PDA

View Full Version : [ اطلاع رسانی ] نحوه نظارت بر برنامه‌ها و محتوای منتشر شده بر روی بازار

hamyd_reza
سه شنبه 22 مرداد 1392, 13:05 عصر
سلام

با توجه به شبهاتی که درباره پذیرش برنامه های ارسالی توسعه دهندگان و نحوه بررسی اونها در این تاپیک (http://barnamenevis.org/showthread.php?411724-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87) مطرح شده بود ، از مدیر محترم بازار تقاضای رفع این شبهات رو داریم.

1- یکی از دوستان برا این باور بودن که برنامه ارسالیشون به بهانه های مختلف منتشر نشده و چند وقت بعد برنامه بسیار مشابه! در بازار عرضه شده که توانسته فروش بالایی هم داشته باشه. و تصور میکنن که نفعی در انتشار برنامه مشابه منتشر شده برای مجموعه بازار (یا یک فرد خاص از مجموعه بازار) وجود داشته.

2- بعضی از دوستان هم معتقدند سخت گیری های زیاد و بعضا بی موردی نسبت به برنامه های ارسالیشون به بازار اعمال میشه. با توجه به کیفیت برنامه هایی که منتشر شدن. یعنی بر این باور هستند که برنامشون کیفیتی بالاتر از برنامه های منتشر شده در بازار رو داراست.

3- و یک مورد خاص هم مربوط به دستگاه Nexus7 میشه ، در برخی موارد (نسبتا زیاد) هم اعلام میشه که برنامه با این دستگاه ناسازگاره ، حالا این سوال مطرح میشه که چند درصد کاربران Nexus7 دارند که علت عدم پذیرش برنامه بیان میشه؟ و در مواردی برنامه روی Nexus7 اجرا میشه ولی باز هم با Nexus7 ی که بازار در اختیار داره ناسازگاره!

بازم موردی بود دوستان مطرح کنند که انشاءالله مدیر محترم کافه بازار پاسخگو خواهند بود.

به امید رفع سوءتفاهم ها و تردیدهای دوستان.

حسام آرمندهی
سه شنبه 22 مرداد 1392, 14:58 عصر
سلام بر شما،

بازار به طور کلی هیچ نفعی از انتشار یا عدم انتشار برنامه‌ها ندارد و تمام سعی ما بر این بوده که فضایی آزاد و بدون تبعیض ایجاد شود. همانطور هم که می‌دانید کسانی که برنامه‌ها را بررسی می‌کنند معمولاً شناختی از اشخاص تولیدکننده ندارند، ارتباطی با آنها نداشته و همین باعث می‌شود که تنها بر اساس معیارهایی که در اختیار آنها قرار داده شده قضاوت کنند. البته این حقیقت وجود دارد که با وجود قانون‌گذاری و سعی در رعایت مساوات، ممکن است قضاوت دو نفر در همین مجموعه بر اساس معیارهای کاملاً مشابه دو قضاوت متفاوت باشد. این امر در هر کاری که نیازمند قضاوت و تصمیم‌گیری باشد تا حدی اجتناب‌ناپذیر است ولی ما سعی می‌کنیم که این حد را کنترل کنیم. اخیراً نشانی ایمیلی در سایت اعلام شده جهت رسیدگی به شکایات کاربران و توسعه‌دهندگان و بازبینی فرآیندهای طی شده که تمامی ایمیل‌های ارسالی از سوی مدیران بررسی می‌شود.

قوانین مورد اشاره بالا، در اختیار تمامی توسعه‌دهندگان بازار قرار دارد: http://cafebazaar.ir/panel/app_review_guidline/
در تهیه این قوانین ما سعی کرده‌ایم از اپ‌استورهای معتبر جهان از جمله اپ‌استور اپل الگوبرداری کنیم و در موارد لازم بومی‌سازی صورت گرفته است. اگر قوانین را مقایسه کنید این امر مشخص هست.

