PDA

View Full Version : سوال: طراحی ظاهر سایت توسط برنامه نویس یا استخدام نیروی طراح؟

mostafae
سه شنبه 05 شهریور 1392, 11:18 صبح
سلام دوستان

میخواستم بدونم شما واسه ی سایتهایی که طراحی میکنید بخش گرافیک رو خودتون طراحی میکنید یا فقط کدنویسی میکنید؟

شخصی که طراح سایت هست مخصوصا به صورت فریلنس به نظر شما علاوه بر زبان های طراحی وبرنامه نویسی لازمه که گرافیک (فتوشاپ) رو هم بدونه یا اصلا این کار وظیفه طراح سایت نیست؟

راستی گرافیک معمولا چند درصد هزینه یک سایت رو شامل میشه ؟؟؟؟

mtnam1372
سه شنبه 05 شهریور 1392, 12:14 عصر
سلام عزیزم

اکثرا در ایران چون قراره کار ارزون در بیاد برنامه نویسا یه چرخ تو قالب های اماده میزنن بسته به سفارش مشتری یکم تغیرش میدن و استفاده میکنن و زیاد خودشون رو درگر طراحی قالب از پایه نمی کنن/ اما اگر مشتری شما یه چیز خاص مد نظرشه شما یا باید خودت طراحی کنی یا بدی به یه تیم طراحی و هزینه طراحیشو بدی به اون ها که بسته به قالب از 50 هزار تومن تا چند میلیون در میاد.
بله یک برنامه نویس باید نرم افزار های طراحی مثل فتوشاپ رو بلد باشه تا بتونه حداقل قالب مورد نظرشو تغییر بده

navid3d_69
سه شنبه 05 شهریور 1392, 13:12 عصر
من روش کارم اینه که گرافیست طرح رو میزنه مشتری تایید می کنه و بعد به html تبدیل می شه و بعدش کد نویسی رو انجام می دم این کار باعث میشه قیمت مقداری بره بالا وی خب دست مشتری بازتر هست چون می تونه طرح رو از اول ببینه و تغییر بده و اینکه کار ها زیبا تر میشه و اینکه کپی برداری از قالب دیگه یا از قالب آماده استفاده نشده ولی با این روش دیگه سایت رو نمیشه با 200 تومن زد قیمت های طراح هم به قیمت برنامه نویسی اضافه میشه
شما باید برنامه فتوشاپ رو بلد باشد حالا خیلی حرفه ای هم نشد ولی در حد متوسط حتما به کاره شما میاد

mohsen6500
سه شنبه 05 شهریور 1392, 13:19 عصر
سلام
من که خیلی از گرافیک طراحی وب سردرنمیارم
البته دوست دارم گرافیک رو هم یاد بگیریم و تا حدودی هم بلدم
ولی معمولا مشتری خودش قالب رو داره و بنده بسته به نظرش تغییراتی رو روش اعمال می کنم

abolfazl-z
سه شنبه 05 شهریور 1392, 15:33 عصر
طبق تجربه ی کمی که دارم و همچنین دوستان بیان کردن این هست که یا قالب آماده استفاده کنید و یا با یک طراح همکاری کنید.
اگر هم یک گروه بشوید عالی هست.
ولی این رو بدونید که اگر بخواهی هم جاوا اسکریپت کار بشی و هم گرافیک و برنامه نویس و ... بشوی خیلی فشار بهت وارد میشه(اینکاری که من میکنم:ناراحت:)البته من یک گرافیک کار دارم که از خودش طرح میده بیرون.

'تنها کاری' درست هست پول بیشتری دارد ولی تنها کاری مساوی با کیفیت بد ، بی حوصلگی ، دیر تحویل دادن پروژه و در نتیجه کم شدن مشتری ها
ولی میشه با 'تنها کاری' پروژه ها را خوب و باکیفیت انجام داد ولی همون طور که گفتم فشار زیادی بهت وارد میشه!

AliRezaPro
سه شنبه 05 شهریور 1392, 15:48 عصر
ستم بدونم شما واسه ی سایتهایی که طراحی میکنید بخش گرافیک رو خودتون طراحی میکنید یا فقط کدنویسی میکنید؟
تو شرکت ها معمولا بخش کلاینت و سرور جداست و کسی که بخش سروری رو دست میگیره معمولا کاری به طراحی و گرافیک نداره اما شاید بعد از کار کمی با تفاوق هم جاهایی رو هم تغییر بدند , اما بهتره برای خودتون که کمی css ,html رو یاد بگیرید

شخصی که طراح سایت هست مخصوصا به صورت فریلنس به نظر شما علاوه بر زبان های طراحی وبرنامه نویسی لازمه که گرافیک (فتوشاپ) رو هم بدونه یا اصلا این کار وظیفه طراح سایت نیست؟

