PDA

View Full Version : آموزش کامل ایجاد فرم و نمایش دادن و مخفی کردن آن

robo-saz
چهارشنبه 12 تیر 1392, 19:16 عصر
با سلام خدمت شما برنامه نویسان عزیز.

من یک برنامه نویس مبتدی هستم. برای همین میخواستم آموزش کامل ایجاد فرم و نمایش دادن و مخفی کردن آن را یاد بگیرم.
مثلا وقتی روی یک دکمه کلیک میشه فرم 2 نمایش داده بشه یا مخفی بشه.
با تشکر

CsharpNevisi
چهارشنبه 12 تیر 1392, 19:30 عصر
سلام .. !!
اول به مدیرای عزیز بگم که به نظر من این یه تمرین دانشجویی نمیتونه باشه چون خیلی مبتدیه .. !!!
گفتم که نگین به تمرین دانشجویی جواب دادی .. !!
اول فرمتو بساز بعد اینطوری صداش کن .. !!

Form1 Fm = new Form1();
Fm.Show();//بازکردن
Fm.Hide();//مخفی کردن
Fm.Close();//بستن

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
// کلا یه فرم تو حالت اجرا میسازه و یه دکمه اضافه میکنه و نمایش میده و بعد از بستن فرم فرم اصلی را نمایش میده
Form Fm = new Form();
Fm.Width = 400;
Fm.Height = 400;
Button Btn = new Button();
Btn.Left = 50;
Btn.Top = 50;
Btn.Text = "Test";
Fm.Controls.Add(Btn);
Fm.ShowDialog();
}

robo-saz
چهارشنبه 12 تیر 1392, 19:54 عصر
سلام .. !!
اول به مدیرای عزیز بگم که به نظر من این یه تمرین دانشجویی نمیتونه باشه چون خیلی مبتدیه .. !!!
گفتم که نگین به تمرین دانشجویی جواب دادی .. !!
اول فرمتو بساز بعد اینطوری صداش کن .. !!

Form1 Fm = new Form1();
Fm.Show();//بازکردن
Fm.Hide();//مخفی کردن
Fm.Close();//بستن

private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{
// کلا یه فرم تو حالت اجرا میسازه و یه دکمه اضافه میکنه و نمایش میده و بعد از بستن فرم فرم اصلی را نمایش میده
Form Fm = new Form();
Fm.Width = 400;
Fm.Height = 400;
Button Btn = new Button();
Btn.Left = 50;
Btn.Top = 50;
Btn.Text = "Test";
Fm.Controls.Add(Btn);
Fm.ShowDialog();
}

ممنون. میخواسنم بدونم که fm چیه؟ مثلا در این کد fm چه معنایی داره:
Form1 Fm = new Form1();

در کل اگر میشه بگید در کد هایی که گفتید هر قسمت از کد چه کاری انجام میده و کدام قسمت ها ثابت هستند و کدام قسمت ها متغیر (مثلا اسم کدام قسمت ها قابل تغییر است).

CsharpNevisi
چهارشنبه 12 تیر 1392, 20:23 عصر
fm نام اون فرمیه که ساختیم و میتونه متغییر باشه
درواقع دارم از یه فرم نمونه میگیرم و خصوصی سازیش میکنم

robo-saz
چهارشنبه 12 تیر 1392, 21:16 عصر
با تشکر. فقط میخواستم بدونم آیا کلمه Form1 به کلمه دیگری قابل تغییر نیست؟ (کلمه دلخواه برنامه نویس نمیتونه باشه؟)

CsharpNevisi
چهارشنبه 12 تیر 1392, 21:35 عصر
Form1 اسم فرمیه که تو محیط ویژوال درست کردی

davidrobert
چهارشنبه 12 تیر 1392, 21:53 عصر
سلام برای اینکه بتوانه یه فرم بسازی به این صورت عمل کن
.106567
روی گذینه کلید کردی یه فرم ساخته میشه که تو قسمت filename میتونی اسم فایل رو بنویسی و بعد تایید کنی وقتی ساختی برای اینکه اون فرم رو نشان بدی باید این دستور رو بنویسی.
form1 frm=new form1();
frm.showdialog();

این دستور باعث نمایش فرم میشه و برای اینکه بتونی فرم که میخواهی رو ببندی و یا مخفی کنی از این دستور استفاده کن.
frm.hide(); برای مخفی کردن
frm.close(); برای بستن این رو بدون بستن به معنی این نیست که از برنامه کامل خارج میشی برای خارج از برنامه باید این رو بنویسی.
application.exit();
این دستور باعث خروج میشی ولی 2 تا دستور قبل باعث میشی اگه کامل پروژه مخفی بیشه ولی باز برنامه باز هستش برای اینکه برنامه باز نمونه باید اون رو ببندی.