اما اینکه به طور کل چرا بازار انتشار برنامه‌ها را کاملاً آزاد نمی‌کند چند دلیل وجود دارد از جمله:

شرایط اجتماعی/سیاسی ایران به گونه‌ای هست که حتماً باید پیش از انتشار برنامه‌ها بر روی آنها نظارت صورت گیرد در غیراینصورت ممکن است محتوای غیرمجاز تهدیدی برای فعالیت‌های دیگر توسعه‌دهندگان و بازار و کاربرانش ایجاد کند. تابحال نیز بازار با وجود نظارتی که صورت داده چند تذکر از قوه قضائیه دریافت کرده است و خود بنده بارها به نهادهای مختلف از جمله دادسرا و پلیس فتا احضار شده‌ام. هرچند که محتوای برنامه و عواقب ناشی از آن به خود توسعه‌دهنده مربوط می‌شود اما تا جا افتادن این موضوع در نهادهای مختلف زمان لازم هست و تا آن زمان نظارت بازار لازم هست.
مورد دیگر نیاز به ایجاد اعتماد بوده است. همین حالا که نظارت بر روی برنامه‌ها وجود دارد می‌توانید شکایت کاربران از بازار در نحوه نظارت و انتشار برخی برنامه‌ها را در نظر کاربران مشاهده کنید. کار نکردن برنامه بر روی برخی دستگاه‌ها، محتوای ناکافی، نقض حقوق مؤلفان دیگر و... نظر ما در شرایط فعلی بر آن هست که برای ایجاد امکان رقابت برنامه‌های ایرانی با نمونه‌های خارجی نیازی به کنترل کیفیت وجود دارد تا احیاناً موارد کمی که کیفیت یا قوانین دیگر را رعایت نکرده‌اند باعث از بین رفتن اعتماد خریداران نشود. اکثر کاربران هنوز هم اولین خرید اینترنتی خود را در بازار انجام می‌دهند و اگر تجربه خوبی نداشته باشند شاید بازگرداندن آنها برای ما و دیگر فعالان حوزه تجارت الکترونیک سخت‌تر از جذب اولیه آنها باشد. سعی ما اینست که فیلتری همواره برای حفظ کیفیت بازار وجود داشته باشد هرچند که این کار برای ما هم هزینه‌بر است و باعث بروز شکایت نیز می‌شود.

در مورد Nexus S ما سعی می‌کنیم برنامه‌ها را در دستگاه‌های مختلف آزمایش کنیم که به وضوح این مدل دستگاه یکی از آنهاست. انتظار اینست که برنامه روی تمامی دستگاه‌ها اجرا شود و اگر نمی‌شود تولیدکننده به این موضوع در توضیحات به وضوح اشاره کند. البته اینکه برنامه بر روی این دستگاه اجرا نشد توضیح کافی نیست و باید Log خطای پیش آمده را نیز برای شما ارسال کنیم که فراهم‌سازی امکان فنی آن در برنامه‌های ما وجود دارد.

اگر مورد دیگری هست یا توضیحی در مورد مسائل مطرح شده نیاز هست بنده و همکارانم در خدمت شما خواهیم باشد.

با آرزوی بهترین‌ها،
حسام آرمندهی

سلام

با توجه به شبهاتی که درباره پذیرش برنامه های ارسالی توسعه دهندگان و نحوه بررسی اونها در این تاپیک (http://barnamenevis.org/showthread.php?411724-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87) مطرح شده بود ، از مدیر محترم بازار تقاضای رفع این شبهات رو داریم.

1- یکی از دوستان برا این باور بودن که برنامه ارسالیشون به بهانه های مختلف منتشر نشده و چند وقت بعد برنامه بسیار مشابه! در بازار عرضه شده که توانسته فروش بالایی هم داشته باشه. و تصور میکنن که نفعی در انتشار برنامه مشابه منتشر شده برای مجموعه بازار (یا یک فرد خاص از مجموعه بازار) وجود داشته.

