PDA

View Full Version : دلیل کار نکردن بعضی سایت ها با بلاک کوکی روی مرورگر؟

cpuram
شنبه 22 تیر 1392, 19:48 عصر
سلام دوستان
بعضی سایتها وقتی داخلشون میریم در حالتی که کوکی ها رو بستیم دیگه کار نمیکنن. مثل سایت بانک ها.
پرتال جامع دانشگاه ها - قسمت دریافت موجودی همراه اول و...
ممنون میشم علت اینکارشون رو بگید چرا سایت رو اینطوری میسازن.

Unique
یک شنبه 23 تیر 1392, 00:02 صبح
کوکی ها از مهمترین عوامل تولید محتوای دینامیک هستند و session ها هم بر اساس اونها هستند ! مثلا برای login توی سایت عموما از کوکی و یا session استفاده میشه ! مثلا میشه با ip هم این کار را کرد ما اصولی نیست ! کاربرد های دیگه هم داره ! میشه سایت را برای کاربران بخش هاییش را اختصاصی کرد و حتی آمار بدست آورد ! مثلا اگه یک سایت فیلم داریم میتونیم بفهمیم کاربر عموما توی چه فیلم هایی میچرخه و بعدش مواردی را که به سلیقش میخوره پیشنهاد بدیم و کلا خیلی کاربرد داره !

عدم استفاده از کوکی یا javascript دیگه الان بی معنیه !

cpuram
یک شنبه 23 تیر 1392, 00:06 صبح
درسه ولی بیشتر سایتها با بستن کوکی ها هیچ مشکلی ندارن ولی بعضی از سایتهای بزرگ خدماتشون از کار میفته .

Unique
یک شنبه 23 تیر 1392, 00:18 صبح
جالبه ! همه سایت هایی که من کار کردم و امکان ثبت نام کاربران و Login وجود داره بدون کوکی کار نمیکنه ! سایت هایی که مد نظر شما هست را باید دید چه سایت هایی هستند ! تازه ممکنه برخی بخش ها کار کنه اما برخی هم دچار مشکل یشوند !حالا چرا باید کوکی را غیر فعال کرد ؟

cpuram
یک شنبه 23 تیر 1392, 07:38 صبح
کاربر شاید غیر فعال کنه.
مثلا این لینک
http://billing.mci.ir/billing/
اگه کوکی غیر فعال بشه کار نمیکنه.لاگین هم نمیشه. من موندم این دیگه چرا اینطوریه؟

MMSHFE
یک شنبه 23 تیر 1392, 09:17 صبح
خوب باید دید چه اطلاعاتی توی کوکی شما ذخیره میکنه. با کمک افزونه هایی مثل Tamper Data که روی Firefox نصب میشه، اطلاعاتی که برای سیستم شما میفرسته رو بررسی کنید تا ببینید چه کوکیهایی میسازه و از اونها چه موقع استفاده میکنه. اما بهرحال، این سیاست که با غیرفعال شدن کوکی، سایت کار کنه یا نه، بستگی به طراحی و ساختار و نظر برنامه نویسشون داره.

cpuram
یک شنبه 23 تیر 1392, 09:24 صبح
تشکرو میخوام بدونم کار درستی هست که وابسته به کوکی باشه ؟ یا این کار میتونه امنیت رو از نظر اینکه تشخیص بده نرم افزار مقابل مرورگر هست مفیده؟

MMSHFE
یک شنبه 23 تیر 1392, 09:36 صبح
مستقیماً این مسئله، هدفش امنیت نیست ولی میتونه در مواقع خاصی، جلوی کار برخی Crawlerها که خوب کدنویسی نشدن رو بگیره. برای مثال، با cURL هم میشه به راحتی کوکی رو تنظیم کرد و فرستاد اما اکثراً استفاده نمیکنن.

cpuram
یک شنبه 23 تیر 1392, 09:42 صبح
ممنون اگه شما باشید به دلیل استفاده میکنید؟

MMSHFE
یک شنبه 23 تیر 1392, 09:44 صبح
من توی اکثر پروژه هام اصلاً از کوکی استفاده نمیکنم. البته نه اینکه اصلاً استفاده نشه، منظورم اینه که مستقیماً ازش استفاده نمیکنم ولی قطعاً برای سشن لازمه. حالا اگه کسی کوکی رو بست، مشکل خودشه و نمیتونه لاگین کنه که اونهم اگه php_trans_sid توی php.ini سرور فعال باشه، حله و خود PHP مقدار Session ID رو با Get یا Post (برحسب اینکه روی لینک کلیک بشه یا یک فرم با type برابر با get یا post سابمیت بشه)، ارسال میکنه.

cpuram
یک شنبه 23 تیر 1392, 09:48 صبح
تشکر خیالم راحت شد .دوست نداشتم زیاد از کوکی استفاده کنم ولی این موارد باعث شده بود فکر کنم اشتباه بزرگی انجام میدم.

