PDA

View Full Version : آزمون در محیط مهارت - متخصصین vb کمک کنید.

smderfan
یک شنبه 28 اسفند 1384, 23:54 عصر
اگر با سی دی مجموعه فرآزما کار کرده باشی متوجه خواهی شد که این سی دی قابلیت آزمون الکترونیکی مهارت های هفتگانه فن آوری اطلاعات و ارتباطات را دارد. و اما سوال من:
در محیط اینگونه برنامه که کاربر در محیط یک برنامه مانند word کار را شروع کرده و با پایان کار برنامه با انجام عملیات مقایسه درستی و یا اشتباه بودن سوال را پاسخ می دهد.
این سی دی ها به گونه ای طراحی شده است که سوال مورد نظر در یک پنجره ظاهر شده و شامل دکمه های بعدی (جهت رفتن به سوال بعدی) و نگه داشتن (جهت مرور در پایان آزمون) – خروج (جهت خروج از محیط برنامه) و ... است. با دیدن سوال کاربر می تواند در محیط برنامه مورد نظر (مهارت انتخاب شده) شروع به پاسخ سوال نمایید در انتها با زدن دکمه بعدی در پنجره برنامه درستی و اشتباه بودن سوال در بالای آن نمایان می شود و سوال بعدی ظاهر می گردد.
بذارین براتون واضح تر بحث رو باز کنم.
من می خوام یک برنامه ای طراحی کنم که بتونه آزمون بگیره و در آزمون گرفتن شرایطی مثل سی دی فرآزما رو داشته باشه. به این صورت که :
1- با باز شدن پنجره سوال برنامه مربوطه (مانند مهارت word) باز شود.
2- کاربر در محیط برنامه سوال مربوطه رو پاسخ بده
3- در پایان وقتی فرد روی دکمه بعدی از پنجره سوال کلیک کرد عملیات مقایسه توسط برنامه مذکور انجام بشه و امتیاز مربوطه به سوال کسب بشه.

به عنوان مثال (مهارت میکروسافت ورد) :
سوال : قلم متن انتخاب شده را به Zar تغییر داده و اندازه آن را 18 قرار دهید؟
جواب : جواب سوال داده می شود.
امتیاز: با زدن دکمه بعدی جهت رفتن به سوال بعدی درستی و یا اشتباه بودن سوال در بالای پنجره سوال ظاهر شود.

من یک نمونه طراحی کرده ام ولی تکمیل نشده اون رو می تونی از مسیر زیر دانلود کنید ...
http://www.savefile.com/files/2069248
برنامه ای که مد نظرم هست مشابه نمونه ای است که قرار دادم من این برنامه رو با برنامه های زیر ایجاد کرده ام که با استفاده از این برنامه ها نمی توان هر سوالی رو طراحی کرد و محدودیت دارد.
1- Multimedia Builder 4.9.7
2- Microsoft Office Word 2003
3- Word VBA
4- AutoIt v3
توجه : جهت استفاده از برنامه باید نرم افزار Microsoft Office Word 2003 بر روی سیستم نصب باشد و همچنین باید Security میکروسافت Word بر روی Low تنظیم باشد تا استفاده از برنامه مشکلی ایجاد نکند برای این کار می توانید از منوی Tools در Word و انتخاب مسیر Macro>Security این تنظیم را انجام دهید.

البته بعضی از نواقص اون رو تکمیل کردم .. که اگر جایی برای آپلود پیدا کردم برات میزارم...

منتظر پیشنهاد ارزنده شما
با تشکر

محمد آشتیانی
سه شنبه 01 فروردین 1385, 00:59 صبح
سلام
سال نو مبارک

با عرض پوزش از اساتید فن
من تابستون گذشته برای یه شرکتی همین کاری که گفتی انجام میدادم ، نحوه کار رو برات میگم و اگر کارت راه نیفتاد بعدا برات کد هم میدم (الان دم دستم نیست)

ببین مثلا تو ورد یه ماکرو ضبط کن (در حین ضبط ماکرو کاری که سوال می خواد رو انجام بده) و بعد برو کد ماکرو رو که به VBA هستش بخون و ببین برای اینکه سوال مورد نظر اجرا بشه چه کدی تولید شده
بعد تو وی بی یه آبجکت تعریف کن مثلا از نوع مایکروسافت ورد و بعد ورد رو از طریق کد تو وی بی باز کن و متن سوال رو به کاربر نشون بده
وقتی کاربر سوال رو جواب بده شما میتونی تغییراتی رو که مد نظرت بوده تو محیط ورد چک کنی و ببینی انجام شده یا نه! به همین سادگی

امیدوارم تونسته باشم منظور رو رسونده باشم

smderfan
سه شنبه 01 فروردین 1385, 23:50 عصر
دوستان عزیز .... اساتید محترم
کسی نمی تونه برام یک نمونه قرار بده ...
1- در قسمت اول سوال western هیچ مشکلی ندرام (ضبط ماکرو در ورد و برداشتن سورس برنامه)
2- قسمت دوم رو خوب متوجه نشدوم ...چطوری می تونم آبجکتی با عنوان WORD قرار بدم و مقایسه مورد نظرم در محیط VB صورت بگیره ... (از طریق OLE هست) ...