2- بعضی از دوستان هم معتقدند سخت گیری های زیاد و بعضا بی موردی نسبت به برنامه های ارسالیشون به بازار اعمال میشه. با توجه به کیفیت برنامه هایی که منتشر شدن. یعنی بر این باور هستند که برنامشون کیفیتی بالاتر از برنامه های منتشر شده در بازار رو داراست.

3- و یک مورد خاص هم مربوط به دستگاه Nexus7 میشه ، در برخی موارد (نسبتا زیاد) هم اعلام میشه که برنامه با این دستگاه ناسازگاره ، حالا این سوال مطرح میشه که چند درصد کاربران Nexus7 دارند که علت عدم پذیرش برنامه بیان میشه؟ و در مواردی برنامه روی Nexus7 اجرا میشه ولی باز هم با Nexus7 ی که بازار در اختیار داره ناسازگاره!

بازم موردی بود دوستان مطرح کنند که انشاءالله مدیر محترم کافه بازار پاسخگو خواهند بود.

به امید رفع سوءتفاهم ها و تردیدهای دوستان.

rubiks.kde
سه شنبه 22 مرداد 1392, 15:46 عصر
با تشکر از جناب حسام آرمندهی

تنها اگه امکانی رو فراهم کنید که علاوه بر ایمیل که برنامه اجرا نمیشه یک Log از خروجی هم برای برنامه نویس ها فرستاده بشه خیلی بهتر میشه.

ولی یک انتقاد هم دارم :
در برخی از قوانین هم که برای بررسی برنامه ها قرار دادید یک تناقض هست مثلا در انتشار برنامه هایی مانند کتاب ها اگه قراره یک برنامه که در واقع یک کتاب از شخصی هست که به دلیل رعایت نکردن حقوق مولف منتشر نشه باید تمام کتابها منتشر نشن چون خیلی از کتابهایی که در کافه بازار هست بدون مجوز از طرف شخص نویسنده منتشر شدن.

باتشکر

rasaaam
سه شنبه 22 مرداد 1392, 15:54 عصر
ای داد بی داد الان آخه موقع خراب شدن اکانت بود؟!نمیدونم چرا اکانتم قفل شده مجبور شدم یه اکانت جدید بسازم هرچیم به مدیران خصوصی میدم هیچکی جوابمو نمیده!!!!
جناب آرمندهی حرف شما کاملا صحیح ولی باور بفرمائید اینهائی که شما فرمودید هیچ کدوم تو برنامه های ما یا حداقل برنامه های من صدق نمیکنه!!!!

باور کنید خداوند شاهده من شده برای یک برنامه 1 هفته کامل زمان گذاشتم و اونو به بازار فرستادم هیچ مشکلی هم نزاشتم توش بمونه که خدائی نکرده زحمتم به هدر نره و رد نشه ولی با کمال ناباوری رد شد و در ایمیلی به من گفتن که برنامه محتواش زیاده،از نظر طراحی هم مشکل داره!!!!!!!!!
جناب آرمندهی من سه تا مدرک طراحی گرافیک از فنی حرفه ای و دانشگاه بوعلی دارم و غیر از برنامه نویسی روی پروژه های گرافیکی کار میکنم بعد بدون هیچ دلیلی به من اینطور گفتن!حق من نیست بدونم کجای گرافیک برنامه مشکل داره؟به ایمیل پاسخ دادم که کجاش مشکل داره من درستش کنم من روی این برنامه خیلی زحمت کشیدم نمیتونم راحت از کنارش بگذرم در پاسخ به من گفتن زحمتی که شما کشیدید باعث افتخار ماست و ما براش ارزش قائلیم و این خیلی خوبه ولیکن که از نظر ما برنامه شما از نظر گرافیکی مشکل داره(و توجه دارید که باز هم مشکل رو نگفتن) و بنده مجبور شدم با کمال نارضایتی برنامه رو به رایگان عرضه کنم.

