PDA

View Full Version : مبتدی: کلمات فارسی

aziz54
جمعه 14 تیر 1392, 21:17 عصر
با سلام خدمت اساتید گرامی. با احترام:
با C#‎ و محیط ویژوال استودیو2012 تحت ویندوز میخواستم برنامه ای کوچک بنویسم برای کارم ،که اگر مثلا در تکست باکس 1 حرف ج نوشته شود عدد مثلا 5 در تکست باکس2 یا لیبل 1 نوشته شود. مشکلم اینجاست که هر چی مینویسم مشکل بوجود میاد اینم کدش:

(private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
;جstring str
if(str ==textbox.text
int a;
a=Convert .ToInt32 (textBox9 .Text

وجدانی توش موندم که چکار کنم تمام جمعه ام بخاطرش بهم خورد هههههههههه. ممنونم از لطفتون:لبخندساده::لبخندساد :

rezam44
جمعه 14 تیر 1392, 21:32 عصر
با سلام خدمت اساتید گرامی. با احترام:
با C#‎‎ و محیط ویژوال استودیو2012 تحت ویندوز میخواستم برنامه ای کوچک بنویسم برای کارم ،که اگر مثلا در تکست باکس 1 حرف ج نوشته شود عدد مثلا 5 در تکست باکس2 یا لیبل 1 نوشته شود. مشکلم اینجاست که هر چی مینویسم مشکل بوجود میاد اینم کدش:

(private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
;جstring str
if(str ==textbox.text
int a;
a=Convert .ToInt32 (textBox9 .Text

وجدانی توش موندم که چکار کنم تمام جمعه ام بخاطرش بهم خورد هههههههههه. ممنونم از لطفتون:لبخندساده::لبخندساد :

سلام داداش
اینو امتحان کن
تو 2010 نوشتم .. آخه 2012 نداشتم...

CsharpNevisi
جمعه 14 تیر 1392, 21:32 عصر
کد خیلی اسونیه

string str = "ج";
if (textBox1.Text == str)
{
Int32 aa = Int32.Parse(textBox2.Text);
}

کنجکاو شدم بدونم چه برنامه ای میخوایی بنویسی

aziz54
جمعه 14 تیر 1392, 22:59 عصر
نمیدونم چطور از لطفتون تشکر کنم -واقعا منو شرمنده کردین با این لطفتون. ممنونم از شما دستتون درد نکنه

CsharpNevisi
جمعه 14 تیر 1392, 23:01 عصر
میشه بگی چه برنامه ای میخوایی بنویسی .. کنجکاوم بدونم

mahtab.kamali
جمعه 14 تیر 1392, 23:15 عصر
میشه بگی چه برنامه ای میخوایی بنویسی .. کنجکاوم بدونم
فکر می کنم می خواد جدول حروف ابجد رو طراحی کنه

مهرداد صفا
جمعه 14 تیر 1392, 23:41 عصر
تمام جمعه ام بخاطرش بهم خورد هههههههههه.

سلام.
غصه نخور عزیز عزیز.
جمعه کارهای برنامه نویسیت رو به هم نزنه!!!
اگر اینطور بود که ما دیگه تمام زندگیمون به هم خورده!!!
ز گهواره تا گور دانش بجوی (حتی جمعه ها)

پیشنهاد میکنم اگر قصد داری به ازای هر حرف یک عدد در نظر بگیری از System.Collections.Generic.Dictionary استفاده کنی که نیاز به شرط و شروط اضافی نداشته باشی.

کدها روهم خیلی راحت داخل [CODE] قرار بده.

CsharpNevisi
جمعه 14 تیر 1392, 23:44 عصر
جدول ابجد چیه ؟

aziz54
شنبه 15 تیر 1392, 19:51 عصر
هههههههههههه بابا شماها اخرشین بخدا درسته حروف ابجده
من اهوازی هستم. برای بدست اوردن طالع و اینکه دقیقا کی بدنیا اومدی از طریق حروف ابجد و جمع اسم شخص و اسم مادر و تقسیم بر 12 باقیمانده معلوم کننده برج تولد و شخصیت هر ادمه. هههههههه.
1-حالا واسم سواله که آیا میشه تقسیم عددی بر عددی نوشت که بجای خارج قسمت باقیمانده رو بده؟
2- من کد بالا رو باید برای تک تک حروف یعنی 28 حرف برای هر تکست باکس بنویسم . آیا برای بقیه 16 تکست باکس هم همینا رو باید تکرار کنم؟ راهی هست که کد نویسی رو کم کنه؟

