PDA

View Full Version : آموزش: آموزش پرم ها - مفهوم شماره پرمیشن ها

mtnam1372
دوشنبه 24 تیر 1392, 11:06 صبح
سلام به همه .

اول باید بگم که پرمژن به معنای مقدار دسترسی هستش ! یعنی به شما میگه که چقدر دسترسی دارین ! در شلر ها پرمژن ها رو توسط نماد آنها (rwx-----) نشان می دهند ! من مهمترین پرم ها رو براتون در زیر نوشتم (عدد + نماد + مقدار دسترسی) ! امیدوارم که به درد دوستای گلم بخوره !

1) پرمیژن عددی : 000 ! هیچ کاری روی فایل نمیشه انجام داد !

2) پرمیژن 400 :

این پرمژن به شما دسترسی خیلی کمی میده ! یعنی فقط امکان read کردن فایل هست ! آن هم توسط USER .

این پرمژن به صورت حروفی اینطوری نشون داده میشه : --------r

3) پرمژن 444 :

این پرمژن نسبت به قبلی دسترسی بیشتر میده ! امکان read رو به گروه های user , group , world میده !

این پرمژن رو به صورت نماد رو به رو نشان می دهند : --r--r--r

4) پرمژن 600 :

در این پرمژن امکان read + write برای گروه کاربری USER هست !

این پرمژن نمادین به صورت رو به رو هست = ------rw

5) پرمژن 644 :

این پرمژن قابلیت read + write رو به دو گروه میده : USER و Group

نماد این پرمژن در رو به رو ---> --rw-r--r

6) پرمژن 664 :

این پرمژن مانند پرمژن بالا می باشد ! با یک تفاوت : قابلیت read + write رو به همه گروه های کاربری میده (user , group , world )

نماد پرمژن : -rw-rw-rw

7) پرمژن 700 :

این پرمژن دسترسی های Read + Write + ExeCute رو به گروه کاربری user میده

نماد : ------rwx

8) پرمژن 750 :

این پرمژن دسترسی های read + wrute + execute رو به گروه کاربری user و دسترسی های read + execute رو به گروه کاربری group میده !

نماد : ---rwxr-x

9) پرمژن 755 :

این پرمژن دسترسی های read+write+execute رو به گروه کاربری user میده و دسترسی های read و execute رو به دو گروه کاربری دیگر یعنی ( Group & World ) میدهد

10) پرمژن 777 :

این پرمژن که بالاترین دسترسی میباشد همه قابلیت ها را به همه گروه های کاربری می دهد ! یعنی دسترسی های read + write + execute رو به گروه های کاربری user & group & world می دهد !

من مهمترین پرمژن ها رو بهتون گفتم ! اگر کمی به آموزش ها دقت کنید الگوریتم محاسباتی این پرمژن ها رو متوجه میشین و می تونید مثل من هر پرمژنی رو که می خواین بدست بیارین ! مثلا پرمژن 764 که به گروه یوزر تمام دسترسی ها ، گروپ فقط read + wirte و به گروه world فقط دسترسی read رو میده !

برای حساب کردن نماد ها هم راهنمایی زیر رو بهتون می کنم :

ببینید این نماد ها از چند قسمت تقسیم شده که این چند قسمت مربوط به گروه های کاربری تعریف شده و مقدار دسترسی می باشد ! با توجه کردن به آموزش ها بالا همه چیز رو متوجه میشین ! فقط یه چیز دیگه »

توی نماد ها حروف معنی های زیر رو دارن :

r= read | w=write |x= execute