ببنید در ایران خیلی شرایط برای یک توسعه دهنده سخت هست.مطمئن هستم که درک میکنید.ما یک برنامه رو با هزار زحمت تولید میکنیم و اگر به رایگان نزاریم با کلی زحمت شاید رد نشه و بعد از اون تازه موجی از نارضایتی ها راه میافته که چرا برنامه رایگان نیست و در کشورهای دیگه همه رایگان هست و...(با توجه به فرهنگ خرید نرم افزاری که کاربرای عزیز ایرانی دارن)در صورتیکه نمیدونن حتی همین بازار هم که تنها امید قسمت برنامه نویسی آندروید برای ایرانیهاست اون قدر چوب لای چرخ برنامه نویسها میگذاره.

من کاملا بر این موضوع واقف هستم که باید برنامه ها برای نداشتن مغایرت با قوانین اساسی کشور مشکلی نداشته باشن و باید بررسی بشن ولی اینکه یه قسمت از بررسی مربوط میشه به سلیقه فرد بررسی کننده این هست که خیلی آزار دهنده هست.

در نتیجه:امیدوارم خیلی از قوانینی که باعث میشه بر اساس سلیقه یه برنامه رد بشه برداشته بشه.

باور بفرمائید من توی برنامه هام نه حرفی از سیاست زدم و نه حق مولفی رو ضایع کردم و همه چیز طبق اصول کافه بازار بوده ولی با این وجود و با تمام تلاش من مبنی بر رد نشدن باز هم با قضیه سلیقه ای برخورد میشه و در اخر هم هیچ کس پاسخگو نیست.

جناب آرمندهی درسته که من دارم این حرفا رو میزنم ولی این حرف دل خیلی از توسعه دهندهای آندروید ایرانی هست که اکثرا چشم امیدشون به بازار هست و اگر بازار بخواد به همین شیوه با توسعه دهنده ها برخورد کنه به نظرم خیلی از توسعه دهنده هاشو از دست بده.

نظر من این هست که براحتی میشه برنامه هائی که براشون زحمت کشیده شده و مشکلی نداره رو از برنامه های بی کیفیت تشخیص بدید.

بیشتر برنامه هائی که رد میشن باور کنید از نظر سلیقه ای رد میشن و در حقشون کم لطفی میشه.در هر صورت شما مدیر بازار هستید و اختیار دار و اینکه بخواید با حرفهای دل توسعه دهنده ها کاری براشون بکنید یا نه کاملا به شما بستگی داره ولی این رو در نظر داشته باشید که درسته که تایید یا رد برنامه ها با شما و کارشناساتون هست ولی اگر حقی خورده بشه آیا مسئولش خود توسعه دهنده هست یا...؟
ممنون که وقت گذاشتید

rasaaam
سه شنبه 22 مرداد 1392, 15:57 عصر

تنها اگه امکانی رو فراهم کنید که علاوه بر ایمیل که برنامه اجرا نمیشه یک Log از خروجی هم برای برنامه نویس ها فرستاده بشه خیلی بهتر میشه.

ولی یک انتقاد هم دارم :
در برخی از قوانین هم که برای بررسی برنامه ها قرار دادید یک تناقض هست مثلا در انتشار برنامه هایی مانند کتاب ها اگه قراره یک برنامه که در واقع یک کتاب از شخصی هست که به دلیل رعایت نکردن حقوق مولف منتشر نشه باید تمام کتابها منتشر نشن چون خیلی از کتابهایی که در کافه بازار هست بدون مجوز از طرف شخص نویسنده منتشر شدن.

باتشکر

از طرفی سخن شما درسته ولی اگر بخوایم بگیم این برنامه باشه و اون نباشه این هم سلیقه ای خواهد بود البته جسارت کردم خدمت شما سرور

حسام آرمندهی
سه شنبه 22 مرداد 1392, 16:45 عصر
سلام بر شما،

حتماً ارائه Log خطا در برنامه کاری ما قرار دارد.