Shahram_12
چهارشنبه 12 تیر 1392, 23:50 عصر
با تشکر
اگر بخوام برای فرمم مشخصاتی رو ثبت کنم و بعد از اون برای نمایش فرمهام استفاده کنم به چه ترتیب میشه
با سپاس

davidrobert
پنج شنبه 13 تیر 1392, 00:36 صبح
شما میخواهی از چی نکنولوژی استفاده کنید برای ذخیره اطلاعات و هم اینکه میخواهید اطلاعات داخل دیتابیس رو ببنید از دیتاگرید ویو باید استفاده کنید . دیتالیست هم هستش ولی دیتاگرید ویو بهتر هستش.

robo-saz
پنج شنبه 13 تیر 1392, 14:33 عصر
سلام برای اینکه بتوانه یه فرم بسازی به این صورت عمل کن
.106567
روی گذینه کلید کردی یه فرم ساخته میشه که تو قسمت filename میتونی اسم فایل رو بنویسی و بعد تایید کنی وقتی ساختی برای اینکه اون فرم رو نشان بدی باید این دستور رو بنویسی.
form1 frm=new form1();
frm.showdialog();

این دستور باعث نمایش فرم میشه و برای اینکه بتونی فرم که میخواهی رو ببندی و یا مخفی کنی از این دستور استفاده کن.
frm.hide(); برای مخفی کردن
frm.close(); برای بستن این رو بدون بستن به معنی این نیست که از برنامه کامل خارج میشی برای خارج از برنامه باید این رو بنویسی.
application.exit();
این دستور باعث خروج میشی ولی 2 تا دستور قبل باعث میشی اگه کامل پروژه مخفی بیشه ولی باز برنامه باز هستش برای اینکه برنامه باز نمونه باید اون رو ببندی.

ببخشید در این کد ها form1 میتونه تغییر کنه؟ یا یک ثابت هست؟ (آیا form1 همان فرم اول و اصلی برنامه اسن؟)

davidrobert
پنج شنبه 13 تیر 1392, 19:10 عصر
بله شما می تونید یه اسم دیگه قرار بدید . بزارید به جای form1 می توانید هر اسمی نثبت به کاریتون بزارید یعنی اینکه مثلاً فرم دارید برای ثبت کاربر اسمشو میزارید FrmAddUsers این طوری معلوم میشه هر فرم مربوط به کدام یک هستش. اگه منظور شما اینکه هر فرمی رو که میسازیم رو به عنوان فرم اول نشان بده یعنی فرم اصلی نه نیست ولی میشه تایین کرد که فرم اصلی باشه که وقتی برنامه اجرا شد اول اون فرم ظاهر بیشه. وگر نه همون فرمی که اول توست سی شارپ ایجاد میشه میشه فرم اصلی برای نمایش و به وسیله همون فرم به فرم های دیگه ارتباط بر قرار میکنید.

robo-saz
پنج شنبه 13 تیر 1392, 23:48 عصر
با درود مجدد. من یک فرم با نام viewsite در محیط vs ساختم. اما موقع فراخوانی و نمایش دادنش با پیغام خطایی مواجه میشم. من یک عکس از برنامه گذاشتم اگر میشه راهنمایی کنید و بگید مشکل از کجاست. با تشکر

اسکرین شات: http://www.axgig.com/images/84760502001280563308.jpg

106620

matrix-program
جمعه 14 تیر 1392, 00:24 صبح
من به شما پیشنهاد میکنم از ابتدا سی شارپ را یاد بگیرید با کتاب آقای هاشمیان شروع کن
اگه فقط کد حفظ کنی بهت 100% اطمینان میدم به هیچ جا نمی رسی
لینک کتاب
http://proprogramer.rozblog.com/post/2
اینم بهتون بگم که فکر 1ماهه برنامه نویس شدن رو از ذهنتون بیرون کنید
اما در مورد کدتون
مشکل این کد اینه که viewsite وجود نداره!!!!
من اون بالا رو براتون ساده توضیح میدم
شما یه فرمی طراحی کردید به نام فرم 2 اون خط اول به برنامه میگه یه نمونه از فرم 2 برام بساز به نام viewsite
این viewsite فقط در متد form1_load قابل دسترسی است و در متد button3_click امکان دسترسی به اون رو ندارید که شما گفتید بازش کن
درستش اینه