ممنونم از لطفتون. البته کد بالا عالی جواب داد

shecarchi
شنبه 15 تیر 1392, 20:01 عصر
اولی رو میتونی با mod بدست بیاری اینجوری

int a=b%c;

دومی رو نفهمیدم یعنی چی . میتونی رشته رو به صورت ارایه ای تو یه حلقه for بررسی کنی و تغییرات رو اعمال کنی

CsharpNevisi
شنبه 15 تیر 1392, 20:15 عصر
دوست عزیز برای راحتی کار خودت میتونی از کد اسکی حروف درون حلقه استفاده کنی که نیازی نباشه واس هر حرف یه if بزاری

aziz54
شنبه 15 تیر 1392, 20:28 عصر
من 16 تکست باکس دارم - میخواهم در هر تکست باکس هر حرفی از 28 بیاد معادلش عددیش(مثلا د معادل عددیش 4 هستش) این چهار بیاد تو لیبل زیز همون تکست باکس. خوب --حالامن کلا 16 تکست باکس دارم که زیر هر کدومشون یک لیبل هست.
سوال آا برای هر 16 تکست باکس همه عملیات رو بنویسم؟؟؟؟
اینم عکس
106731

aziz54
شنبه 15 تیر 1392, 20:33 عصر
string str = "ج";
if (textBox1.Text == str)
{
Int32 aa = Int32.Parse(textBox2.Text);
}
این کد رو من نفهمیدم؟؟؟

CsharpNevisi
شنبه 15 تیر 1392, 20:45 عصر
string str = "ج";//یه متغییر تعریف کردم و مقدار ج رو درونش ریختم
if (textBox1.Text == str)//یه شرط گذاشتم که اگر تکست باکس مقدارش با متغییر برابر بود ....
{
Int32 aa = Int32.Parse(textBox2.Text);//مقدار تکستباکی 2 رو تبدیل کنه اینت32 و بریزه درون متغییری که ایجا تازه تعریف شده (aa)
}

aziz54
شنبه 15 تیر 1392, 20:47 عصر
for ---من هر طور نوشتم جور نشد گفتم احتمالا فقط راهش همون ایف باشه----شما میتونی نمونه ای بدین ؟؟ البته خواهش میکنم و لطف فرمودید که تا حالا جواب دادین .

CsharpNevisi
شنبه 15 تیر 1392, 20:53 عصر
مینوی یه حلقه for بزاری و با کد اسکی مقایسه کنی .. !!!
دقیقا بگو چه حرفایی چه اعدادی میگیرن من واسط نمونه کد بدم

mahtab.kamali
شنبه 15 تیر 1392, 21:06 عصر
for ---من هر طور نوشتم جور نشد گفتم احتمالا فقط راهش همون ایف باشه----شما میتونی نمونه ای بدین ؟؟ البته خواهش میکنم و لطف فرمودید که تا حالا جواب دادین .
اینطوری برای هر کدوم از 28 تکس باکس بایستی دستورات رو تکرار کنی
به نظرم اگه اینطور تعریف کنی که

foreach (Control control in form.Controls)
{
if (control is TextBox)
{
// دستورات مربوطه
}

و به جای if از switch و case استفاده کنین

int caseSwitch = 1;
switch (caseSwitch)
{
case 1:
Console.WriteLine("Case 1");
break;
case 2:
Console.WriteLine("Case 2");
break;
default:
Console.WriteLine("Default case");
break;

.............
......
.....
}

CsharpNevisi
شنبه 15 تیر 1392, 21:25 عصر
اصلا جدول ابجد چی هست چیکار میکنه ... !!!
بگید تا با همکاری هم یه کد بهینه بنویسیم ... !!!

حالامن کلا 16 تکست باکس دارم که زیر هر کدومشون یک لیبل هست.
سوال آا برای هر 16 تکست باکس همه عملیات رو بنویسم؟؟؟؟
اگر کدهاشون مثل همه میتونی تو کلاس فرمت یه فانکشن درست کنی و هرجا که خواستی همونو صدا کنی .. و لیبل هارو هم به عنوان پارامتر ارسال کنی که لیبل مربوطه تغییر کنه

mahtab.kamali
شنبه 15 تیر 1392, 21:31 عصر
اصلا جدول ابجد چی هست چیکار میکنه ... !!!
بگید تا با همکاری هم یه کد بهینه بنویسیم ... !!!