در مورد حقوق مؤلف تمام سعی ما این بوده که ما به طور مستقیم یا با فراهم کردن بستر باعث ضایع شدن حق کسی نشویم. بنده زمانی هم که مدیر ویکی‌پدیای فارسی در ابتدای فعالیتش بودم تمام سعی خود را در این زمینه انجام دادم و می‌توانید تارخیچه فعالیت‌های من را از روزهای ابتدایی تا زمان استعفا مشاهده کنید. اکثر کتاب‌هایی که در بازار منتشر می‌شوند و ما اجازه فروش آن را داده‌ایم مربوط به متن‌هایی هست که در مالکیت عمومی قرار گرفته‌اند. مالکیت عمومی در قوانین ایران بدان معناست که ۳۰ سال از مرگ آخرین مؤلف گذشته باشد. برای مثال دیوان حافظ و سعدی و یا کتب قدیمی جزئی از این دسته قرار می‌گیرند. مطمئناً اگر نویسنده‌ای شناخته شده با استفاده از کتاب‌ساز هم برنامه خود را برای ما بنویسد از آنجاکه برای محتوای آن زحمت کشیده شده به نحو دیگری به موضوع رسیدگی خواهد شد. اگر هم موردی هست که بر خلاف موارد فوق منتشر یافته لطفاً به ما از طریق ایمیل اطلاع دهید تا آن را بررسی مجدد کنیم. پیش از این نیز برخی برنامه‌های یکی از قدیمی‌ترین توسعه‌دهندگان بازار به همین علت پس از انتشار حذف شدند و ایشان خود نیز هم‌اکنون با این نظارت ما هم‌عقیده هستند و طبق این قوانین عمل می‌کنند.

با احترام،
حسام آرمندهی

ولی یک انتقاد هم دارم :

باتشکر

hamyd_reza
سه شنبه 22 مرداد 1392, 19:40 عصر
----------

rasaaam
سه شنبه 22 مرداد 1392, 19:55 عصر
جناب آرمندهی ،

یک درخواست (پیشنهاد) هم دارم ، تمام برنامه هایی که برای فروش منتشر میشن ملزم به ارائه نسخه آزمایشی(دمو) بشن ، الان برنامه ای منتشر میشه بدون این نکته و کاربران مجبور میشن برنامه/بازی رو بخرن و برخی اعلام نارضایتی میکنند به دلایل مختلف (عدم سازگاری برنامه با دستگاهشان ، عدم رضایت از کیفیت و ...) ، معمولا در زمان انتشار برنامه/بازی هم شوق زیادی به خرید از طرف برخی وجود داره ، به نظر من توسعه دهنده هم از این اشتیاق سوءاستفاده میکنه و بعد از فروکش کردن این شوق ، اقدام به انتشار نسخه آزمایشی میکنه (اغلب بعد از چند روز).

این روند اصلا خوشایند نیست ، من اگه روزی بخوام برنامه ای منتشر کنم حتما این کار رو میکنم و گرنه درآمدی که کسب میکنم دلچسب نخواهد بود.

بنده کاملا با نظر شما موافقم ولی به نظرم اینکار خیلی خوب جواب نمیده.من خودم قبلا این رو وظیفه خودم میدونستم که قبل از نسخه اصلی نسخه دمو رو بزارم تا اگر دلشون خواست با رضایت خریداری کنن نه اینکه بعدا بدشون بیاد.ولی متاسفانه بازخورد خیلی بدی داشت نه ازینکه برنامه نامناسب بود بلکه بالغ بر 95 درصد نظراتی که داده بودن بر این اساس بود که یه توهینی کرده بودند و گفته بودن چرا برنامه رو رایگان نزاشتی؟حتی بنده با یکی از این عزیزان دچار مسئله حقوقی شدم بخاطر اذیتی که ایشون میکرد انقدر ایمیل توهین آمیز به بنده کرد که مجبور شدم ازشون شکایت کنم.به این دلیل به نظرم کار درستی نباشه(با توجه به فرهنگ اکثری)