باید ببینید شما چیجوری با مشتری تا میکنید ؛ طراحی قیمت خودش رو داره

راستی گرافیک معمولا چند درصد هزینه یک سایت رو شامل میشه ؟؟؟؟

کاملا بستگی به طرحتون داره , شاید از 100 تا ...

wallfa
سه شنبه 05 شهریور 1392, 15:55 عصر
والا من میدم گرافیست طرح بسته به نیازم میزنه ، یا اگر برای خودم باشه خودم میزنم بر اساس قوانین و بعد خودم تبدیل می کنم به کد و بعد پی اچ پی و ...

mostafae
پنج شنبه 07 شهریور 1392, 11:04 صبح
دیگه کسی پاسخی نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

safa55
پنج شنبه 07 شهریور 1392, 11:44 صبح
سلام دوست عزیز خیلی ها جواب دادن ، می شه گفت حرف هر کدومشون جای خودش درسته. نظر من این است که اگه می خوای چیزی درست کنی که توپ باشه (حداقل چیزهایی که در حال حاضر وجود داره رو داشته باشه) نیاز است که با گرافیست کار کنی ،واقعیتش سخته ادم هم برنامه نویسی کار کنه و هم گرافیک در حال حاضر هر روز تکنولوژی جدید به دنیای برنامه نویسی وارد می شه اگه بخوای هم این رو دنبال کنی و گرافیک سخته.

generalhak
پنج شنبه 07 شهریور 1392, 12:23 عصر
برای قالب نویسی منم مشکل دارم ! اما دارم یه سری توابه آماده میکنم که دیگه نیازی نباشه قالب بسازم همش !
مثلا توابعی برای ساخت جدول و یا بقیه تگ ها...

Unique
پنج شنبه 07 شهریور 1392, 15:07 عصر
راستش دوستان همه صاحب نظر هستند و روش کارشون را گفتند ! اما واقعیت اینه که همونطور که شما برای کد نویسی سمت سرور باید زحمت زیاید بکشی و به روز باشی و کد نویسی خوبی انجام بدی ! طراحی وب هم از این قائده خارج نیست و باید به روز بود و ذوق هنری و گرافیکی داشت ! من به شخصه کم دیدم کاری ایرانی باشه (کپی از قالب خارجی نباشه) و مدرن باشه ، میخوام بگم اگه توی وب کار زیبایی میبینی مطمئن باش خالق اصلی اثر واقعا به هنر گرافیک مسلط بوده و الکی اینجوری نشده ! طراحی وب هم از زاویه دید افراد متفاوته ! بعضی ها طرح سایت هایی مثل yahoo و msn و gmail و amazon و ebay را استادانه میدونند در صورتی که به نظر من اینها ساده ترین انواع طراحی وب هست و در واقع طراحی نیست و فقط قالب ابتدایی و ساده برای دسترسی سریع و آسان هستش و اگه کمی بگردی طرح های خیلی چشم نوازی پیدا میکنی !

انقدر این موضوع پر و بال داره که نمیشه مطلق حرف زد ! متاسفانه توی کار عملی که میای سلیقه مشتری اصل هست و مشتری ها ۹۹٪ شون اصلا به شما گوش نمیدن ! من هنوز مشتری دارم فکر میکنه سایت حتما باید سه ستونی یا دو ستونی باشه یا header داشته باشه ! تعدادشون هم کم نیست ! خوب من که نمیتونم بگم آقا شما از دنیا خیلی عقبی ! مجبورم پول را بجسبم و بگم باشه ! کار تکراری بکنم و با کمی کپی از این طرف و اونطرف !

حالا اینها هم بماند ! اگه طرف حاضر بشه شما براش طرح و قالب مدرنی درست کنی حاضر نیست هزینه هایی ایجاد یک طرح منحصر به فرد و شخصی سازی شده را بده ! هزنیه میره بالا و مشتری میپره ! پس نتیجه چی میشه ؟ بله میری از روی طرح های آماده با کمی تغییرات کپ میزنی ! اینجوری هزینه کمتر میشه چون نیاز به خلق اثر نداری ! همون کپی کردن هم اگه طرح خوب باشه سه یا پنج روز با تایید مشتری وقت میگیره !

این ها را گفتم که بدونی مشکلات یکی دو تا نیستند اما اصلش اینه که شما طراح وب داشته باشی و طراح وب هم کسی هست که همه اصول هنر گرافیک رامیدونه اما در زمینه وب تجربه داره و اصول پیاده سازی شماتیک و قالب سایت ها را میشناسه ! در مرحله بعد نیاز به شخصی داری که طرح گرافیکی را با html و css و java script آماده نمایش اطلاعات دینامیک سمت سرور کنه ! یکسری از سایت های استاتیک که اصلا نیازی به کد نویسی php ندارند در این مرحله به پایان میرسند اما خیلی ها هم در مرحله نهایی شما باید کدنویسی php و سمت سرور را انجام بید و قالب طراحی شده را پر کنی !

alonemm
شنبه 09 شهریور 1392, 02:08 صبح
باسلام:

کلا توی ایران اگه آچارفرانسه نباشی نمیتونی مخارجتو بدست بیاری....