اگر کدهاشون مثل همه میتونی تو کلاس فرمت یه فانکشن درست کنی و هرجا که خواستی همونو صدا کنی .. و لیبل هارو هم به عنوان پارامتر ارسال کنی که لیبل مربوطه تغییر کنه

یه چیزی شبیه کد اسکی اما با فرمت بسیار قدیمی

ابجد از ا ب ج د تشکیل شده و هر حرف یه عدد مخصوص به خود داشت

شاعران قدیمی از این جدول برای یاد داشت تاریخ وفات و جشن تاجگذاری پادشاهان شعر می گفتند واین نوع شعر ماده تاریخ گفته می شد

و تاریخ مورد نظر به صورت رمز داخل کلمات شعر مخفی بود

الف =1 ب=2 ج =3 والی آخر به عنوان مثال اگه با این جدول عدد110 رو رمز گشایی کنین می شه " علی "

مفهومه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mahtab.kamali
شنبه 15 تیر 1392, 21:33 عصر
این هم جدول حروف ابجد
http://mavaratabie.blogfa.com/post-9.aspx

جدول کامل به همراه توضیحات

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%A8%D8%AC%D8%AF

CsharpNevisi
شنبه 15 تیر 1392, 21:35 عصر
همین 24 .. 25 تا کلمست ؟؟؟؟
من فک کردم همه حروف هست و به ترتیب چیده شده .. !!
اگر هم همش نبود ولی به ترتب بود باز میشد از کد اسکی استفاده کرد .. !!
حروف ترتیب نداره به خاطر همین نمیشه با کد اسکی کار کرد .. !!
طبق گفته دوستمون " mahtab.kamali " بهتره بجای استفاده از if از switch استفاده کنی .. !!
با یه زیر برنامه ساده و ارسال لیبیل ها به عنوان پارامتر و دستور switch هم خوانایی کدهات بیشتر میشه هم برنامه بهینه میشه ... همم اینکه از کدنویسی تکراری جلوگیری میشه .. کارتم راه میوفته .. !

mahtab.kamali
شنبه 15 تیر 1392, 21:48 عصر
همین 24 .. 25 تا کلمست ؟؟؟؟
قرار بود چند تا باشه

الفبای شما 28 حرف مگه بیشتر داره :لبخند:

CsharpNevisi
شنبه 15 تیر 1392, 21:55 عصر
قرار بود چند تا باشه
الفبای شما 28 حرف مگه بیشتر داره
یه سری حرف هارو نداره مثل (پ)(ژ) ... به نظرم میاد این جدول یه جدوله عربیه .. !!!

aziz54
شنبه 15 تیر 1392, 22:00 عصر
بله کاملا - ظاهرا حالا حالاها باید تمرین کنم تا یاد بگیرم این سویچ چطور کار میکنه

CsharpNevisi
شنبه 15 تیر 1392, 22:05 عصر
بله کاملا - ظاهرا حالا حالاها باید تمرین کنم تا یاد بگیرم این سویچ چطور کار میکنه
نه خیلی اسونه :
//ساختار
switch ("موردی که میخوایی مقایسه کنی")
{
case "مقداری که باید داشته باشه":
label1.Text = "1";
break;
}

switch (textBox1.Text)
{
case "ا":
label1.Text = "1";
break;

case "ب":
label1.Text = "2";
break;
}
به همین سادگی .... !!

sohil_ww
شنبه 15 تیر 1392, 22:17 عصر
این سوروس ببین بکارت میاد

int sum=0;
string ab = textBox1.Text;
for (int i = 0; i < ab.Length; i++)
{
char ch = ab[i];
switch (ch)
{
case ('ا'):
sum += 1;
break;
case ('ب'):
sum += 2;
break;

}
}
label1.Text = sum.ToString();

دیگه نیاز نیست 16 تکس باکس بذاری (البته اگه بخوای جمله بدی باید space پاک کنی )

بعد عزیزان دلم حروف الفبای فارسی شامل 32 حرفه (البته اگه همزه نشماریم)

بسی رنج بردم در این سال سی عجم زنده کردم بدین پارسی

مهرداد صفا
یک شنبه 16 تیر 1392, 01:44 صبح
با سلام.

برنامه نویسی رو با vb شروع کردم ولی دوستان اینجا گفتن سی شارپ بهتر و راحتره.

بله متاسفانه اکثر نظرات تعصبی و سلیقه ایست. به نظر من vb.net ساده تر و C#‎ پیچیده تر و (کمکی) حرفه ای تر است در کل تفاوت به قدری نیست که فکر کنید چیزی را از دست داده اید یا سر یک دو راهی قرار گرفتید.

