PDA

View Full Version : روشن کردن کامپیوتر با سخت افزار یا بی سخت افزار

Ehsansh
یک شنبه 06 فروردین 1385, 19:02 عصر
سلام دوستان.
میخواستم بدونم چه راههایی برای روشن کردن کامپیوتر وجود داره؟
با سخت افزار یا بی سخت افزار.
این سئوال بار ها در فاروم های مختلف مطرح شده که بهترین تاپیکش فکر میکنم این باشه:
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=19470&highlight=%D1%E6%D4%E4
هیچ کدوم راه حلی ارایه ندادن.
اما یک سئوال که میتونه این سئوال رو کامل کنه:
من روی کیبوردم کلیدی دارم که با فشردن اون کامپیوتر روشن میشه.
این کلید چطور کار میکنه؟
پیشاپیش از همه دوستان سپاسگذارم.

mehranFX
یک شنبه 06 فروردین 1385, 19:13 عصر
سلام
فکر میکنی وقتی کلید power رو بر روی بدنه کیس کامپیوتر ات فشار میدی کاری غیر از اتصال دو سر یک زوج سیم اتفاق می افته ؟ حالا چرا فکر می کنی با صفحه کلید امری پیچیده تر در جریانه !!!

Ehsansh
دوشنبه 07 فروردین 1385, 13:12 عصر
سلام
فکر میکنی وقتی کلید power رو بر روی بدنه کیس کامپیوتر ات فشار میدی کاری غیر از اتصال دو سر یک زوج سیم اتفاق می افته ؟ حالا چرا فکر می کنی با صفحه کلید امری پیچیده تر در جریانه !!!

به نظر من یک فرق اساسی بین این دو هست.
اتصال دو پین دقیقا روی مادربورد هست که خود مادر بورد این رو به راحتی متوجه میشه.
اما از کی بورد فقط کدهای کاراکتری فرستاده میشه. نکته دوم اینکه این پالس داره از پورت کیبورد ارسال میشه.
خب... حالا چه شباهتی اینجا وجود داره؟

mehranFX
دوشنبه 07 فروردین 1385, 18:55 عصر
به نظر من یک فرق اساسی بین این دو هست.
اتصال دو پین دقیقا روی مادربورد هست که خود مادر بورد این رو به راحتی متوجه میشه.
اما از کی بورد فقط کدهای کاراکتری فرستاده میشه. نکته دوم اینکه این پالس داره از پورت کیبورد ارسال میشه.
خب... حالا چه شباهتی اینجا وجود داره؟ در دنیای دیجیتال چیزی به نام کاراکتر معنی نداره ، فقط صفر و یک (یعنی حدود سطح ولتاژ ) هست که معنی داره همین و بس . این دنیای نرم افزار هستش که به این سطوح ولتاژ لقب کاراکتر رو داده . از طریق صفحه کلید هم فقط این تغییر سطح ولتاژ به هنگام فشرده شدن اون کلید هست که انتقال پیدا می کنه نه چیزه دیگه !!! خوش باشی عزیزم .

Delphi_Developer
یک شنبه 13 فروردین 1385, 23:51 عصر
البته اکثر Keyboard ها و یا وسایل دیگه که همچین کارایی انجام میدن با استفاده از ویندوز هست و میشه یه چیزی تو مایه های همون API خودمون چون اگه این جوری نبود Keyboard ها دیگه به نوع ویندوز بستگی نداشتن و کار خودشون رو با Motherboard انجام میدادن اما نه اکثر Keyboard ها فقط رو ویندوز XP عمل میکنن و روی OS مثل Windows 98 عمل نمیکنن پس معلومه که دارن با استفاده از ویندوز این کارا رو انجام میدن نه Motherboard .
موفق باشید .

vcldeveloper
دوشنبه 14 فروردین 1385, 01:59 صبح
البته اکثر Keyboard ها و یا وسایل دیگه که همچین کارایی انجام میدن با استفاده از ویندوز هست و میشه یه چیزی تو مایه های همون API خودمون چون اگه این جوری نبود Keyboard ها دیگه به نوع ویندوز بستگی نداشتن و کار خودشون رو با Motherboard انجام میدادن اما نه اکثر Keyboard ها فقط رو ویندوز XP عمل میکنن و روی OS مثل Windows 98 عمل نمیکنن پس معلومه که دارن با استفاده از ویندوز این کارا رو انجام میدن نه Motherboard .
موفق باشید .

مطلب شما ربطی به سوال ایشون نداره و نادرست هست. وقتی کامپیوتری از طریق کلیدهای کیبورد روشن میشه اصلا ویندوزی توی حافظه لود نشده که عملکرد کیبورد وابسته به اون باشه. همونطور که دوستان توضیح دادن در یک کیس ATX حتی زمانی هم که سیستم خاموش هست مقداری جریان الکتریسیته وجود داره تا بشه فشرده شدن کلیدهای کیبورد یا کلید پاور، و یا دریافت سیگنال از کابل شبکه را متوجه شد. این مسئله به استاندارد ATX مربوط میشه.

Ehsansh
دوشنبه 14 فروردین 1385, 08:35 صبح
در دنیای دیجیتال چیزی به نام کاراکتر معنی نداره ، فقط صفر و یک (یعنی حدود سطح ولتاژ ) هست که معنی داره همین و بس . این دنیای نرم افزار هستش که به این سطوح ولتاژ لقب کاراکتر رو داده . از طریق صفحه کلید هم فقط این تغییر سطح ولتاژ به هنگام فشرده شدن اون کلید هست که انتقال پیدا می کنه نه چیزه دیگه !!! خوش باشی عزیزم .
خب حالا که اینطور هست شما میدونید این کد یا ولتاژی که از صفحه کلید ارسال میشه چی هست یا نه؟

delphi.net8
دوشنبه 21 فروردین 1385, 07:54 صبح
سلام به آقایون برنامه نویس
راستش من قبلا دنبال این کاربودم اگه کسی بتونه به اطلاعات بایوس دسترسی داشته باشه
میشه این کار روانجام داد

mhjb
دوشنبه 21 فروردین 1385, 10:26 صبح
فکر کنم این تاپیک می‌تونه کمکتون کنه. یه توصیه هم میکنم به همه اونایی که توی این زمینه‌ها کار می‌کنند و اون اینه که توی این جور مواقع که می‌خواین کارهای شبکه‌ای بکنید توی قسمت شبکه و networking همین سایت یه سر بزنید می‌تونه براتون مفید باشه
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=42393