PDA

View Full Version : گفتگو: حرفه ای خواندن متن در برنامه به زبان فارسی

davidrobert
جمعه 25 مرداد 1392, 10:33 صبح
سلام دوستان من در Google translate با یه چیز جالب بر خورد کردم این هستش که وقتی قسمت مورد نظر برای ترجمه رو فارسی میگزاری یا همون Persianبرنامه اون رو نمی خونه من کلمه "مرتضی" رو نوشتم و قسمت ترجمه Persian رو انتخاب کردم متن رو نخوند ولی جالبی این هستش که وقتی Arabic انتخاب کردم اون متن رو خونده قشنگ که نوشته بودم مرتضی میتوانید خو ده تان هم امتحان کنید http://translate.google.com/#ar/en/%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%B6%DB%8C حالا به نظر شما میشی این رو کاری کرد که خواندن متن عربی رو با فارسی هماهنگ کرد نوشته فارسی میدهیم سیستم فکر کنه نوشته عربی هستش و بخون ه این خیلی جالب هستش قشنگ متن فارسی رو که به عنوان عربی قالبی ش کردم رو خونده بدون هیچ مشکلی به نظر شما چطور میشی حالت صدا برنامه رو طوری تنظیم کد که متن فارسی ما رو بخوانی کد نویسی رو روی عربی قرار بدیم و متن نوشته رو فارسی باشه و متن رو بخوانی بدون مشکلی. اگه کسی فرهنگ لغت نوشته و تنظیم خوندن متن رو هم قرار داده متن رو که انگلیسی هستش رو بخوانی کسی میتونه از طریق فارسی رو هم هماهنگ کنه و برنامه متن فارسی رو هم مثل انگلیسی رو بخوانی برنامه بدون مشکل. اگه کسی راهش رو بلد هستش بگزارد تا برنامه های هوشمند باشه و متن فارسی رو بخوانی با کلک رشتی از عربی چون گو گل همین رو روی سایتش قرار داده حتما روی ویندوز هم مایکروسافت قرار داده بدون شرط قرار داده. خواهشاً بیاد یه خورده روش کار کنیم تا بتوانیم ما هم برنامه های بنویسم قابلیت حرف زدن داشته باشه اگه کسی موافق هستش بیاد روی این بحث کنیم و روش های رو پیدا کنیم برای حرف زدن برنامه. به زبان فارسی.

davidrobert
جمعه 25 مرداد 1392, 20:07 عصر
کسی نظری در این مورد نداره ببنیم چطور تو برنامه مو حرف زدم هم قرار بدیم که برنامه لغت فارسی رو بخونه به جز انگلیسی از دستورات عربی برای خوندن نوشته فارسی استفاده کنیم.

aliagamon
جمعه 25 مرداد 1392, 21:46 عصر
والا من منظورتونو دقیق نفهمیدم اما 100% این روش اینترنت میخواد شما میتونید یک کلک لری(رشتی جواب نمیده:لبخند:)بزنی....اگه همه واج ها رو بزنی تو گوگل بعد با IDM اونا رو (فایل صوتیشو) دانلود کنی میتونی افلاین بخوانی اینطوری که مثلا مَ ، مِ ، مُ رو داشته باشی و بتونی یه الگوریتم خواندن واسش بنویسی که این هارو بخوانه ....(البته این کار سخته اما میشه).
الان من دقیقا دارم رو همچین سیستمی واسه یه برنامه(پردازش صوتی یه چیزی تو مایه های siri تو ایفونه) کار مبکنم اما الان بیشتر تمرکزم رو بخش پردازش هنوز زیاد رو این بخش کار نکردم اما اگه به نتیجه برسم dll اش رو میزارم...اما فعلا قصد ندارم برم سر این بخش....
اما الگوریتم کلی اینه که شما سه صدا با فرمت بالا(مثال م ها) داشته باشی واسه همه واج ها(حروف الفبا)....و سخت ترین کار اینه که بتوانی بفهمی فلان حرف کجا میاد مَ خوانده میشه و کجا مِ اینو هم باید با یه استاد ادبیات صحبت کنی اما دردو سر داره گوگل هم تلفظاش عربیه....
در نهایت راه عملی:اینه که از اینجا استفاده کنی http://parser.ir/ خروجی هم فلشه.....

