PDA

View Full Version : مبتدی: ارتباط برنامه نویسی با بانک اطلاعات

shobeyr63
شنبه 22 تیر 1392, 01:06 صبح
سلام خدمت همه اساتید؛
من با sql server 2012 کمی آشنایی دارم. و با زبان برنامه نویسی C#‎‎ خیلی مختصر آشنایی دارم. می خوام بدونم یه برنامه که نوشته می شه چجوری از یه بانک اطلاعات استفاده می کنه؟ مثلا وقتی یه نرم افزاری تولید می شه و کاربر اون رو در کامپیوتر خودش نصب می کنه چچوری می شه از بانک اطلاعات اون استفاده می کنه در حالی که شاید کاربر اصلا برنامه sql server رو در سیستمش نصب نکرده باشه؟
می دونم سوالم خیلی مبتدی است ولی مممنون میشم جواب بدید.

shobeyr63
شنبه 22 تیر 1392, 01:31 صبح
از اساتید محترم ممنون میشم جواب بدن

amir200h
شنبه 22 تیر 1392, 02:24 صبح
باید حتما sql نصب باشه. کی گفته نباید نصب باشه؟

shobeyr63
شنبه 22 تیر 1392, 02:30 صبح
ممنون از راهنماییتون.
در بازار، یه سری نرم افزارهای مولتی مدیا ساخته می شه و فروخته می شه. در ساخت اونها هم طبیعتا از یه بانک اطلاعات استفاده شده دیگه. منظورم اینه که اگر کاربر بخواهد از اونها استفاده کنه باید مثلا sql server رو روی سیستم خودش نصب کرده باشه؟ یا اینکه اصلا من اشتباه فکر می کنم! (در ساخت نرم افزارهای چند رسانه ای و مولتی مدیا از بانک اطلاعات استفاده نمی شه؟)
ممنون میشم از اساتید جواب بدن.

m.webgard
شنبه 22 تیر 1392, 02:47 صبح
سلام
در ساخت نرم افزار های آموزشی که بصورت مالتی مدیا ساخته میشن (معمولا) از بانک اطلاعاتی استفاده نمیشه و فقط با ایجاد لینک به فایل مربوطه، مثلا فیلم آموزشی اجرا میشه
شما برای استفاده از sql server باید اون رو نصب کنید مگر اینکه از sqlite یا sql ce استفاده کرده باشید که در این صورت نیاز به نصب ندارن
موفق باشید

shobeyr63
شنبه 22 تیر 1392, 03:27 صبح
ممنون از راهنماییتون؛
صرفا منظورم نرم افزارهای آموزشی نیست. یکی از برنامه نویسان باتجربه به من گفت در ساخت نرم افزارها (تقریبا تمام نرم افزارها) از بانک اطلاعاتی استفاده می شه. می خوام بدونم آیا کاربر برای اجرای این نرم افزارها در سیستم خودش باید اون بانک اطلاعات (Access یا sql server یا هر DB دیگر) در سیستمش نصب شده باشد یا لازم نیست؟
ممنون میشم جواب بدید.

m.webgard
شنبه 22 تیر 1392, 03:48 صبح
دوست عزیز، برای ساخت نرم افزار آموزشی یا هر نرم افزار دیگه، شما هم میتونید از پایگاه داده استفاده کنید هم میتونید استفاده نکنید. بستگی به کاربردتون داره
به عنوان مثال شما میتونید اطلاعاتتون رو در پایگاه داده رابطه ای، یا درون فایل ها یا به صورت XML ذخیره کنید و یا حتی برای ذخیره مقادیر کوچک، از رجیستری کمک بگیرید.
و این موضوع که میفرمایید آیا باید سروریس پایگاه داده نصب بشه یا خیر، این هم بستگی به نوع پایگاه داده مورد استفاده داره
فرضا اگر شما از پایگاه داده sql server استفاده میکنید باید sql server نصب بشه ولی اگر از sqlite استفاده کنید نیازی به نصب سرویس خاصی نیست. برای access هم با نصب dll مورد نظر مشکل حل میشه
پس بستگی داره در طول تولید و توسعه نرم افزار، شما برای چه کاربردی و از چه سرویسی استفاده کنید
موفق باشید

Sal_64
چهارشنبه 09 مرداد 1392, 11:45 صبح
سلام

آیا در sqlite امکان بک آپ گیری هم وجود دارد؟
آیا میشه در شبکه ازش استفاده کرد ، اگر بله کانکشن استرینگ چه شکلی باید تغییر داد؟
این محدودیت حجم دقیقا 2 گیگ ؟
زمانیکه به این حجم برسه چه اتفاقی رخ میده ؟ آیا به کاربر اخطار میده که دیگه نمیشه چیزی داخلش ذخیره کرد ؟ آیا روی دستوراتی مثل سلکت هم اثر میگذاره ؟؟

m.webgard
یک شنبه 13 مرداد 1392, 02:29 صبح
سلام دوست عزیز،
در SQLite امکان بک آپ گیری هست
در کل شما برای ایجاد، طراحی و مدیریت پایگاه داده SQLite میتوانید از یکی از موارد زیر استفاده کنید
SQLite DataBase Browser
SQLite Expert
SQLite Administrator
SQLite Manager که یک افزونه برای مرورگر موزیلاست.
SQlite از مباحث همزمانی پشتیبانی نمیکنه و بدلیل اینکه هنگام نوشتن در پایگاه داده، کل پایگاه قفل میشه پس برای برنامه های چند کاربره، تحت شبکه و حجیم توصیه نمیشه
دقت داشته باشید که SQLite امتحان خودش رو پس داده و شرکتهای بزرگی مثل گوگل(آندروید)، اپل(ios)، ادوبی(Adobe Air, Adobe Read)، موزیلا(Firefox, Thunderbird) و ... از SQLite استفاده کردند.
موفق باشید

Sal_64
سه شنبه 15 مرداد 1392, 23:03 عصر
سلام
پس در موارد فورس ماژور میشه داخل شبکه هم ازش استفاده کرد ، فقط در هر لحظه یک کاربر میتونه روی پایگاه عملیات انجام بده ، درسته؟ اما همگی میتونن سلکت کنن؟ در زمان قفل شدن پایگاه باقی کاربرها با خطا روبه رو میشن، حتی در زمان سلکت؟

بصورت کد نویسی چطور باید بک آپ گرفت ؟ با همون کد های بک اپ mssql ؟

بازم ممنون

m.webgard
جمعه 18 مرداد 1392, 11:30 صبح
سلام دوست عزیز
بله تا جایی من قبلا تحقیق کرده بودم، کاربران میتونن به طور همزمان داده ها رو بخونن ولی در هرلحظه فقط یک کاربر میتونه در پایگاه بنویسه
درکل دستورات کار با SQLite مشابه دستورات Sql هستن و شما در دات نت فقط نیاز دارید که کتابخانه SQLite رو اضافه کنید
درضمن، خود شرکت مایکروسافت یک نمونه کوچک شده از نرم افزار قدرتمند Sql Server رو تحت عنوان تجاری Sql CE ارائه داده که شما از اون هم میتونید برای پروژه های کم حجم استفاده کنید که نیاز به نصب نداره و تنها با اضافه کردن Dll مربوطه ازش بهره مند میشید. یک پایگاه داده از نوع Sql Ce میتونه تا 4گیگ حجم داشته باشه و از قابلیت نوشتن همزمان هم پشتیبانی میکنه.
موفق باشید