PDA

View Full Version : سوال: اگر سفارش کد نویسی اختصاصی گرفتیم برای انجام پروژه های مشابه باید چیکار کنیم؟

idocsidocs
شنبه 23 شهریور 1392, 14:51 عصر
من قبلا سفارش طراحی و کد نویسی اختصاصی یه وب سایت رو گرفته بودم. بعد از 8 ماه یه مشتری دیگه یه سایت با همون امکانات نیاز داره.

چطور می تونم سفارش جدید رو انجام بدم بدون اینکه زیر قولی که داده بودم بزنم؟

مشکل اصلی اینجاست که برای کد نویسی از یه فریم ورک اختصاصی استفاده می کنم و همه سایتها رو با همین فریم ورک طراحی می کنم و نمی دونم چطور باید سفارش دوم رو طراحی کنم تا سفارش دهنده قبلی شاکی نشه!

shahriyar3
شنبه 23 شهریور 1392, 15:27 عصر
من اینجور مواقع از تجربیات جدیدی که بدست آوردم سعی میکنم روی پروژه جدید استفاده کنم. مثلا شما تو پروژه اول از mysql_query استفاده کردید خوب حالا پروژه رو با pdo بنویسید اگر با pdo نوشتید خوب حالا از ابزار های جدید تر مثل trigger ,store procedure , multi query ,foreign key.... استفاده کن تو پروژه
از تجربه پروژه قبلی استفاده کن ساختار دیتابیس رو بازسازی کن. از پلاگین های جدید jquery توی پروژت استفاده کن . مثلا اگر آپلود عکس توی سایت قبلی معمولی بوده توی جدیده از ajax استفاده کن .
سعی کن پرفرمنس برنامت و ببری بالاتر. از تکنولوژی های جدید استفاده کن این میشه تغییر

wallfa
شنبه 23 شهریور 1392, 15:34 عصر
گرافیک سیستم عوض کنید . مشکلی پیش نمیاد .

hamedarian2009
شنبه 23 شهریور 1392, 19:12 عصر
قالب سایتو واسه هر مشتری متفاوت باید طراحی کنی وگرنه کدهای سمت سرور که اونجاهایی که مشابه هست لازم نیست تغییرش بدی اصلا آیا مشتری میدونه این کدها چی ان که شاکی بشه؟
مشتری فقط قالب و گرافیک سایتو می بینه

SilverLearn
شنبه 23 شهریور 1392, 19:51 عصر
خوب اگر امکانات همون قبلیاست به نظر بنده هم نیازی به نوشتن دوباره اسکریپت نیست ...
خیلی از ما برنامه نویسا این کارارو می کنیم ..
خود من بسیاری از پروژه هایی که میگیرم رو قبلا به نوعی انجام دادم و نیازی به نوشتن دوباره اونها ندارم
بنابراین از اتفاق این کار باعث افزایش سرعت تحویل پروژه به مشتری شده و در نهایت رضایت وی را نیز شامل می شود :)

idocsidocs
شنبه 23 شهریور 1392, 23:34 عصر
این پروژه اختصاصی انجام شده بود و به شرطی کارو به من داده بودن که این پروژه رو به دیگران نفروشم.

اگر فقط قالبش رو عوض کنم ممکنه متوجه بشن چون بعضی از مشتریا با دیگر برنامه نویسها مشورت می کنن و احتمال لو رتن قضیه وجود داره.

غیر از این پروژه گاهی پیش می یاد که کسی می گه سایت اختصاصی برای خودم نوشته بشه و دیگران فروخته نشه. در چنین مواردی راه حل چیه؟

Unique
یک شنبه 24 شهریور 1392, 14:55 عصر
از این حرف ها زیاد زده میشه ! مثلا یک دانشگاه بیاد بگه یک برنامه برای من بنویس ولی به دانشگاه دیگه نفروشش ! خوب من برای اینکه اینجا از نظر اخلاقی برام مشکلی پیش نیاد اولا همون موقع میگم شما نمیتونید من را مجبور کنین برای جای دیگه پروژه ای همسان با شما نسازم ولی میتونم قول بدم کار شما را کپی نکنم و برای اونها مطابق با نظرات خودشون طرح بدم و کار کنم. در ضمن توی ایران و اسلام انحصار وجود نداره و پتنت هم نداریم ! شما کار اشتباهی کردی قبول کنی برای کسی کار انحصاری انجام بدی و قول دادی طرحشون را برای کس دیگه ای انجام ندی.

