PDA

View Full Version : حرفه ای: تمامی مهارت هایی که یک برنامه نویس PHP باید دارا باشد.

abolfazl-z
شنبه 02 شهریور 1392, 11:06 صبح
سلام دوستان :لبخندساده:
دوستان تمامی مهارت هایی که باید یک برنامه نویس PHP یاد داشته باشد چی هست ؟
و برنامه نویس های PHP به چند دسته تقسیم می شوند ؟
آیا کد نویسی استاندارد هم جزء این مهارت ها می باشد ؟

از نظر بنده کدنویسی استاندارد یک اجبار نیست . هست ؟

eshpilen
شنبه 02 شهریور 1392, 12:10 عصر
برنامه نویسی گسترده و پیچیده است.
درمورد خیلی از این قبیل سوالات هم نظرها و ابهامهای زیادی وجود دارد؛ حداقل در وهلهء اول.
شاید چون تعریف و مرجع رسمی و مطمئنی برایشان نیست.

ضمنا همین عبارت «کدنویسی استاندارد» هم بهتر است ابتدا روشن و تعریف رسمی (کامل و دقیق) شود.
به گمانم استانداردها و نظرات و تجربه های بیشماری در این مورد وجود دارند.
و شرایط و اهداف هم تفاوت میکند.
و بنظرم هر دسته ای یکجور کدنویسی میکنند.
مثلا برنامه ای که یک هکر، نفوذگر، کرکر، و غیره مینویسد احتمالا از دید برنامه نویسان دیگری اصلا استاندارد نیست، اما آیا واقعا لازم است که به آن شکل استاندارد باشد؟ برای هکر مهم اینست که در کمترین زمان ممکن برنامه را به هدف خود یعنی کارکرد عملی برساند. بحث کار شخصی است و آنهم نوع خاصی از کار شخصی.
شاید اصلا صرف نکند و عاقلانه نباشد که طور دیگری نوشته شود.
همینطور حتی در حیطهء تجاری و غیره هم شرایط و اهداف میتواند متفاوت باشد.
ضمنا برنامه نویسی سیستمی با برنامه نویسی اپلیکیشن هم تفاوت میکند.
زبانها تفاوت میکنند.
مثلا جایی میخواندم که چرا کرنل سیستم عامل لینوکس با زبان سی نوشته شده و آیا بهتر نیست به سی++ کوچ کنند؟
در آن مقاله گفته شده بود که علاوه بر نیازها و هزینه های این تغییر، ماهیت و نیازهای برنامه نویسی سیستمی (بخصوص هستهء سیستم عامل) طوریست که به نسبت حیطه های دیگر برنامه نویسی، کمتر از ویژگیهای سطح بالای این زبانها سود میبرد.

به گمانم استاندارد باید در هر مورد خاص مشخص و تحلیل و تعریف شود.
یک استاندارد همه جایی و همه کاری نداریم. یک قانون مطلق نداریم.
اما به گمانم یکسری مشترکات هم کم و بیش بین اینها هست. همچنین یکسری ایده ها و اصول نسبتا کلی.

بطور کلی برنامه نویسی مثل خود این حیطه و تاریخ و تغییراتش، پویاست و مدام نیاز به تحلیل و برآورد با توجه به شرایط و اهداف دارد.
چیزی نیست که مطلقا ثابت و مشخص باشد.
چیزی نیست که از قبل بتوان تمامش را به دقت و با اطمینان پیشبینی کرد.

اما احتمالا منظور شما یک حیطه و شرایط عمومی تر و در نتیجه محدودتر از برنامه نویسی بوده است.
مثلا برنامه نویسی وب تجاری در سطح متوسط (حتی اینهم خودش میتواند یا حتی لازم است بیشتر دسته بندی و دقیق/محدود شود).
در این صورت باید منظور خود را روشن کنید.
در این رشته نباید بصورت کلی و مبهم حرفی را زد یا پذیرفت.

abolfazl-z
شنبه 02 شهریور 1392, 14:08 عصر
برنامه نویسی گسترده و پیچیده است.
درمورد خیلی از این قبیل سوالات هم نظرها و ابهامهای زیادی وجود دارد؛ حداقل در وهلهء اول.
شاید چون تعریف و مرجع رسمی و مطمئنی برایشان نیست.