پروژه های شخصی که میگیرم همه قسمت های طراحی و برنامه نویسی با خودمه اما توی شرکت قسمت طراحی جداست

bethoveen
شنبه 09 شهریور 1392, 11:07 صبح
به نظر من برای ی برنامه نویس وب داشتن خلاقیت هنری و گرافیک از نون شب هم واجب تره چون تو خیلی از موارد هستش که شما نیاز داری بدون کمک گرفتن از ی طراح کار خودتو پیش ببری و باید این نکته رو در نظر گرفت تو ایران که اکثرا قیمت ها آنچنان بالا نیست که شما بخشی از هزینه رو به گرافیست اختصاص بدین اصلا صلاح نیس کسی دیگه اینکارو بکنه،به طور مثال جدای از وب شما یه برنامه نویس هستی که برای ی لقمه نون هر نوع کاری میکنی و من تا اونجایی که تجربه کردم اکثر دوستان هم web و هم OS کارمیکنن پس شما برای مثلا زیبا کردن اینترفیس ی اپلیکشن باید خودت با مقوله گرافیک و خیلی خیلی مهمتر از اون روانشناسی هنر اشنا باشی،جدای از اون هنر اونم تو بخش گرافیک خیلی عمومی هستش و شما میتونی خیلی راحت گرافیست قهار پیدا کنی که رشته دانشگاهیش اصلا ربطی به هنر نداره،نمونش دوستی دارم که واقعا کارش خوبه و رشتش صنایع غذاییه پس نگیم که برنامه نویس نباید بدونه این چیزارو من خودم وقتی که شروع کردم هم گرافیک و هم روانشناسی رنگها رو خیلی روش مطالعه کردم تا بتونم رابط کاربری پروژه ها مو خوب طراحی کنم البته برا من شهرستانی واجبه ولی درمورد شهرای بزرگ زیاد اطلاع ندارم قابل توجه دوستان که میگن تو شرکتا این بخش جداس تو شرکتی که من به صورت پروژه ای کار میکنم تیم طراحی با توجه نوع پروژه بسته میشه و بچه ها باید آمادگی داشته باشن تا هم گرافیک و هم برنامه نویسیک ار کنن، ی مورد جالبم براتون میگم:
تو ی پروژه من و 2 تا از بچه ها قرار گذاشتیم من رو بخش پایگاه داده کارکنم و توابع رو برسونم و یکی از بچه ها گرافیک رو برسونه و یکی هم رو کدنویسی php کار کنه اما چون حجم کار بالا بود هرسه تصمیم گرفتیم موازی کارکنیم برا همین تو ی روز هرسه تو فتوشاپ ی طرح به سلیقه خودمون کارکردیم و اخر سر از ترکیب این طرح ی چیز جالب بیرون اومد و تجربه خوبی برای من بود...

رضا قربانی
شنبه 09 شهریور 1392, 16:25 عصر
خودمون قالب رو میسازیم . دلیلی نداره اینجا ایرانه باید قالب آماده بزنیم چون پول نمیدن . دوست عزیزی که این حرفو زدی خب می بینی پول نمیدن واسشون ارزون نزن ، یا ارزون میزنی بگو آقا من پس از قالب آماده استفاده می کنم !!! .... اون موقع ببین بهت می گن قالب آماده بزن .
اینایی که می گن قالب آماده : در طراحی سایت ، فکر کنم اول برنامه نویسی رو یاد گرفتن بعد قالب نویسی
در اصل باید ابتدا قالب نویسی رو یاد بگیرید و بعد برنامه نویس بشید.

کلا اگر شرکت باشی برای آبروی شرکتم شده نباید از قالب آماده استفاده کنید .
اگر نه تفننی سایت سازی می کنید .... بازم بستگی به شخص داره.

موفق باشید

fkb0y_dev
شنبه 09 شهریور 1392, 17:00 عصر
یه نظر من یک برنامه نویس تحت وب باید طراحی گرافیکی هم بلد باشه خود من هم رو هردو بخش خوب کار میکنم و اگه بخوای تخصصی بررسی کنی جدا انجام میشه

hosha92
جمعه 22 شهریور 1392, 00:40 صبح
سوال مفیدی بود و پاسخ های مفیدی هم داشت...
واقعا هم از دوستی که سوالو پرسیو و هم از دوستانی که پاسخ دادن ممنونم...