392, 15:47 عصر
ببین دوست من اگر میخواهید طبق گفته خودتون انجام بدید باید در کوئریتون به ازای هز Section در جدول زنگها یک جدول جدا گانه درس ارتباط بدید
دیاگرامش ارسال کردم ببینید

hatam64
سه شنبه 04 تیر 1392, 16:15 عصر
اوکی ممنون از راهنمائیتون موفق باشید