davidrobert
جمعه 25 مرداد 1392, 23:06 عصر
برادر من میگم با کلک رشتی میشی کاری کرد که قبول کنه برنامه لغت عربی رو بخواند حتما چون عربستان پول خوبی برای راحتی خودش میده . وقتی گو گل خواندن متن عربی رو قرار میده وقتی کلمه سلام رو وارد کنی قشنگ میگی سلام و یا اینکه کلمه "مرتضی" رو وارد کنی قشنگ میگه "مرتضی" و باید کلمه "ی" و "ک" رو ایراد بگیری سایت گو گل ولی نمیگیرد این امکانات تو برنامه اضافه شده و همین چنین وقتی این کد نویسی برای سایت هستش چرا برای اپلیکشن نباشه. داشتم درس میخواندم برای کنکور به سوالات عربی رسیدم گفتم برم اینترنت و Google translate نوشته در گوگل و وارد سایت مترجم سایت شدم و ببینیم میخونه لغت رو دیدم جواب داد نوشته فارسی که نوشتم قشنگ خونده و وقتی Persian رو انتخاب کردم و فارسی نوشته رو قرار دادم نخوند از نظر من توابع API که برای خوندن متن انگلیسی وجود دارد حتما عرب های یه پول هن گفتی دادن که برنامه لغت عربی رو میخونه تو سایت و روی ویندوز کد نویسی رو قرار دادن و کد داری برای خوندن کلمه عربی که میتوانیم به عنوان کلمه فارسی از ش استفاده کرد دستورات رو برای زبان عربی بزنیم ولی تو نوشتن از کلمه فارسی استفاده کنیم تا برنامه بتونی لغت فارسی رو هم بخواند و نیاز نباشه یه بانک اطلاعات سنگین بسازیم و کلی کد بنویسم بلکه با کمی کد بتوانیم برنامه رو مجبور به حرف زدن فارسی کنیم وقتی متن کلمه مرتضی رو نوشتم سیستم باز متوجه شد این کلمه فارسی و خوندن و جالب اینکه اسم مرتضی رو به صورت لغت انگلیسی تبدیل کرد . ما فنگلیش داشتیم انگلیسی مینوشتیم فارسی تحویل میداد اینجا فارسی مینویسیم انگلیسی تحویل میده من سعی میکنم از برنامه فرهنگ لغت که قرار دادن سر در بیاورم چطور لغت انگلیسی رو میخونه و میشه اون رو روی لغت عربی تنظیم کد اگه بیشه هم لغت انگلیسی برنامه رو تنظیم کرد و هم فارسی خوب میشه و باعث میشه برنامه کلمه فارسی رو بخواند. ولی یه خورده کار دارد نامرد بعضی از لغت های فارسی رو ندارن عرب های این یه خورده دنگ فن میشه ولی یه خورده بتوانیم 25 لغت عربی رو فارسی مینویسیم بخواند خوب میشه و باغی لغت تا بیشه 32 حرف کامل یه جور های به برنامه اضافه میکنیم تا برنامه بتواند تمام 32 واج کامل فارسی بخواند.

مهرداد صفا
جمعه 25 مرداد 1392, 23:43 عصر
با سلام.
متودی که شما مد نظر دارید دست کم با محدودیتهای زیر مواجه است:
1- متور عربی به طور پیشفرض روی ویندوز موجود نیست.
2- حروف عربی کمتر از حروف فارسی بوده و علاوه بر "گچپژ" که در عربی نیست تلفظ بعضی حروف هم در فارسی و عربی تفواوتهایی دارند.
3- خیلی از کلمات فارسی در زبان عربی نیست یا در صورت وجود گاها ممکن است تلفظ رایج در دو زبان با یکدیگر متفاوت باشد.
4- معادل برخی واج (کوچیکترین واحد در گفتار که تقریبا معادل حرف در نوشتار است) های فارسی از قبیل خ، ق و .. در زبان انگلیسی موجود نیست.
علاوه بر این شما در هر صورت برای تولید گفتار نیاز به شناسایی نقش و تلفظ کلمات دارید که قطعا بحث "پایگاه داده سنگین" و "کدهای فراوان" به قوت خدشان باقی هستند.