esmaeilbf
سه شنبه 22 مرداد 1392, 20:38 عصر
قوانین بازار رو خوندم برای انتشار یک برنامه(من بعد از خوندن متن:متعجب:؟!!!)
متاسفانه اصلا به نظرم هیچ کدومش رعایت نمیشه!
مثلا : برنامه‎هایی که تنها فیلم و صدا دارند و تنها پخش‌کننده‌ای برای آن فیلم یا صدا هستند، در بازار قابل انتشار نیستند.
الان چندتا برنامه این شکلی تو بازار هست؟!! بی نهایت تا
یا این بندش: برنامه‌های که تمرکز اصلی‌ محتوایشان روی مطالب ضعیف و روزمره است، در بازار قابل انتشار نیستند.
از اینا که تا دلت بخواد تو بازار هست تمام مطالب کپی پیست شده از اینترنت!!
در کل برنامه ی با کیفیت شاید به تعداد انگشتان دست توی بازار بشه پیدا کرد که اکثرا هم مشابه رایگان خارجی دارن!
بهتره یه بازنگری کلی بشه نسبت به پذیرش برنامه ها

darkenerboy
سه شنبه 22 مرداد 1392, 23:07 عصر
تاپیک پرباری هستش و خوشحالم که جناب آرمندهی در بین ما حضور دارند.
ولی چندتا سوال هنوز توی ذهن من هستش !
3% مالیات مستقیم مال کیه ؟
یعنی بازار از فروش ما مالیات میگیره ؟
ما با بازار شریک هستیم 70-30 مالیات دادن به بازار معنی نداره !
اگه مال بازار نیست پس مال کیه ؟
اگه مال دولته 6% مال کیه ؟
بعدش مگه بازار نباید خودش مالیات درآمدش رو بده !
خوب توسعه دهنده ها سهم خودشون رو پرداخت کنن بازار هم سهم خودش رو ؟
یعنی اگه از کل فروش باید 6% مالیات پرداخت بشه 4.2% سهم توسعه دهنده میشه و 1.8% هم سهم بازار ؟ (به تناسب 70-30)

جناب آرمندهی لطفا جواب کامل بدید !
با تشکر فراوان

rasaaam
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 08:16 صبح
به نظرم کاربرای بازار بیشتر استقبال کردن ازین تاپیک تا توسعه دهنده ها:لبخندساده:

ehsan_y
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 11:12 صبح
جای تشکر داره واقعا که خود آقای ارمندهی پاسخگو بودند
بنظر میرسه در سیستم بررسی برنامه ها مشگلی وجود داره ابتدا علمکرد بررسی میشه و بعد محتوا
یعنی از عملکرد و طراحی کلی ایراد گرفته میشه بعد از رفع این معایب میگن مثلا برو از ناشر مجوز بگیر یا میگن باید فلان مجوز برای انتشار لازمه
پیشنهاد می کنم قوانین رو واضح تر نوشته بشه و ابتدا محتوا بررسی بشه که کلا از نظر محتوا مغایر هست دیگه کار ادامه پیدا نکنه
بعنوان مثال من یک برنامه فرستادم که اقدام به انجام تراکنش مالی توسط کاربر می کرد بعد از رفع معایب گفتند باید این نرم افزار در قالب یک شرکت دارای مجوز این کار ارائه گردد !!!!

rubiks.kde
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 12:56 عصر
بعنوان مثال من یک برنامه فرستادم که اقدام به انجام تراکنش مالی توسط کاربر می کرد بعد از رفع معایب گفتند باید این نرم افزار در قالب یک شرکت دارای مجوز این کار ارائه گردد !!!!

خوب دوست عزیز یه لحظه خودت رو بزار جای کاربری که داره اون تراکنش های مالی رو انجام میده.اگه خودت هم بودی اطمینان میکردی؟
حالا من نمیدونم چه تراکنشی صورت میگیره ولی اگه پرداخت الکترونیکی صورت میگیره باید حتما خارج از برنامه و از طریق مرورگر صورت بگیره.

