PDA

View Full Version : گفتگو: طراحی سیستمی با امکان لایسنس خریدار

navid3d_69
سه شنبه 01 مرداد 1392, 14:05 عصر
سلام می خواستم با دوستان اینجا یک گفتگو داشته باشیم درباره اینکه سیستمی که طراحی کردیم رو لایسنس براش بزاریم خوب مثلا من یک سیستم طراحی کردم اگر بخوام اون سیستم رو به مشتری بدم یا باید سیستم رو توی هاست خودش نصب کنم که می تونه به سورس دسترسی داشته باشه یا اینکه اون رو توی هاست خودم بهش بدم و کلا پسورد cpanel رو بهش ندم که به سورس دسترسی نداشته باشه
یک راه دیگه هم هست که ما یک قسمتی رو توی یک هاست قرار بدیم و سورس رو بدیم کاربر نصب کنه ولی یک قسمت از سیستم توی هاست خودمون هست و اون قسمت اگر نباشه سیستم کار نمی کنه

خب حالا من می خوام در باره چندتا چیز اینجا صحبت کنیم

1 - بنظر شما این که قسمتی از سیستم رو توی سرور دیگه قرار بدیم برای جلوگیری از کپی شده سورس درسته؟

2 - راه هایی که بشه حداقل ارتباط بین سیستم مشتری با سرور اصلی داشته باشیم؟

3 - بنظر شما کدوم قسمت از سیستم می تونه توی سرور اصلی باشه ؟

shahriyar3
سه شنبه 01 مرداد 1392, 15:11 عصر
ما قبلا همچین کاری رو انجام دادیم . شما برای سیستمتون یک api تعریف کنید که بخش هائی از سایت با request از سایت مرجع بخونه .
فرضا
شما سایت گوگل هستید و میخواید برای کسی سایت طراحی کنید کل سایت و که نمیتونید از طریق api ایجاد کنید پس راه حل اینه که 70 درصد سایت نوشته بشه و تحویل مشتری داده بشه و 30 درصد باقی مونده که شامل بخش های کلیدی سایت میشه مثلا قسمتی از echo ها و رابط پنل ادمین و شرط ها و کوئری های شرطی و ... بخش های مهم هر قسمت از سایت که بدون اونها مختل بشه فعالیتش رو بوسیله api از هاست خودتون بگیرید و بوسیله آرایه مقادیر و جاهائی که نیاز دارید رو تکمیل کنید.
هر وقت هاست شما down باشه سایت مشتری های شما هم down خواهد بود

abolfazl-z
سه شنبه 01 مرداد 1392, 17:09 عصر
- بنظر شما این که قسمتی از سیستم رو توی سرور دیگه قرار بدیم برای جلوگیری از کپی شده سورس درسته؟
من هم روی همین فکر کرده بودم ولی بدیش این هست که اگر سرور قطع بشه کار مشتری هم از کار می افته که هر مشتری چنین کاری را دوست نداره !

و اگر مشتری هاتون زیاد باشند روی سرور هم فشار میاد.

ولی باز هم کار خیلی خوبی هست.

navid3d_69
سه شنبه 01 مرداد 1392, 17:22 عصر
من هم روی همین فکر کرده بودم ولی بدیش این هست که اگر سرور قطع بشه کار مشتری هم از کار می افته که هر مشتری چنین کاری را دوست نداره !

و اگر مشتری هاتون زیاد باشند روی سرور هم فشار میاد.

ولی باز هم کار خیلی خوبی هست.

خب میشه با مثلا 2 تا یا 3 تا سرور این کارو کرد چک بشه اگر سرور در دسترس نبود سرور بعدی چک بشه مشکلی با down شدن سرور نیست

abolfazl-z
سه شنبه 01 مرداد 1392, 17:36 عصر
اگر مشکل down شدن سرور نیست خوب میشه کل کارتون رو ببرین اونجا.

یعنی شما مشتریتون فقط درخواست ارسال میکنه.

navid3d_69
سه شنبه 01 مرداد 1392, 17:41 عصر
خب ببنید اگر همه درخواست هارو روی سرور خودمون بزاریم نمیشه هم چون هزینه سرور زیاد میشه باید طوری باشه که برای بعضی از قسمت ها نیاز باشه که با سرور ما چک بشه

ولی خوب بیشتر مشکل سر این هست که کدوم قسمت ها رو توی سرور خودمون قرار بدیم ؟

abolfazl-z
سه شنبه 01 مرداد 1392, 17:48 عصر
مثلا کلاس هاتون ، توابع و خیلی چیز های مهم (ورودی بفرسته خروجی تحویل بگیره)
و اگر بتونین مشتری هاتون رو طوری قانع کنید که آدرس هاست شما را ادد کنن که شما هم بتوانید مدیریت بیشتری داشته باشید(مثلا کار با دیتابیس)