ظاهرا حالا حالاها باید تمرین کنم تا یاد بگیرم این سویچ چطور کار میکنه

نه. ساده تر از اینهاست. فقط چند بار تمرین. به هر حال همه برنامه نویسها این راهها رو رفتند و دارند میروند و همه حرفه ای ها هم روزی مثل من و شما با مثالهای ساده و تمرین و سروکله زدن با یکی دو خط کد حرفه ای شدند.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نیازی نیست برای هر حرف از if و حتی از switch استفاده کنید، شی Dictionary مسئولیت را به عهده میگیرد. این شی (همونطور که از اسمش پیداست ) یک بار معادل هر Key(در اینجا حروف ابجد) را گرفته و در هر بار با دادن Key مقدار مربوط به آن را به ما می دهد.
مثلا:

NyDictionary.Add("a",1);
...
MessageBox.Show(MyDictoinary["a"];//1

با این کار (همانطور که در تابع StringToAbjadNumberدر کد زیر میبینید) تنها با یک خط کد مجموع اعداد ابجد کلمه مورد نظر به دست می آید؛ تابع StringToAbjadNumber2 هم از الگوریتم ساده تر استفاده میکند و یاد گیری نحوه عملکردش ساده تر است.
برای تکرار مجدد عملیات هم نیاز به نوشتن کدها ندارید. اصلا قسمتی از برنامه نویسی یعنی همین! مدیریت منابع!
شما کدهای مربوطه را در بسته ای به نام "تابع" قرار میدهید و هر جا نیاز به اجرای این کدها داشتید نامه بسته را مینویسید.
کد زیر فرمی با یک TextBox و یک Button است که با فشردن Button حاصل اعداد ابجد درون TextBox را نمایش میدهد:

//in the name of god
//صل الله علی محمد و آله
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Windows.Forms;

namespace WindowsFormsApplication1
{
public partial class Form1 : Form
{
Dictionary<char , int> AbjadTable = new Dictionary<Char, int>();
public Form1()
{
InitializeComponent();
AbjadTable.Add('آ', 1);
AbjadTable.Add('ا',1);
AbjadTable.Add('ب',2);
AbjadTable.Add('ج',3);
AbjadTable.Add('د',4);AbjadTable.Add('ه',5);
AbjadTable.Add('و',6);
AbjadTable.Add('ز',7);
AbjadTable.Add('ح',8);
AbjadTable.Add('ط',9);
AbjadTable.Add('ی',10);
AbjadTable.Add('ک',20);
AbjadTable.Add('ل',30);
AbjadTable.Add('م',40);
AbjadTable.Add('ن',50);
AbjadTable.Add('س',60);
AbjadTable.Add('ع',70);
AbjadTable.Add('ف', 80);
AbjadTable.Add('ص',90);
AbjadTable.Add('ق',100);
AbjadTable.Add('ر',200);
AbjadTable.Add('ش',300);
AbjadTable.Add('ت',400);
AbjadTable.Add('ث',500);
AbjadTable.Add('خ',600);
AbjadTable.Add('ذ',700);
AbjadTable.Add('ض',800);
AbjadTable.Add('ظ',900);
AbjadTable.Add('غ',1000);
}

int StringToAbjadNumber(string word)
{
return word.Select(c => AbjadTable[c]).Sum();
}

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
MessageBox.Show(StringToAbjadNumber(textBox1.Text. Trim()).ToString());
}

int StringToAbjadNumber2(string word)
{
int sum = 0;
foreach (char character in word)
{
sum += AbjadTable[character];
}
return sum;
}
}
}

فقط فراموش نکنید که نمونه کد برای تفکر و یادگیریست و نه صرفا کپی کردن.