ehsan_y
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 13:05 عصر
خوب دوست عزیز یه لحظه خودت رو بزار جای کاربری که داره اون تراکنش های مالی رو انجام میده.اگه خودت هم بودی اطمینان میکردی؟
حالا من نمیدونم چه تراکنشی صورت میگیره ولی اگه پرداخت الکترونیکی صورت میگیره باید حتما خارج از برنامه و از طریق مرورگر صورت بگیره.
اولا که من به این مسئله توجه کرده بودم و تراکنش با کد های USSD انجام میشه الانم این نرم افزار توی پلازا در حال عرضه هستش و بالای 500 نصب فعال داره . من نمی گم چرا تایید نشده من حرفم اینه که اگه کلیت موضوع دارای مشگله چرا ابتدا درخواست رفع یه سری ایرادات می کنن و بعد می گن کلیت نرم افزارت مورد تایید نیست .
یکی از دوستان روی کتابهای شریعتی کار کرده بود بعد از رفع ایرادهای درخواستی گفته بودن باید مجوز از ناشر بگیری .

حسام آرمندهی
چهارشنبه 23 مرداد 1392, 23:45 عصر
با سلام،

بله همانطور که گفتید سهم مالیات به این شکل تقسیم می‌شود. مالیات ارزش افزوده در اصل توسط خریدار پرداخت می‌شود. یعنی برای کالای هزار تومانی باید هزار و شصت تومان دریافت شود که در برخی کشورها قیمت نهایی با مالیات بر روی کالا قرار می‌گیرد و در برخی بدون مالیات. در ایران قانون و یا عرف مشخصی وجود ندارد و قیمتی که توسعه‌دهنده به تشخیص خود تعیین می‌کند شامل این مالیات هست. ضمناً مالیات ۶ درصد مالیات ارزش افزوده نامگذاری می‌شود. اما مالیات ۳ درصد هم که توسط دولت و سازمان امور مالیاتی دریافت می‌شود مربوط به قراردادهای ارائه خدمات هست که تمامی سازمان‌ها و شرکت‌هایموظف به کسر آن هستند. شما هر قراردادی که منعقد کنید در هنگام پرداخت این سه درصد کسر می‌شود و به دارایی پرداخت می‌شود. به‌هرحال همانطور که عرض کردم ما حتی‌المقدور پیگیر معافیت مالیاتی تولیدکنندگان این صنعت هستیم.

با احترام،
حسام آرمندهی

تاپیک پرباری هستش و خوشحالم که جناب آرمندهی در بین ما حضور دارند.
ولی چندتا سوال هنوز توی ذهن من هستش !
3% مالیات مستقیم مال کیه ؟
یعنی بازار از فروش ما مالیات میگیره ؟
ما با بازار شریک هستیم 70-30 مالیات دادن به بازار معنی نداره !
اگه مال بازار نیست پس مال کیه ؟
اگه مال دولته 6% مال کیه ؟
بعدش مگه بازار نباید خودش مالیات درآمدش رو بده !
خوب توسعه دهنده ها سهم خودشون رو پرداخت کنن بازار هم سهم خودش رو ؟
یعنی اگه از کل فروش باید 6% مالیات پرداخت بشه 4.2% سهم توسعه دهنده میشه و 1.8% هم سهم بازار ؟ (به تناسب 70-30)

جناب آرمندهی لطفا جواب کامل بدید !
با تشکر فراوان

darkenerboy
پنج شنبه 24 مرداد 1392, 07:07 صبح
با سلام،

بله همانطور که گفتید سهم مالیات به این شکل تقسیم می‌شود. مالیات ارزش افزوده در اصل توسط خریدار پرداخت می‌شود. یعنی برای کالای هزار تومانی باید هزار و شصت تومان دریافت شود که در برخی کشورها قیمت نهایی با مالیات بر روی کالا قرار می‌گیرد و در برخی بدون مالیات. در ایران قانون و یا عرف مشخصی وجود ندارد و قیمتی که توسعه‌دهنده به تشخیص خود تعیین می‌کند شامل این مالیات هست. ضمناً مالیات ۶ درصد مالیات ارزش افزوده نامگذاری می‌شود. اما مالیات ۳ درصد هم که توسط دولت و سازمان امور مالیاتی دریافت می‌شود مربوط به قراردادهای ارائه خدمات هست که تمامی سازمان‌ها و شرکت‌هایموظف به کسر آن هستند. شما هر قراردادی که منعقد کنید در هنگام پرداخت این سه درصد کسر می‌شود و به دارایی پرداخت می‌شود. به‌هرحال همانطور که عرض کردم ما حتی‌المقدور پیگیر معافیت مالیاتی تولیدکنندگان این صنعت هستیم.