Unique
دوشنبه 24 تیر 1392, 01:09 صبح
جالبه در مورد کوکی به شکلی صحبت میشه که انگار یک موضوع اضافیه ! یا استفاده ازش مشکلی پیش میاره ! در صورتی که اینطور نیست و از امکانات خیلی خوب در زمینه طراحی وب هست.

- مثلا زمانی که شما میخواین به کاربر این امکان را بدین که توی سایت logged in بمونه ! خوب session بالاخره expired میشه و بهترین راه اینه که یک cookie تا زمانی که نیاز هست کاربر لاگین بمونه ست کنیم !
- خیلی مواقع پیش میاد نیاز میشه یکسری تنظیمات که مقطعی هست را داشته باشیم و استفاده از temporary table ها و سیستم فایل سمت سرور فقط بیخودی سرور را مشغول میکنه در صورتی که میشه این ها را با کوکی سمت کلاینت انجام داد و سرور را مشغول نکرد.
- خیلی از اطلاعات آماری را میشه توی کوکی ها ذخیره کرد و بر اساس اون پیشنهاد ها و یا تبلیغات خاصی را به کاربر نشون داد ، خیلی غیر عقلانی هست که بخواهیم این اطلاعات آماری خرد و جزئی را هم سمت سرور ذخیره و پردازش کنیم.

من خیلی ناراحت میشم وقتی میبینم دوستانی هنوز دم از استفاده از IE 6 و HTML4 و CSS1,2 و کاربرانی که Javascript و cookie را غیر فعال میکنند میزنند. مخصوصا اگه برنامه نویس ها فاتحه این ابزار قدیمی را نخونند چه انتظاری هست که کاربران این کار را بکنند ! من حاضرم کارفرمایی که اصرار به همخوانی با IE6 و 7 داره را از دست بدم اما شعور خودمو زیر سوال نبرم ! چرا باید وقتی میشه از Firefox و Chrome استفاده کرد بچسبیم به IE حتی نسخه های ۸ و ۹ ! تا کی از HTML5 و CSS3 و قدرت هاش استفاده نکنیم یا اگه استفاده کردیم کار خودمون را دوبله کنیم تا تکنولوژی های پایینتر را پشتیبانی کنیم ؟

نمیدونم نظر دوستان چیه ! اما بیاین همت کنین و دهن مشتری و کارفرمایی که توی دهه ۹۰ و ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ زندگی میکنه را ببندین ! باید به این آدم ها توپید ! من متاسفم هنوز داره از IE نسخه های ۶ و ۷ استفاده میشه ! امیدوارم فرهنگ هماهنگی با رشد تکنولوژی نهادینه بشه ! خیلی مسخره هست طرف گوشی هوشمند دستش میگیره اما با IE6 میاد تو اینترنت !

cpuram
دوشنبه 24 تیر 1392, 01:59 صبح
حرف شما درسته ولی دوست ندارم با بستن کوکی توسط یه کاربر مریض مشکلی پیش بیاد.

MMSHFE
دوشنبه 24 تیر 1392, 09:04 صبح
منظورم من از صحبتی که کردم ابداً این نبود که کوکی کاربردی نداره یا زیادیه. اتفاقاً خیلی جاها بدرد میخوره. مثلاً Tracking Cookies یا همون بحث لاگین موندن کاربر برای مدت طولانی. اما باید چند نکته رو مدنظر داشته باشیم:
1- سایت نباید متکی به کوکی باشه چون در این حالت، با از کار افتادنش، سایت کارآیی خودش رو از دست میده.
2- چون کوکی روی سیستم کلاینت ذخیره میشه، بهتره اطلاعات محرمانه مثل نام کاربری و رمز عبور رو بصورت کدگذاری شده ذخیره کنیم تا (فرضاً توی سیستمهای مشترک مثل کافی نت و...) مشکلی برای کاربران سایت پیش نیاد (نفر بعد بره و کوکی رو باز کنه و بخونه).
3- حتی الأمکان اطلاعات و تنظیمات Per User رو توی کوکی بگذاریم مگه اینکه بخوایم دائمی باشه که در این صورت بهتره توی دیتابیس ذخیره بشه.

cpuram
دوشنبه 24 تیر 1392, 12:18 عصر
ببخشید در مورد کوکی های تبلیغاتی چیزایی شنیدم میشه توضیح بدید. شنیدم کوکی های سایتهای دیگه داخل سایت ما قرار میگیره ولی بعضی مرورگرها اجازه نمیدن.

Unique
سه شنبه 25 تیر 1392, 00:31 صبح
حرف شما درسته ولی دوست ندارم با بستن کوکی توسط یه کاربر مریض مشکلی پیش بیاد.
ببینید کاربر مریض ممکنه javascript را هم غیر فعال کنه یا اصلا زنگ بزنه بگه آقا چرا سایت شما با IE5 کار نمیکنه !؟ کاربر مریض را اگه بخواهیم به سازش برقصیم اونوقت دیگه واویلاست !