aziz54
سه شنبه 18 تیر 1392, 23:40 عصر
با سلام خدمت همه سروران گرامی:
موضوع برنامه چرا حروف عربی و چرا فارسی نیست موضوع خود برنامه ریزی برنامست. اصلا بیایید برای همون32 حرف فارسی بنویسیمش.فرقی نداره راهش چی هست الان؟؟؟؟؟
من از اول دقیقا بگم چی میخوام و چرا نتونستم راه حلشو پیدا کنم:
ببینید من شش تکست باکس رو در کنار هم بصورت افقی چیدم که قراره در هر تکست باکس فقط یک حرف قرار بگیره مثلا حرف a یا b و یا دیگر حروف نه کلمات-حالا مثلا یه نفر میخواد اسمشو بصورت اسپل وارد کنه مثل حمید از تکست باکس اول شروع میکنه ح م ی د یعنی تکست باکس اول =ح تکست باکس دوم =م و ...
حالا چیزی که من میخوام اینه توجه فرمایید:::
من در زیر هر تکست باکس یک لیبل گذاشتم البته میشه چیز دیگه هم بجای لیبل گذاشت من میخاهم هر تکست باکس جوری برنامه نویسی بشه که اگر در اون حرف مثلا ع بیاد رقمی که معادل آن حرف معرفی کردیم در لیبل زیر همون تکست باکس قرار بگیره-حالا چون ما از آ الی آخرین حرف ابجد 28 حرف داریم ممکنه کاربر در هر تکست باکس حرفی رو وارد کنه مثل همون حمیدکه تکست باکس یک باید معادل حرف ح عدد برنامه ریزی شده رو در لیبل زیر تکست باکس یک بذاره و تکست باکس دو نیز عدد معادل م رو که در برنامه معرفی شده رو در لیبل زیر تکست باکس دو قرار بده. مشکل اینجاس که من برای تکست باکس یک با همون if نوشتم و خوب کار کرد میخوام بببینم باید همه این کدها رو دوباره برای هر تکست باکس تکرار کنم؟؟؟؟ را ساده تری هم هست؟؟؟
میشه از دوباره نویسی جلوگیری کرد که اینقدر کدهای تکراری نیاد.من فعلا یه هفته ای این برنامه دیونه ام کرده حتما باید راه داشته باشه این که من دوباره نویسیش کنم راه اشتباهه برای هر تکست باکس 56 خط کد اونم تکراری اگه مثلا 20 تکست باکی داشتیم چی حالا.حتما راه بهتری هست . ممنونم اگه راهشو نشونم بدین.

aziz54
سه شنبه 18 تیر 1392, 23:42 عصر
موضوع خود برنامه ریزی برنامست نه چرا عربی هست و فارسی نیست . اصلا بیایید برای همون32 حرف فارسی بنویسیمش.فرقی نداره راهش چی هست الان؟؟؟؟؟
ببینید من شش تکست باکس رو در کنار هم بصورت افقی چیدم که قراره در هر تکست باکس فقط یک حرف قرار بگیره مثلا حرف a یا b و یا دیگر حروف نه کلمات-حالا مثلا یه نفر میخواد اسمشو بصورت اسپل وارد کنه مثل حمید از تکست باکس اول شروع میکنه ح م ی د یعنی تکست باکس اول =ح تکست باکس دوم =م و ...
من در زیر هر تکست باکس یک لیبل گذاشتم البته میشه چیز دیگه هم بجای لیبل گذاشت من میخاهم هر تکست باکس جوری برنامه نویسی بشه که اگر در اون حرف مثلا ع بیاد رقمی که معادل آن حرف معرفی کردیم در لیبل زیر همون تکست باکس قرار بگیره-حالا چون ما از آ الی آخرین حرف ابجد 28 حرف داریم ممکنه کاربر در هر تکست باکس حرفی رو وارد کنه مثل همون حمیدکه تکست باکس یک باید معادل حرف ح عدد برنامه ریزی شده رو در لیبل زیر تکست باکس یک بذاره و تکست باکس دو نیز عدد معادل م رو که در برنامه معرفی شده رو در لیبل زیر تکست باکس دو قرار بده. مشکل اینجاس که من برای تکست باکس یک با همون if نوشتم و خوب کار کرد میخوام بببینم باید همه این کدها رو دوباره برای هر تکست باکس تکرار کنم؟؟؟؟ را ساده تری هم هست؟؟؟
میشه از دوباره نویسی جلوگیری کرد که اینقدر کدهای تکراری نیاد.من فعلا یه هفته ای این برنامه دیونه ام کرده حتما باید راه داشته باشه این که من دوباره نویسیش کنم راه اشتباهه برای هر تکست باکس 56 خط کد اونم تکراری اگه مثلا 20 تکست باکی داشتیم چی حالا.حتما راه بهتری هست . ممنونم اگه راهشو نشونم بدین.

aziz54
سه شنبه 18 تیر 1392, 23:43 عصر
موضوع برنامه چرا حروف عربی و چرا فارسی نیست موضوع خود برنامه ریزی برنامست. اصلا بیایید برای همون32 حرف فارسی بنویسیمش.فرقی نداره راهش چی هست الان؟؟؟؟؟

sohil_ww
چهارشنبه 19 تیر 1392, 08:21 صبح
تو می تونی از تکس باکس دومت تکس باکس اول فراخانی کنی
یا این که چک کردن تو 1 متد بنویسی و فقط تو هر تکس باکس 1 متد فراخوانی کنی

aziz54
چهارشنبه 19 تیر 1392, 14:19 عصر
چطور فراخوانی کنم؟میشه کدش مورد نظرتون رو معرفی کنید؟؟؟

sohil_ww
چهارشنبه 19 تیر 1392, 14:44 عصر
textbox_change (null,null); البته اگه این چک کردنو تو 1 متد بنویسید خیلی بهتره و اصولی تره