PDA

View Full Version : بررسی نحوه دقیق محاسبات سود و زیان (تحلیل مساله)

امیر مهرشاد
چهارشنبه 17 مهر 1392, 18:11 عصر
از مدیران محترم خواهش میکنم این پست رو پاک نکنید . :بوس:
ضمن عرض سلام لطفا در حل این مساله راهنماییم کنید سعی میکنم تا حد ممکن واضح و روشن مساله رو مطرح کنم تا با راهنمایی دوستان به جواب واضح و روشنی هم برسیم

سازمان اتوبوسرانی یک کلانشهر طی یک آگهی عمومی اقدام به فروش 1 تا 4 سهم از 6 سهم اتوبوسهای خود کرده است و 2 سهم باقیمانده را در اختیار خودش نگه داشته است .قاعدتا هر اتوبوس بر اساس کارکرد روزانه خود دارای درآمد(دریافت پول ) یا هزینه(تعمیرات و ...) است.

این تا اینجا بگو خب !:بامزه:

به فرض اینکه اشخاصی بنامهای علی ، حسن ، داوود ؛ بصورت شراکتی هزینه خریداری 4 سهم یک اتوبوس را از این سازمان فراهم کرده باشند و مجموعا 4 سهم اتوبوسی را خریداری کرده باشن چطور باید میزان سود یا زیان هر شخص با توجه به تعداد سهم هر شخص محاسبه و نمایش داده شود

شاید سریع بگید اینکه نیاز به تحلیل نداره خب پس اصل مساله رو اینجا مطرح میکنم :

نکته اصلی اینجاست که هر سهامدار مختار است در هر زمان نسبت به افزایش یا کاهش سهام خود اقدام کند یعنی به خرید و فروش سهم خود بین شرکای خود بپردازد
پس با این حساب احتمال دارد علی امروز 3 سهم داشته باشد فردا 2 سهم و پس فردا 1 سهم
یا داود امروز 1 سهم داشته باشد فردا 2 سهم و پس فردا 0 سهم

برای محاسبه سود و زیان اگر تعداد سهم هر شخص ثابت بود ؛ میشد با محاسبه کل هزینه ها منهای کل درآمدها و تقسیم اونا به تعداد سهامداران هر اتوبوس , سهم هر نفر از سود یا زیان رو مشخص کرد ولی در مساله مطرح شده بالا کاملا با یک سناریویه دیگه مواجه هستیم

خواهش میکنم دوستان یه راه حل دقیق ارائه بدن که از نظر حق الناس برای 2000 دستگاه اتوبوس و حدود 5000 نفر سهامدار به مشکل مواجه نشم حالا مادیش به هر جهت . ممنون :متفکر:

امیر مهرشاد
چهارشنبه 17 مهر 1392, 19:19 عصر
اساتید لطفا پیشنهادات اصولی در این زمینه بدن مهلتم به طبع خیلی از پست ها کم نیست ولی دنبال یه راه حل دقیق تر میگردم ...

mahan.2002
پنج شنبه 18 مهر 1392, 15:43 عصر
با سلام

دوست عزیز اگر قرار باشه سر هر ماه سود هر سهام دار مشخص بشه
میتونی به این صورت عمل کنیم...

شما سهام دار در یک جدول قرار بدید نام و مشخصات ..
و بعد یک جدول سهم در نظر بگیرید ..
که در این جدول هر شخص مقدار سهمش مشخص باشه ...
زمانی که تغییر در یکی از سهام ها بوجود امد به ازاء تمامی اعضا رکورد ها بروز شود سهم هر یک از اعضا چه اینکه سهمش تغییر کرده چه نکرده و یک کد واحد به همه رکورد هایی جدید داده شود ...
به این صورت جدول سهم ( کد سهام دار ، مقدار سهم ، تاریخ تغییرات ، کد بروز رسانی )
کد بروز رسانی هم برای راحت تر بودن برای بدست اوردن اخرین تغییرات است ، که بر اساس اون میتوانید رکورد هایی جدید رو در این جدول ثبت کنید..
یعنی مثلا علی هیچ تغییر در سهمش بوجو نیامده با توجه به اخرین کد بروز رسانی میتوانید آخرین سهمش رو استخراج کنید و در همین جدول ثبت کنید..

یک جدول درست کنید ثبت سهام روزانه
جدول سهام روزانه ( کد سهام دار ، تاریخ روز ، کد جدول سهم)
شما به ازاء هر روز و به ازاء هر سهام دار، باید کد سهم هر سهام دارو با توجه به جدول سهم در این جدول ذخیره کنید..
شما حال کافیه برای پیدا کردن سهم کل این سهام دار از این جدول استفاده کنید ..
یعنی با توجه به کد سهام دار از تاریخ فلان تا فلان با توجه به کد جدول سهم تمامی مقدار سهم این سهام دار را که در جدول سهم استخراج کنید و جمع ببینید ..
برای هر یک از سهام دار ها به همین ترتیب .. حتی میتونید در جدول دیگری این مقادیر که مثلا بصورت یک ماه جمع کردید نگهداری کنید و بر اساس مقدار سهم هریک در ماه سود بدست امده رو تقسیم کنید..
امیدوار تونسته باشم توضیح مناسبی داده باشم ..
با توجه به محاسبه ای بودن این مسئله شاید یک مقدار دقت بیشتر برای درک این مطلب نیاز دارد
در هر صورت اگر سوالی بود یا ابهامی سوال کنید ..
موفق باشید.