form1 viewsite =new form1();
viewsite.showdialog();

davidrobert
جمعه 14 تیر 1392, 00:29 صبح
برادر معلوم که خطا میده دستور شما شما viewsite در بالا تعریف کردی و حالا میخواهید سدا بزنید معلوم اجرا نمیکنه شما باید اون رو در داخل دکمه تعریف کنید یعنی این.
form1 viewsite= new form1();
viewsite.showdialog();
شما باید دستور رو به این صورت بدید داخل دکمه تا اجرا کنه نه اینکه اون رو در رویداد دیگه تعریف کنید و بیاد در رویداد دیگه دستور اجرایش رو اگه مخواهی فرم رو نشان بده با مخفی کن باید در همون رویداد تعریف کنی.
موفق باشی.

davidrobert
جمعه 14 تیر 1392, 00:42 صبح
با درود مجدد. من یک فرم با نام viewsite در محیط vs ساختم. اما موقع فراخوانی و نمایش دادنش با پیغام خطایی مواجه میشم. من یک عکس از برنامه گذاشتم اگر میشه راهنمایی کنید و بگید مشکل از کجاست. با تشکر

اسکرین شات: http://www.axgig.com/images/84760502001280563308.jpg

106620
ببین اگه میخواهی خوب یاد بگیری فیلم های آموش سی شارپ فارسی هستش من خودم با فیلم آموزشی یاد گرفتم اول کار کردن با سی شارپ رو دیدم و کار کردم 6 ماه و برنامه نویسی رو 80 درصد یاد گرفتم اعلان میتونم برنامه حسابداری بنویسم چون فیلم اموزشی ها رو دیدم یاد گرفتم و اخر امدم برنامه رو نوشتم و جای گیر میکنم از بچه ها برنامه نویسی کمک میخوام و اونها هم زحمت میکشن کمک میکنن. این طوری خودت هم سردگون نمیشی تو برنامه نویسی و زده هم نمیشی ولی وقتی چیزی اعصابت رو خود کن و هی به جواب نریسی زده میشی و ولیش میکنی ولی وقتی ببین چطور کار کردن با وسایل رو خودت کار کنی و موقع ساخت پروزه برای خودت یا فروش میتونی کمک بخواهی و بچه ها کمک میکنن و مشکلت حل میشی و برنامه نیسی هم خوب یاد میگیری من خودم بعد از 6 ماه تازه یاد گرفتم. و اعلان دارم برنامه مینویسم برای فروش
این سایت های اموزشی
http://barnamenevis.org/showthread.php?405825-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%85%DA%A9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B6%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%D8%B3%DB%8C-%D8%B4%D8%A7%D8%B1%D9%BE-%D9%88-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D9%81%D8%AA%D9%88%D8%B4%D8%A7%D9%BE-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86&p=1806328#post1806328
در این تاپیک گذاشتم.

robo-saz
جمعه 14 تیر 1392, 13:50 عصر
من به شما پیشنهاد میکنم از ابتدا سی شارپ را یاد بگیرید با کتاب آقای هاشمیان شروع کن
اگه فقط کد حفظ کنی بهت 100% اطمینان میدم به هیچ جا نمی رسی
لینک کتاب
http://proprogramer.rozblog.com/post/2
اینم بهتون بگم که فکر 1ماهه برنامه نویس شدن رو از ذهنتون بیرون کنید
اما در مورد کدتون
مشکل این کد اینه که viewsite وجود نداره!!!!
من اون بالا رو براتون ساده توضیح میدم
شما یه فرمی طراحی کردید به نام فرم 2 اون خط اول به برنامه میگه یه نمونه از فرم 2 برام بساز به نام viewsite
این viewsite فقط در متد form1_load قابل دسترسی است و در متد button3_click امکان دسترسی به اون رو ندارید که شما گفتید بازش کن
درستش اینه

form1 viewsite =new form1();
viewsite.showdialog();

با سلام مجدد. من کتاب pdf که در اون وبلاگ بود رو دانلود کردم ولی برای استرکت کردنش پسورد میخواد. اگر میشه پسورد رو بدید/ با تشکر

IRIChangeCom
دوشنبه 07 مرداد 1392, 14:42 عصر
رمز فایل : www.proprogramer.rozblog.com

موفق باشید