PDA

View Full Version : مقایسه دو تصویر

bita_naz
سه شنبه 18 تیر 1392, 00:01 صبح
سلام دوستان

میخواستم نظر شما رو درباره یک برنامه بدونم

پروژه ای دارم که در یک قسمت از اون تصویر اسکن شده تعدادی از مدارک باید بصورت اتوماتیک تشخیص داده بشه که چه نوع مدرکی هست . البته مدارک بصورت فرم های پر شده هستند و از هر نوع مدرک فرمهای خالی و پر نشده اون موجود هست . در نتیجه مدرک اسکن شده بایستی با تصویر اسکن شده از فرم خالی مقایسه بشه .
پس تصویر دو تا فرم را دارم، یکی پر شده و دیگری پر نشده . و بایستی تشخیص بدم اون فرم پر شده از کدام نوع فرم است . فرمها بصورت نوشتاری فارسی هستند.
ایده ای که خودم دارم اینه که بیام قسمتی از دو تصویر که متن یکسانی رو داره مثلا در قیمت بالای فرم یا پایین آن یا حتی در امضا ، رو با هم مقایسه کنم . و در صورت یکی بودن دو تصویر هم یکی خواهد بود .روش مقایسه دو تصویر رو پیدا کردم ولی مشکلاتی هم برای این کار دارم. مثل اینکه ممکنه دو قسمت مقایسه شده دقیقا مثل هم نباشند (بصورت پیکسل به پیکسل) مثلا امضا یک فرد ممکنه در هر بار دقیقا به یک صورت نباشه (از نظر مکان های پیکسل ها) . آیا روشی برای مقایسه درصدی و احتمالی هم وجود داره؟ مشکل دیگه سایز تصاویر هست . چون اگه سایز دو بخش انتخابی دقیقا یکی نباشه کد مربوطه جواب منفی خواهد داد در حالی که واقعا دو تصویر یکی هستش.
پروژه برای یک اداره دولتی بزرگ هست . اون اداره قصد داره کل بایگانی هاش رو اسکن و دیجیتالی کنه.

لطفا راهنمایی بفرمایید .
باتشکر

yashar666
سه شنبه 18 تیر 1392, 00:28 صبح
باید به روش fft این نوع کارها رو انجام بدهی در مبحث پردازش تصاویر ! مبحث طولانی هست در گوکل سرچ کنید البته کلاس ها و کامپوننت های هم وجود داره
اگه ققط متن باشه با OCR

erfan_urchin
سه شنبه 18 تیر 1392, 02:21 صبح
من یکیو میشناسم که وقتی حرف از همین چیزا شد که چجوری میشه 2تا تصویر رو مقایسه کرد که اون جواب داد: "من پایان نامم در مورد مطابقت اثر انگشت ها باهم بود (همون چیزی که تو اداره پلیس ازش استفاده میشه)
گفتش که برای این کار برنامه میاد 10 نقطه به صورت تصادفی، بطور یکسان از هر تصویر اثر انگشت ، انتخاب میکنه و چک میکنه که باهم مطابقت دارند یا نه"
منظورم از بطور یکسان اینه که مثلا اگه توی تصویر اثر انگشت اول نقطه ای به مختصات (4 ,6) رو انتخاب کرد تو تصویر اثر انگشت دوم هم نقطه ای به همین مختصات رو انتخاب کنه و باهم مقایسه کنه
البته نمیدونم چجوری میشه این کارو کرد ولی چیزی که ازش شنیدم اینایی بود که گفتم
موفق باشی

bita_naz
چهارشنبه 19 تیر 1392, 06:20 صبح
باید به روش fft این نوع کارها رو انجام بدهی در مبحث پردازش تصاویر ! مبحث طولانی هست در گوکل سرچ کنید البته کلاس ها و کامپوننت های هم وجود داره
اگه ققط متن باشه با OCR
لطفا اگر کامپوننتی در این زمینه میشناسید معرفی کنید. مخصوصا برای سوال زیر
http://barnamenevis.org/showthread.php?407572-%D8%AC%D8%AF%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D9%88-%D8%B0%D8%AE%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF

13601360
چهارشنبه 19 تیر 1392, 08:47 صبح
این مثال رو ببینید
http://www.codeproject.com/Articles/374386/Simple-image-comparison-in-NET