ضمنا همین عبارت «کدنویسی استاندارد» هم بهتر است ابتدا روشن و تعریف رسمی (کامل و دقیق) شود.
به گمانم استانداردها و نظرات و تجربه های بیشماری در این مورد وجود دارند.
و شرایط و اهداف هم تفاوت میکند.
و بنظرم هر دسته ای یکجور کدنویس...
مرسی.
خوب حالا یکسری از مهارت های خیلی لازم برای یک برنامه نویس PHP چی میتونه باشه ؟

mtnam1372
شنبه 02 شهریور 1392, 15:08 عصر
بدون مقدمه چینی ها و حرف های دست و پا گیر . تو انجمن php ماشالله بچه ها همه خودمونی هستن/استاندارد هارو هم یه عده برنامه نویس ایجاد میکنن و گاهی استانداد هایی که امروز روش پا فشاری میکنن که حتما اینطوری بنویسید پس فردا میان میگن اشتباه گفتیم و../ به نظر من مهم نیست که دارین از چه استانداردی استفاده می کنید مهم اینکه
خودتون راحت کد بزنید
خودتون بعدا بتونید راحت گسترش بدین
و...من خودم استانداد ها و روش های مختلف رو میخونم و یاد میگیرم اما وقتی برنامه نویسی میکنم حتما خودم رو مقید نمیکنم که مثلا از mvc استفاده کنم یا حتما از استاندارد ها پیروی کنم.گاهی لازمه شما روش خودتون رو درست کنید. شاید روش شما که ترکیبی از چند روش استانداد جهانی هست بهتر از روش های دیگه باشه مثلا یه نگاهی به سبک های جدید رزمی بندازین اومدن یه سبکی رو درست کردن به نام مدرن هاپکیدو که نقات قوت خیلی از سبک ها توشه و بهتر از بقیه سبک ها شد .گاهی لازمه تو یه نرم افزار از روش ها ی مختلف استفاده بشه.گاهی لازمه یه سری چیزا فدای یه سری چیزای دیگه بشن/ متاسفانه در کشور ما تحقیق وجود نداره و همیشه هرچی غربی ها میگن رو ترجمه و تکرار میکنیم مثلا هیچ وقت نشده در علم کامپیوتر یه استاد ایرانی بیاد تو دانشگاه های ایران(خارج رو کار ندارم که مثلا چنتا از نظریه های مهم هوش مصنوعی از ایرانی ها بود) و بگه این مطلبی که قراره امروز بگم خودم درست کردم. بازم میگم ما عادت به تکرار و پیروی کور کورانه کردیم ذهنمون شرطی شده و مثلا اگر روش mvc رو اونا درست کردن ما نمی شینیم اسیب شناسیش کنیم و ببینیم ایا میشه بهترش کرد؟ ایا میشه با چنت چیز دیگه مخلوطش کرد یه چیز بهتر داد بیرون؟ ووو؟؟؟نشستیم ببینیم اونا چی میگن همونو انجام بدیم متاسفانه فقط میبینم همه شرکت ها اطلایه دادن به برنامه نویس mvc نیازمندیم بعد میری تو شرکت برنامه ای رو که ساده هست هم میگن mvc بنویس. بدون اینکه بدونن واسه چی این روش اومد و..هی .. حرف زیادست و دل بی قرار..
فقط یه چیز اگر قراره یه نرم افزار گروهی نوشته بشه حتما باید همه گروه به یک روش برنامه بنویسن یا اینکه از روش کپسوله سازی استفاده بشه و اگر نه با مشکل مواج میشید.

abolfazl-z
شنبه 02 شهریور 1392, 16:01 عصر
و...من خودم استانداد ها و روش های مختلف رو میخونم و یاد میگیرم اما وقتی برنامه نویسی میکنم حتما خودم رو مقید نمیکنم که مثلا از mvc استفاده کنم یا حتما از استاندارد ها پیروی کنم.گاهی لازمه شما روش خودتون رو درست کنید. شاید روش شما که ترکیبی از چند روش استانداد جهانی هست بهتر از روش های دیگه باشه
کاملا با گفته هایتون موافقم و خودم هم همین نظر را دارم.

ولی باز هم کسی جواب سوال اصلی رو نداد!

کسی میدونه ؟

Yuness Mehdian
شنبه 02 شهریور 1392, 16:48 عصر
اینا مهارت های پایه هستند :
mysql
php
css
html
js
مهارت های حرفه ای :
jquery
mvc
تسلط به یک فریم ورک مثل yii یا zend
آشنایی و تجربه کار با یه cms مثل وردپرس یا جوملا
و ...

