PDA

View Full Version : گفتگو: تقسیم بندی مناسب در فایل جهت راحتی کار

Shahram_12
دوشنبه 15 مهر 1392, 20:20 عصر
با سلام به تمامی دوستان
من میخواستم برنامه ای برای یک کارگاه بافت فرش بسازم که بتونم هم بصورت کلی اطلاعات اون رو ذخیره کنم
من برای اینکار فکر میکنم باید فایلی با مشخصات زیر ساخت
یک فایل برای دریافت مشخصات فروشندگان مصالح که شامل کد فروشنده ، آدرس فروشنده ، تلفن تماس اون باشه
یک فایل برای دریافت مشخصات بافندگان فرش که اونم شامل کد بافنده ، آدرس بافنده و تلفن اونا باشه
فایلی برای مصالح که به دو بخش مصالح ثابت و مصرفی تقسیم بشه و بر هر کدوم از اونا هم یک کد مصالح ، نام مصالح، میزان وارده و میزان مصرفی داشته باشم همینطور معین کنم که کدوم فروشنده اون رو ارسال کرده و کدوم بافنده از اون استفاده میکنه
بک فایل هم برای فرشهای در حال بافت باشه که توی اون کد فرش، کد بافنده، کد مصالح مصرفی، و کد فروشنده باشه
حالا میخواستم بدونم کسی نظری یا ایده ای بهتر برای اینکار داره که منو راهنمایی کنه
با سپاس از همه

fjm11100
دوشنبه 15 مهر 1392, 20:59 عصر
فایل یا جدول دیتابیس؟

Shahram_12
سه شنبه 16 مهر 1392, 04:10 صبح
با عرض پوزش از همگی
درست گفته شد جداولی به این تام

fjm11100
سه شنبه 16 مهر 1392, 11:04 صبح
ببین اول بشین هر موجودیتی که در این صنعت هست را بیار روی کاغذ، فروشنده مصالح، بافنده، کارگاه ها، مصالح، فرشها و...
بعد همه داده هایی که هرکدام از این موجودیت ها دارند را دربیار مثلا فروشنده مصالح اسم و مشخصات داره، آدرس داره، تلفن داره، موجودی داره و...
حالا ببین کدوم فیلد از این داده ها را میخوای بعنوان سرچ یا فیلتر استفاده کنی مثلا فرشها تراکمشون یا شهر محل اقامت فروشنده یا بافنده. هرکدام از آنها را بعنوان یک فیلد جدا در جدول بزار
فیلدهایی وجود داره که تکرار میشن مثل اسم شهر یا رنگها. برای اینها جدول جداگانه ای طراحی کن که عموما بهش میگن جداول اطلاعات پایه
حالا رابطه بین هر موجودیت را هم در بیار. این وسط ممکنه به جداول Junction برسی مثل شماره تلفن که چون هرکس ممکنه چندتا تلفن داشته باشه میای جدول جدا میزاری با فیلدهای Id فرد و شماره تلفن (Pk میشه جفت اینا با هم)
از روی رابطه ها میتونی Fk ها و ریلیشن ها را دربیاری و جدولت را طراحی کنی.
* نکته: در طراحی جداول نوع فیلدها و قیدها را جوری طراحی کن که در توسعه نسخه های بعدی اذیتت نکنه(تا حدی پیشبینی باید کرد)

Shahram_12
سه شنبه 16 مهر 1392, 21:19 عصر
با تشکر و قدردانی زحمات شما
من روی اون چیزی کرمه فودید دارم کار میکنم اینشاالله بعد از آماده شدن قرار میدم ببینم مشکلی یا راه حل بهتری وجود داره

Shahram_12
پنج شنبه 02 آبان 1392, 19:30 عصر
با سپاس فراوان
من راه دیگری رو انتخاب کردم اونم اینه که برای هر فرش اومدم یک فایل درست کردم که هر یک دارای دو قسمت دارائیها و بدهیها بشه
در دارائیها قسمتی از مبلغ رهن محل کارگاه به همراه هزینه دار هزینه چله اون و هزینه نخ
در بدهیها هم هزینه بافنده و هزینه های جاری مثل بخشی از آب برق گاز و .... رو قراردادم
میخواستم ببینم درسته که برای هر فرش یک فایل مجزا درست کنم و نهایتاً جمع دارائیها و بدهیها رو در یک فایل نهائی نمایش بدم