امیر مهرشاد
پنج شنبه 18 مهر 1392, 19:05 عصر
از حسن دقت و شکیبایی شما در پاسخگویی به این تایپیک بسیار بسیار ممنونم شما دوست عزیز خیلی خیلی به اون چیزی که توی ذهنم بود نزدیک شدید منظورم این جملتون بود که اشاره فرمودید(شما به ازاء هر روز و به ازاء هر سهام دار، باید کد سهم هر سهام دارو با توجه به جدول سهم در جدول ذخیره کنید..) منم یه چیزی توی سند ورد درست کرم تا بیشتر منظورو فهمونده باشم اطفا یک نگاهی بندازید ببینید اگر احتمالاتی برای باگ یا مشکلی ندارد همین راهنمایی شما رو عملی کنم .
البته فقط میمونه پیش بینی تمهیداتی برای روزهایی که کاربر ثبت ها را دو یا سه روز تاخیر انداخته و می خواهد ثبت های روزهای قبل را یباره انجام بده ولی احتمالا مابین دو روز قبل یک تغیر سهام هم داشتیم اینم راهنمایی بفرمایید باور کنید الان بگید دو دو تا چنتا میشه میگم 16 تا :قهقهه:
اینو ببینید ::متفکر:

mahan.2002
جمعه 19 مهر 1392, 00:16 صبح
متشکرم دوست عزیز از حسن و دقت نظر تون ..

دوست عزیز اگر میخواهید بصورت روزانه سود هر سهام دار مشخص بشه ..
همان طور که خودتون اشاره کردید ..

کل سود روز - هزینه روز = سود خالص

سود خالص ÷ کل سهام (یا همان کل سهم ها) = سود برای هر سهم ( یا سود برای یک سهم )

برای تعیین سود هر شخص یا سهامدار کافیه :

تعداد سهام هر شخص (یا همان سهام دار) * سود هر سهم = سود هر سهام دار

نمیدونم ولی دوست عزیزم بلاخره باید یک توافقی نسبت به تقسیم سود و هزینه ها باید انجام بشه .. این طور یک مقدار کار برای فهم و ادراک برنامه نویسی و هم سهامداران مشکل میشه ... باید حداقل روی یک مدتی به توافق برسند .. راستش من روشی که ابتدا به فکرم رسیدم و به نتیجه ای که رسیدم

اینکه بنظرم همان روش تقسیم سود که در بورس انجام میشه به صورت سالانه..و با این حساب که شما میفرمایید روزانه !! یک مقدار کار سخته البته از لحاظ منطقی و سود زیان ... ولی میشه اینو پیاده سازی کرد ولی بعضی نکات داره که باید توجه کرد

چون مثلا امروز برای ماشین ها تایر خریداری میشه ( 20 میلیون ) .. خب پس سهام داری که امروز سهامش بیشتره نه تنها سود نمیبره بلکه باید هزینه اون که از سود روزانه ( مثلا 100 هزار تومنه ) بیشتر رو بدهد .. و سیستم از او طلب کار میشود..!! و فردا سهم هم بفرشه در حقیقت هزینه رو فروخته شده ..

اما فکری که در ادامه نوشتن این متن به ذهنم رسید و میتونه نظر شما روهم در تقسیم سود بصورت روزانه تامین کنه و بصورت اصولی مسئله رو حل کنه این بود که بنظرم هیئت مدیره باید بشینن هزینه سالانه که ممکنه این شرکت داره رو حساب کنن.. مثلا 70 میلیون

که مثلا برای هر روز 200 هزار تومن تعیین میشه شما این هزینه رو از سود کل اون روز کم کنید .. و سود خالص رو بدست بیارید ..

این طوری میشه بصورت روزانه سود تقسیم بشه و از اون شبهات در خرید تایر یا لوازم یدکی هم راحت بشید..

امیر مهرشاد
جمعه 19 مهر 1392, 17:25 عصر
جا داره از حضرتعالی که خیلی در این مساله کمکم کردید تشکر ویژه بکنم همانطور که فرمودید بعد از جلسه هیئت مدیره با مدیر مالی و مدیر عامل جلسه ای داشتیم که خیلی خوب جمع شد و معتقدشون کردم به اینکه بعضی از تغیرات در روند های پرداخت و خرید و جابجایی های سهام اصلاح بشن(قانونمند سازی) , مصوباتی هم داشت که توی قرارداد خیالم رو خیلی راحت کرد .در خصوص هزینه های سالانه هم که همه در قالب هزینه هایی همچون حقوق و دستمزد کارمندان - تجهیزات و لوازم اداری - مستهلکات - آب و برق و گاز - خرید قطعات یدکی و ... پیش بینی شده از سود خالص بصورت درصدی البته بعد از تعیین بودجه سال کسر خواهند شد .

خیلی ممنونم از شما کاشکی حضورا این افتخار رو داشتم تا از شما تشکر کنم