PDA

View Full Version : مشکل کوکی برای جلوگیری از لایک دوباره

tarsim
یک شنبه 16 تیر 1392, 15:05 عصر
سلام برای جلوگیری از لایک دوباره کاربری که ثبت نام نکرده و اجازه لایک داده شده است یکی از روش ها ساختن کوکی موقع زدن دکمه لایک است و در پیج لود چک کردن کوکی . بدین صورت که موقع لایک id پست گرفته میشود ودر کوکی قرار میگیرد. مشکل اینجاست چون کل این کار در گرید ویو انجام میشود و ما در کامند رو گرید ویو با فشار دکمه لایک دستور ساختن کوکی را میدهیم باید به کوکی خود یک اسم بدهیم که اینجا مشکل ساز میشود زیرا وقتی کاربر لایک کند برای مثال پستی با id شماره 15 مقدار 15 در کوکی user_id قرار میگیرد و اگر پست 16 و یا پستی با شماره دیگر را لایک کند مقدار جدید در کوکی قرار میگیرد و جایگزین میشود برای حل این مشکل یک راه هست آن هم اینکه نام کوکی را هم نام پست قرار دهیم که هر بار کوکی جدیدی ساخته شود و مقدار پست خود را حفظ کند . اینکار یک عیبی دارد این است که در کامپیوتر کاربر شاید تعداد کوکی ها به 1000 تا هم در روز برسد البته میشود به عمر کوکی را کم کنیم مثلا 3 روز حالا با این توضیحات کار دیگری که بشود با کوکی انجام داد و مقدار id هر پست را ذخیره کرد طوری که جلیگزین قبلی نشود هست یا نه . این نکته را هم بگویم که ip کاربر هم در بانک ثبت شده است و لی برای محکم کاری کوکی هم باید ساخته شود تا اگر کاربر ip عوض کند نتواند دوباره لایک کند. با تشکر

shedayat
یک شنبه 16 تیر 1392, 15:44 عصر
یه سوال دارم: اگه کاربر زود به زود کوکی خودش رو پاک کنه، کیا اگه اصلا به مرورگر اجازه ساخت و ذخیره کوکی رو نده اونوقت چی؟
چرا این کارا رو توی بانک انجام نمی دید؟

tarsim
یک شنبه 16 تیر 1392, 16:03 عصر
سلام دوست عزیز ببینید من روشی رو گفتم که معمولا استفاده میشه جز این کار کار دیگه ای به نظر نمیرسه . چرا را های دیگه هم شاید باشه مثل گرفتم مک آدرس و یا cpu ولی اینا جز اطلاعات سری کاربر به حساب میاد و فکر نکنم بشه بدستشون آورد . یک راه دیگه هم هست اونم گرفتن نام کامپیوتر کاربر که اونم در بعضی مواقع مشکل ساز میشه اگر دو کاربر با نام کامپیوتر یکسان بیان و پست یکسانی رو لایک کنند به کاربری که لایک نکرده اجازه داده نمیشه چون نام کامپیوترش ثبت شده در صورتی که هنوز لایک نکرده

shedayat
یک شنبه 16 تیر 1392, 16:10 عصر
ببخشید من به کلمه "ثبت نام نکرده" دقت نکرده بودم.
به IP هم نمی شه اکتفا کرد، چون IP کاربران در هر بار اتصال به اینترنت تغییر می کنه. مگه این اینکه valid باشه که خیلی کمه.
به نظر میاد بهترین کار همون استفاده از کوکی باشه.