PDA

View Full Version : طراحی مناسب یک دو تا جدول

korosh00
پنج شنبه 10 مرداد 1392, 14:26 عصر
سلام
من یک جدول دارم اطلاعات دانش آموزان هست (نام و غیره)
یک جدول که فقط قرار معدل هر ترم توش نوشته بشه
من آی دی دانش آموز را در جدول معدل گذاشتم
تو اضافه کردن معدل برای هر ترم مشکلی ندارم
من برای حذف مشخصات دانش آموز و معدل هاش را میارم و آی دی دانش آموز و معدلش را میگیرم و حذف می کنم دانش آموز حذف میشه و اون رکورد معدل از جدول معدل حذف میشه ولی رکوردهای دیگر معدلش باقی می مونه چون من فقط آی دی یکیش را تو حذف بکار بردم
چکار کنم وقتی دانش آموز حذف میشه تمام معدلهایی که بهش وصل هستند پاک بشن

ممنون

بهزاد علی محمدزاده
پنج شنبه 10 مرداد 1392, 14:38 عصر
سلام . معدل فیلد محاسباتی هست , توی جدول قرار نمیگیره . با محاسبه به دست میاد . شما نمره رو به همراه واحد داری و به همراه ترم , با اینها معدل رو حساب می کنی .

دانش آموز ( کد دانش آموز , نام , نام خانوادگی , کد ملی و ... )
درس ( کد درس , عنوان , واحد )
مدرس ( کد مدرس , نام , نام خانوادگی و ... )
انتخاب درس ( کد انتخاب درس , کد درس , با مدرس , در ترم , در سال , نمره )

بعد با کوئری نویسی معدل رو حساب می کنن .

korosh00
پنج شنبه 10 مرداد 1392, 15:01 عصر
من اصلا نیاز ندارم جدول درس درست کنم و مدرس و انتخاب درس این یک مثال بود
بعدش شما سوال منو خواندی ببینی چی هست دوست عزیز اصلا جواب شما ارتباطش با سوال من چیه ؟
بهزاد علی محمدزاده
پنج شنبه 10 مرداد 1392, 16:37 عصر
خب وقتی قراره جواب بدیم , باید درستش و بگیم یا نگیم ؟ شاید شما به کار نگیری . اونجایی که معدل رو داری , کلید دانش آموز و باید On Delete Cascade انتخاب کنی و اینجوری با حذف دانش آموز بصورت آبشاری معدل ها هم حذف میشه . مثال هایی اینجوری رو هم می تونی پیدا کنی (http://www.codeproject.com/Articles/620086/CASCADE-in-SQL-Server-with-example) .

محمد سلیم آبادی
پنج شنبه 10 مرداد 1392, 18:44 عصر
سلام

من آی دی دانش آموز را در جدول معدل گذاشتم
آیا بین این دو جدول relationship از طریق کلید خارجی ایجاد کردین؟

چکار کنم وقتی دانش آموز حذف میشه تمام معدلهایی که بهش وصل هستند پاک بشن

منظورتون رو نگرفتم. میخواهید با حذف معدل یک دانش آموز در جدول معدل کل سطر های مربوط به اون دانش آموز حذف بشه؟
یا اینکه بعد از حذف یک دانش آموز از جدول دانش آموز کل سطرهای مربوط به اون دانش آموز از جدول معدل حذف بشه؟ اگر آری باید همانطور که در پست قبلی اشاره شده قانون حذف رو برای delete روی cascade تنظیم کنید. در اینجا (http://barnamenevis.org/showthread.php?411774-%D8%B9%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AC%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%84) به چگونگی آن اشاره کردم

korosh00
پنج شنبه 10 مرداد 1392, 19:29 عصر
بله بنده می خوام با حذف یک دانش آموز تمام معدلهایی که بهش وصل هستند مانند ترم اول و ترم دوم حذف بشن ؟
korosh00
پنج شنبه 10 مرداد 1392, 20:09 عصر
من از راه On Delete Cascade رفتم مشکل حل شده