با احترام،
حسام آرمندهی

من بازم درست متوجه نشدم
الان بازار هم باید مالیات بده دیگه
اما توی محاسبات این مالیات از توسعه دهنده گرفته میشه
یعنی شما هم داری معامله میکنی اما مالیاتی از جیب خودت پرداخت نمیکنی
طبق گفته ی خود شما از هر معامله 6% ارزش افزوده رو توسعه دهنده میده، 3% هم مال سازمان امور مالیاتی رو از توسعه دهنده میگیرین
بازار هم 30% بر میداره !
خوب تا اینجا همه مالیات ها رو که توسعه دهنده ها دادند دیگه
بازار هم درآمد داشته، شما چه مالیاتی پرداخت میکنین ؟!

با احترام،
حسام درویشیان

darkenerboy
یک شنبه 27 مرداد 1392, 19:14 عصر
من فکر می کنم تا سوال یکم چالش داشته باشه
کلا از جواب دادن بهش صرف نظر میشه
و این تاپیک و بخاطر اروم کردن جو بوجود اومده بوده !

hamyd_reza
یک شنبه 27 مرداد 1392, 19:33 عصر
----------

ehsan_y
یک شنبه 27 مرداد 1392, 22:10 عصر
در حال حاظر پیشنهاد من استفاده از مارکت پلازا هستش
چند روزی پیش یه نرم افزار برای بازار و پلازا فرستادم بازار جواب دادن باید رایگان باشه منم از انتشارش توسط بازار صرفه نظر کردم و پالازا اقدام به انتشارش کرد روز اول 50 تا فروش داشت
آیا دلیلی غیر از این که بازار با زحمت برنامه نویسها برای جلب بیشتر کاربرها تلاش میکنه وجود داره که میگن باید رایگان عرضه بشه ؟
البته یه سایت کاملا خصوصیه و برای رد یا پذیرش مختارن
ما باید همت کنیم و مارکت جایگزین به بقیه معرفی کنیم

sajadpm
یک شنبه 27 مرداد 1392, 22:14 عصر
دوستان کسی از این محاسبات جدید مالی بازار خبر داره ؟ میدونه جریانش چی هست این ( مغایرت پرداخت نشده ) در پنل مالی بازار ؟

darkenerboy
یک شنبه 27 مرداد 1392, 22:49 عصر
دوستان کسی از این محاسبات جدید مالی بازار خبر داره ؟ میدونه جریانش چی هست این ( مغایرت پرداخت نشده ) در پنل مالی بازار ؟

نمیدونم
ولی اون 300 و خورده ای که از من کم شده بود رو بهم برگردوندند !
دستشون درد نکنه
ولی بازم باید روی مارکتهای دیگه کار کنیم

من تاپیک میزنم

abbasalim
دوشنبه 28 مرداد 1392, 21:05 عصر
نمیدونم
ولی اون 300 و خورده ای که از من کم شده بود رو بهم برگردوندند !
دستشون درد نکنه
ولی بازم باید روی مارکتهای دیگه کار کنیم

من تاپیک میزنم

منم صد تومن به حسابم اضافه شده

ehsan_y
دوشنبه 28 مرداد 1392, 21:10 عصر
منم صد تومن به حسابم اضافه شده
این خیلی خوبه و نشون میده اگه بچه ها متحد باشن میتونن یه کارایی بکنن

yasinf
دوشنبه 28 مرداد 1392, 22:06 عصر
منم همون مقدار که ازم کسر شده بود برگردونده شد .