PDA

View Full Version : ماشین حساب کاسیو کلاسپد

saeed51100
جمعه 05 مهر 1392, 13:57 عصر
سلام
ماشین حساب کاسیو کلاسپد از زبان برنامه نویسی LUA پشتیبانی می کند که شباهت زیادی به C دارد . دو سوال از دوستان دارم :
1 - با توجه به اینکه دو برنامه LUA ( یا دو فایل ) همزمان در ماشین حساب قابل اجرا است ، چگونه می توان از متغیر های یک برنامه ( بصورت گلوبال ) در برنامه دیگر استفاده کرد ؟
2 - آیا این امکان وجود دارد تا یک برنامه را بصورت سابروتین از برنامه دیگر فراخوانی کرد ؟

کلا سوال من نحوه ارتباط دو یا چند برنامه لوا در ماشین حساب است .

فایل برنامه LUA را ضمیمه کرده ام .
با تشکر

fjm11100
جمعه 05 مهر 1392, 19:51 عصر
توی لوا نمیدونم اما توی C اگه منظور دوتا فایل سورسه که تبدیل به یک فایل اجرایی میشن خب کار خیلی ساده است اما اگه منظورت ارتباط دو فایل اجرایی است که ظاهرا هم اینطوره داستان مفصلی داره. بگو کدومش تا توضیح بدم

saeed51100
شنبه 06 مهر 1392, 15:10 عصر
منظورم ارتباط دو فایل اجرایی است که البته با دستور require قابل اجراست ولی مشکل اینجاست که با این دستور فقط یک فایل از طریق فایل دیگر فراخوانی شده و خروجی پرینت می دهد ، ولی متغیر ها به برنامه فراخوان ارسال نمی شود و در آن قابل استفاده نیست . مانند مثال :

---- file1 ( for call file2 )
a=100
require "file2"
print(a) -----> 100
print(q) -----> nil
print(w) -----> nil

----- file2
q=input("q ?")
w=1234

با اجرای file1 می بینیم برنامه q را از ما می پرسد یعنی file2 فراخوانی می شود ولی در زمان پرینت دو مقدار q و w را nil می دهد یعنی این دو مقدار در برنامه جاری وارد نشده است . مشکل من وارد کردن متغیر ها از برنامه ها به یکدیگر است که برای برنامه های مورد استفاده من ضروری است .
ضمنا برنامه شبیه ساز لوا در کامپوتر و همچنین فایل PDF راهنمای لوا را در پست 1 ضمیمه کرده ام .
با تشکر