PDA

View Full Version : طراحی برنامه ثبت نام آموزشگاه

mehdiba3
چهارشنبه 09 مرداد 1392, 09:46 صبح
دوستای خوبم سلام. من در ادامه ساخت و طراحی برنامه بر به مشکل خوردم. امیدوارم با کمک شما برنامه را بتونم کامل کنم و دوستای دیگه هم مثل من که تجربه بالایی در طراحی و ساخت برنامه ندارن بتونن از این قسمت استفاده کنند. چون من مشکلات زیادی دارم سعی می کنم مراحل را تا پایان پروژه اینجا تشریح کنم.
کلیه مراحل با ایجاد ارتباط با data base انجام می شود.
ابتدا دانشجو تشکیل پرونده میکنه. شامل گرفتن مشخصات دانشنجو هستش و فعلا در هیچ دوره ای ثبت نام نکرده ( تا اینجا مشکلی ندارم).
108223
مرحله بعدی اینه که دانشجو در یک یا چند دوره بخواد ثبت نام کنه به صورت زیر هستش که در این فرم مشکلاتی دارم
من فکر می کنم برای ذخیره اطلاعات در بانک اطلاعاتی بجای نام و نام خانوادگی و ..... برای دانشجو و استاد و یا نام ترم نام گروه درسی و نام درس باید کلید اصلی اونا رو ذخیره کرد برای همین کنار هر فیلد در فرم یک تکس باکس کوچیک قرار دادم که با یک کوئری کلید اصلی هر فیلد انتخاب شده رو نشون میده و هنگام ذخیره فقط اون کلید اصلی درون تکس باکس های کوچیک رو ذخیره می کنم و بقیه موارد فقط برای نشان دادن مشخصات می باشد چرا که کاربر با ارقام و کلید اصلی کاری نداره و با اسم ها کار می کنه. اینم فرمش
108224

آیا روش دیگه ای برای select کردن کلید اصلی هست؟ یعنی مثلا با انخاب ترم تابستان92 وقتی رو دکمه (اضافه) برای ذخیره در بانک می زنم کد ترم 92 از بانک استخراج بشه و اون رو در جدول ثبت نام دخیره کنم؟

ممنون میشم دوستان تجربیاتشون رو در اختیار بنده قرار بدن

mahtab.kamali
چهارشنبه 09 مرداد 1392, 09:51 صبح
دوستای خوبم سلام. من در ادامه ساخت و طراحی برنامه بر به مشکل خوردم. امیدوارم با کمک شما برنامه را بتونم کامل کنم و دوستای دیگه هم مثل من که تجربه بالایی در طراحی و ساخت برنامه ندارن بتونن از این قسمت استفاده کنند. چون من مشکلات زیادی دارم سعی می کنم مراحل را تا پایان پروژه اینجا تشریح کنم.
کلیه مراحل با ایجاد ارتباط با data base انجام می شود.
ابتدا دانشجو تشکیل پرونده میکنه. شامل گرفتن مشخصات دانشنجو هستش و فعلا در هیچ دوره ای ثبت نام نکرده ( تا اینجا مشکلی ندارم).

مرحله بعدی اینه که دانشجو در یک یا چند دوره بخواد ثبت نام کنه به صورت زیر هستش که در این فرم مشکلاتی دارم
من فکر می کنم برای ذخیره اطلاعات در بانک اطلاعاتی بجای نام و نام خانوادگی و ..... برای دانشجو و استاد و یا نام ترم نام گروه درسی و نام درس باید کلید اصلی اونا رو ذخیره کرد برای همین کنار هر فیلد در فرم یک تکس باکس کوچیک قرار دادم که با یک کوئری کلید اصلی هر فیلد انتخاب شده رو نشون میده و هنگام ذخیره فقط اون کلید اصلی درون تکس باکس های کوچیک رو ذخیره می کنم و بقیه موارد فقط برای نشان دادن مشخصات می باشد چرا که کاربر با ارقام و کلید اصلی کاری نداره و با اسم ها کار می کنه. اینم فرمش

آیا روش دیگه ای برای select کردن کلید اصلی هست؟ یعنی مثلا با انخاب ترم تابستان92 وقتی رو دکمه (اضافه) برای ذخیره در بانک می زنم کد ترم 92 از بانک استخراج بشه و اون رو در جدول ثبت نام دخیره کنم؟

ممنون میشم دوستان تجربیاتشون رو در اختیار بنده قرار بدن

به نظر من نباید لزومی برای این کارباشه می تونی ایدی رو به صورت int بگیری ودر یه متغیر ذخیره کنی و بعد ازش استفاده کنی بهتره

sohil_ww
چهارشنبه 09 مرداد 1392, 10:02 صبح
دوست عزیز تو میتونی تو دستور select خودت انتخاب کنی که چه فیلد هایی برگشت داده بشن !
برای مثال شما میای این کارو می کنی
select ID from termname where name='@na';

منظورم اینه که می تونی فیلد دلخواه خودت واکشی کنی کنی نه همه جدولتو

فکر کنم سئوالت همین بود درسته ؟

mehdiba3
چهارشنبه 09 مرداد 1392, 13:34 عصر
دوست عزیز من برای به دست آوردن کدی مثل ترم از متد زیر استفاده می کنم

private void termcode()
{
tno.Clear();
String strnamecrs = "SELECT tno as b FROM [term] where term.tname= '" + comboterm.Text + "'";

var dr = bnk.exereader(strnamecrs);
while (dr.Read())
{
// namecrs.Items.Clear();
tno.Text = dr["b"].ToString();
}
dr.Close();

ولی اگه دقت کردی باید تو یک تکس باکس کوچیک حتما نشونش بدم تا اون تکس باکس رو در بانک ذخیره کنم. مشکل منم همینه. من میخوام اینجوری نشه که حتما تو تکس باکسی نشونش بده و بعد تو بانک دخیره شه.
میخوام مستقیم تو بانک با دستور insert ذخیره شه کلید اصلیم( با توجه به نام ترم برای مثال)
روشی هست برای این کار؟