PDA

View Full Version : سوال در مورد طراحی جدول

sajadsobh
پنج شنبه 07 شهریور 1392, 18:46 عصر
سلام دوستان. همگی خسته نباشید.
من دارم رو برنامه یه باشگاه ورزشی کار میکنم.
میخواستم بدونم اگه ما دو تا جدول داشته باشیم که ارتباط یک به چند دارند. مثلاً من یه جدول عضو و یه جدول سایزگیری دارم. هر عضو میتونه چندین بار در تاریخ های مختلف ازش سایزگیری بشه و باید این سازگیری ها ذخیره بشه که توی سابقه اعضا بمونه. میخواستم بدونم چطوری اینو طراحی کنم؟!
خودم فکر کردم که سه تا جدول بسازم (عضو، سایزگیری، عضو-سایزگیری) که جدول سوم فقط شناسه مربوط به عضو و سایزگیری رو در خودش نگه میداره. بعد به این فکر کردم شاید اگه توی جدول سایزگیری یه فیلد واسه عضو قرار بدم بهتر باشه. حالا میخوام بدونم نظر شما چیه؟! توی طراحی اینجور جدول ها کدوم راه بهتره؟
ممنون میشم اگه راهنمایی بکنین :چشمک:

محمد سلیم آبادی
پنج شنبه 07 شهریور 1392, 19:19 عصر
متاسفانه اطلاعات چندانی به ما ندادین تا بشه دقیق مساله مورد نظر رو فهمید و نظر خود را اعلام کرد.
خصایص رو مشخص نکردین. بستگی داره به قوانین تجاری مدنظرتون هم میشه از سه جدول استفاده کرد و هم دو جدول
دو جدول:
یکی اعضاء (با کلید اولیه شماره عضویت) دیگری سایزگیری (کلید اولیه ترکیب شماره عضویت، تاریخ سایزگیری تا یک عضو در یک تاریخ چندبار سایزگیری نکرده باشد)

سه جدول:
یکی اعضاء
دیگری سایزگیری با خصیاصی چون 1.نوبت سایزگیری یا شماره سایزگیری 2.تاریخ سایزگیری 3.دلیل سایزگیری 4. و سایر
سایزگیری-عضو با خصایصی چون 1.کد عضویت(کلید خارجی) 2.شماره سایزگیری (کلید خارجی) و خصایص دیگر مثل نتایج سایزگیری: طول قد ....

در مدل سه جدولی شما تنضمین می کنید که یک عضو فقط میتونه در زمان های مقرر سایزگیری کرده باشه. ولی در مدل دو جدولی شما میتونید هر روز برای هر عضوی سایزگیری انجام بدین.