رضا قربانی
دوشنبه 25 شهریور 1392, 10:13 صبح
باید اینطوری فکر کنی :
من یه cms می نویسم و هر بار که سایت های بیشتری برای مشتریان میزنم امکانات این cms بیشتر و بزرگتر و بهینه تر میشه . اینطوری یعنی شما دارید روی cms خودتون کار می کنید .
خیلی هم خوبه
بعد دو سه سال یه cms قوی واسه خودتون تولید میشه .

lordofphp
دوشنبه 25 شهریور 1392, 10:57 صبح
سلام
خوبی؟
وقتی تو تعهد دادی که اختصاصی اونا باشه دیگه نمیتونی همونو برای یکی دیگه بدی !
از نظر من اگه گفتی اختصاصی هم سورس و هم گرافیک و اینا دیگه نه از نظر قانونی و نه از شرعی (این دو مورد بهتره تحقیق کنی) درست باشه!
تو تعهد دادیییییییی!
بازم بپرس
ان شاء الله که به تنیجه میرسی

فرزند کوروش
دوشنبه 25 شهریور 1392, 11:32 صبح
تو که گفتی اختصاصی ایا هزینه سورس کد (که بصورت اختصاصی نوشتی ) هم ازشون گرفتی؟ یا نه فقط هزینه طراحیو گرفتی؟

رضا قربانی
دوشنبه 25 شهریور 1392, 12:15 عصر
سلام
خوبی؟
وقتی تو تعهد دادی که اختصاصی اونا باشه دیگه نمیتونی همونو برای یکی دیگه بدی !
از نظر من اگه گفتی اختصاصی هم سورس و هم گرافیک و اینا دیگه نه از نظر قانونی و نه از شرعی (این دو مورد بهتره تحقیق کنی) درست باشه!
تو تعهد دادیییییییی!
بازم بپرس
ان شاء الله که به تنیجه میرسی
حضرت دوست مومن ما هم یه جورایی داره درست میگه ، منتها توی ایران اصلا این حرفاش معنی نداره .
تلاش کن که ان شا الله به یاری حق تعالی همه چی درست میشه.
موفق و پیروز باشید

idocsidocs
دوشنبه 25 شهریور 1392, 12:21 عصر
کدها و گرافیک اختصاصی بوده و به یک نفر فروخته شده.

منم که نمی خوام همون کدها رو بفروشم!

مسئله اینه که فریم ورکی که استفاده می کنم توی همه سایتها بکار می ره و برای دوتا کار مشابه چطور باید کد نویسی کنم که خریدار نگه کدهای من رو به دیگران فروختی؟

SadeghPro19
دوشنبه 25 شهریور 1392, 13:32 عصر
خب فریمورکت وقتی اختصاصی باشه مختص خودت همون موقع باید بهش میگفتی که چهاچوب یا همون فریمورکت توی همه پروژه ها یکسانه و ازش استفاده میکنی تا الان راحت بتونی استفاده کنی...الان هم چیزی نشده از نظر من استفاده کن اگه چیزی شد همینو بهش بگو...بگو من از فریمورکم توی همه پروژه ها استفاده میکنم..

idocsidocs
دوشنبه 25 شهریور 1392, 14:43 عصر
خب فریمورکت وقتی اختصاصی باشه مختص خودت همون موقع باید بهش میگفتی که چهاچوب یا همون فریمورکت توی همه پروژه ها یکسانه و ازش استفاده میکنی تا الان راحت بتونی استفاده کنی...الان هم چیزی نشده از نظر من استفاده کن اگه چیزی شد همینو بهش بگو...بگو من از فریمورکم توی همه پروژه ها استفاده میکنم..

فریم ورک ثابت می مونه ولی چطور یه سایت مشابه طراحی کنم که تعهدات قبلیم نقض نشه؟
امکانات سایت رو باید تغییر بدم یا خود کدها رو به شکلی دیگه بنویسم؟

SadeghPro19
دوشنبه 25 شهریور 1392, 17:22 عصر
امکانات رو اگه میشه به یه شکل دیگه پیاده کن ولی در کل اکثر سایتها رو ببینی امکانات مشابهی دارن مثلا معمولا همه سایتهای فروشگاه سبد خرید دارن و نمیشه وقتی برای یکی ساختی برای پروژه بعدی سبد قرار ندی !!! ولی باید به یه شکل دیگه بسازیش البته بازم الزامی نیست..از نظر من که کدها رو یکم تغییر بده و خوده امکانات رو هم اگه شد از لحاظ ظاهری و نوع چیدمان و طرح تغییر بده ..مشکلی پیش نمیاد.

eshpilen
سه شنبه 26 شهریور 1392, 08:59 صبح
حالا سایتشو بده ببینیم :لبخند: