PDA

View Full Version : پردازش تصاویر ماهواره ای

میلاد قاضی پور
شنبه 09 شهریور 1392, 03:24 صبح
برای پردازش تصاویر ماهواره ای یا پردازش تصویرهای مربوط به تجهیزات نظامی وزارت دفاع یا بیومتریک که مبتنی بر embedded هستند از چه تکنولوژی ها و کتابخانه هایی استفاده میشه؟آیا نوع پلتفرمی که کدهای نوشته شده رو کامپایل میکنه مهم هست یا هر پلتفرمی که مثلن برنامه های زبان سی رو کامپایل و اجرا کنه میتونه به کار برده بشه .

بهروز عباسی
شنبه 09 شهریور 1392, 08:44 صبح
که مبتنی بر embedded هستند از چه تکنولوژی ها و کتابخانه هایی استفاده میشه؟
در استفاده های معمولی ،از Embedded Linux به عنوان Platform استفاده میشه و طبق معمول OpenCV پایه ثابت این بحث هاست ،که قابلیت Embed شدن رو هم داره .
ولی اینکه در صارف نظامی هم همین طور باشه یا نه ؟ مطمئن نیستم. ممکنه یک سازمان Platform انحصاری خودش رو داشته باشه.

مصطفی ساتکی
یک شنبه 10 شهریور 1392, 07:59 صبح
من با تصاویر ماهواری کار کردم و بیومتریک فیلد اصلی منه OpenCV کاملا جواب میده. البته به طور خاص مباحثی در بیومتریک استفاده میشه که OpenCV توابعی برای آنها نداره که میشه با خود کتابخانه آنها رو پیاده سازی کرد که ما خودمون همین کارو انجام دادیم به طور مثال skeleton ,Gabor filter,Orientation map , graph analysis, contour analysis و غیره البته این فیلد اینقدر منعطف هستش که در برخی از کارهای توابع استاندار که بر پایه مقالات معتبر پیاده سازی شده جوابگو کاربرد خاص شما نیست که شما با خود کتابخانه می تونید آن مورد خاص را پیاده سازی کنید.
در بعضی از کاربردهای نظامی شما کلاً چیزی به عنوان pc ندارید یا DSP یا FPGA .تو FPGA که هیچ هر کدام از شرکت تولید کننده کتابخانه پردازش تصویر خاص خودشونو دارند . ولی برای DSP داستان متفاوته بعضی DSP زبان C++‎‎ رو پشتیبانی می کنند و شما تو کامپایل نسخه های جدیدOpenCV هم مشکلی توش ندارید(2.4.6) در ضمن شما می تونید از کدهای optimize شده هم استفاده کنید. ولی اونایی که فقط C ساپورت می کنند شما مجبورید نسخه های 2.1 به پایین تر رو انتخاب کنید اون dsp هایی هم floating point رو ساپورت نمی کنن بازهم تو کامپایل مشکل دارید چون float به شدت توی کتابخانه OpenCV استفاده شده. در کل از یک ARM با NEON یا C674 ساپورت استفاده کنید بهترین گزینه است البته C674 دارای performance بالاتری هستش.

vahidmax77
یک شنبه 13 دی 1394, 10:56 صبح
خسته نباشین
میگم هیج تا پروژه کاملی درمورد پردازش تصاویر ماهواره ای دارین؟ یعنی تصاویرو چجوری و به چه روش هایی پردازش میکنن بدون استفاده از نرم افزار خاص، من هرچی سرچ زدم پیدا نکردم
ممنون