استاندارد 2 معنی داره :
1 - مهارت های حرفه ای مثل mvc باعث میشن به سمت کدنویسی استاندارد پیش بریم . البته اینجا کلمه استاندارد به اشتباه استفاده میشه . منظور از این استاندارد اینه که کیفیت کار شما از همه لحاظ بهتر میشه که استفاده نکردن از این مهارت های حرفه ای ممکنه که باعث پایین اومدن کیفیت کارتون و تلف شدن وقت خودتون و شرکتتون میشه (شخصی یا شرکتی نیز ممکنه کیفیت کارش نیاد پایین و خودش این به اصطلاح استاندارد رو به صورت داخلی پیاده کنه مثلا یک فریم ورک بر اساس معماری mvc بنویسه) .

2 - استاندارد های وب رو کنسرسیوم جهانی وب (http://www.w3.org/) تعیین میکنه که بخشی از این استاندارد ها رو مرورگرها و نرم افزارهای مربوطه باید رعایت کنن و بخشی رو برنامه نویسان وب . که باز هم توسعه دهندگان مرورگرها و شما مجبور به رعایت اونا نیستید ولی اینجا اگه استفاده نکنید به مشکل بر میخورید مثلا ممکنه صفحه شما اونطوری که انتظار دارید نشون داده نشه و همینطور مرورگری صفحه ی وبی رو درست نشون نده . مثلا تو نسخه های قبلی ie استاندارد هایی رعایت نمیشد که در نهایت باعث خراب شدن وجهه اون شد . الان همه ی برنامه نویس های دنیا واسه اینکه وب سایتشون تو ie نسخه پایین خوب نشون داده بشه باید یه سری کد اضافه بنویسن .

در کل استاندارد کار کردن اجبار نیست ولی چیز خوبیه !

abolfazl-z
شنبه 02 شهریور 1392, 17:06 عصر
mysql
php
css
html
js
مهارت های حرفه ای :
jquery
mvc
آشنایی و تجربه...
مرسی.

دوست من منظور بنده خود PHP نه محتویات !

مثلا چه مباحثی از PHP را باید یاد داشته باشیم ؟(واضح گفتمااااا:متفکر:)

Yuness Mehdian
شنبه 02 شهریور 1392, 17:14 عصر
دوستان تمامی مهارت هایی که باید یک برنامه نویس PHP یاد داشته باشد چی هست ؟

بهتر بود اینطوری بپرسی :

چه مهارت هایی از php باید بلد باشیم ؟

بگذریم .

abolfazl-z
شنبه 02 شهریور 1392, 17:38 عصر
چه مهارت هایی از php باید بلد باشیم ؟
تمامی مهارت هایی که یک برنامه نویس PHP باید دارا باشد.

خیلی پیچیده است ؟ :متفکر:

Yuness Mehdian
شنبه 02 شهریور 1392, 17:58 عصر
خوب وقتی جوابو بلدی تاپیک میزنی برا چی؟ :متفکر: با یه سرچ ساده به جواب میرسی . البته سلسله مراتب رو باید رعایت کرد اول مقدمات زبان شامل حلقه سوییچ شرط تابع و ... بعدش هم کار با بانک اطلاعاتی و ...

abolfazl-z
شنبه 02 شهریور 1392, 18:04 عصر
نظر برنامه نویس های (اصیل) این سایت برای من مهم تر از یک سرچ هست!

abolfazl-z
یک شنبه 03 شهریور 1392, 10:04 صبح
کسی نظری نداره ؟ !

abolfazl-z
یک شنبه 03 شهریور 1392, 17:38 عصر
یعنی واقعا کسی نمیدونه ؟ :متفکر:

فرزند کوروش
یک شنبه 03 شهریور 1392, 18:59 عصر
این همه اسپم فرستادت لازم هست؟؟
دوستات ببینن و لازم بدونن بهتون پاسخ میدن.
ضمنا به متنهای قبلی نگاه بندازی میبینی جواب دادن

اول مقدمات زبان شامل حلقه سوییچ شرط تابع و ... بعدش هم کار با بانک اطلاعاتی و ...
mysql
php
css
html
js
مهارت های حرفه ای :
jquery
mvc
آشنایی و تجربه کار با یه cms مثل وردپرس یا جوملا
و ...

ali2k5
یک شنبه 03 شهریور 1392, 20:34 عصر
مهندسی نرم افزار (تجزیه تحلیل سیستم تا طراحی)
تسلط به html
شناخت نوع های داده و متغییر های گلوبال
دستورات شرطی و منطق برنامه نویسی
شناخت تابع ها کاربردی و متداول
اشنایی با sql و طراحی بانک اطلاعات
اشنایی با فرم ها و جلسه های کاری
اشنایی با روش های برنامه نویسی امن
شناخت محیط اجرا برنامه (لینوکس و محدودیت های برنامه نویسی)
درک و شعور کافی برای الگوریتم بهینه و نحوه انتخاب بهترین راه!