PDA

View Full Version : این معماری پنج لایه یعنی چه؟

nazaninam
چهارشنبه 24 اسفند 1384, 19:41 عصر
سلام میشه یک نفر معماری پنج لایه یا سه لایه و تفاوت هر کدونم رو واضح و کامل توضیح بده
ممنون میشم

manager
چهارشنبه 24 اسفند 1384, 23:44 عصر
فکر می کنم منظر از معماری X لایه وجود سطوحی از نرم افزار هست که هر کدوم از این لایه ها یا سطوح کار خودشون رو انجام می دن بدون اینکه به لایه بالادستی یا پائین دستی خودشون کاری داشته باشن.

مثلا لایه های مدل OSI رو در نظر بگیرید البته این مثال شاید در ظاهر هیچ ربطی به نرم افزار نداشته باشه ولی اگه کمی از دیدگاه مهندسی نرم افزار نگاه کنید می بینید که مفهوم خوبی از سیستم لایه لایه ارائه میده.

من فکر می کنم سیستم X لایه به عنوان مثال از یه لایه ارتباط با پایگاه داده, سیستم امنیت, لایه ارتباط با کاربر و یا همان UI ,لایه دستورات ,لایه ارتباطات منطقی ,لایه مفهوم تجاری و .. تشکیل شده باشه که هر لایه در جایگاه خودش ایفای نقش می کنه. اطلاعات در از پائین ترین سطح که همان سطح UI هست گرفته می شه و بعد از اثر گذاری هرلایه هر چه داده های اولیه به سمت بالاتر حرکت می کند و به سمت لایه های درونی یا مرکزی پیش می رود داده ها پخته تر شده تا آنجا که برای آخرین لایه قابل قبول می باشد و به العکس.

البته من قبل از تحقیق این مطلب رو نوشتم اگه اشکال داره به بزرگی خودتون ببخشید..

به نظر من این مطلب هیچ ربطی به بخش توسعه Asp.net ندارد و مدیر محترم بخش نباید اجازه می داد این مطلب اینجا به نمایش گذاشته می شد.(البته ببخشیدا)

nazaninam
پنج شنبه 25 اسفند 1384, 15:58 عصر
هر جا باسه کار کردن میرم میگن آقا چند لایه کار می کنی؟؟؟
الیته از توضیحات شما استفاده کردیم ولی به نظرم ناقص است
جناب راد لطف می کنید یکم کاملش کنید...

Mahdavi
جمعه 26 اسفند 1384, 09:31 صبح
برنامه نویسی چند لایه معماری طراحی نرم افزار است و شما در هر زبانی و محیطی قادر به پیاده سازی اون هستید.
در معماری سه لایه برنامه شما از سه ناحیه
1- UI یا همان واسط کاربری
2- BL یا همان لایه قوانین تجاری
3- DL یا همان لایه ارتباط با دیتابیس
تشکیل شده است.

در معماری 5 لایه دو لایه به قسمت BL اضافه میگردد.
که جهت امنیت بیشتر است . این لایه ها می توانند در کامپیوترهای مختلف باشند و از طریق Remoting به یکدیگر متصل شوند.

برای نمونه ای از این مساله که خود مایکروسافت معرفی کرده می تونید در سایت مایکروسافت بدنبال application blocks جستجوی خود رو انجام بدید.
موفق باشید

saman2
چهارشنبه 10 اسفند 1390, 16:22 عصر
نمی دونم کار خوبی کردم که این تاپیک رو دوباره زنده کردم یا نه؟ شک داشتم که تاپیک جدید بسازم یا نه که آخر ترجیح دادم همین رو ادامه بدم.
ببینید دوستان، توی سایت مطالب زیاد و نسبتا مفیدی درباره برنامه نویسی چند لایه نوشته شده، اما تقریبا همه اونها به معماری سه لایه پرداخته. فکر نمی کنم مثالی در این رابطه تو سایت باشه که من رصد نکرده باشم،اما همه اونا درباره سه لایه است.اما همونطور که می دونید کم کم تمایلات بسمت معماری پنج لایه و حتی بالاتر رفته و نیاز به آشنایی و مشاهده مثال در اینمورد هم احساس میشه که متاسفانه فکر نمی کنم حتی یکمورد هم در سایت باشه(اگر هست ممنون میشم دوستان معرفی کنن).
بنابراین از دوستان و اساتید گرامی درخواست می کنم که یک مثال عملی در رابطه با معماری پنج لایه (ترجیحا ویندوزی و بزبان سی شارپ) پیاده سازی کنن یا لینکش رو ارسال کنن که فکر می کنم جاش توی این سایت وزین خالیه...

fakhravari
چهارشنبه 10 اسفند 1390, 16:36 عصر
با سلام
معماری چند لایه مخصوص شرکت های تولید نرم افزار است و فکر نمیکنم در اینده دیگر برنامه نویسان بتونند این کلاس ها را برای خود جدا بسازند.
اگر به Entity Framework نگاه کنیم میبینیم ادغام چند لایه صورت گرفته و در نهایت برنامه نویس به ورودی و خورجی دستورات خلاصه میشود.
-------
به گمونم در پست 3 دوستمون منظورشون از سوال که پرسیده بودن این بود که
به شکل های گوناگون میتوانید یه وب ساتی درست کرد.
یه برنامه نویس کدهاشو از کلاس میخونه و شاید یکی همه رو در یک فرم بنویسه.
احتمالا منظورشون در کلاس بردن.

mf_007
چهارشنبه 10 اسفند 1390, 17:22 عصر
پیاده سازی معماری چند لایه با entity framework به چه صورت هست؟ آیا با وجود EF دیگه احتیاجی نیست برنامه رو به صورت چند لایه بنویسیم؟ یا نه فقط DAl حذف می شه؟
اگر ممکنه در این مورد یکم توضیح بدید.

Ehsan Boorboor
پنج شنبه 11 اسفند 1390, 10:49 صبح
دوست عزیز برای کلیات ماجرا یک نگاه به این پست بندازید

http://barnamenevis.org/showthread.php?329159-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%B3-%D9%87%D8%A7%DB%8C-Membership-%D9%88-Role-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-3-%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%87&p=1451029&viewfull=1#post1451029

saman2
پنج شنبه 11 اسفند 1390, 14:43 عصر
بازم که برگشتیم سر جای اول و معماری سه لایه!!
یه مثال و برنامه آموزشی درباره معماری 5 لایه وجود نداره؟