PDA

View Full Version : سوال: چگونه فاکتور را در یک ردیف دیتابیس ذخیره کنیم

juza66
جمعه 18 مرداد 1392, 16:32 عصر
سلام دوستان

چطور میشه فاکتوری با چندین ردیف جنس و قیمت به اسم یک شخص تویی یک ردیف تیبل ذخیره کنم؟

راحلی که من دارم:
بیام یک تیبل به اسم فاکتور بسازم
و یک تیبل به اسم مشخصات خریدار بسازم
بعد موقعی که فاکتوری می خوام ذخیره کنم
مثلا فاکتور من 10 ردیف هستش به اسم علی، تمام ردیف ها رو با نام علی تویی تیبل فاکتور ذخیره می کنم و مشخصات خریدار هم جدا تویی تیبل مشخصات خریدار ثبت میکنم
و تویی صفحه ی که می خواهم فاکتور شخصی رو نشون بدم یک سرچ مینویسم که مثلا هرچند ردیفی که نام علی داره تویی تیبل فاکتور، بریز تویی دیتا گرید... تا اینجا بگو خوب

مشکلی که این سرچ داره اینه که، به فرض مثال اگر علی و گرگ علی تویی فاکتور باشه رو نشون میده!!

کسی راحلی داره بشه فاکتور چندین ردیفه رو به اسم یک خریدار تویی یک ردیف تیبل ذخیره کرد؟

khokhan
جمعه 18 مرداد 1392, 17:19 عصر
سلام دوستان

چطور میشه فاکتوری با چندین ردیف جنس و قیمت به اسم یک شخص تویی یک ردیف تیبل ذخیره کنم؟

راحلی که من دارم:
بیام یک تیبل به اسم فاکتور بسازم
و یک تیبل به اسم مشخصات خریدار بسازم
بعد موقعی که فاکتوری می خوام ذخیره کنم
مثلا فاکتور من 10 ردیف هستش به اسم علی، تمام ردیف ها رو با نام علی تویی تیبل فاکتور ذخیره می کنم و مشخصات خریدار هم جدا تویی تیبل مشخصات خریدار ثبت میکنم
و تویی صفحه ی که می خواهم فاکتور شخصی رو نشون بدم یک سرچ مینویسم که مثلا هرچند ردیفی که نام علی داره تویی تیبل فاکتور، بریز تویی دیتا گرید... تا اینجا بگو خوب

مشکلی که این سرچ داره اینه که، به فرض مثال اگر علی و گرگ علی تویی فاکتور باشه رو نشون میده!!

کسی راحلی داره بشه فاکتور چندین ردیفه رو به اسم یک خریدار تویی یک ردیف تیبل ذخیره کرد؟
یه چنین جستجویی حداقل بایستی براساس دو تا پارامتر انجام بشه در این صورت دیگه علی با گرگ علی همراه نمی شه :لبخند:

تازه فاکتورا مگه شماره اختصاصی ندارند ؟؟؟

danialafshari
جمعه 18 مرداد 1392, 19:59 عصر
سلام
در هنگام طراحی دیتابیس معمولا فاکتور جدول نداره
یک جدول برای مشتری ، جدول موجودی انبار، جدول فروش
اینا به ذهنم میرسه
وجدول مشتری و انبار به جدول فروش وصلن
و فاکتور سندی ست از فروش محصول
در هنگام جستجوی دقیق از Like و % بپرهیزید
موفق باشید

juza66
جمعه 18 مرداد 1392, 22:51 عصر
ممنون دوستان

دوست عزیز حرف شما درست و بجا، به فرض مثال اون مشخصه فاکتور هم بذارم و جستجو رو هم با دو متد لود کنم ولی..

اگه مثال روزی چندین فاکتور بخوام ثبت کنم؛ تیبل پر از اطلاعات میشه و سرچ کردن هم سخت تر و کند تر انجام میشه؟

آیا راه حل دبگه ای بجز اینکار نیست؟

راه حل منطقی؟ خوب برنامه فاکتورهای مثال محسن یا آسانا رو با همین روشی که من گفتم انجام میشه؟

اقای افشاری من میخوام یک گزارش از اون فاکتوری که چاپ میکنم تویی تاریخچه ام باشه که دفعه بعدا هم بتونم چاپ کنم

hojjatshariffam
جمعه 18 مرداد 1392, 23:55 عصر
اول یه فاکتور فروش در نظر بگیرید، بعد با استفاده از قوانین نرمال سازی اونو نرمال کنید

مشخصات فاکتور فروش باید در چندین جدول ذخیره شود.
شما نباید نام خریدار رو در فاکتور فروش درج کنید باید کد شخص (مشتری) در فاکتور فروش درج شود
ردیف های فاکتور باید در جدول مجزا درج شود که با جدول اصلی فاکتور فروش با یک کلید خارجی در ارتباط است
نحوه پرداخت هم جداول مربوط به خودشو دارد (مانند چک و صندوق و ....)
هر فاکتور فروش باید یک سند فروش درج کند که طبق قوانین حسابداری باید محاسبه شود (یک ردیف در جدول سند و چندین ردیف در جدول ردیف سند)
الی آخر

همیشه گفتم برای شروع سیستمی مثل سیستم های مالی و حسابداری باید اطلاعات دیتا بیس و کد نویسی قوی داشته باشید بعد اقدام کنید

juza66
شنبه 19 مرداد 1392, 00:11 صبح
متون دوست عزیز

متوجه گفته های شما هستم ولی اصلا نمیدونم چطور چیزی که شما فرمودید انجام بدم

میشه دوستا یه مثال کوچیک برام بذارن

در ضمن من فقط فاکتور میخوام ثبت کنم به اسم یک شخص نمی خواهم انباری ایجاد کنم کسر انجام بدم

فقط میخواهم فاکتوری ذخیره کنم و بازیابی کنم

محسن شامحمدی
شنبه 19 مرداد 1392, 00:40 صبح
راه حل من
یک جدول به نام فاکتور
یک جدول به نام اجناس
جدول سوومی بنام x
حالا

factor(your_fields,groupcode)
x(id,codejens,groupcode)

که groupcode یک کد تصادفی هست
در واقع ما یک گروه می سازیم و کد یکتای گروهی از اجناس رو به ردیف فاکتورمون می دیم
این یک راه حل رابطه ای هستش که به سادگی امکان گزارش گیری رو هم فراهم می کنه
موفق باشید

juza66
شنبه 19 مرداد 1392, 00:53 صبح
مرسی دوست عزیز

ولی این شد همون دستور سرچ بر اساس کد فاکتور یا همون کد تصادفی گروهی شما

ولی حالا چرا یک تیبل ایکس؟

اگر قرار با سرچ باشه تویی همون تیبل سرچ را براساس کد اختصای فاکتور انجام میدیم تازه تویی دستور نویسی هم صرفه جویی میشه

راحل خاص و منطقی تر کسی سراغ نداره؟

danialafshari
شنبه 19 مرداد 1392, 01:52 صبح
سلام
بله
آقای hojjatshariffam حرف منو باز کردن

اقای افشاری من میخوام یک گزارش از اون فاکتوری که چاپ میکنم تویی تاریخچه ام باشه که دفعه بعدا هم بتونم چاپ کنم
همه ی اطلاعات مربوط به این شخص هست
و برای چاپ فاکتور یا صورت حساب می تونید بگید که فلان تاریخ رو فیلتر کنه! یا از تاریخ فلان تا تاریخ فلان رو فیلتر کنه
موفق باشی